بررسی شایعات موجود در شبکه های مجازی (سری ۲)

در این سری مطالب سعی داریم به کمک داده های این صفحه و سایت های مرتبط، به بررسی دروغ ها و شایعات مشهوری که در هر از چند گاهی در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی به راه می افتند بپردازیم.

 

سوژه اول: داستان شیر احساساتی!مرگ این شیر از شدت غصه و اندوه واقعیت ندارد.

بررسی شایعات موجود در شبکه های مجازی (سری 2)

شایعه:

“در پاییز سال ۲۰۰۸ عکاس طبیعت «گری ون در والت» ادعا کرد که از شیر ماده‌ای در حین شکار، عکس‌برداری کرده و شاهد اتفاق غریبی بوده است. شیر پس از کشتن یک بز کوهی و دریدن او متوجه شده که او حامله است. بسیار مستأصل و عصبی شده، زوزه‌های جانکاه کشیده، برای طلب کمک نعره زده، مدت‌ها به حالتی عصبی دور جسد چرخیده! سپس جسد نوزاد را بیرون آورده، با احترام در جایی گذاشته و پس از مدتی بر زمین افتاده و از شدت غصه و اندوه ناشی از عذاب وجدان مرده است!”

بررسی شایعات موجود در شبکه های مجازی (سری 2)

از این سلسله عکس‌ها استفاده‌ی بسیاری شد و مردم و دولت‌ها از آن داستان‌ها ساختند. اما یک سال بعد داستان جالب دیگری ارائه شد! از آنجایی که این شیر در محوطه‌ی حفاظت شده زندگی می‌کرد کاملاً برای محیط بانان و علاقمندان شیرها در منطقه شناخته شده بود. او شکافی روی گوشش داشت که او را به راحتی متمایز می‌کرد. سال بعد محیط بانان عکس او را با توله‌هایش منتشر کردند. آن‌ها معتقدند که عملکرد شیر گرچه عجیب بوده اما ناشی از عذاب وجدان نبوده است! او فقط به این شرایط عادت نداشته و احتمالاً تصمیم گرفته کمی بخوابد و بعد شکارش را ببلعد! برای او شکار همواره خوراک است و نر، ماده، پیر، جوان، حامله، مادر و غیره نمی‌شناسد! او امروزه کاملاً سرحال است و همچنان شکار می‌کند…

بررسی شایعات موجود در شبکه های مجازی (سری 2)

این عکس در ۱۰ می ۲۰۰۹ برداشته شده است و متعلق به یکسال پس از این داستان است.

گرچه این داستان یک سال بعد نقض شد و عکاس هم آن را پذیرفت، اما مردم همچنان داستان اول را به علت احساسی بودن رها نمی‌کنند و این قصه با گذشت ۴ سال همچنان ادامه دارد!

منبع:

http://www.wild-eye.co.za/photochat/the-real-story/

http://photography.wild-eye.co.za/the-real-story

 


 

 

سوژه دوم؛ کشف کیف شاه در خودروی شخصی او پس از ۳۸ سال!

این خبر جدیدی نیست و در سال ۸۹ منتشر شده بود؛ نماینده ای نیز از طرف شرکت رولز رویس به ایران نیامده بود!

متن شایعه

” كشف جدید در كاخ نیاوران . كیف شخصی شاه در اتومبیل رولز رویس به دلیل امنیت بالای خودرو قادر به باز كردن درب صندوق عقب نبودیم!!!! بعد از ٣٨ سال با اعزام نماینده قانونی شركت مذكور اقدام به بازگشایی و روشن شدن اتومبیل شد . چون این خودرو خاص هنوز هم ب صورت دست ساز تولید میشود بالا ترین رتبه امنیتی را در جهان دارا میباشد. به گفته كارشناسان هنوز هیچ كس نتوانسته قیمتی برروی ان بگذارد . از این نمونه رولز رویس فقط ٢ نمونه در جهان وجود داره كه این یكی در موزه نیاوران میدرخشد واقعا حیرت اور است “

بررسی شایعات موجود در شبکه های مجازی (سری 2)

پاسخ شایعه

برخلاف ادعای شایعه این مورد اتفاق جدیدی نیست و در سال ۸۹، مدیر وقت مجموعه نیاوران آن را اعلام کرده بود.

بررسی شایعات موجود در شبکه های مجازی (سری 2)

نماینده ای از طرف شرکت رولز رویس برای باز کردن قفل صندوق این خودرو اعزام نشده بلکه باز شدن قفل آن توسط مسئول پروژه بازسازی خودروهای سعدآباد باز شده بود! دلیل باز نشدن صندوق این خودرو، عدم دسترسی به فردی با اشراف بر این مدل خودرو و الزام بر صدمه ندیدن خودرو اعلام شده بود.


سوژه سوم؛ حرکت زنان مسلمان زنجیر شده پشت سر شوهرشان!

این تصویر جعلیست و زنجیرها به تصویر اضافه شده اند!

متن شایعه

” تصویر حرکت زنان مسلمان زنجیر شده پشت سر شوهرشان !!؟؟ “

بررسی شایعات موجود در شبکه های مجازی (سری 2)

پاسخ شایعه

این تصویر واقعی نیست و رشته زنجیر موجود در آن، با نرم افزارهای ویرایش تصویر اضافه شده است!

بررسی شایعات موجود در شبکه های مجازی (سری 2)

این عکس قبلا به سفر باربارا والترز، خبرنگار آمریکایی به افغانستان و مصاحبه او با زنانی که از ترس “مین” پشت سر شوهرشان راه می رفتند، منتسب شده بود. او چنین سفر و گزارشی نداشته و این داستان از دهه ۷۰ میلادی به کشورهای مختلف منتسب شده و به نام “زنان باهوش” یا “سرزمینهای مین گذاری شده” منتشر گردیده است.

تصویر ویرایش شده با زنجیرها، اخیرا توسط “لوقا فورد”، نویسنده یهودی منتشر شد او که از مسیحیت به دین یهود در آمده، متخصص در نگارش متون غیر اخلاقی و شایعات زرد است!

این عکس مربوط به افغانستان نیست و با توجه به پوشش زنان و مرد حاضر در تصویر، مشخصا به عراق تعلق دارد. برخلاف شایعات دروغین، زن در اسلام مورد تکریم است و این منتقدان اسلام هستند که کرامت زن را بر نمی تابند و جایگاه او را در حد یک کالا تنزل می دهند!


سوژه چهارم؛ قلاده های الکترونیکی برای حجاج ایرانی!

این تجهیزات قلاده نیست بلکه دستبند است و تنها برای حجاج ایرانی در نظر گرفته نشده است

متن شایعه

” حجاج ایرانی باید قلاده برقی بندازن انهم در کشوری که بزرگترین صادرکننده تروریسم تکفیری به کل دنیا هست! مبارک باد بر مسئولان خفت پذیر سازمان حج و زیارت! اصرار عربستان سعودی به بستن پابند و دستبند الکترونیکی (قلاده برقی) به حجاج ایرانی بیت الله الحرام! مشتاقان زیارت حج بسم الله

بررسی شایعات موجود در شبکه های مجازی (سری 2)

پاسخ شایعه

پس از ناتوانی سعودی ها در شناسایی اجساد جانباختگان حادثه منا در حج ۹۴، استفاده از دستبندهای الکترونیکی بصورت جدی در دستور کار دولت سعودی قرار گرفت. این دستبندها اختصاص به حجاج ایرانی ندارد و تمام حجاج از جمله حجاج خود عربستان باید از آن استفاده کنند!

استفاده از این دستبندها، حتی پیش از حج ۹۴ توسط دولت عربستان مطرح بود و استفاده از آنها زمانی اهانت تلقی می شود که فقط به حجاج ایرانی اختصاص داده شود. البته دستبند الکترونیک اطلاعات ارزشمندی از سوابق پزشکی و مسیر حرکت تا محل حضور حجاج را به عربستان هدیه می کند.

سازمان حج و زیارت شرایطی را بعنوان خطوط قرمز برای برگزاری عزتمندانه و ایمن حج ۹۵ اعلام کرده که با کارشکنی طرف سعودی، زمینه اعزام حجاج ایرانی تا این لحظه فراهم نشده و در صورت عدم تحقق شرایط، طبق نظر مراجع حج امسال واجب نیست.

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: