ماجرای مرگ ناصرالدین شاه و تصاویر تشییع ناصرالدین شاه

ماجرای مرگ ناصرالدین شاه و تصاویر تشییع ناصرالدین شاه را در ادامه ببینید.

ناصرالدین شاه متولد ۲۵ تیر ۱۲۱۰ اهل تبریز بود و در ۲۲ شهریور ۱۲۲۷ به پادشاهی ایران رسید تنها پادشاه احساساتی قاجار بود و به هر زنی که نگاه میکرد عاشق او میشد و او را راهی حرمسرای خود میکرد.

ماجرای مرگ ناصرالدین شاه و تصاویر تشییع ناصرالدین شاه

 

حرمسرا جایی شبیه یک پادگان بود پر از زن های جوان که همگی همسر شاه بودند و آقا ناصر هر شب یکی از آنها برای همخوابی انتخاب میکرد.

همسران ناصرالدین شاه,حرمسرای ناصرالدین شاه

همسران ناصرالدین شاه,حرمسرای ناصرالدین شاه

ناصرالدین شاه حرفش حرف بود یعنی وقتی به کسی میگفت فردا اعدامی، بخششی در کار نبود و فردا و راس ساعتی که او دستور داده بود باید اعدام میشد.

او تنها پادشاه قاجار بود که خاطرات خود را نوشت و اهل شعر و شاعری بود
و علاقه بسیار زیادی به کشورهای اروپایی داشت به طوری که بسیاری
از بودجه کشور را صرف سفرها و خوش گذرانی ها خود در اروپا میکرد.

ماجرای مرگ ناصرالدین شاه و تصاویر تشییع ناصرالدین شاه

 

ماجرای مرگ ناصرالدین شاه

او برای سالگرد سلطنت خود با هیاهو و خدم و حشم به زیارت “شاه عبدالعظیم” در شهر ری رفت و بعد از زیارت زمانی که در حال خارج شدن از حرم بود توسط شخصی به نام “میرزا رضای کرمانی” با یک تفنگ تپانچه بادی با دو سه تیر نقش بر زمین شد و ترور شد.

بستگان و امیران او به شدت آشفته شده بودند که حالا پادشاه کشته شده چاره چیست؟ نکند تهران آشوب شود و کسی برای شورش به پا خیزد!

برای همین یکی از وزیران او به نام “امین السلطان” دستور داد که هیچکس از این مرگ پادشاه خبری منتشر نکند و جسد ناصرالدین شاه را به صورته نشسته بر روی کلاسکه گذاشت و راهی تهران شدند و دست بی جان ناصر الدین شاه را در دست گرفت و از پشت بلند میکرد و به مردم دست تکان میداد که کسی شک نکند که ناصرالدین شاه مرده است.

با این حال شاه مضروب پس از انتقال به کاخ گلستان چندان زنده نمی ماند و تلاش اطبا برای نجات او بی نتیجه می ماند. گفته می‌شود کلمات آخر وی پیش از مرگ این بود که “اگر زنده بمانم جور دیگری بر شما حکومت می کنم”.

پس از مرگ ناصرالدین شاه مقرر می‌شود تا روز بعد و رسیدن مظفرالدین شاه به پایتخت صبر کنند و پس از آن پیکر شاه را پس از تشییع در امامزاده عبدالعضیم حسنی(ع) به خاک می سپارند.

تصاویر تشییع ناصرالدین شاه

از مراسم تشییع جنازه ناصرالدین شاه به دلیل اهمیت آن در آن زمان چند عکاس عکاسی کرده اند که آقارضا عکاسباشی، عبدالله قاجار و آنتوان سوریگین از این دست هستند.

با این حال هیچ عکسی از جنازه یا لحظه خاکسپاری شاه در دست نیست.

ماجرای مرگ ناصرالدین شاه و تصاویر تشییع ناصرالدین شاه ماجرای مرگ ناصرالدین شاه و تصاویر تشییع ناصرالدین شاه ماجرای مرگ ناصرالدین شاه و تصاویر تشییع ناصرالدین شاهتصاویر تشیع جنازه ناصرالدین شاه ماجرای مرگ ناصرالدین شاه و تصاویر تشییع ناصرالدین شاهتشییع شاه قاجار ماجرای مرگ ناصرالدین شاه و تصاویر تشییع ناصرالدین شاه

سنگ قبر ناصرالدین شاه

بعد از مرگ او به یک از سنگ تراشان مشهور ایران به نام “استاد حسین حجار” که یزد بود دستور داده شد که سنگ قبری در شان پادشاه بتراشد.

حسین حجار اعلام کرد که برای این سنگ قبر ۴ سال زمان لازم دارد.

سپس شروع به هنرنمایی بر روی سنگ قبر کرد و بی نظیرترین سنگ قبر تاریخ ایران را تراشید که وزن بسیار سنگینی داشت و برای انتقال آن از یزد به تهران زحمات و تلفات زیادی داده شد چرا که وقتی از یک روستا عبور میکرد مردم آن روستا مجبور بودند آن را تا مسیری حمل کنند و وزن آن آنقدر زیاد بود که ۶۵ نفر تا مسیر تهران جان دادند.

سنگ قبر ناصرالدین شاه,سنگ مزار ناصرالدین شاه

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: