جنجال سفر سردار سلیمانی به روسیه

مجله مراحم: سامانتا پاور، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، روز جمعه ۱۶ مردادماه گفت که واشنگتن در حال بررسی گزارش‌ها در خصوص سفر سرلشکر قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس، به روسیه به رغم تحریم‌های سازمان ملل است. این در حالی است که این گزارش ها توسط مقامات کشورمان تائید نشده اند.
 
به گزارش آسوشیتدپرس، سامانتا پاور اظهار کرد: «تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد همه کشورهای جهان را ملزم می‌کند که به قاسم سلیمانی اجازه سفر به کشورشان را ندهند و تنها با مجوز کمیته ناظر بر تحریم شورای امنیت علیه ایران می‌شود در این زمینه استثنا قائل شد.»
 

 

سرلشکر قاسم سلیمانی

 

سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد افزود: «تا آنجا که ما می‌دانیم کمیته ناظر بر تحریم‌ها چنین معافیتی صادر نکرده است و اگر چنین مجوزی صادر می‌شد ما خبردار می‌شدیم».
 
دو مقام امنيتی آمريکا روز جمعه ادعا کردند که فرمانده نيروی قدس سپاه پاسداران به روسيه رفته و با مقام‌های اين کشور ديدار کرده است.
 
سرلشکر قاسم سلیمانی از سال ۲۰۰۷ در فهرست تحریمی شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار دارد و براساس این تحریم، کشورهای عضو سامان ملل موظفند به وی اجازه سفر ندهند.
 
شبکه خبری «فاکس نیوز» آمریکا روز پنجشنبه گزارش داده بود که قاسم سلیمانی روز ۲۴ ژوئیه (سوم مرداد) وارد مسکو شده و با ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری، و سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه، دیدار کرده است.

در این گزارش به نقل از مقامات اطلاعاتی آمریکا امده است: او با پرواز شماره ۵۱۳۰، ساعت شش و پنجاه دقیقه صبح روز جمعه مورخ ۲۴ جولای عازم مسکو شده و روز سه شنبه، ۲۶ جولای ساعت ۱۰:۲۵ دقیقه شب با پروازی به شماره ۵۱۲۰ آنجا را ترک کرده است.
 
به گزارش فاکس نیوز، فرمانده نیروی قدس سپاه سه روز بعد مسکو را ترک کرده است.

 

سرلشکر قاسم سلیمانی

 
این در حالی است که سخنگوی کاخ کرملین گزارش‌ها در مورد دیدار قاسم سلیمانی با ولادیمیر پوتین را رد کرده است.
 
یک مقام بلندپایه دولت آمریکا نیز گفته که به رغم توافق هسته‌ای ایران و شش قدرت جهانی، تحریم‌ها در مورد قاسم سلیمانی همچنان پابرجا هستند.
 
فرمانده نیروی قدس علاوه بر تحریم‌های شورای امنیت در فهرست تحریمی آمریکا و اتحادیه اروپا قرار دارد.
 
پس از توافق هسته‌ای ایران و شش قدرت جهانی گزارش‌هایی در خصوص رفع تحریم‌ها علیه قاسم سلیمانی منتشر شد.
 
در واکنش به این گزارش‌ها، وندی شرمن، معاون وزیر امور خارجه آمریکا گفته بود که رفع تحریم‌های شورای امنیت از قاسم سلیمانی در فاز دوم برنامه جامع اقدام مشترک، و در صورتی‌که ایران به همه تعهدات خود عمل کنند و در پی چند سال انجام خواهد شد.

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: