کابوس والیبال ایران به واقعیت پیوست، هم گروهی با برزیل و روسیه

با اظهارنظرهای پیاپی ملی‌پوشان مبنی بر اینکه آنها دوست ندارند در مرحله بعد با برزیل همگروه شوند دیگر همه می‌دانستند ایران ترجیح می‌دهد در مرحله بعد با لهستان روبرو شود؛ نه پرافتخارترین تیم جهان.

لیگ جهانی والیبال، قوانین عجیب و غریب و پیچیده‌ای دارد و هر سال نیز با تغییرات گسترده‌ای روبرو می‌شود.
در لیگ جهانی ۲۰۱۴ برای اولین بار مسابقات در ۵ گروه ۴ تیمی برگزار شد که از گروه اول ۳ تیم، از گروه دوم ۲ تیم و از ۳ گروه بعدی تنها یک تیم به مرحله بعد صعود می‌کردند!
گروه‌بندی‌ها نیز بنا بر قدرت‌تیم‌ها انجام شده بود. از گروه اول که ۴ تیم قدرتمند جهان را در خود جای داده بود دو تیم اول به عنوان سرگروه راهی دور بعد می‌شدند.
مسابقات در مرحله بعد در ۲ گروه ۳ تیمی برگزار خواهد شد که ایتالیا و ایران، تیم‌های اول و دوم گروه A، سرگروه‌های آن هستند.
ایران که برخلاف انتظار و در میان تیم‌های مدعی قهرمانی مانند لهستان و برزیل توانست به مرحله بعد صعود کند در هفته‌های پایانی دور اول دچار حاشیه‌های زیادی شد. موضوع از جایی آغاز شد که ایتالیا پس از شروع طوفانی و قطعی کردن صعود خود، تیم ذخیره خود را در ادامه مسابقات به میدان فرستاد و باعث شد شائبه تبانی مطرح شود.
ایران هر چند در ۲ دیدار از ۴ دیدار خود مقابل برزیل به پیروزی رسید اما همه می‌دانستند که ملی‌پوشان ترجیح می‌دهند در مرحله بعد با لهستان روبرو شوند تا برزیل. ایران که لهستان را در تهران در هم کوبیده بود به راحتی در خاک این کشور شکست خورد تا این شائبه مطرح شود که ایران عمدا به لهستان باخته تا برزیل حذف شود.
بی‌انگیزگی و خنده‌های بازیکنان به هنگام از دست دادن امتیاز مقابل لهستان نیز این شایعه را قوت می‌بخشید اما موضوع جایی حساس شد که کواچ در اظهار نظری عجیب گفت: «نمی‌توانم دروغ بگویم. دوست ندارم با برزیل همگروه شویم!»
تغییرات این مسابقات به حدی گسترده و به‌روز است که حتی مجریان ورزشی تلویزیون را هم به اشتباه می‌اندازد. ایران که در میان بهت همگان توانست تا هفته ماقبل پایانی تا صدر جدول هم بالا بیاید باید لهستان را شکست می‌داد تا صدرنشینی خود را حفظ کند. بهزاد کاویانی مجری برنامه «توپ و تور» اما مدعی بود که ایران با شکست مقابل لهستان هم صدرنشین باقی خواهد ماند اما این اتفاق نیفتاد و ایتالیا صدر جدول را پس گرفت.
ویدئوی کوتاهی که محمد موسوی نیز از خود بعد از بازی با لهستان منتشر کرد بی‌انگیزگی بازیکنان را بیشتر نشان داد. او معتقد بود ملی‌پوشان در مرحله بعد لهستان را شکست خواهند داد اما شکست ایتالیا مقابل برزیل و البته کسب یک «ست» ایتالیا، تمام معادلات را به هم ریخت.
ایران در گروه خود دوم شد و در مرحله بعد با روسیه، تیم دوم گروه B همگروه خواهد بود و ایتالیا، میزبان مسابقات به مصاف آمریکا، تیم اول آن گروه می‌رود.
اما برزیل موفق شد با پیروزی مقابل ایتالیا بالاتر از لهستان به مرحله بعد صعود کند و در کنار ایران قرار بگیرد. این در حالی است که ایتالیا به غیر از آمریکا، تيم قهرمان دسته دوم یا همان ۳ گروه دیگر (يکي از تيم هاي استراليا، فرانسه، هلند و بلژيک) را رقیب خود می‌بیند که کار سختی در پیش ندارد.
به این ترتیب ایران در کنار دو تیم اول رنکینگ والیبال جهان قرار گرفت که مجموعا ۱۲ قهرمانی لیگ جهانی را در کارنامه دارند!
مرحله نهايي دسته دو ليگ جهاني واليبال نيز از ۲۲ تيرماه در سيدني استراليا آغاز خواهد شد تا چهار تيم استراليا، بلژيک، هلند و فرانسه بخت خود را براي قهرماني و کسب جواز حضور در فلورانس ایتالیا به دست آوردند.
دو تیم اول هر گروه نیز به صورت ضربدری در مرحله نیمه‌نهایی با یکدیگر دیدار می‌کنند تا چهره فینالیست‌های لیگ جهانی ۲۰۱۴ مشخص شود.

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: