وضعیت بهترین موسیقی‌دان جهان در تهران +عکس

لوریس چکناواریان رهبر ارکستر سمفونیک تهران در وضعیت نامساعد سوار بر اتوبوس شرکت واحد دیده شد که مورد تعجب کسانی که او را در این شرایط دیدند قرار بگیرد.

 

لوریس چکناواریان رهبر ارکستر سمفونیک تهران سوار بر اتوبوس

لوریس چکناواریان رهبر ارکستر سمفونیک تهران سوار بر اتوبوس

 

مجله مراحم: لوریس چکناواریان در تاریخ ۱۳۱۶ در شهرستان بروجرد چشم به جهان گشود، او آهنگساز و رهبر ارکستر ایرانی است.

وی بیش از ۷۵ اثر شامل سمفونی، اپرا، موسیقی مجلسی، کنسرتو برای پیانو، ویلن، گیتار، ویولن سل و پیپا، موسیقی باله، آثاری برای گروه کر، یک رکوئیم، و یک اوراتوریو و بیش از ۴۵ موسیقی فیلم ساخته‌است.

مجله مراحم: چکناواریان از سال ۱۹۸۹ (میلادی) تا ۲۰۰۰ رهبری ارکستر فیلارمونیک ارمنستان را برعهده داشت و بیش تر در ارمنستان به سر می‌برد. به مدت ۳ سال (۹۳-۱۹۹۱) نیز برای اجراهای خیریه با این ارکستر در وین بود.

وی در سال ۱۳۸۴ یک کنسرت با همکاری شهرام ناظری و با اجرای ارکستر بزرگ کومیتاس ارمنستان اجرا کرد که در سال ۱۳۹۰ توسط انتشارات آوای باربد با نام کنسرت شهرام ناظری و لوریس چکناوریان منتشر شد.

 

لوریس چکناوریان از ارمنی‌های ایرانی و زاده بروجرد است.او در ابتدا وارد دبیرستان فیروز بهرام شد و سپس تحصیلات موسیقی خود را از سال ۱۳۳۲ در هنرستان عالی موسیقی آغاز کرد. مدتی بعد به وین عزیمت نموده و تا سال ۱۳۴۰ در فرهنگستان موسیقی این شهر به تحصیل آهنگسازی و رهبری ارکستر اشتغال داشت. سپس به ایران بازگشت و ضمن تدریس در هنرستان عالی موسیقی و ترتیب دادن نمایشگاهی از سازهای ملی در انستیتو گوته تهران، تصدی صداخانه ملی هنرهای زیبای کشور را عهده دار شد.

چکناواریان در اواخر سال ۱۳۴۲ رهسپار اتریش شد و در سالزبورگ کار آهنگسازی را ادامه داد. دو سال بعد به آمریکا رفت و چندین سال در دانشگاه میشیگان به ادامه تحصیل در رشته‌های آهنگسازی و رهبری ارکستر پرداخت. وی در سال ۱۳۴۹ به ایران بازگشت و علاوه بر کنسرت‌هایی با ارکستر سمفونیک تهران، ارکستر مجلسی رادیو – تلویزیون ملی ایران و… (به عنوان رهبر میهمان)، آثار متعددی آفرید که اکثر آنها در تالار رودکی اجرا گشت.

چکناواریان در سال ۱۳۵۱ به رهبری ارکستر اپرای تهران منصوب گردید. چکناواریان پس از انقلاب در ارمنستان اقامت گزید و در ایروان به فعالیت‌های هنری خود ادامه‌داد. وی در حال حاضر رهبری ارکستر مجلسی رودکی را عهده‌دار می‌باشد.

بزرگان موسیقی در مورد چکناواریان می‌نویسند:

آرام خاچاتوریان: ” او استعدادی بزرگ است که سنن موسیقی ارامنه را ادامه داده است… یک موسیقی دان و رهبر برجسته “

کارل ارف: ” هدیهٔ وی که همان قطعات هنری اوست، جالب توجه است.”

لوکاس فاس: “یک آهنگساز خوب، رهبر با تجربه و موسیقی دانی واقعی.”

 

05

 

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: