واکنش ایران به بیانیه آمریکا درباره موسوی و کروبی

بهرام قاسمی سخنگوی دستگاه دیپلماسی

واکنش ایران به بیانیه آمریکا درباره آزادی سران فتنه

خبرگزاری ایسنا: سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در واکنش به بیانیه روز گذشته وزارت امور خارجه آمریکا گفت: دولت و ملت ایران تجربه بسیار تلخی از دخالت‌های کلامی گاه و بیگاه و بی‌مورد مقامات آمریکایی در امور داخلی خود دارند و به هیچ وجه چنین بیانیه‌های مداخله جویانه‌ای را نمی‌پذیرند.

بهرام قاسمی سخنگوی دستگاه دیپلماسی در ادامه اظهار اشت: جمهوری اسلامی ایران همواره تاکید کرده است که دولت ایران ضمن پایبندی به تعهدات بین المللی خود، اجرای اصول قانون اساسی کشور در رعایت حقوق شهروندی را از اولویت های اصلی خود دانسته است؛ بی‌شک صدور این‌گونه بیانیه‌ها را امری، مغرصانه ، مشکوک، نا بجا و اقدامی با اهداف سیاسی خاص تلقی و آن را بشدت محکوم می‌نماید.

بیانیه مشاور رهبری به حمایت ترامپ از سران فتنه

علي‌اکبر ولايتي رئيس مرکز تحقيقات استراتژيک مجمع تشخيص مصلحت نظام، در حاشيه ديدار با دبير کل اتحاد اسلامي کردستان عراق، در جمع خبرنگاران در پاسخ به سؤالي مبني بر حمايت ترامپ رئيس جمهور جديد آمريکا از فتنه‌گران سال ۸۸، اظهار داشت: بايد به آقاي ترامپ گفت که مراقب باشد اين دولت تازه تاسيسش از هم نپاشد.

علي‌اکبر ولايتي

وي ادامه داد: چرا که اين دولت تشکيل نشده دو نفر از اعضايش را از دست داد بر اين اساس يا برکنار شدند يا به عناوين مختلف استعفا دادند.

رئيس مرکز تحقيقات استراتژيک مجمع تشخيص مصلحت نظام، تصريح کرد: دولت آقاي ترامپ کوچک‌تر از آن است که براي دولت جمهوري اسلامي ايران تعيين تکليف کند. جمهوري اسلامي ايران در طول ۳۸ سال گذشته نشان داده که کشوري مستقل و مبتني بر آراي مردم است و در ۲۲ بهمن ماه امسال ديديم که به ادعاي رسانه‌هاي غربي و آمريکا مردم حضوري پرشور بيشتر از سال گذشته داشتند که اين تو دهني محکمي به اظهارات و اقدامات ترامپ است.

ولايتي تاکيد کرد: بهتر است آقاي ترامپ از دولت‌هاي قبلي آمريکا درس عبرت بگيرد. جمهوري اسلامي ايران به آراي مردم متکي است و با انقلاب خود حکومت رضاشاهي را پايان داد. جمهوري اسلامي ايران در حال حاضر قدرت اول منطقه است و با اين ياوه‌گويي‌ها از مواضع حقه خود دست بر نمي‌دارد.

وي در پاسخ به سؤال ديگري درباره سفر حسن روحاني رئيس جمهور به کشورهاي منطقه گفت: اصول سياست خارجي جمهوري اسلامي ايران توسعه روابط به کشورهاي همسايه است و اين سفر ارزشمند و ملي است که در جهت توسعه روابط با همسايگان صورت مي‌گيرد و مشترکات زيادي بين ايران،‌ کويت و عمان وجود دارد.

رئيس مرکز تحقيقات استراتژيک مجمع تشخيص، در پاسخ به سؤال ديگري درباره مذاکرات آستانه گفت: تا زماني که اين مذاکرات در چارچوب اصول مورد قبول دولت و ملت سوريه است مورد قبول جمهوري اسلامي خواهد بود و در اين مذاکرات بايد در جهت تامين صلح عادلانه صورت گيرد.

ولايتي افزود: همچنين بايد تماميت ارضي سوريه حفظ شود و به مشروعيت دولت اين کشور نيز احترام گذاشته شود و معارضيني مثل ترکيه و عربستان که عليه دولت و ملت اين کشور سلاح به دست گرفته‌اند دست از اين کار بردارند و اگر اين شرايط حاصل شود ادامه مذاکرات آستانه در جهت برقراري صلح در سوريه مفيد است.

وي همچنين با اشاره به برگزاري مذاکرات فلسطين نيز گفت: يکي از اصول سياست خارجي جمهوري اسلامي ايران حمايت از اصول مبارزاتي فلسطين و حمايت از گروههاي جهادي اين کشور است. برگزاري اين اجلاس دو سالانه يک اقدام سياسي، منطقه‌اي و جهاني و اقدام ارزشمند است.

رئيس مرکز تحقيقات استراتژيک مجمع تشخيص مصلحت نظام، در بخش پاياني سخنان خود با اشاره به طرح آشتي ملي در کشور گفت: آشتي ملي بين کساني است که با يکديگر منافع مختلف دارند و با هم در تضاد هستند. همه ما زير پرچم جمهوري اسلامي و لواي مقام معظم رهبري هستيم و قهري وجود ندارد که بخواهيم آشتي کنيم.

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: