تصاویر مراسم حج امسال (۱۳۹۳)

امروز با انجام آخرین بخش، اعمال حج تمتع به پایان رسید و ۶۴ هزار ایرانی در سال جاری به همراه بیش از دو میلیون و نیم زائر از جهان اسلام، حاجی می‌شوند.
هم اکنون زائران ایران اسلامی در منا بسر می‌برند و دیروز نیز با رمی جمرات سه گانه (پرتاب سنگ به نماد سه‌گانه شیطان) یکی دیگر از مناسک ابراهیمی را به جای آوردند.
دیشب نیز بیتوته در منا واجب بوده و امروز (دوشنبه) نیز باید بار دیگر شیطان‌های اولی و دومی و سومی را هر کدام هفت سنگ زده و پس از اذان ظهر به سوی مکه مکرمه بازگشته و در هتل‌های خود مستقر ‌شوند. در مناسک حج هر حاجی حداقل باید ۴۹ سنگ به طرف شیطان پرتاب کند.
گفتنی است ادامه اعمال حج یعنی دو طواف زیارت و نسا و نمازهای آن و سعی بین صفا و مروه را به مروز تا پایان ماه ذی الحجه می‌توان به جای آورد همانگونه که برخی از حجاج ظرف دیشب و امروز به انجام آن مبادرت ورزیده‌اند.
روز شنبه (عید قربان در عربستان) ساعت ۱۳ و ۳۰ دقیقه عملیات ذبح گوسفندان زائران به پایان رسید و مردان با تراشیدن موی سر و بانوان با تقصیر از احرام خارج شده و اصطلاحا حاجی شدند.
در حج امسال که به علت ساخت و سازهای مسجدالحرام از ورود بیش از ظرفیت حجاج جلوگیری شده بود چهار رئیس‌جمهور سودان – مالدیو – سومالی و بنگلادش حضور داشتند.
با پایان عملیات عزیمت زائران بیت‌الله الحرام به سرزمین وحی، عملیات بازگشت حجاج به میهن اسلامی از ۱۷ مهرماه سال جاری آغاز می‌شود. عکس های گتی ایمیج- رویترز و خبرگزاری فرانسه از حج امسال را در زیر می بینید.

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: