اعتراف ناخواسته روحانی به بمب اتم!

مجله مراحم: «”حسن روحانی” رئیس جمهور ایران در مصاحبه با خبرگزاری جمهوری اسلامی تهدید کرد که “اگر طرف مقابل توافق را نقض نماید ما به مسیر گذشته باز خواهیم گشت، قوی تر از آنچه آن ها بتوانند تصور کنند”.»

 

 

دقایق پایانی گفتگوهای هسته ای میان ایران و غرب، با موضعگیری های سختی از سوی حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران و باراک اوباما رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا ادامه یافت.

 

مواضع دو رئیس جمهور به طور گسترده ای در رسانه های خبری بازتاب یافت، و تحلیل های مختلفی نیز در این باره از سوی منابع خبری صورت گرفت.

 

اما بعد از اظهارات حسن روحانی، پایگاه آمریکایی “کوارتز” (Quartz) در گزارشی تحت عنوان “آیا رئیس جمهور ایران اعتراف کرد که کشورش به دنبال تسلیحات هسته ای بوده است؟” به بررسی سخنان اخیر دکتر روحانی پرداخت و تلاش کرد با ارائه تحلیل هایی عجیب، دستاویزی برای اثبات صلح آمیز نبودن برنامه هسته ای ایران پیدا کند.

 

در این گزارش آمده است: «”حسن روحانی” رئیس جمهور ایران در مصاحبه با خبرگزاری جمهوری اسلامی، تهدید کرد که “اگر طرف مقابل توافق را نقض نماید ما به مسیر گذشته باز خواهیم گشت، قوی تر از آنچه آن ها بتوانند تصور کنند”.»

 

این پایگاه آمریکایی در ادامه به تجزیه و تحلیل سخنان رئیس جمهور پرداخته و می نویسد: «از شیوه بیان خصومت آمیز و همراه با هیاهو و قلدری رژیم تهران که بگذریم، ارزش دارد چند دقیقه را به تجزیه کلمات روحانی بپردازیم. منظور از “طرف مقابل” ائتلافی از قدرت های جهانی است که به عنوان ۱+۵ شناخته می شوند. منظور از “توافق” قراردادی است که به حکومت ایران اجازه پیگیری فناوری صلح آمیز هسته ای در حین لغو تحریم های بین المللی را می دهد.

 

اما منظور از “مسیر گذشته” که روحانی تهدید می کند کشورش به آن بازخواهد گشت چیست؟ از زمانی که سایت هسته ای مخفی نطنز در سال ۲۰۰۲ فاش شد، رژیم ایران بارها و بارها اعلام کرده که هرگز به دنبال تسلیحات هسته ای نبوده است. به عنوان نمونه آیت الله خامنه ای رهبر عالی ایران گفته است که تسلیحات هسته ای “غیر اسلامی” است و از این رو پیگیری آن برای جمهوری اسلامی حرام شمرده می شود.

 

اما اگر ادعای رژیم ایران را بپذیریم دیگر تهدید روحانی معنایی نخواهد داشت. چرا که “مسیر گذشته” در واقع تحقیقات هسته ای “صلح آمیز” خواهد بود و تحریم ها نیز باقی خواهند ماند و اقتصاد ایران را نابود خواهند کرد. این دیگر تهدید نخواهد بود بلکه به نوعی خودزنی است.»

 

 

اما نکته واضحی که این پایگاه آمریکایی نادیده گرفته و تلاش می کند با فلسفه بافی به مخاطبین خود بقبولاند که ایران به دنبال بمب هسته ای است، این است که طرف غربی همیشه ادعا کرده که برنامه هسته ای ایران را تهدیدی بزرگ برای جهان می داند و از توقف پیشرفت هسته ای ایران به عنوان دستاوردی بزرگ یاد می کند. تهدید رئیس جمهور نیز تنها بازگشت به مسیر پیشرفت هسته ای است.

 

 

“کوارتز” در ادامه نوشت: «ممکن است روحانی صرفا بلوف زده باشد و تهران تنها از این طریق به دنبال ترساندن ۱+۵ و گرفتن امتیازات بیشتر در میز مذاکرات باشد. همانطور که سخنان پرزیدنت باراک اوباما مبنی بر کنار رفتن از میز مذاکرات نیز نشان از بلوف زدن دارد.»

 

 

در انتهای این گزارش آمده است: «اما احتمال دیگر این است که روحانی به صورت ناخواسته فاش کرده است که ایران در واقع به دنبال تسلیحات هسته ای ایست. که این می تواند تهدیدی واقعی باشد به ویژه که او درادامه می گوید این مسیر را “قوی تر از آن چه آن ها بتوانند تصور کنند” پیگیری خواهد کرد.»

 

 

 

 

 ***جام نیوز به تناسب سوگیری اعلام شده خود یعنی رصد برنامه ها، تبلیغات و القائات دشمنان و جریانات اپوزیسیون جمهوری اسلامی در عرصه رسانه ای، تلاش می کند تا حد امکان خروجی رسانه های بیگانه را در معرض مشاهده و قضاوت علاقمندان و پژوهشگران قرار دهد. بنابراین پرواضح است که بازنشر مطالب مورد اشاره، لزوما به معنای تأیید محتوای آن ها نیست.

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: