مردم ایران : گور بابای جام جهانی

سفر به برزیل بدون ویزا، هتل و… را تمام ایرانی‌ها رد کردند. کسی برای سفر به برزیل در قرعه‌کشی بانک‌ها و شرکت‌های معروف ایرانی شرکت نکرده است و مردم فقط دنبال جایزه نقدی آن بودند.

بیلبوردهای شهر بوی جام جهانی می‌دهند اما هرچه به مردم نزدیک می‌شویم، خبری از جام جهانی نیست، این وسط کسانی مسافران واقعی برزیل هستند که حساب‌های‌شان پر از پول شده است. «پول‌ها را ریخته‌ایم به حساب‌های‌شان، اما کسی به برزیل نمی‌رود» این جمله‌یی بود که توسط تمام شرکت‌های معروف ایرانی و خارجی و بانک‌ها درباره برندگان سفر به جام جهانی شنیدیم. جایزه‌هایی از ۳۵ تا ۵۰ میلیون تومان برای سفر به جام جهانی که بعضی‌ها نام آن را «کمک هزینه» گذاشته‌اند. اما هیچ کدام از این شرکت‌ها شرایط و امکانات سفر به برزیل را برای مردم تسهیل نکرده‌اند، اگر هم کسی قصد سفر به برزیل داشته باشد باید از صفر تا صد را خودش فراهم کند.

شاید هم برای ما ایرانی‌ها سفر به برزیل جذابیتی ندارد و کسی دنبال کسب تجربه‌های تازه و جدید در زندگی نیست، گویا مشکلات اقتصادی ایرانی‌ها را به ماندن و خرج کردن پول سفر در راه‌هایی دیگر متمایل کرده باشد.


در تماس با یکی از بانک‌ها برای پیدا کردن شماره تلفنی از کسانی که برنده جایزه سفر به برزیل شده‌اند با این پاسخ مواجه شدیم: «آقا هیچ کسی نمی‌رود، پول‌ها، به حساب‌های‌شان ریخته شده است» تلاش زیادی برای ارتباط با این مسافران خوش شانس به خرج دادیم که سرانجام ناکام ماند. جایزه ۳۵ میلیون تومانی که به حساب مردم ریخته شد، برای سفر به برزیل کافی نبود و شاید انتخاب پول نقد از سفر پر هزینه به برزیل کاری عاقلانه‌تر به نظر بیاید. حتی اگر در این میان جذابیت فوتبال در میان باشد، آن هم جام جهانی که در برزیل قرار است برگزار شود.

بار سنگین استرس از همگروهی با آرژانتین تا بیکاری برای ایرانیان

رامین، یکی از شهروندانی است که از جام جهانی دل خوشی ندارد و می‌گوید: «امروز در ایران مشکلات اقتصادی و تورم و بیکاری برای جوانانی مثل من دغدغه به حساب می‌آید، ما به دیدن فوتبال علاقه داریم اما چه فایده‌یی دارد که وقتی مشغول دیدن فوتبال هستیم مدام فکرمان جای دیگری باشد؟ دیدن فوتبال دل خوش می‌خواهد که ما نداریم. مدت زمان زیادی می‌شود که دنبال کار می‌گردم اما متاسفانه هنوز نتوانسته‌ام پیدا کنم. به نظرم امسال به جای دیدن جام جهانی باید به فکر کارهای مهم‌تری مثل پیدا کردن شغل و پول درآوردن باشم.


این مساله نشان می‌دهد، چرا شهروندانی که در قرعه‌کشی مسابقات سفر به برزیل برنده شده‌اند گزینه پول نقد را به جای سفر به برزیل انتخاب کرده‌اند. آنان شاید تنها نکته‌یی که از این جام جهانی یادشان نرود، پیروزی در قرعه‌کشی بانک یا برند معروفی باشد که به زندگی آنها جان تازه‌یی داد. براساس شنیده‌ها کمتر از چهار هزار ایرانی برای دیدن جام جهانی به برزیل سفر می‌کنند که در مقایسه با کشورهای دیگر حاضر در جام جهانی آمار بالایی به حساب نمی‌آید. 

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: