دوست ایرانی من، اینجا ایران است… (۱۰)

حتماً بار ها با گالری ها و تصاویر مختلف از زیبایی های طبیعی، تاریخی و انسانی کشورهای مختلف برخورد داشته اید و از تماشای آن ها لذت برده اید، و حتماً حین تماشای آن گالری ها این سوال از ذهنتان عبور کرد که “ایران خودمان چه کم از این کشور ها دارد؟”

ما برای پاسخ دادن به این سوال و تحقق این جمله شروع به گرد آوری سری مطالب جدیدی در مجله اینترنتی مراحم کرده ایم، مطلبی که فقط شامل زیبایی های ایران زیبای ما می‌شود، از زیبایی های طبیعی کشور چهار فصل‌مان گرفته تا بناهای تاریخی و مذهبی و سایر زیبایی های قابل لمس کشورمان

 

نمایی زیبا از آرامگاه سيد صدرالدين وزير اعظم شاه اسماعيل صفوى در شهرستان چالدرانِ استان اذربایجان غربی. شهرستان چالدران، یکی از شهرستانهای استان آذربایجان غربی است که در شمال غربی این استان قرار گرفته‌است. چالدران پانزدهمین شهر پرجمعیت استان آذربایجان غربی است. مرکز این شهرستان، شهر سیه‌چشمه است. آواجیق دیگر شهر آن است. این شهرستان در گذشته بخشی از شهرستان ماکو بود. زبان رایج در این شهرستان ترکی آذربایجانی می‌باشد.

دوست ایرانی من، اینجا ایران است… (10)

 


عکسی جالب توجه از گنبد سلطانیه مقبرهٔ اُلجایتو در شهر سلطانیه در استان زنجان. گنبد سلطانیه مقبرهٔ اُلجایتو که در ۱۳۰۲ تا ۱۳۱۲ میلادی در شهر سلطانیه (پایتخت ایلخانیان) ساخته شد و از آثار مهم معماری ایرانی و اسلامی از شیوه معماری آذری به شمار می‌رود. گنبد سلطانیه در فهرست آثار میراث جهانی به ثبت رسیده ‌است. این بنا در مدت ۱۰ سال توسط ۳۰۰۰ نفر کارگر ساخته شد. این بنا شامل ۸ ایوان و ۸ مناره است که گفته می‌شود از ۸ در بهشت (ابواب البر یا درهای نیکی) الگو گرفته است.

دوست ایرانی من، اینجا ایران است… (10)

 


تصویری رویایی و دلپذیر از پارک ملی لار در البرز مرکزی. پارک ملی لار دارای اکوسیستم‌های کوهستانی مرتفع و آبی می‌باشد. این منطقه در البرز مرکزی نزدیک دامنهٔ جنوب غربی دماوند و در مرز دو استان تهران و مازندران قرار گرفته ‌است. این پارک از دو اقلیم ارتفاعات فوقانی و مرطوب و سرد تشکیل شده ‌است که بارش زیادی را به‌صورت برف ایجاد می‌کند و به دلیل آنکه دارای ویژگی‌های خاص و گونه‌های متنوع گیاهی و جانوری است، تحت حفاظت قرار گرفته ‌است. پهنای پارک ملی لار بین ۶ تا ۷ کیلومتر و درازای آن شصت کیلومتر است. دشت لار بزرگترین دره ایران است که در ۷۰ کیلومتری شرق تهران در جاده هراز قرار گرفته، آب و هوای متغیر این دشت و چشمه‌های متعدد آن را به سرزمین هزار چشمه مشهور کرده‌ است. پارک ملی لار که حدود ۲۸ هکتار مساحت دارد مکانی مناسب برای راه پیمایی و دریاچه آن در صورت اجازه توسط سازمان حفاظت محیط زیست موقعیتی خوب برای شنا و ماهیگیری است. ابرهای دور دماوند اگر اجازه دهند، لار بهترین مکان برای دیدن چهره زیبای بام ایران و عکاسی از آن است.

دوست ایرانی من، اینجا ایران است… (10)

 


چشم اندازی خیره کننده از روستای بزُج در شهرستان طالقانِ استان البرز. بـِزَج روستایی ‌است در بخش میان طالقان و یکی از مرتفع‌ترین روستاهای طالقان می‌باشد که در جوار دره شلبان بزج و آبشار شله بن واقع است. در حال حاضر در روستای بزج مردم بومی خیلی کم هستند و سن و سال بالایی را دارا میباشند. دامداری در زمان قدیم رواج داشت ولی الان در این روستا به جز چند عدد دام که از انگشتان دست هم کمتر است دیگر دامی در این روستا وجود ندارد و حتی کشاورزی هم رواجی ندارد چون ساکنان بومی از لحاظ سنی بالا هستند و قادر به فعالیت نمی باشند. غاری به درازای ۲۵ متر به نام غار بزج در نزدیکی این روستا وجود دارد. بیشتر مردم این روستا دامدار، کشاورز و فرهنگی می‌باشند و به زبان باستانی تاتی تکلم می‌کنند.

دوست ایرانی من، اینجا ایران است… (10)

 


عکس با صلابتِ باغ عفیف آباد یا گلشن در شهر شیراز. باغ عفیف آباد یا گلشن از آثار تاریخی شهر شیراز است. این باغ در خیابان عفیف آباد شیراز جای گرفته است و هم اکنون در اختیار ارتش قرار دارد و یکی از بزرگ‌ترین موزه‌های سلاح خاورمیانه در آن وجود دارد. باغ عفیف آباد نمونهٔ کاملی از هنر گل کاری ایرانی است. این باغ در یکی از مناطق اعیان‌نشین شیراز جای دارد و مجموعه در سال ۱۸۶۳ میلادی ساخته شد. این مجموعه شامل یک کاخ سلطنتی، موزه سلاحهای قدیمی و یک باغ ایرانی است که همگی برای بازدید همگانی فراهم هستند. هم چنین در سال ۱۳۵۱ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

دوست ایرانی من، اینجا ایران است… (10)

 


نمایی عصرگاهی و آرام بخش از منطقه آزاد بندر انزلی در شهرستان انزلی. بندر اَنزَلی یکی از مهمترین شهرهای گردش پذیر از مراکز مهم اقتصادی و یکی از قطب‌های ورزشی در ایران است، و بخش مرکزی شهرستان انزلی محسوب می‌شود. این شهر دارای اولین و بزرگترین بندر ایران در سواحل جنوبی دریای خزر (کاسپین) است و در استان گیلان واقع شده است.

دوست ایرانی من، اینجا ایران است… (10)

 


عکسی دلپذیر از آرامگاه عطار نیشابوری در شهرستان نیشابور ِ استان خراسان رضوی. آرامگاه عطار نیشابوری بنایی است تاریخی که در دوره تیموری توسط امیر علیشیر نوایی بر روی قبر عطار نیشابوری ساخته شد. در دوره های پهلوی دوم مرمت کامل و دهه ۷۰ نیز مرمت مختصر شد. بنای کنونی آرامگاه دارای هشت ضلع و گنبدی کاشی کاری شده و چهاردرِ ورودی است. در نمای بیرونی آن چهار غرفه کاشی کاری شده تعبیه شده است و در وسط بقعه، قبر عطار و یک ستون هشت ترکی به ارتفاع ۳ متر وجود دارد.

دوست ایرانی من، اینجا ایران است… (10)

 


نمایی هوایی و دیدنی از تقاطع بزرگراه آيت الله حكيم و بزرگراه شهيد چمران در تهران.

دوست ایرانی من، اینجا ایران است… (10)

 


تصویری حیرت آور و مه آلود از ارتفاعات دلارستاق درشهر تاریخی لاریجان در شهرستان آمل. این بخش جنوبی‌ترین ناحیه استان مازندران است و در دامنه‌های شمالی رشته کوه البرز قرار گرفته ‌است. کوه دماوند در لاریجان قرار داشته و راه‌های صعود به آن در لاریجان جای دارد. لاریجان یکی از شهرها و منطقه‌های تاریخی و باستانی ایران است که جاذبه‌های طبیعی تاریخی زیادی در خود جای داده است. این منطقه دارای روستاهای کوهستانی، دشت‌ها و مراتع زیادی می‌باشد. در حال حاضر به دلیل وجود رودخانه هراز که از قله دماوند سرچشمه می‌گیرد بهترین و باکیفیت‌ترین ماهی قزل آلا خاورمیانه در این منطقه پرورش داده می‌شود.

دوست ایرانی من، اینجا ایران است… (10)

 


نمایی هیجان انگیز و کوهستانی از آبشار هاى تنگه رغز در شهرستان داراب واقع در جنوب استان فارس. داراب یکی از شهرهای استان فارس و مرکز شهرستان داراب است. داراب با دیرینگی چندهزارساله در جنوب شرقی استان فارس ایران واقع است. فاصله شهر داراب تا شیراز ۲۴۰ کیلومتر می‌باشد. بیشتر مناطق شهرستان داراب از نظر آب وهوایی گرمسیری است که بارش در آن بیشتر به صورت باران است. شغل بیشتر مردم درروستاها کشاورزی است. مرکبات آن شهره شهرهای دیگر و حتی کشورهای حوزه خلیج فارس می‌باشد. البته محصولات باغی دیگر داراب نیز شهرت دارند مانند انار تنگ طه، خصوصاً انار شیرین شهوار که از شهرت بالایی برخوردار بوده و بیشتر به کشورها دیگر صادر می‌گردد. گل محمدی منطقه کوهستان یا سرکوه، از جمله روستاهای نوایگان و لایزنگان نیز از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است. در این شهرستان بنای تاریخی دارابگرد مربوط به دوره هخامنشیان واقع است که هر ساله شمار زیادی از آن بازدید می‌کنند.

دوست ایرانی من، اینجا ایران است… (10)

 


تصویری متحیر کننده و پوشیده از برف رشته کوههای اُشْتُران‌ْ‌کوه واقع در شرق استان لرستان. اُشْتُران‌ْ‌کوه، به معنی کوه آب در پارسی باستان (از زبانهای بکار برده شده در جنوب غربی ایران و زبان رسمی دربار هخامنشیان) رشته‌کوهی در شرق استان لرستان و یکی از بلندترین رشته‌کوه‌های زاگرس است. قله‌های بلند و پر برف، دره‌های ژرف و طولانی، رودهای دائمی، پوشش گیاهی و جانوری بسیار متنوع، روستاهای کوهپایه‌ای از جمله ویژگی‌های اشترانکوه می‌باشد که به سبب بلندی در شعاع ۱۰۰ کیلومتری به خوبی پیدا است. گفته می‌شود نام آن به سبب وجود قله‌های ۸ گانه که هر کدام بلندتر از ۴۰۰۰ متر می‌باشد و مانند کاروانی از شتر به ردیف قرار گرفته اند، به شترکوه و یا اشترانکوه معروف گشته ‌است.

دوست ایرانی من، اینجا ایران است… (10)

 


چشم اندازی برفی و روح انگیز از جاده ی اسالم به سمت شهر خُلخال در استان اردبیل.

دوست ایرانی من، اینجا ایران است… (10)

 


عکسی دیدنی از انعکاس کوههای نیمه پوشیده از برف در تالاب چغاخور در شهرستان بروجن واقع در استان چهار محال بختیاری. تالاب چغاخور تالابی در شهرستان بروجن در استان چهارمحال بختیاری است. این تالاب در مسیر جاده شهرکرد-خوزستان قرار گرفته و از شهر کرد ۶۵ کیلومتر فاصله دارد. فضای وسیع، هوای مطبوع، چشم‌اندازهای زیبا و وجود انواع پرندگان مهاجر و بومی همراه آداب و رسوم اصیل بختیاری‌ها، این تالاب را در ردیف یکی از کانون‌های مهم جذب گردشگری در استان چهارمحال بختیاری قرار داده‌است. دهکده سیاحتی چغاخور از طرح‌های گردشگری این تالاب می‌باشد که در فضایی به وسعت ۲۰ هکتار از زمینهای حاشیه تالاب سد چغاخور در استان چهارمحال و بختیاری اجرا می‌باشد. طبق اثر امینی (۱۳۸۱)، ویژگی منحصر به فرد تالاب، وجود نوعی ماهی از خانواده گامبوزیا (کپوردندان) در این مکان است. در تابستان دیدن عشایر بختیاری و روستاهای بختیاری‌نشین اطراف چغاخور بسیار لذت بخش است. مناسب‌ترین زمان‌ها برای بازدید از این تالاب فصل‌های بهار و تابستان ذکر شده ‌است.

دوست ایرانی من، اینجا ایران است… (10)


نمایی خیره کننده از مقبره مه گرفته خالد نبی در استان گلستان. گنبد کاووس (یا گنبد قابوس) مرکز شهرستان گنبد کاووس در استان گلستان ایران است. این شهر به خاطر دارا بودن یکی از بلندترین برج‌های آجری دنیا با همین نام که در قرن یازدهم میلادی بنا شده‌است، معروف است. این شهر در سدهٔ اخیر مرکز ترکمن‌صحرا محسوب شده و دومین شهر بزرگ استان گلستان پس از گرگان مرکز استان است.
دوست ایرانی من، اینجا ایران است… (10)
 

 


عکسی از تالاب صورتی بسیار زیبا در شهرستان چابهار در استان سیستان و بلوچستان. جزر و مد قرمز چابهار از جمله دیدنی‌های چابهار در ساحل دریای عمان است به ویژه تالاب صورتی در دره لیپار که اوج زیبایی این پدیده در شهرستان چابهار است. جزر و مد سرخ یا صورتی رنگی که در این تالاب رخ می‌دهد آن را از زیباترین دیدنی‌های چابهار ساخته است. رنگ قرمز این پدیده محصول فعالیت پلانکتونهای گیاهی این منطقه است فراوانی مواد آلی و معدنی به همراه جریانهای دریایی حاصل از طوفانهای مونسون باعث افزایش پلانکتونها و در نتیجه این پدیدهٔ منحصر به فرد اقیانوسی می‌شود.

دوست ایرانی من، اینجا ایران است… (10)

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: