پیوند سر و گامی بزرگ در زمینه پزشکی

پیوند سر مهمترین پیوندهای پزشکی در طول تاریخ بشر است که محققان سرتاسر دنیا به دنبال این مهم هستند. تنها داوطلب پیوند سر یک معلول است که برای پیوند سرش به بدن یک شخص دیگر اعلام آمادگی کرده است.

حال دانشمندان چینی و ایتالیایی به کمک یکدیگر توانستند پیوند سر را روی موش با موفقیت انجام دهند و به زودی همین عمل را روی انسان انجام خواهند داد.

پیوند سر

به گزارش مجله مراحم به نقل از اکسپرس، سرجیو کاناوارو جراح جنجالی و شیائوپینگ رن سر یک موش کوچکتر را به بدن موشی بزرگتر پیوند زده اند. آنها اعلام کرده اند پس از عمل جراحی فعالیت مغز موش ادامه داشته است.

همچنین ببینید: عملی که دنیای پزشکی را تکان خواهد داد

در این عمل جراحی همچنین از موش سومی نیز استفاده شد تا فشار خون در موش های تحت عمل یکسان باقی بماند و گرنه هر دوی آنها طی عمل می مردند.

پیوند سر
پیوند سر

 

این آزمایش روی چند موش اجرا شده که بیشتر آنها فقط ۳۶ ساعت پس از عمل زنده ماندند. اما به هرحال موفقیتی برای کاناوارو به حساب می آید زیرا هدف او انجام عمل جراحی و اجتناب از خونریزی بیش از حد بود.

 

این جراح جنجالی پیش از این عمل جراحی مشابهی روی سگی انجام داد که ستون فقرات حیوان دچار مشکل بود. اما مشخص نیست این سگ پس از عمل چقدر زنده مانده است.

همچنین ببینید: پیوند زدن سر به بدن

درهرحال با وجود احتمال کم زنده ماندن موش ها پس از عمل، کاناوارو همچنان معتقد است که این گامی مهم در روند انجام جراحی سر برای انسان است.

 

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: