عکس های زیبا و تاریخی در سفر به ایران از عکاس سوئیسی!

رنه بری، عکاس سوئیسی که به خاطر عکاسی از چه گوارا و پابلو پیکاسو در جهان شناخته شده است دو روز پیش در اثر ابتلا به سرطان در زوریخ درگذشت.
مجله مراحم: رنه بری عکاس بسیاری از معروف ترین پرتره های شخصیت های سیاسی و هنری قرن بیستم کار خود را در ۱۳ سالگی با عکاسی از وینستون چرچیل، نخست وزیر وقت بریتانیا که به سوئیس سفر کرده بود، آغاز کرد.
بری در سال ۱۹۳۳ در زوریخ به دنیا آمد و پس از تحصیل در مدرسه هنر این شهر در یکی از فیلم‌های والت دیزنی دستیار فیلمبردار شد. او پس از آن عکاسی را با جدیت دنبال کرد و برای نشریاتی چون لایف، نیویورک تایمز و پاری ماچ عکاسی می‌کرد تا اینکه در سال ۱۹۵۵ به عضویت آژانس مگنوم در آمد.
اما آنچه موجب شهرت بری شد در سفر او در سال ۱۹۶۳ به کوبا اتفاق افتاد؛ او در این سفر از یکی از مشهورترین چهره های قرن یعنی ارنستو چه گوارا عکاسی کرد. او که برای همراهی با خبرنگار مجله آمریکایی برای مصاحبه با چه گوارا به هاوانا رفته بود در طول شش ساعت مصاحبه معروف ترین عکس ها از چه را عکاسی کرد.
او پس از آن از چهره های دیگری چون فیدل کاسترو، پابلو پیکاسو و لو کوبوزیه معمار سوئیسی نیز عکاسی کرد که بر شهرت او در عکاسی افزود.
با این وجود شاید کمتر کسی بداند که این عکاس مشهور پیشتر در سال ۱۹۶۰ میلادی برای عکاسی به ایران آمد و چند روزی را نیز میهمان خاندان پهلوی در تهران بود. به روایت عکس های برجا مانده از این سفر او در مدت اقامت خود در ایران که همزمان با تولد پسر شاه مخلوع بود توانست اولین عکس ها از پسر شاه و فرح دیبا را در بیمارستان عکاسی کند. گرچه مجموعه عکس های او بیشتر از شاه و دربار و مراسم سلطنتی است اما معدودی عکس از مردم و خیابان‌های تهران و نیز سفرش به بندر عباس و خوزستان در آن به چشم می خورد.
گفته می شود از رنه بری بیش از ۳۰ هزار قطعه عکس برجا مانده که اکنون در موزه الیزه در لوزان نگهداری می‌شود.
استخراج نفت در بندرعباس
بیابان های بندرعباس
شهر ویران شده شوش در خوزستان
ساخت سد دزفول
ساخت سد دزفول
حوالی تخت جمشید در شیراز
رستوران در فضای باز در حاشیه تهران
خیابان های تهران
محمدرضا پهلوی در تهران
محمدرضا پهلوی و سربازان ارتش
مراسم اعطای نشان در دانشگاه نظامی
محمدرضا پهلوی در دفتر کارش
محمدرضا پهلوی در مراسم سالگرد استقرار رژیم پهلوی
محمدرضا پهلوی در تهران
مراسم سالگرد استقرار رژیم پهلوی
مراسم سالگرد استقرار رژیم پهلوی
سربازان گارد شاهنشاهی در لباس هایی از پوست پلنگ
مانور نظامی در جریان سالگرد رژیم پهلوی
بیمارستان محل تولد پسر شاه و فرح دیبا
پسر شاه مخلوع
خبر تولد پسر شاه در روزنامه با تیتر: “او یک پسر است”.

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: