اندر حکایت کندی سرعت تلگرام در ایران

تلگرام در توئیتی اعلام کرده که دسترسی به این اپلیکیشن ارتباطی در ایران محدود شده است.

در روزهای اخیر کند شدن ارتباط از طریق این اپلیکیشن ارتباطی باعث شده بود تا کاربران آن در ایران با مشکل مواجه شوند.

حالا تلگرام در توئیتی نوشته که شرکت‌های ارائه دهنده‌ی اینترنت در ایران دسترسی به تلگرام را محدود کرده اند و آن ها در تلاشند تا دلایل آن را بیابند.

 

 

 

 

 

وزارت ارتباطات فیلتر  را  رد کرد
درحالی‌که شایعه‌سازی مبنی بر فیلتر تلگرام به اوج خود رسیده بود، محمدرضا فرنقی‌زاد، سخنگوی وزارت ارتباطات به تسنیم گفت که این موضوع درحد شایعه‌ای بیشتر نیست و وزارت ارتباطات هیچ‌گونه نامه‌ای برای فیلتر تلگرام دریافت نکرده است. سخنگوی وزارت ارتباطات همچنین خطاب به کاربران شبکه‌های اجتماعی گفته بود که کاربران به شایعاتی که در گروه‌های اجتماعی مطرح می‌شود توجه نکنند برای این‌که این حرف‌ها واقعیت ندارد. او همچنین تأکید کرده بود: اگر قوه قضائیه تصمیم به فیلترینگ شبکه‌ای داشته باشد می‌تواند به صورت مستقیم اقدام به فیلترینگ کند بدون این‌که جریان را به وزارت ارتباطات منتقل کند.

 

 

 

دردسرسازی اپلیکیشن‌های ارتباطی برای کاربران ایرانی تمامی ندارد. بعد از فیلتر پرحاشیه وی‌چت و دردسرهای لاین و تانگو، ایرانی‌ها این بار به وایبر پناه آورده و پس از مدتی به‌عنوان بزرگ‌ترین کاربران این شبکه اجتماعی در جهان شناخته شدند اما این ماجرا هم دیری نپایید و وایبر هم با اختلالات گسترده مواجه شد. اختلالاتی که گفته می‌شد سرنخ آن به اپراتورها برمی‌گردد؛ اپراتورهایی که حالا با روی کار آمدن جدیدترین تکنولوژی‌های ارتباطی، مشتریان فناوری منسوخ خود را از دست داده و با کاهش شدید درآمد مواجه شده بودند. اختلالات مکرر در برقراری ارتباط با وایبر سبب شد که بار دیگر کاربران ایرانی به دنبال اپلیکیشن جایگزین دیگری بگردند. 

 

این بار تلگرام، اپلیکیشن روس – آلمانی به‌عنوان گزینه جدید کاربران ایرانی مطرح شد و در روزهای اخیر موج گسترده مهاجرت ایرانی‌ها از وایبر به این اپلیکیشن اتفاق افتاد. تلگرام که به سرعت توانسته بود نظر کاربران ایرانی را به خود جلب کند بنا به اعلام الکسا، مرجع جهانی رتبه‌بندی سایت‌های اینترنتی، مقام دوم کاربران خود را به ایرانی‌ها اختصاص داد اما زمان زیادی از این رخداد نگذشته است که دوباره اختلال بلای جان کاربران ایرانی شده و دیگر پیام‌رسان محبوب‌شان را نیز با کندی و چالش‌هایی در دسترسی مواجه کرد. داستان دربه‌دری کاربران ایرانی بین اپلیکیشن‌های محبوب جهان برای بار چندم تکرار شد و باز هم مثل همیشه هیچ‌کس مسئولیت این قضیه را به عهده نگرفت. این ماجرا درحالی رخ می‌داد که در دو شب گذشته پیام‌های بسیاری از سوی کاربران در محیط تلگرام دست به دست شد. «خداحافظ تلگرام»، «فیلتر از ساعت ١٢ فردا شب»، «آی‌پی سرور ایران هک شد» و… اینها بخشی از پیام‌هایی است که ایرانی‌ها برای هم مخابره کردند و وزارت ارتباطات را به‌عنوان مقصر آن شناختند.

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: