اینجا آرامگاه همسر امام حسین(ع) است

در سلسله گزارش های تهران شناسی سعی در نشان دادن آن روی سکه شهر تهران دارد و هر روز یک جاذبه شهر تهران اعم از تاریخی ، فرهنگی ، هنری و .. را با هم می بینیم و می خوانیم.

 آرامگاه بی بی شهربانو

بی بی شهربانو نام آرامگاهی است در شهر ری. طبق کتیبه موجود در آن و باور مردم، شهربانو همسر امام سوم شیعیان حسین و مادر امام چهارم شیعیان سجاد است. (شهربانو دختر یزدگرد سوم پادشاه ایران بود)

بل

 

بل

آرامگاه بی بی شهربانو محوطه‌ای است مستطیل شکل (شمالی-جنوبی)، به طول ۳۳متر و عرض ۲۲ متر که با دیواری سنگی متعلق به سدهٔ چهارم (بوییان و سلجوقی) محصور گردیده و از شمال به کوهستان محدود می‌شود. در بخش جنوبی آن چند بنای محکم سنگی با پوشش گنبدی از سنگ و آجر وجود دارد. محوطه اصلی با احداث دیوارهای جدید، رواق‌ها، اتاق‌ها، راهرو و غیره در دوره‌های گوناگون به دو قسمت (صحن) تقسیم شده‌است.

بل

 
بنای اصلی بقعه از سنگ و گچ ساخته شده و تاق‌های آن آجری است. از سبک و وضع بنا برمی آید که هسته اصلی آن در دوره ساسانی ساخته شده باشد و در سدهٔ چهارم (عهد آل بویه) از آن برای آرامگاه استفاده شده و قسمت‌هایی به آن افزوده‌اند. این بقعه مشتمل بر حرم کوچک چهارگوشی است . مدخل اصلی حرم رو به مشرق و دارای سردری است متعلق به روزگار صفوی، اما گنبد کاشی‌کاری و برخی گچ‌بری‌ها و تزیینات آن از آثار دوره قاجار است.

بل

جلو سر در، دهلیزی قرار دارد که در گذشته به صورت ایوانی بوده و بخشی از حیاط اندرون بقعه به شمار می‌آمد. در جنوب همین دهلیز بنای مربع سنگی استواری با ابعاد ۸ر۵ متر و پوشش ضربی متعلق به قرن چهارم وجود دارد. در جنوب حرم نیز اتاق طویل مسدودی در جهت شرقی- غربی قرار دارد که احتمال داده‌اند متعلق به دوره ساسانی باشد. این اتاق از مشرق به بنای مربع سنگی مذکور منتهی می‌گردد و معلوم می‌شود که در آغاز، راه ورود به بنای سنگی بوده‌است. در شمال حرم، مسجد یا رواقی از دوره قاجاریه وجود دارد. صحن بزرگتر بقعه که حیاط بیرونی آن محسوب می‌شود در شمال همین مسجد قرار دارد. در شمال صحن اتاقی برای اقامت میهمانان متولی یا زوّار دیگر احداث شده‌ است.

بل

پایین پله‌های بقعه بی بی شهربانو و در سمت راست غاری به چشم می‌خورد که مدخل تنگ و باریکی دارد. داخل غار نیز برای نذر شمع روشن می‌کنند.

بل

بل

 

هسته اصلی بنای مزبور را در دوران ساسانی ساخته‌اند. از دیدگاه معماری قسمت گوشه جنوب شرقی آن که مشتمل بر بنای چهار گوش منظم و استوار سنگی با پوشش ضربی سنگ و آجری می‌باشد و از عهد آل بویه و حرم و اتاق طویل جنوبی آن از دوران ساسانی و دیوارهای خارجی صحن همزمان با بنای سنگی عهد آل بویه و عصر سلجوقیان می‌باشد. در سده‌های بعدی به وسیله احداث رواق و دیوارها و اتاق‌های مختلف و راهرو و… محوطه اصلی را به دو صحن تقسیم و به صورت کنونی درآورده‌اند. گنبد بقعه از عهد دیالمه است.

بل
صندوق منبت روی قبر، حدیث‌های پیامبر اسلام و لقب‌های شهربانو را دربرداشته و تاریخ ۸۸۸ هجری قمری و نام بانی و سازندگان آن ذکر شده‌است.

بل
صندوق منبت روی قبر

در منبت زیبایی از دوران شاه طهماسب در جنوب شرقی حرم که مدخل اصلی و قدیمی آن است قرار دارد.

سقف زیارتگاه سنگی است. در کف محوطه ظرف هایی برای جمع آوری آب گذاشته اند که بخشی از آن جهت تبرک به زائرین اهدا می شود و بخشی دیگر نیز به مصرف خوراکی می رسد. همه ساله در ۲۷ خرداد ماه زرتشتیان از سراسر جهان در این مکان گرد هم می آیند و به دعا و نیایش می پردازند. هرچند که در میان عموم شهرت یافته که این مراسم حج زرتشتیان است اما به واقعیت نزدیک نیست.

 

بل

در داخل زیارتگاه که به شکل دهانه غار است تنه درخت چنار کهنسالی وجود دارد. کف زیارتگاه با سنگ مرمر پوشیده شده و از بخشی از سقف قطرات آب چکه چکه بر زمین می ریزد و احتمال نام گذاری این محل نیز شاید از همین رو باشد.

بل

برای ورود به زیارتگاه، به نشانه احترام،  باید کفش ها را از پا درآورد و کلاه بر سر نهاد. قبل از ورود به زیارتگاه تابلوهایی وجود دارد که نشان می دهد برای ورود به زیارتگاه باید پاک بود، همانطور که در دین اسلام نیز ورود بانوانی که دارای شرایط خاص هستند به مساجد ممنوع است، در این مکان نیز نکات فوق باید رعایت گردد.

بل
بقعه بی بی شهربانو

این بنا از دیرباز تا کنون، مامن عاشقان حضرت سید الشهدا (ع)گردیده است.

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان:

۲۴ دیدگاه

 1. وقتی اعراب به ایران حمله میکنن یزدگرد سوم رو میکشن و دخترش شهربانو رو به عنوان غنیمت جنگی میبرن

  • گفته شده بعد از غنیمت بردن شهربانو عربها توی بازار داشتن او رو مورد آزار قرار میدادن که امام حسین میاد و نمیزاره و شهربانو هم عاشق امام حسین میشه

   • رضا از اسلامشهر

    نخیر امارتون غلط
    وقتی اعراب ایران رو تصرف میکنن شهربانو با چندتا از شاهزاده خانم ها رو میبرن مجلسی که بزرگان اعراب نشسته بودن بعد عمر میگه اینارو به کنیزی ببرید که حضرت علی اعتراض میکنه مگن پیامبر فرموده با بزرگان مثل بزرگان رفتار کنید بزارید خودشون واس خودشون تصمیم بگیرن
    که شهربانو میگه امام حسین تنها کسی بود که از اول اسارت تا الان به من نگاه نکردو کاری با من نداشت
    امام حسین رو انتخاب میکنه
    بعد ازدواجم امام سجاد بدنیا میاد که خانم شهربانو همونجا از دنیا میره
    و این ارامگاه اصلا ربطی به خانم شهربانو نداره چون ایشون سر زایمان امام سجاد تو مدینه فوت میکنه
    حالا موندم مردم چه اصراری دارن بگن اینجا قبر خانم شهربانو (بی تقصیر) (چونه خاروندن)

    • نخیر عزیزم اینجوری خوشگل داستان رو تموم نکن.

     توی مجلس!!!!!! اخه جنگ بوده مجلس کجا بود!!!! موقعی حمله میکنن فقط میکشتن و غارت میکردن. عرب بودناااااا از مغول بدتر (البته بلانسبت اهل بیت)
     شهربانو رو به عنوان غنیمت جنگی میبرن. بعد از تولد امام سجاد ، دشمنای امام حسین میان میگن که شهربانو اجنبی و فاحشه هست و باید سنگسار بشه که امام حسین شهربانو رو به طرف ایران فراری میده که توی کوه ها ناپدید میشه و همون قسمت رو به عنوان کوهای بی بی شهربانو نامگذاری میکنن

    • من دقیقشو نمیدونم ولی در زمان عمر فکر نکنم بوده باشه در زمان عثمان بوده اون اسیرها در زمان عمر یه ماجرای دیگس امام حسین در زمان عمر کم سن سال بود خصوصا اوایلش که اصلا بچه بود بعد امام سجاد هم سال ۳۸ هجری قمری به دنیا اومده اصلا خود یزگرد ساسانی هم میگن در زمان اغازین جنگ جوان بوده وبچه هاش اون موقع کوچیک بودن بعد و چندسال بعد کشته شدن یزگرد ساسانی احتمالا به مدیته میان که بزرگ شده بودن همه ی این حرفا نشون دهنده ی این که در زمان عثمان بوده

    • خوب دوستان خواهشاََ به نقلی که من میخواهم بکنم خرده نگیرید و بروید از راویانی که معتبر بودند و قدیمیتر هستند تحقیق کنید و قسمشون بدید که دروغ نگویند ببینید من راست میگم یا نه
     دوستان رضا از اسلام شهر تا اواسط حکایتی که گفت درست بود شهر بانو را و دیگر شاهزادگان را اسی میکنند اما کلاََ چون بزرگ زاده بودند با آنها مثل بزرگان رفتار میکردند و فرزندان بزرگان لشکر پیروز دختران بزرگان لشکر مغلوب را برای خود به کنیزی(البته با احترام به عنوان مثلاََ زن دوم)میگرفتند،نه اینکه تو بازار برده فروشی ببرند و یک آدم چپر چلاغ بیاد بخردشون،خلاصه امام حسین و یزید هر دو خاطر خواه شهربانو میشوند که در آخر شهر بانو امام حسین را انتخاب میکند و یزید تا ماورائش میسوزه که معاویه برای جبران این فعل دختر پادشاه نمیدونم یا یک بزرگ رومی را برای یزید میگیرد که دلش خوش باشه اما یزید بی ناموس همچنان چشمش دنبال شهربانو بوده که وقتی عاشورا میشود شهربانو هم با کاروان اسرا به شام میرود البته با عزت و احترامی که یزید برای او سفارش کرده بود،در شام هم شهر بانو سر تا پای یزید را قهوه ای میکند و دست رد محکمی همراه با تحقیر به سینه یزید میزند،و سپس یزید میگوید او را به نقطه ی دوری بفرستند که داغ دل خودش مثلاََ تازه نشود و شاید اینگونه شهربانو کوتاه آید و زن یزید شود،اما یزید به آنچه فکر میکرد نرسید تا اینکه جو گرفتش خر شد یهو و بر اسبی نشست و به کوه زد و یارانش هم گمش کردند تا این که بعد از چند روز دیدند جنازه یزید را در بیابان که گویا از اسب افتاده و مرده و وحوش و سگ ها گوشتش را خورده اند و استخوانش باقی مانده که ضرب المثلی باب شد بعد از آن که الان یزید کجاست؟پاسخ در ……سگ هست (خنده زیاد)
     شهر بانو هم همونجا که تو تهران خاک هست اطرافش یواشکی زندگی میکرده و چند نفر که آدمهای خوبی بودند میدونستند فقط و کارش را راه می انداختند

    • بعدشم رعنا موقغ این اتفاقات جنگ نبوده

    • شاهپور چرت گفتی اساسی…اینو از خیلی ها پرسیدم اما گفتن دروغه….نقل هست که امام سجاد کودک بودن که مادرشون رو ازدست میدن ولی در روز عاشورا امام سجاد جوان بودن و به دلیل بیماری نتونستن درجنگ حاضربشن.پس یعنی خیلی قبل تر از عاشورا شهربانو فوت کرده بوده و اینکه میگی یاکاروان عاشورا بوده یه دروغ ضایع تاریخیه. شک نکن این متن توسط دشمنان اسلام در فضای مجازی پخش شد…هدفشون هم اینه بگن امام حسین و یزید سر یک دختر دعوا داشتن…اما همه میدونیم فلسفه قیام امام حسین مبارزه با انحرافات بوده.چون یزید رسما مسلمانان رو مسخره میکرده و دچار انحراف شدید بوده.

     البته این شاهپور قبلا هم خیلی سوتی داده…معلومه خیلی اطلاعاتش کمه…یبار گفت کشف حجاب درزمان محمدرضا پهلوی بوده نه رضاخان…کلا تفکراتش داغونه. (خنده) (خنده) (خنده) (خنده) (خنده)

    • رضا از اسلامشهر

     اینو از کجا دراوردی ؟؟؟ (بی تقصیر)

    • دقیقاََ میخواهی اون جا را بدونی کجا هست که ازش در آورده؟

   • خودت اینو شنیدی؟؟؟

  • رضا از اسلامشهر

   فعلا می بینی که تمام نسل اهل بیت از همین شاهزاده خانم به قول شما غنیمت جنگی هستن
   حداقل ادای تعصبیارو درمیاری جای که ربط داشته باشه دربیار
   درضمن با یک نگاه به تاریخ که ادعا داری میخونی
   خیلی راحت میشه فهمید اهل بیت از نسل حضرت ابراهیم هستن که ایشونم ایرانی هستن
   پس اهل بیت معرب هستن یعنی دونژاد ایرانی وعرب

   • رضا چطوری خوبی والبته امام زمان هم از جانب مادر رومی هستن اینکه پیامبر واهل بیت فرزندان حضرت ابراهیم واسماعیل ذبیح هستن شکی نیست که عرب عدنانی بودن ومهاجر اما در اصلیت عرب نبودن اما چون تو اون محیط بودن زبونشون عربی شد ولی حضرت ابراهیم و چرا میگی ایرانی بود

    • رضا از اسلامشهر

     سلام مینا خوبی
     منکه خوب نیستم چون عزادار برادرمم (دلشکسته)
     ایرانی بود دیگه بزنی اینترنت جواب می گیری بحثش طولانیه

  • یزگرد سوم یه مدت بعد توسط اسیابانی که تومرو بوده کشته میشه نه دست اعراب حالا اون که عامل اونا بوده رو نمیدونم

  • من تمام داستانهاتونو خوندم…خیلی هاشون چرتن…چون مدرکی وجود نداره…هرچی هم خوندین از شبکه های اجتماعی یا کتابهای غیرمعتبر بوده…. فقط اینو قبول دارم که حضرت پیامبر و ائمه از نسل اسماعیل ذبیح الله هستن و عرب نیستن..خدارو صدهزارمرتبه شکر.

   خود من تایه مدت پیش فکر میکردم هرچی داستان درباره کوروش کبیرهست واقعیته اما مثل اینکه از کوروش فقط یک لوح بجا مانده.وتازه اونم شک دارن مال کی بوده اون لوح…تمام داستانها درباره کوروش از کتاب یک نویسنده یهودی منشا میگیره که اون نویسنده به افسانه سرایی معروفه…یعنی کتابش چیزی شبیه شاهنامه هست و شخصیت هاش و داستانهاش یا غیر واقعیه یا بزرگنمایی شده…. اون همه اقتدار هخامنشی مدیون داریوش کبیر و خشایار شاه هست نه کوروش…کوروش چون یهودی هارو به ایران پناه داد بین اونا محبوب شده و براش قصه ساختن و کردن تو مغز ما.

 2. خیلی تعریف رو شنییدم
  اما نرفتیم تا حالا
  فدای شوهرش که امام حسین ع
  خوش به حالش چه شوهری داشته (دلشکسته) (غمگین)

 3. مراحم! مسیب و بقیه، واقعن ممنون (گل)

 4. مسعودازتهران

  اما حقیقت تاریخ چیزدیگه ایه.یزدگرددختری به نام شهربانونداشته وامام حسین هم زنی ایرانی نداشته.این جایی هم که بعنوان آرامگاه بی بی شهربانودرشهرری ودرامین آبادمعروف شده درحقیقت پرستشگاه میترازرتشیان بوده که بعدها برای درآمدتوسط عده ای سودجوبه آرامگاه شهربانومعروف شده است.درهیچ منبع تاریخی اسیرشدن دختران یزدگردقیدنشده است.

 5. سلام دوستان تنها نظر درست مال رعنا خانم بود امام سجاد علیه السلام در یکسالگی مادر گرامیشان را از دست میدهند. روزی که اسرار را میارن مدینه امام حسین چشمش درد بوده حضرت علی (ع) به زبان فارسی به شهربانو میگه بین جوانان شوهری برای خود انتخاب کن شهربانو دستش را رو سر امام حسین میذاره بعد مسلمان میشه و با امام ازدواج میکنه و بعد از تولد امام سجاد مریض میشه و از دنیا میره و یزید عنتر بعد از واقعه کربلا فقط ۳۳ سال داشته و اون تاریخ تشریف گندش را تو شام داشته و از عمر نحسش زیر ده سال بوده عنتر اونجا نبوده که بخواد عاشق بشه یا نه

 6. البته یه جای حرف رعنا خیلی زشته و توهین به شهربانو هستش هیچ جای تاریخ نیست که نوشته به شهربانو تهمت زنا زدند غلط کردن که تهمت بزنن

 7. ببخشید من دیشب بی دقت پیامها را خوندم رضا از اسلامشهر درست نوشته معذرت میخوام نه رعنا

 8. اسم مادر بزرگ شهربانو نازی پری هست که یک زن مهربان و بشر دوست بوده

پاسخ دهید

لطفا نام شهر خود را ذکر کنید مثال (علی از تهران)