سپهبد نادر جهانبانی خائن بود؟ بیوگرافی نادر جهانبانی

سپهبد نادر جهانبانی

در یکی از دوره‌هایی که به سپهبد جهانبانی آموزش آکروجت می‌دادند، یکی از خلبانان جوان از بغل به بال هواپیمای «جهانبانی» زد. جفت هواپیماها آسیب زیادی دیدند. جهانبانی به خلبان جوان دستور می‌دهد که با چتر نجات از هواپیما بیرون بپرد؛ ولی خودش با سختی هواپیمایش را روی باند فرودگاه نشاند.

سپهبد جهانبانی بدون اجازه پادشاه به عراق پرواز کرده و با شکست دیوار صوتی صدام حسین را به استهزاء گرفت، سپس هواپیماهای عراقی وی را محاصره می‌کنند و در نهایت جهانبانی با مهارت خلبانی خود از چنگ آن‌ها می‌گریزد.

یکی دیگر از مهارت های خلبانی او بلند کردن فانتوم از روی جاده. در حالی که تمام آمریکایی‌هایی که آن‌جا بودند، این کار را بسیار خطرناک می‌دانستند.

پس از انقلاب در بامداد ۲۲ اسفند ۱۳۵۷ در زندان قصر به حکم صادق خلخالی حاکم شرع وقت بر روی پشت بام مدرسهٔ علوی تیرباران شد.

زمانی که جوخه اعدام به طرف او نشانه رفته بودند و آماده شلیک بودند او فریاد زد: آتش.

 

سپهبد خلبان نادر جهانبانی معروف به «ژنرالِ چشم آبی»  خلبان برجسته نیروی هوایی شاهنشاهی ایران و بنیان‌گذار و سرپرست تیم آکروجت تاج طلایی بود. آخرین درجهٔ وی در ارتش شاهنشاهی ایران، درجه سپهبدی بود.

نادرجهانبانی در ۲۷ فروردین ۱۳۰۷ چشم به جهان گشود. وی پسر سپهبد امان‌الله جهانبانی، از فرماندهان ارتش شاهنشاهی، وزیر و سناتورمجلس سنای ایران بود. مادر او از مهاجران روس بود.

در سن ۱۸ سالگی وارد دانشگاه خلبانی نیروی هوایی روسیه شد. پس از اتمام تحصیلات وارد نیروی هوایی ایران شد. پس از آن نادرجهانبانی برای آموزش دوره خلبانی جت راهی آلمان شد. نادر جهانبانی در آلمان با لیدر تیم آکروجت آمریکا آشنا می‌شود و از طریق او فنون آکروباسی هوایی با هواپیمای جت را فرا می‌گیرد. سپهبد نادر جهانبانی پس از بازگشت به ایران نخستین تیم آکروجت ایران را در سال ۱۹۵۸ تشکیل می‌دهند. اولین تیم آکروئجت تاج طلایی تشکیل شده بود از: ارتشبد محمد خاتمی، سپهبد نادر جهانبانی، سپهبد امیرحسین ربیعی، سرلشکر عبدالحسین مینو سپهر و سیامک جهان بینی.

سپهبد نادر جهانبانی

سپهبد نادر جهانبانی خائن بود؟ بیوگرافی نادر جهانبانی

در دادگاه انقلاب به ریاست صادق خلخالی

سپهبد نادر جهانبانی خائن بود؟ بیوگرافی نادر جهانبانی

وقتی سپهبد جهانبانی را برای محاکمه آوردند، کاغذی بر گردنش انداختند تا جرمش را بنویسند، اما به نظر می‌رسید او جرمی نداشت، کسی هم پیدا نشد شهادت دهد او جرمی انجام داده. پس روی کاغذ سفید نوشتند: سپهبد نادر جهانبانی عامل فساد.

حکم کیفرخواست که در دادگاه برای وی خوانده شد بدین شرح است:

نادر جهانبانی با اشتغال در سمت‌های حساس نظامی و این اواخر ورزشی و نظایر آن با رژیمی که با ساقط کردن حکومت ملی شرعی به طریق غاصبانه و با ارادهٔ اجنبی در ایران سلطه پیدا کرده و مملکت را در جهت ارادهٔ اجنبی و در جهت خلاف شرع و مصلحت مملکت و ملت به قهقرا می‌برد و به نابودی می‌کشاند با اقدام علیه امنیت و قیام برای متزلزل کردن اساس استقلال و فساد در ارض و محاربه با خدا و نایب امام علیه السلام مطابع قوانین الهی و قوانین جاریه در زمان ارتکاب جرایم تقاضای رسیدگی و صدور حکم اعدام و مصادرهٔ اموال شخصی ایشان و آن مقدار از اموال که به خاطر فرار از ادای دین به صاحبان اصلی به فرزندان و اقربای نزدیک انتقال یافته‌است از طرف دادسرای کل انقلاب اسلامی از دادگاه دارم.

 

فرزند تیمسار جهانبانی

انوشیروان جهانبانی فرزند تیمسار جهانبانی با غلوآمیز خواندن برخی از مطالبی که در سایتهای اینترنتی در مورد دفاعیات او در دادگاه ذکر شده می‌گوید:

«دربارهٔ دادگاه خیلی چیزها نوشته شده که به نظر من خیلی دور از حقیقت هستند. واقعاً چه در دادگاه پیش آمد، ما نمی‌دانیم. بسیاری از این نوشته‌ها غلو هستند، خیلی جمله‌ها وجود دارد که پدرم هیچ وقت نمی‌گفت و این جمله‌ها را بعدها مرتب اضافه می‌کنند. خدا می‌داند که واقعاً در دادگاه چه گذشته است. انشاالله که یک روزی بتوانیم بفهمیم واقعاً چه گذشت. البته یک نوشته‌ای با دست‌خط خودشان وجود دارد که از ما خداحافظی کرده است. یک چیز دیگری هم که داریم ساعتی است که پدرم دستش بود و الان دست من است و این باارزش‌ترین چیزی است که من در زندگی‌ام دارم.»

 

سپهبد نادر جهانبانی خائن بود؟ بیوگرافی نادر جهانبانی
نادر جهانبانی و هیئت همراه در سفر رسمی ولیعهد وقت ایران به مسکو، در سال ۱۹۷۶ میلادی.
سپهبد نادر جهانبانی خائن بود؟ بیوگرافی نادر جهانبانی
در معیت محمدرضا شاه با پوشش رسمی بزرگ‌ارتشتاران

 

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: