معرفی گیاهان دارویی مفید +خواص گیاهان دارویی مهم

گیاهان دارویی Medicinal plants را میتوان به عنوان یکی از مهم ترین نعمت های خداوند عنوان که در طبیعت به صورت فراوان در اختیار انسان ها قرار داده است.

معرفی بهترین گیاهان دارویی

گیاهان دارویی همیشه نقش اساس و مهمی در زندگی انسان ها داشته است از قدیم الایام تا کنون مهمترین داروها برای درمان بیماری ها بوده است.

ابن سینا پزشک مشهور ایرانی بسیاری از بیماری های لاعلاج زمان خود را گیاهان دارویی درمان میکرد او نقش بسیار مهمی در کشف گیاهان دارویی داشته است.

به گفته ابوعلی سینا همه گیاهانی که در طبیعت یافت میشود هر کدام خاصت داویی دارند و برای بدن انسان مفید هستند او از هر گیاهی یک عصاره تهیه میکرد و با آن بسیاری از بیماری ها را درمان میکرد.

در کشورمان ایران تا کنون ۸ هزار گیاه مختلف وجود دارد که هر کدام به گونه ای در صنعت پزشکی استفاده میشوند و برای تهیه گیاهان دارویی باید به فروشگاه هایی به نام عطاری مراجعه کرد.

امروزه دمنوش ها جایگاه بسیار بزرگی را در بین خانواده های ایران پیدا کرده اند و در سال های اخیر استفاده از دمنوش ها با گیاهان دارویی افزایش یافته است که یک اتفاق بسیار خوبی باید لحاظ کنیم.

در این بخش از تغذیه مجله مراحم میخواهیم شما را به شاخص ترین داروهای گیاهی آشنا کنیم که بدانید چقد خواص جادویی دارند و میتوانند بسیاری از نیازهای بدن شما را تامین کنند.

آنها را با آب تركيب كنيد و شربت‌هاي مقوي و سالم‌تري بخوريد. ضمن اينكه بعضي از اين نوشيدني‌ها به تعادل دماي بدن شما كمك مي‌كنند و با كمك آنها راحت تر مي‌توانيد فصل گرما و سرما را سپري كنيد. البته از خواص دارويي آنها هم غافل نشويد.

گیاهان دارویی خواص كاسني

اين عضو خانواده عرقيات خواص مختلفي دارد. مهم‌ترين مزيتش كه به روزهاي گرم سال مربوط مي‌شود اين است كه حرارت بدن را تسكين مي‌دهد. علاوه بر اين، خواص ديگري هم به آن نسبت مي‌دهند. كاسني تب‌بر است، كلسترول خون را پايين مي‌آورد و به تقويت پوست كمك مي‌كند. بعضي از عطاري‌ها به شما توصيه مي‌كنند تا براي رفع گرمازدگي عرق كاسني و شاتره را با هم تركيب كنيد و قبل از غذا يك استكان بخوريد.

گیاهان دارویی

کاستی، حرارت بدن را تسكين مي‌دهد

گیاهان دارویی خواص زيره

برخلاف ادويه زيره كه خوش عطر و بوست، عرق زيره كمي تلخ و تند است، اما براي افرادي كه از چاقي رنج مي‌برند اين طعم ناخوشايند اصلا مهم نيست. به هر حال بايد بدانيد كه عرق زيره دشمن چاقي است  و ناراحتي‌هاي روده را برطرف مي‌كند؛ چون طبيعت گرم و خشكي دارد. براي درمان نفخ شكم و هضم بهتر غذا عرق زيره را فراموش نكنيد و بعد از غذا چشم‌هايتان را ببنديد، بيني‌تان را بگيريد و يك نصف استكان از آن را به معده‌تان بفرستيد.

گیاهان داروییگیاهان دارویی

براي افرادي كه از چاقي رنج مي‌برند زیره مفید است

خواص شاتره

اگر خيلي گرمايي هستيد و مجبوريد ساعت‌هاي زيادي از روز زير آفتاب كار كنيد مصرف عرق شاتره را حتما در برنامه غذايي‌تان بگنجانيد. شاتره خاصيت ضد گرمازدگي دارد، حرارت بدن شما را تعديل كرده و به رفع نارسايي‌هاي كبدي كمك مي‌كند. براي تصفيه شدن خون هم مي‌توانيد از اين داروي گياهي كمك بگيريد.

گیاهان داروییگیاهان دارویی

شاتره خاصيت ضد گرمازدگي دارد

خواص آويشن

آويشن گياه خوشبويي است كه عرق آن طبيعت گرمي دارد. اگر بعد از هر غذا يك استكان از آن را بنوشيد از دردهاي مفصلي در امان مي‌مانيد. عرق آويشن اشتها‌آور بوده و ضد نفخ است و سبب ضدعفوني مجاري تنفسي مي‌شود.  اين را هم بدانيد كه كمي تلخ و گس است.

 گیاهان داروییگیاهان دارویی آويشن گياه خوشبويي است كه عرق آن طبيعت گرمي دارد

رازيانه خواص

رازيانه گياه پرخاصيتي است كه عرق آن هم شما را ازخواص خوبش بي‌نصيب نمي‌گذارد. بعد از هر وعده غذايي يك استكان عرق رازيانه بخوريد تا اشتهاي شما در وعده غذاي بعدي بيشتر شود. عرق رازيانه طبيعت گرم و خشكي دارد، قاعده آور و ادرار آور است و به نابودي سنگ‌هاي مثانه و كليه كمك مي‌كند.

گیاهان دارویی رازیانه، به نابودي سنگ‌هاي مثانه و كليه كمك مي‌كند

گلاب خواص

همه ما براي تهيه دسر‌هاي سنتي ايراني حتما يك شيشه گلاب در خانه داريم. شايد هنگام خريد گلاب از عطاري‌ها با اصطلاح «دو آتشه» روبه‌رو شويد. اين اصطلاح در مورد ساير عرقيات هم به كار مي‌رود و به اين معناست كه گياه هنگام عصاره گيري دو بار جوشانده شده، آب كمتر و غلظت بيشتر دارد. به طور كلي گلاب وساير عرقيات دو آتشه قيمت بيشتري دارند.

در مورد خواص گلاب بايد بگوييم كه براي قلب و اعصاب مفيد است و به كاهش درد چشم كمك مي‌كند. ضمن اينكه براي تميز كردن پوست تان هم مي‌توانيد از آن استفاده كنيد.  گلاب از گل محمدي به دست مي‌آيد و برخي از افراد به عنوان خوشبو كننده هم از آن استفاده مي‌كنند.

گیاهان داروییگیاهان دارویی گلاب براي قلب و اعصاب مفيد است

 

خارشتر خواص

شايد در نگاه اول اين اسم به نظرتان خنده‌دار باشد؛ اما خارشتر هم  بين عرقيات گياهي ديده مي‌شود. واقعيت اين است كه اصلا مزه خوبي ندارد و به شدت بد بو است. افرادي كه مي‌خواهند با كمك عرق خارشتر با سنگ كليه و مثانه مبارزه كنند بايد طعم و مزه ناخوشايند آن را تحمل كنند. عرق خارشتر ادرار آور است و به تصفيه خون و كبد كمك مي‌كند. گاهي براي رفع تب و لرز هم استفاده مي‌شود.

گیاهان دارویی عرق خارشتر ادرار آور است و به تصفيه خون و كبد كمك مي‌كند

بيدمشك خواص

اگر اين روزها دچار نگراني و مشكلات عصبي شده‌ايد، ناراحت هستيد و با قرص آرامبخش به خواب مي‌رويد، براي آرامش بيشتر عرق بيدمشك را امتحان كنيد چون آرامش بخش و خونساز است و به تقويت قلب و معده كمك مي‌كند. در كنار اينها در برطرف شدن دردهاي عضلاني هم موثر است.

گیاهان دارویی بیدمشک، آرامش بخش و خونساز است و به تقويت قلب و معده كمك مي‌كند

گاو زبان خواص

يكي از گياهان پر طرفدار در عطاري‌ها گل گاو زبان است. عرق گياه گاو زبان هم خواص زيادي دارد كه بد نيست با آنها هم آشنا شويد. عرق‌ گاو‌زبان دستگاه گوارش شما را ضدعفوني مي‌كند، نشاط آور است و اگر نصف استكان از آن را قبل از خواب ميل كنيد، رنگ چهره و پوست تان بهتر مي‌شود.

گیاهان دارویی عرق‌ گاو‌زبان دستگاه گوارش شما را ضدعفوني مي‌كند و نشاط آور است

نعنا خواص

يكي از مشهورترين عرقيات گياهي است كه شايد مهم‌ترين خاصيت آن رفع دل پيچه و دل‌درد است. عرق نعنا طعم ملايمي هم دارد و به همين دليل مصرف آن بيش از سايرين رايج است. علاوه بر اين عرق نعنا اشتها آور است و با داشتن طبيعت گرم و خشك، شما را از نفخ شكم نجات مي‌دهد.

گیاهان دارویی عرق نعنا اشتها آور است و با داشتن طبيعت گرم و خشك، شما را از نفخ شكم نجات مي‌دهد

بهار نارنج خواص

اين هم جزو عرقيات خوش خوراك است و با نبات هم خوشمزه مي‌شود. عرق بهار نارنج به تقويت اعصاب شما كمك مي‌كند تا در زندگي آرامش بيشتري داشته باشيد. اگر شب‌ها فكر و خيال سراغتان مي‌آيد و خواب راحتي نداريد عرق بهار نارنج را امتحان كنيد. چون در درمان بي‌خوابي نقش موثري دارد.

گیاهان دارویی عرق بهار نارنج به تقويت اعصاب شما كمك مي‌كند

نكات خريد
هنگام خريد عرقيات گياهي فقط سراغ فروشندگان معتبر برويد چون در بازار فروش اين نوشيدني‌ها تقلب به سادگي شكل مي‌گيرد و ممكن است به جاي اين عصاره‌هاي گياهي طبيعي، اسانس خوراكي مخلوط با آب تحويلتان بدهند.

به تاريخ مصرف، نام كارخانه و شماره ثبت نوشته شده روي شيشه توجه كنيد. اين موارد به شناخت محصولات معتبر كمك مي‌كنند.

شربت
بعضي از اين عرقيات واقعا بد مزه و بد بو هستند و شايد به اين دليل از مصرف آنها خودداري كنيد. به هر حال اگر خواص دارويي اين قبيل از عرقيات برايتان مهم است آنها را با آب و شكر مخلوط كرده و شربت درست كنيد.

گرم وسرد
بعضي از عرقيات گياهي طبيعت گرم و گروهي ديگر طبيعت سرد يا حتي معتدلي دارند كه فروشنده در اين مورد شما را راهنمايي مي‌كند. در مورد عرق‌هاي سرد مانند كاسني وشاتره كه براي فصل تابستان كاملا مناسب هستند بايد روزانه حداقل يك استكان از آنها را بنوشيد تا تاثير داشته باشند.

توجه
مصرف بعضي از عرقيات براي زنان باردار يا كودكان ممنوع است. بنابراين قبل از هرگونه مصرف اين نوشيدني‌هاي گياهي، حتما با پزشك خود مشورت كنيد.

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: