اختراعاتی که گذشتگان آن را پیش بینی کردند

ابزارهای الکترونیکی و وسایل دیگر شاید جایی در ذهن گذشتگان ما نداشتند. اغلب فکر نمی‌کردند که روزی بشر بتواند به آسمان سفر کند؛ همان آسمانی که روزی همه فکر می‌کردند صاف است!
 
مجله مراحم: به گزارش بی‌بی‌سی، البته در آن دوران هم کسانی بودند که مانند دیگران فکر نمی‌کردند. برخی پیش‌بینی کرده بودند که شاید روزی برسد که ابزار خاص مدنظر آن‌ها اختراع شود.
 
در ادامه با ده پیش‌بینی بزرگ در ارتباط با وسایل و تجهیزات مدرن آشنا خواهید شد:
 
تلویزیون

«مارک تواین» تلویزیون را در «از دوران لندن در ۱۹۰۴» پیش‌بینی کرد. این کتاب در سال ۱۸۹۸ به چاپ رسید. اولین تلویزیون در دهه ۱۹۲۰ میلادی ساخته شد، اما مارک تواین «تلکتروسکوپ» را مدت‌ها قبل از آن پیش‌بینی کرده بود. او گفته بود که تلکتروسکوپ می‌تواند امورات روزمره جهان را به همه به صورت تصویری نشان دهد.
 

10 پیش‌بینی جالب

کتاب الکترونیکی

استانیسلاو لِم کتاب‌های دیجیتال را در کتاب «بازگشت از ستاره‌ها» در سال ۱۹۶۱ پیش‌بینی کرده بود. نویسنده لهستانی در کتابش به جای کتاب‌های کاغذی از کتاب‌های کریستالی صحبت کرده بود که در دستگاه‌هایی به نام «اوپتون» نمایش داده می‌شوند و می‌توان صفحات آن را تک تک جلو برد.
 

10 پیش‌بینی جالب

دستگاه تبلت

آرتور سی کلارک در سال ۱۹۶۸ در «ادیسه فضایی: ۲۰۰۱» این اختراع را پیش‌بینی کرده بود. سال‌ها پیش ایده‌ی گردش در اینترنت با یک دستگاه قابل حمل شکل گرفته بود. کلارک در اواخر دهه ۶۰ میلادی به فضانوردان خیالی خود «نیوز پد» داده بود تا آن‌ها از اتفاقات روی زمین عقب نمانند.
 

10 پیش‌بینی جالب

تانک

اچ جی ولز در «زره پوشان زمین» که سال ۱۹۰۳ به چاپ رسید، تانک‌ها را پیش‌بینی کرده بود. تانک در واقع در سال ۱۹۱۶ وارد عرصه‌های نبرد و درگیری شد، هرچند سال‌ها قبل از آن ولز ظهور آن را پیش‌بینی کرده بود. وینستن چرچیل بعدها از ولز به خاطر این ایده تشکر کرد، اما خود ولز نیز از لوکوموتیوهای براما جوزف الهام گرفته بود.
 

10 پیش‌بینی جالب

هدفون

ری برادبوری در سال ۱۹۵۳ در «فارنهایت ۴۵۱» این ابزار کاربردی را پیش‌بینی کرده بود. درست است که «استریوی شخصی» تا سال ۱۹۷۷ به بازار نیامد، اما در اوایل دهه ۵۰ میلادی، برادبوری ورود هدفون به دنیای موسیقی را معرفی کرده بود.
 

10 پیش‌بینی جالب

بمب اتم

اچ جی ولز یک پیش‌بینی دیگر هم دارد. «جهان رها شده» در سال ۱۹۱۴ به چاپ رسید. ولز یک بمب اتمی را در آن تصور کرد که برای ۱۷ بار پشت هم منفجر می‌شود و به دلیل ریزش اتمی عواقب آن دراز مدت خواهد بود.
 

10 پیش‌بینی جالب

تجهیزات غواصی

ژول ورن در «بیست هزار فرسخ زیر دریا» که سال ۱۸۷۰ چاپ شده بود این نوع تفریح یا بهتر بگوییم ورزش را پیش‌بینی کرده بود. ورن وسیله‌ای را در کتابش آورده بود که بشر به کمک آن می‌توانست زیر آب نفس بکشد. تمام تجهیزات آن موقع این‌گونه بود که اکسیژن از سطح آب مصرف شود. اما ایده ژول ورن نیازی به اکسیژنِ سطح آب نداشت. اما اینکه این ایده از کجا در ذهن او شکل گرفته نیز مهم است. در دهه ۱۸۶۰ میلادی، سیستمی برای تنفس معدنچیانِ گرفتارشده در زیر زمین به وجود آمده بود. ورن نیز از همین ایده برای غواصی زیر آب کمک گرفته بود.
 

10 پیش‌بینی جالب

نشستن بر روی کره ماه

پیش‌بینی دیگر ژول ورن در «از زمین به ماه» شکل گرفت. بیش از صد سال پیش از پیاده‌روی آرمسترانگ بر روی ماه، ژول ورن سفر به ماه را پیش‌بینی کرده بود. البته شخصیت‌های داستان او با کمک یک توپ بزرگ از فلوریدا به سمت فضا پرتاب می‌شدند.
 

10 پیش‌بینی جالب

تماس تصویری

آلبرت روبیدا در سال ۱۸۹۰ رمان «قرن بیستم: زندگی الکتریکی» را نوشت. اولین بار در سال ۱۹۳۶ در آلمان سرویس تماس تصویری استفاده شد. ای ام فورستر در داستان کوتاه خود به نام «دستگاه متوقف می‌شود» از سیستم ارتباطی نوشت که سیگنال‌های صوتی و تصویری را همزمان ارسال و دریافت می‌کرد. اما روبیدای فرانسوی پیش از او دستگاهی مشابه را به عنوان «تلفنسکوپ» معرفی کرده بود.
 

10 پیش‌بینی جالب

سیستم پایش تصویری

جرج اورول در کتاب مشهور خود به نام «۱۹۸۴» این ایده را مطرح کرده بود. این کتاب در سال ۱۹۴۹ به چاپ رسید. دوربین‌های مداربسته، تاریخچه اینترنتی، کارت‌های وفاداری، مانیتورینگ داده‌ها و رسانه‌های اجتماعی… اورول «برادر بزرگ» را ترسیم کرد و امروزه شاهد حالات آن در دنیا هستیم.

10 پیش‌بینی جالب

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: