صعودی که تنم را به رعشه درآورد! +تصاویر

هزاران دودکش صنعتی در جمهوری چک وجود دارد که قدمت آن به قرن آن ۱۹ میلادی برمی‌گردد. از اکثر این دودکش‌ها دیگر استفاده‌ای نمی‌شود و به همین دلیل به محل تفریح گروهی از جوانان این کشور درآمده است.
 
مجله مراحم به گزارش بی‌بی‌سی ورد، افراد مشتاق به انجام کارهای سخت از این دودکش‌ها بالا می‌روند. الستر لاوسن در «زلزنی برود» به این گروه می‌پیوندد، اما طولی نمی‌کشد که به شدت از کار خود پشیمان می‌شود.
 
من از یک دودکش که قدمت آن به ۱۲۰ سال پیش می‌رسد، بالا رفته‌ام و حالا در ارتفاع ۴۰ متری از زمین قرار دارم. این دودکش در شمال شرق جمهوری چک قرار دارد. ترس و وحشت تقریبا دارد به من غلبه می‌کند. انگار پاهایم دیگر تحمل وزن بدنم را ندارند. من به پایین نگاه می‌کنم. همه چیز از اینجا کوچک است.
 
من دو دستی به نردبان چسبیده‌ام. در این بین مارتین ویستِین، راهنمایم ازم پرسید: «داری میای بالا یا میری پایین؟» ترس حسابی به تمام وجودم رخنه کرده بود. به همین خاطر دوست نداشتم از جایم تکان بخورم، یعنی نه دوست داشتم بالا برم و نه دوست داشتم پایین بروم. آن دودکش ۵۲ متر بود و ما دو سوم آن را بالا آمده بودیم.
 
وحشت من برای دیگران انگار چیز مهمی نبود. آن‌ها بدون اینکه ککشان هم بگزد، از کنار من سبقت می‌گرفتند. چاره‌ای نداشتم.  اما سوال اینجا است که چگونه ماجرا را ختم به خیر کردم؟
 

مجله مراحم
الستر لاوسن ترسیده است (چپ)
 
صعودی که تنم را از ترس لرزاند!
او ذاتا ورزشکار خوبی نیست!
 
صعودی که تنم را از ترس لرزاند!
 

چند هفته پیش گزارشی در مورد فعالیت‌های «اتحادیه صعودکنندگان دودکش‌های چک» خواندم. فعالیت اصلی این گروه همان‌طور که نامش پیدا است، صعود از دودکش‌های کشور چک است. اما آن‌ها خود را نسبت به حافظت از ۵۰۰۰ تا ۶۰۰۰ دودکش جمهوری چک مسئول می‌دانند.
 
آن‌ها داشتند در مورد دو دودکش یک کارخانه نساجی در «زلزنی برود» در شمال شرقی شهر پراگ حرف می‌زدند و من را هم دعوت کردند که همراهشان بالا بروم.
 
اعضای گروه در روزهای آخر هفته و یا تعطیلات رسمی در پایین یک دودکش جدید قرار می‌گذارند. مرد و زن با شغل‌های مختلف از طراحی گرافیک و مغازه‌دار گرفته تا حسابدار و دانشجو به اینجا می‌آیند. این افراد تنها یک چیز مشترک دارند و آن نیز علاقه برای صعود از دودکش‌ها است.
 
حتی گروه‌های سنی نیز مختلف است. نوجوانان همیشه حضور دارند. حتی یک بار یک ورزشکار دوومیدانی ۷۶ ساله نیز به اینجا آمد. من این را که شنیدم بیشتر به هم ریختم!
 

صعودی که تنم را از ترس لرزاند!
نمای داخل یک دودکش
 

این گروه بیش از ۱۰۰ عضو دارد و یکی از اعضای معمولیِ آن «آگنس» است. آگنس می‌گوید که بیش از هر زن دیگری در جمهوری چک از دودکش‌ها بالا رفته است. او با افتخار می‌گوید: «یک بار تخمین زدم و به این نتیجه رسیدم که روی هم رفته در ده سال گذشته، از بیش ۸۰ هزار متر صعود کرده‌ام. من عاشق ارتفاع هستم. عاشق هیجانی هستم که ارتفاع به من می‌دهد. منظره‌ی زمین از ارتفاع واقعا زیبا است. من حتی از اینکه در کنار دیگران هستم هم حس خوبی دارم. در اینجا همه پشت هم هستند و این چیزی نیست که در شهر به راحتی دیده شود.»
 
مارتین ویستِین، دبیر اتحادیه، هم به اندازه بقیه وقت خود را صرف این گروه می‌کند. او هر آخر هفته با چند تا از دوستان فوتبالیِ خود سر قرارها حاضر می‌شود. او می‌گوید: «وقتی خلاف قدرت جاذبه حرکت می‌کنید، حس آزادی خاصی دارید. زیرا به بالای دودکش نزدیک می‌شوید و از آن بالا به مناظر زیبای پایین خیره می‌شود. این حس اعتیادآور است. همین عشق من به صعود از دودکش‌ها باعث شده تا به سراسر کشورم و همچنین کشورهای شرق اروپا سفر کنم و مناطق زیادی را ببینم. نحوه ساخت این دودکش‌ها واقعا فوق‌العاده است.»
 
از او پرسیدم که آیا همسر و اعضای خانواده‌ات هم عاشق این تفریح هستند؟
 
او در پاسخ گفت: «همسرم از پنج دودکش صعود کرده و همین مقدار برای او کافی است. پسرم از ۱۰۰ دودکش و دخترم هم از بیش از ۲۰ دودکش صعود کرده است. به نظرم آن‌ها این حس را درک می‌کنند.»

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: