تاثیرات اینترنت بر اختلالات جرم زا اطفال و نوجوانان

 

 

مجله مراحم: استفاده بدون امکان نظارت تکنولوژِی های نوین ارتباطات موجب تحریک روانی و در نتیجه جسمانی غدد و بلوغ زودرس کاذب می شود که به دلیل عدم همراهی با بلوغ حقیقی و عقلی و عدم همراهی با همسالان موجب کنش های زود هنگام جنسی و متعاقب آن ترد شدن از ناحیه همسالان و منزوی گردیدن و در نتیجه آسیب های شدید اجتماعی و تحصیلی در فرد می گردد.

 

روش تحقیق:  روش علوم تجربی ( پردازش داده ها بنا بر رویکرد تجربی و ارائه پارادایم بر مبنای رهیافت های اثبات گرایی علوم مختلف مرتبط با طرح مساله در موضوع تحقیق )

 

اهداف تحقیق:

۱-اثبات مخاطرات استفاده از تکنولوژی های ارتباطی در کودکی۲-اثبات وقوع بلوغ زودرس در پی دریافت اطلاعات نامناسب در طفولیت ۳-تشریح و بیان عواقب جسمی و روانی بلوغ زودرس در کودکان۴-ارائه راهکار برای مقابله با تاثیرات مخرب موضوع.

 

بلوغ: بلوغ بر اساس موازین علمی روانشناسی رشد به سه مرحله تقسیم می‌شود:

 

۱٫ بلوغ جسمی:  از ۱۰ تا ۱۲ سالگی بلوغ جسمی آغاز می‌شود.

 

۲٫بلوغ روانی یا عقلی:  تقریباً ۲ تا ۴ سال بعداز بلوغ جسمی بلوغ روانی یا عقلی به ‌وجود می‌آید.

 

۳٫بلوغ اجتماعی:  دو سال بعداز بلوغ روانی بلوغ اجتماعی ایجاد می‌شود.

 

بلوغ زودرس: به تغییرات روانی پیش از موعد که منجر به بروز علایق و انتظارات جنسی بدون پشتوانه آمادگی جسمی و عقلی می گردد گفته می شود.

 

 

 

چهارچوب نظری:

 

۱)  تشریح بلوغ زودرس:

یک پدیده فیزیولوژیک است که در هر دوجنس پسر و دختر رخ می‌دهد. در این مورد، فرد زودتر از همسالان خود به بلوغ می‌رسد. شایع ترین سن بلوغ زودرس در دختران قبل از هشت سالگی و در پسران ده تا یازده سالگی است. در این حالت، علایم بلوغ در فرد زودتر از هم سالانش ظاهر می‌شود. به طور قابل ملاحظه‌ای مشخص می‌شود که فرد با افراد هم سن خود فرق دارد به علاوه این که رشد سریع جسمانی در فرد دیده می‌شود اما تناسب ظاهری که در افراد بالغ طبیعی به چشم می‌آید، در این افراد دیده نمی‌شود.تحقیقات نشان داده است که ۷۵% این افراد از نظر هوشی با افراد هم سن خود تفاوتی ندارند. امّا نوجوانانی که دچار این حالت می‌شوند زود‌رنج، حساس، مضطرب، افسرده، کم رو، خجالت زده و گوشه‌گیر می‌شوند.

 

۲) عوامل موثر در ایجاد بلوغ زود رس:

عواملى باعث بلوغ مى شوند که کاملا و به درستى براى ما شناخته نشده اند. یک محور مهم در بدن وجود دارد که ممکن است دربرگیرنده عوامل مربوط به بلوغ جنسى باشد که به نام محور هیپوتالاموس ـ هیپوفیز و غدد جنسى یا غدد فوق کلیوى, مورد توجه بسیار است. هیپوفیز هورمونهاى گنادوتروپین را ترشح مى کند و هیپوتالاموس هورمونهاى محرک هیپوفیز را مى سازد و آزاد مى کند و این مسیر هورمونى به غدد هدف یعنى غدد جنسى یا فوق کلیوى ختم مى شود. بلوغ زودرس واقعى یا بلوغ هم جنسى Isosexual کامل, زمانى به وجود می آید که مردسازى ناقص و فرآیند اسپرماتوژنز (ساختن اسپرم) روى داده باشد. در حالى که بلوغ زودرس کاذب یا بلوغ زودرس هم جنسى ناقص در مواردى به وجود مىآید که مردسازى بدون ساخت اسپرم اتفاق افتاده باشد. یعنى اینکه تشکیل آندروژن ناشى از فعال شدن زودرس سیستم هیپوفیز ـ هیپوتالاموس نیست. هرچند افتراق این دو مشکل است, اما این تفاوت وجود دارد.

 

۳) تاثیر عوامل محیطی و تربیتی در بلوغ زودرس:

سنین استفاده از وسایلی مثلِ تلویزیون، کامپیوتر و کنسول بازی و موبایل و لب تاب و تبلت و هرگونه وسایل ارتباطی و سرگرمی کامپیوتری با قابلیت رد و بدل کردن اطلاعات به دلیل حساسیت نیاز به بررسی بیش تری دارند. از این رو قصد داریم برای رویکرد علمی از آمارهای بدست آمده و منتشر شده استفاده کنیم تا از سنینی که کودکان به این آثار دسترسی پیدا می‌کنند، هم آگاه شویم.دریک تحقیق گسترده که از ۱۳۸۴ خانوداده در آمریکا که دارای کودکان  تا ۸ سال بوده اند نتایج شگفت انگیزی منتشر شده است. در گزارش این تحقیق که توسط مرکز مطالعاتی Common Sense Media جهت بررسی بازی‌های ویدئویی و کودکان انجام شده است، آمده است :

 

۱٫حدود ۵۱ درصد از کودکان خانواده ها، بازی‌های ویدئویی را انجام می‌دهند .

 

۲٫از بین کودکان ۲ تا ۴ سال حدود ۴۴ درصد نیز بازی‌های ویدئویی را انجام می‌دهند .

 

۳٫از بین کودکان ۵ تا ۸ سال نیز حدود ۸۱ درصد بازی‌های ویدئویی را انجام می‌دهند .

 

۴٫درمیان کودکان ۵ تا ۸ سال حدود ۱۷ درصد هر روز، بازی‌های ویدئویی انجام می‌دهند، همچنین حدود ۳۶ درصد دیگر نیز هفته ای یک بار بازی‌های رایانه‌ای را انجام می‌دهند .

 

۵٫تمام این کودکان با مشکلات رژیم غذایی مواجه هستند و برنامه غذایی مرتبی ندارند، میزان مصرف قند ها، مواد چاق کننده و شیرین در این کودکان بسیار بالاست !

 

 

 

۴) تاثیرات منفی بلوغ زودرس بر کودکان:

بلوغ زودرس از دو جنبه اهمیت زیادی دارد؛

جنبه اول، علت ایجادکننده است که پزشک متخصص با انجام آزمایش‌های لازم و پیگیری‌های منظم و دقیق کودک، طی مدت طولانی به‌دنبال علت ایجاد آن می گردد

جنبه دوم، اثر بلوغ زودرس بر رشد قدی و روانی کودک است‌. ‌همچنین کودکان مقابل استرس‌های زمان‌ ‌جوانی قرار می‌گیرند و نمی‌دانند چه کار باید بکنند . آنها از نظر جسمی‌ ‌تظاهرات بلوغ را دارند ولی تجربه کافی ندارند. و نیز دختران با ظاهر شدن علائم بلوغ جنسی،‌ ‌ممکن است دچار وحشت و مشکلات روحی شوند. هنگامی‌که بلوغ در سنین پایین رخ دهد، رشد قدی کودکان بیشتر می‌شود و این کودکان به‌ ‌نسبت کودکان هم سن خود قد بلندتری خواهند داشت ولی پس از دو سه سال که بلوغ کامل شد، رشد قدی متوقف شده و در نهایت بزرگسالان کوتاه قدی خواهند شد. از نظر شکل فیزیکی‌ ‌نیز ممکن است مشکلاتی دیده شود. به‌علاوه از نظر روانی، این کودکان دچار مشکلات زیادی خواهند شد.رشد اندام ها و بروز علائم بلوغ در نوجوانان کم‌سن و مقایسه خود با سایر همسالان، باعث بروز اضطراب شدید در این کودکان و‌ ‌والدین آنها می شود.

 

آثار فردی: در بعد حیات فردی بلوغ زودرس عوارضی نظیر ضعف بدن ، افت حیات عقلانی ، بروز و ظهور اضطراب ، هیجانات پر دامنه و غیر قابل کنترل ، بروز حالت یاس و تزلزل روحی ، اختلالات عصبی ، کندی در رشد فکر  و… را در پی دارد.

 

آثار اجتماعی: در عرصه ی حیات اجتماعی بلوغ زودرس موجد عوارضی از قبیل خشونت و لجاجت ، عصیان در برابر دیگران ، تن دادن به انزوا و گوشه گیری ، پدید آمدن روابط و ارتباطات نامناسب و غلط ، افت کار و تحصیل ، هدف قرار دادن مساله ی جنسی در عرصه ی زندگی و غیره می باشد.

 

مشکلات اخلاقی: بلوغ زودرس از لحاظ اخلاقی یک آفت خوانده می شود به این علت که نوجوان از نظر عقلانی در شرایط سنی کودکان هم سن خود اما از نظر جسمی و تمایلات نفسانی، تمایلات و خواسته های غریزی بزرگتر ها را دارد. به عبارت دیگر فرد ۱۰ ساله تمنای ۱۶ ساله ها را دارد. و از اینکه بتواند در برابر آن خواسته ها موضع معقولی بگیرد ناتوان خواهد بود.

 

نتیجه:

 

۱) بلوغ زود رس اختلالی است که به موجب روشهای تحقیقاتی حسی – تجربی از منظر فیزیولوژیک و روانشناسی موجب آسیبهای جدی به اطفال و بروز مشکلات فردی و اجتماعی و اخلاقی برای ایشان می گردد.

 

۲) بر اساس مفروضات بیان شده٬که ماحصل رویکردهای علمی و آماری می باشد اطلاعات نامناسب ارائه شده به کودکان از طریق بازی های رایانه ای و فیلم و سرگرمی موجب بروز بلوغ زود رس می گردد.شایان ذکر است این محرکات می تواند از طریق البسه و خصوصآ اسباب بازی نیز موجب بروز اختلال موصوف گردد.

 

۳) برای امکان بررسی آماری آسیب شناسی به علت فقدان هرگونه مطالعه آماری در ایران از مطالعه تطبیقی و استفاده از نتایج تحقیقات موسسات خارجی که در این خصوص اقدام به تحقیق و مطالعه نموده اند استفاده گردیده که به علت وجوه مشترک زیست شناختی انسان در این خصوص فارغ از تفاوت فرهنگی و اجتماعی این مطالعات آماری از لحاظ نتیجه گیری کلی قابل استناد می باشد.

 

۴) بدیهی است وسایل ارتباط فردی نظیر موبایل و لب تاب و تبلت که سن استفاده از آنها به شدت پایین آمده است قابلیت دسترسی به اطلاعات نامناسب اعم از فیلم و بازی و … را برای کودکان بدون امکان نظارت مفید و مستمر حاصل نموده که قابلیت آسیب دیدن و قربانی شدن کودکان را به شدت افزایش داده است که حتی متاسفانه هیچگونه پژوهش علمی و آماری کشوری برای بررسی ابعاد وسیع این آسیبها صورت نپذیرفته است.

 

۵) مساله عدم امکان کنترل وسایل ارتباطی فردی کودکان قطعآ معضلی جهانی است اما با توجه به سنتی بودن و وجود ارزش های مذهبی در کشور ایران به علت مخفی گردیدن اطلاعات نابهنجار و همچنین و به وجود آمدن حداکثر تضاد بین این اطلاعات و فرهنگ و ارزشهای ارائه شده از طرف خانواده و مدرسه و نهادهای رسمی تربیتی وقوع تناقض و در نتیجه اضطراب و استرس و دوگانگی بیشتر برای کودک ایرانی امری مفروض می باشد.

 

۶) با توجه به هجوم سیل آسا در استفاده از این ابزارها به طوری که حتی از طرف والدین جایزه و مشوق برای کودکان در کشور ایران قرار گرفته اند و عدم وجود شفافیت تربیتی و فرهنگی و تابو سازی سنتی تشریح مسائل جنسی و در نتیجه عدم هرگونه آمادگی تربیتی کودکان در این زمینه طبیعتآ اطفال و نوجوانان این سرزمین قابلیت قربانی شدن به شدیدترین حالات ممکن در مساله بلوغ زود رس را دارا می باشند.

 

از آنجایی که نمی توان سد هجوم استفاده از این ابزارها گردید و در نتیجه اطلاعات نامناسب به اشکال مختلف کودکان را احاطه نموده اند تنها طریق مفید مقابله با تاثیرات مخرب اطلاعات موجب بلوغ زود رس تغییر واقع گرایانه و اصولی نهادهای رسمی تربیتی در ارائه اطلاعات مناسب و متناسب در زمینه جنسی در رده های سنی مختلف و به خصوص رفع تابو سازی مقوله *** برای مقابله با اختفاء توسط کودکان نسبت به اطلاعات نامناسبی که در این زمینه به ایشان می رسد می باشد که مستلزم انجام مطالعات کارشناسی برای ارائه شیوه های نویین آموزشی و اسلوب واقع گرا و در عین حال منطبق با تنوع فرهنگی اقوام یک کشور می باشد.

 با تشکر از جناب آقای پیام درفشان.

 

 

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: