بنای تاریخی کرمانشاه تبدیل بنر تبلیغاتی شده! +تصاویر

مجله مراحم: گوردخمه سان روسم(سنگ رستم)واقع درمنطقه جلالوند این روزهابه لطف میراث فرهنگی و رهگذران به تابلوی تبلیغاتی و مکانی برای یادگاری نویسی و بنر تبلیغاتی انتخابات تبدیل شده است.این گوردخمه به دلیل قرارگرفتن برسر جاده اصلی کرمانشاه -جلالوندنزدیکی روستای چنارمرکز جلالوند و حاشیه رودخانه جزمان در معرض فرسایش و نابودی تدریجی قرارگرفته است.گوردخمه سنگ رستم یا به اصطلاح محلی سان روسم در ۶۴ کیلومتری جنوب کرمانشاه درمنطقه جلالوند دَرون یک سنگ تقریبا” هرمی شکل به ارتفاع ۵متر،اتاقکی کنده شده است.

هنوز زمان ساخت این گوردخمه به درستی مشخص نشده است.اما از آنجا که گوردخمه های غرب ایران بیشتر مربوط به زمان ماد و هخامنشی هستند می توان این اثر را نیزمربوط به این دوره دانست .البته برخی اعتقاد دارند سنگ رستم مربوط به زمان ساسانیان است.

به گفته اهالی بومی این منطقه، نبرد افسانه ای ایران و توران نیز اینجا روی داده و این تنگه مرز ایران و توران بوده . این دخمه که میان تنگه جلالوند قرار دارد جای نگهبان قلعه ذهاک بوده که خود قلعه در فاصله یک کیلومتری سان روسم است و برای عبور از تنگه تنها راه عبور از کنار این سان (سنگ) بوده. در شاهنامه بزرگ لکی تازه در دست چاپ بیشتر درباره این موضوع گفته شده . این سنگ در ۳۰ خرداد ۱۳۵۷ به شماره ثبت ۱۶۲۲ به آثار ملی ایران افزوده شده .

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: