بررسی شایعات موجود در شبکه های مجازی (سری ۳)

سوژه اول؛ حدیث پیامبر اسلام روی کلاه فارغ التحصیلی دختر اوباما!

برخی رسانه های اجتماعی در دو روز گذشته عکسی را در صفحات خود به اشتراک گذاشته اند که در آن بانوی اول آمریکا در حال بغل کردن یک دختر است که بر روی کلاه فارغ التحصیلی او حدیثی از پیامبر اسلام (ص) نوشته شده است.

برخی کانال های تلگرامی به اشتباه این تصویر را که مربوط به حضور میشل اوباما در مراسم جشن فارغ التحصیلی کالج نیویورک در ۶ ژوئن (۶ روز پیش) است را به اشتباه به حضور میشل اوباما در مراسم جشن فارغ التحصیلی دختر ۱۷ ساله شان ” مالیا ” در مدرسه ای در واشنگتن نسبت داده اند.

بررسی شایعات موجود در شبکه های مجازی (سری 3)

ماجرا از این قرار است که میشل اوباما در روز ۶ ژوئن در مراسم فارغ التحصیلی کالج نیویورک حضور یافت و در آن یک دختر یمنی تبار که جزء فارغ التحصیلان این کالج بود را در آغوش کشید. میشل سپس تصویر مزبور از به آغوش کشیدن این دختر را در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرد.

این دختر یمنی تبار ” عروبه ” نام دارد که از سال ۲۰۰۶ به آمریکا مهاجرت کرده است. روی کلاه این دختر یمنی حدیثی از پیامبر نقش بسته بود که نوشته شده بود: ” یک پدر هیچ چیزی بهتر از تحصیل علم و دانش به فرزندش نمی دهد.”

بررسی شایعات موجود در شبکه های مجازی (سری 3)

میشل اوباما و باراک اوباما روز جمعه (۱۰ ژوئن) در مراسم جشن فارغ التحصیلی دخترشان مالیا در مدرسه ای در واشنگتن حضور یافتند و به همین خاطر رییس جمهور آمریکا موفق به حضور در مراسم تشییع پیکر محمد علی بوکسور شهیر آمریکایی در لویی ویل ایالت کنتاکی نشد.

برخی کاربران شبکه های اجتماعی با انتشار تصویر میشل اوباما با دختر یمنی از صفحه اینستاگرام بانوی اول آمریکا ، این تصویر را با خبر حضور خانواده اوباما در مراسم جشن فارغ التحصیلی “مالیا اوباما ” مخلوط کرده و دختر یمنی تبار را به جای دختر اوباما جا زده اند!


سوژه دوم؛ کمک ۲۵۰/۰۰۰/۰۰۰ هزار میلیاردی دولت برای بازسازی مساجد عراق!

دریافتی های ستاد بازسازی عتبات عالیات برای بازسازی مساجد نیست و رقم ادعا شده معادل بودجه ۳۴۴ سال کشور است!

متن شایعه

” کمک ۲۵۰۰۰۰۰۰۰ میلیارد تومانی
کمک دولت روحانی به بازسازی مساجد در عراق “

بررسی شایعات موجود در شبکه های مجازی (سری 3)

پاسخ شایعه

مصوبه هیئت وزیران در آخرین روز کاری سال ۹۲ تصویب شده و مربوط به حال حاضر نیست! رقم نجومی ۲۵۰/۰۰۰/۰۰۰ میلیارد تومان ادعایی شایعه صحت ندارد و براساس رقم بودجه همان سال ۹۲، معادل بودجه ۳۴۴ سال کشورمان می باشد! در همان تصویر منتشر شده، مبلغ صحیح به عدد و حروف درج شده است!

بر اساس بند ۱-۲۷ قانون بودجه سال ۹۲، دولت پس از انجام تکالیف خود، طبق برنامه جدول ۱۹ این قانون اقدام به واریز سایر مبالغ تعیین شده کرد. از جمله موارد تعیین شده در جدول ۱۹، کمک به ستاد بازسازی عتبات عالیات در ردیف ۱۸ بود که با واریز ۲۵۰ میلیارد تومان اجرا شد.

برخلاف ادعای شایعه، مبالغ ستاد عتبات عالیات جهت بازسازی مساجد عراق نیست! بلکه در بازسازی و توسعه حرم مطهر امامان معصوم(ع)، سایر اماکن زیارتی و رفاه حال زائران هزینه شده و می شود.


سوژه سوم؛ تولید نخ در چشم زنی در اصلاندوز اردبیل!

این مورد تاکنون گزارش نشده و فرد مدعی با وجود هماهنگی معاینات تخصصی رایگان، حاضر به معاینه نشده است!

متن شایعه

” چشمان زنی در اصلاندوز استان اردبیل نخ تولید می‌کند.
در پدیده ای حیرت انگیز از چشم راست این زن انواع نخ های رنگارنگ تولید میشود و فقط زمان خروج از منزل و روستا این مشکل متوقف میشود! “

بررسی شایعات موجود در شبکه های مجازی (سری 3)

پاسخ شایعه

گزارشهایی از بیرون کشیدن انگل های رشته مانند موسوم به کرم لوا لوا از چشم وجود دارد اما خروج نخ گزارش نشده است.

نخهایی که در تصویر مشخص است، بافته شده و نایلونی و در رنگ ها و ضخامت های مختلف است! بدن انسان مواد اولیه تولید نخ را ندارد و تحقق چنین امری از سوی متخصصان نیز بعید دانسته شده است! اگر تحمل درد آن را داشته باشید و احتمال آسیب به چشمتان را نادیده بگیرید، با هدایت مقداری نخ به زیر پلک پایین و بیرون کشیدن آن، می توانید ادعایی مشابه این خانم بکنید!

با وجود هماهنگی جهت رفت و آمد و انجام معاینات تخصصی بصورت رایگان برای این خانم توسط دانشگاه علوم پزشکی اردبیل، وی از مراجعه و انجام آزمایش امتناع کرد!

بررسی شایعات موجود در شبکه های مجازی (سری 3)

ادعای منحصر بودن این حالت به قرار داشتن وی در محیط منزل و روستای ایشان نیز جای تعجب دارد!

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: