ویروس مرگبار ابولا قابل کنترل نیست!

مجله مراحم: گزارشهای رسیده از لیبریا، از اقدام دولت این کشور در ضدعفونی و پاکسازی، تمام ادارات دولتی، برای مقابله با ویروس مرگبار ابولا حکایت دارد. مدارس لیبریا بسته شده و دولت این کشور احتمال قرار گرفتن مناطق آلوده در قرنطینه را نیز مطرح کرده است. این ویروس کشنده تاکنون جان ۶۰ پزشک و پرستار را گرفته و کار درمان و کنترل این بیماری را با مشکل مواجه کرده است. یکی از کسانی که در زمینه تدفین قربانیان این ویروس فعالیت دارد، درباره مشکلاتش می‌گوید: «مردم گاهی با سنگ به ما حمله می‌کنند. ما داریم جانمان را برای حفظ سلامت همه به خطر می‌اندازیم ولی آن‌ها نمی‌فه‌مند.» نابر آخرین گزارش‌ها، از بیش از یک ۱۳۰۰ مورد شناسایی شده در چهار کشور سیرالئون، گینه، لیبریا و نیجریه، تاکنون ۷۲۹ مورد به مرگ افراد آلوده شده به این ویروس منجر شده است. مارگارتشان، مدیر کل سازمان بهداشت جهانی هم در دیدار با روسای جمهور سیرالئون، گینه و لیبریا اعلام کرده که اقدامات آن‌ها برای مقابله با این اپیدمی ناکافی بوده و این ویروس از کنترل خارج شده است.منبع: Reuters-Euronews
این گزارش می‌افزاید، وزرات بهداشت اسپانیا قرار است نشست خبری در این زمینه برپا کند.

 

Ebola-virus-disease-3

 

ماری ویروسی ابولا (به انگلیسی: Ebola virus disease) یا تب هموراژیک ابولا (به انگلیسی: Ebola hemorrhagic fever) نوعی بیماری انسانی است که از ویروس ابولا ناشی می‌شود. نشانه‌های این بیماری معمولاً دو روز تا سه هفته بعد از تماس با ویروس و به صورت تب، گلودرد، دردهای ماهیچه‌ای و سردردظاهر می‌شوند. معمولاً حالت تهوع]، استفراغ و اسهال و همچنین کاهش عملکرد کبد و کلیه‌ها به دنبال این موارد می‌آیند. در این زمان، مبتلایان دچار خونریزی می‌شوند.

ویروس مرگبار ابولا

ویروس ابولا یا ایبولا (به انگلیسی: Ebola virus) یکی از کشنده‌ترین ویروس‌ها است که باعث بیماری شدید در انسان و پستانداران می‌شود. ابولا به‌طور مرگباری در میان انسان‌ها و میمون‌ها در آفریقا شایع است.

 

بیماری ابولا به اروپا هم رسید

۵ نفر در اسپانیا در رابطه با بیماری ابولا بستری شده‌اند. ۵۲ نفر نیز در این کشور در فهرست افرادی قرار دارند که به خاطر خطر ابولا تحت نظرند. اتحادیه اروپا پل هوایی برای انتقال کمک به کشورهای درگیر ابولا برقرار می‌کند.

بعد از روشن شدن ابتلای یک پرستار در اسپانیا به ابولا پرستاری دیگر نیز از شامگاه سه‌شنبه (۷ اکتبر‌/ ۱۵ مهر) به همین دلیل در این کلینیک زیر نظر قرار دارد. گزارش شده که او تبی خفیف دارد. به علاوه شوهر پرستاری که به ابولا مبتلا شده است نیز در بیمارستان تحت مراقبت قرار دارد.

در کلینیک کارلوس سوم (Carlos III) در مادرید یک مهندس اسپانیایی که از نیجریه باز گشته و یک پرستار در رابطه با بیماری ابولا در بخش مراقبت‌‌های ویژه بستری‌اند. در مورد مهندس اسپانیایی جواب اولین آزمایش منفی اعلام شده است. در مورد پرستار یادشده نیز دو آزمایش انجام شده که پاسخ تا به حال منفی بوده است.

اسپانیا قصد جدی دارد تا جلوی همه‌گیری آلودگی به ویروس خطرناک این بیماری را بگیرد. با این حال مسئولان بهداشت و درمان این کشور روز سه‌شنبه (۷ اکتبر) گفته‌اند، نمی‌توانند اطمینان دهند که افرادی دیگر در این کشور به ابولا مبتلا نشده‌اند.Ebola-virus-disease-1

مسئولان اسپانیایی فهرستی از کسانی تهیه کرده‌اند که شخص مبتلا به این بیماری با آنها تماس حاصل کرده است. ۳۰ نفر از کادر پزشکی و پرستاری که با پرستار مورد نظر همکاری کرده‌اند در این فهرست قرار دارند. ۲۲ نفر دیگر خارج از بیمارستان که با او تماس داشته‌اند نیز در این لیست دیده می‌شوند.

پرستار مبتلا به ابولا شبانگاه سه‌شنبه در بخش قرنطینه کلینیک تخصصی مادرید بستری شد.

برقراری پل هوایی

اتحادیه اروپا قصد دارد برای انتقال کمک‌ها به کشورهای غرب آفریقا که ابولا در آن‌ها شایع شده است پل هوایی برقرار سازد. کمیسیون اتحادیه اروپا شامگاه سه‌شنبه (۷ اکتبر‌) در بروکسل اعلام کرد، قرار است حدود یک‌‌میلیون یورو به پروازها‌یی به مقصد سیرالئون، لیبریا و گینه اختصاص یابد.

DW.DE

اتحادیه اروپا اعلام کرده، از شروع همه‌گیری بیماری ابولا در غرب آفریقا تا کنون حدود ۱۸۰ میلیون یورو را به حمایت از کشورهای درگیر اختصاص داده است.

Ebola-virus-disease-2

ارتش ‌آلمان در همین رابطه مشغول زمینه‌سازی برپایی دوره‌هایی برای آموزش داوطلبان کمک به مناطق درگیر این بیماری در غرب آفریقاست.

به گفته سازمان بهداشت جهانی، از شروع فراگیر شدن بیماری ابولا تا کنون بیش از ۳۴۰۰ نفر بر اثر ابتلا به آن جان داده‌اند که اکثر این موارد در غرب آفریقا اتفاق افتاده است.

 

تاریخچه

این ویروس نخستین بار در سال ۱۹۷۶ میلادی شناخته شد. در سال ۱۹۷۶ ابولا حدود ۳۰۰ نفر را مبتلا کرد و با شیوع آن از هر ۱۰ نفر مبتلا به بیماری ۹نفر کشته شدند و در سال ۱۹۹۵ از این ویروس ۸۰ درصد مبتلایان کشته شدند. در سال ۲۰۱۴ نیز با انتشار مجدد این ویروس که از گینه شروع شد و به کشورهای همسایه سیرالئون و لیبریا گسترش یافت حدود ۷۰۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند. این بزرگترین مورد شیوع ابولا از نظر موارد ابتلا، آمار مرگ و پراکندگی جغرافیایی به حساب می‌آید. سازمان بهداشت جهانی ۱۵۰ کارشناس را برای کمک به پیشگیری از انتشار ویروس به منطقه اعزام کرده است. نام این ویروس از یکی از رودخانه‌های کشور زئیر، که امروزه جمهوری دموکراتیک کنگو نام دارد، گرفته شده و اینکه این بیماری برای اولین بار در کشور کنگو دیده شد.

 

هیچ درمانی تا کنون (۲۰۱۴) برای بیماری ویروسی ابولا وجود ندارد. مراقبت‌های این بیماری شامل حفظ وضعیت طبیعی بدن، جلوگیری و تامین مایعات بدن، مقابله با کم آبی، مصرف داروهای ضد انعقاد خون در اوایل عفونت و جلوگیری از خونریزی، کلینیک درد، استفاده از آنتی بیوتیک و آنتی‌میکوتیکس و کنترل سطح اکسیژن بدن و درمان عفونت‌های ثانویه.

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: