تصاویری ماندگار از آزاد سازی خرمشهر

مجله مراحم
 
 
شاید دغدغه ی آزادسازی خاکِ اشغال شده، کم‌تر برای صاحبان ذوق، مجالی برای اندیشیدن به ثبت و ضبط لحظات تاریخی باقی نمی گذاشت.
 
مجله مراحم: متاسفانه بر خلاف تصور عمومی، از «عملیات الی بیت المقدس» و روند آزادسازی «خرمشهر» تصاویر زیادی در مخزن تاریخی این سرزمین باقی نمانده است و بسیاری از این نماها نیز بارها در رسانه های گروهی منتشر گردیده. این نقیصه را نیاید به حساب کم کاری دوربین به دستان در آن روزهای طوفانی گذاشت. شاید دغدغه ی آزادسازی خاکِ اشغال شده، کم‌تر برای صاحبان ذوق، مجالی برای اندیشیدن به ثبت و ضبط لحظات تاریخی باقی نمی گذاشت. در این میان تنها عکاسان حرفه ای رسانه های صاحب نام و تعداد اندکی عکاس تازه کار در یگان های نظامی بودند که موفق شدند، برش هایی از  غرورآفرینی ملت خود را در تاریخ جاودانه سازند.

به مناسبت سی و سومین سال‌گشتِ «آزادسازی خرمشهر»، گروه جهاد و مقاومت مشرق،  ۱۰ عکس ماندگار و تاریخی از آن فتحِ بی مانند را با کیفیت مناسب به علاقمندان تقدیم می کند. امید که مقبول درگاه حضرت حق(جل و علا) واقع شود.

 

تمامی این عکس ها، در روز سوم خرداد ۱۳۶۱ شمسی و پایان مرحله ی سوم «عملیات الی بیت المقدس» به ثبت رسیده اند:

 

عکاس: احمد علیزاده نوحی/ حاشیه کارون، سجده شکر فاتحان در ورودی شهرعکاس: امیر علی جوادیان/ محوطه ی گمرک خرمشهرعکاس: امیرعلی جوادیان/ اطراف دیوار گمرک خرمشهر، تسلیم خیل اشغالگرانعکاس: جاویدنشان «کاظم اخوان»/ محوطه‌ی بندر، وسایل به جامانده از اشغال‌گرانعکاس: منوچهر قلمچی/ محوطه ی بندر، محدوده ی اسکله ی اول/ رزمنده گان شاهد فرار نیروهای عراقی هستند که برای نجات جانشان به آب زده اند تا با عبور از اروند به جزیره ی ام الرصاص برسندعکاس: امیرعلی جوادیان/ اطراف خرمشهرعکاس: امیرعلی جوادیان/ جاده‌ی اهواز- خرمشهرعکاس: امیرعلی جوادیان/ محوطه ی عمومی بندر خرمشهر، درگیری نفر به نفرعکاس: امیرعلی جوادیان/ محوطه‌ی گمرک خرمشهر، ورود فاتحان به شهرعکاس: سعید صادقی/ فاتحان در مسجد جامع خرمشهر

 

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: