آیت‌الله یزدی: مسابقه ایران و کره در شب تاسوعا باید تعطیل شود +پاسخ علی مطهری

http://morahem.com/majale/wp-content/uploads/2016/10/24034_874.jpg

 

رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به برگزاری مسابقه فوتبال ایران- کره در روز تاسوعا اظهار داشت: وزیر محترم در حد خود تلاش کرده این مسابقه را جابه‌جا کنند اما گفته شد این تقویم ۴ سال پیش چیده شده است وزیر اگرچه تلاش خود را کرده اما نتوانسته این تاریخ را جابه‌جا کند.

وی افزود: به ایشان می‌گویم “آقای وزیر! وزارت شما در سایه احترام به تاسوعا و عاشورا محقق شد، شما وزیر این نظام هستید؛ این نظام در سایه محرم و صفر محقق شده و این نعمت‌ها در سایه اسلام و انقلاب و عاشورا است. اینکه نمی‌توانید این مسابقه را جابجا کنید این جواب‌ها قانع‌کننده نیست.”

آیت‌الله یزدی خطاب به وزیر ورزش با تأکید بر اینکه اگر این برنامه را حذف کنید هر زیانی ببینید در برابر آن سودی که از احترام عاشورا به دست می‌آید، برابری می‌کند، خاطرنشان کرد: از وزیر ورزش خواهش می‌کنم این محاسبه را دقیق‌تر انجام دهند و مسابقه را تعطیل کنند، چراکه سود آن در حال و آینده بیشتر خواهد بود ضمن تقدیر از زحماتی که کشیده‌اند.

پاسخ علی مطهری به اظهارات آیت الله یزدی:

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای خطاب به رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، رویکرد وی درباره مسابقه فوتبال ایران و کره جنوبی را غیرقابل هضم دانست و گفت که چنین اظهاراتی عده‌ای را از دین گریزان می‌کند.

علی مطهری در نامه‌ ای به آیت‌ الله یزدی؛ رویکردتان درباره مسابقه فوتبال ایران و کره عده‌ای را از دین گریزان می‌ کند

در نامه علی مطهری خطاب به آیت‌الله یزدی که در اختیار خبرگزاری ایسنا قرار گرفته،  آمده است:

«آیت الله یزدی دامت برکاته

با اهدای سلام و تحیت، در خصوص بازی فوتبال ایران و کره جنوبی در عصر تاسوعا، روشن است که بهتر بود این بازی به زمان دیگری موکول می‌شد. اما اکنون که امکان این امر وجود ندارد و لغو این بازی هم خسارت‌های جبران‌ناپذیر برای کشور دارد، به نظر می‌رسد که ابراز حساسیت بیش از حد نسبت به این موضوع، امری ضد تبلیغ دین به شمار می‌رود. فرضا مردم برای گلی که ایران به کره جنوبی بزند خوشحال شوند و عده‌ای ابراز شادی کنند آیا این امر به معنی خوشحالی و شادی برای شهادت امام حسین علیه السلام و هتک حرمت و اهانت به ساحت سیدالشهداست؟ علاوه بر این که مردم در چنین موقعیت‌هایی به خوبی می‌دانند که چگونه رفتار کنند و چندین  سال پیش شبیه این اتفاق برای مسابقه تیم استقلال تهران و دالیان چین افتاد و تماشاگران رفتار قابل ستایشی داشتند.

مثالی می‌زنم. اگر کسی بعد از سال‌ها پدر یا مادر یا فرزندش را در شب عاشورا ملاقات کند آیا نباید خوشحال شود و بخندد چون حرمت آن امام عزیز را شکسته است؟! همین نگاه است که باعث شده است در دو ماه محرم و صفر مردم ایران مراسم ازدواج برگزار نکنند حتی به قیمت صدها و هزاران گناهی که به علت تاخیر در ازدواج جوانان رخ می‌دهد و از طرف دیگر تالارهای برگزاری مراسم ازدواج، قبل و بعد از این دو ماه با تراکم مشتری و مشکلات برای مردم مواجه می‌شوند. چه مانعی دارد غیر از چند روز قبل و بعد از عاشورا و اربعین و سه روز آخر صفر مردم عرفا مجاز به برگزاری مراسم ازدواج باشند همان طور که شرعا مجاز هستند. قطعا امام حسین هم به این وضع راضی‌تر است.
وظیفه روحانیت و مصلحان جامعه است که با نقاط ضعف جامعه و آداب و رسوم خرافی که مانند زنجیر به دست و پای مردم بسته شده است مبارزه کنند نه این که سوار بر این موج‌ها شوند. به تعبیر شهید آیت الله مطهری که جناب عالی نیز محضر درس ایشان را درک کرده‌اید مصلح واقعی کسی است که با نقاط ضعف مردم مبارزه کند هر چند از محبوبیت اجتماعی او کاسته شود.

اینجانب جناب عالی را در مجموع یک روحانی عالم و روشنفکر می‌دانم ولی رویکردی مانند آنچه درباره مسابقه فوتبال ایران و کره جنوبی ابراز کردید برایم قابل هضم نیست و معتقدم عده‌ای را از دین گریزان می‌کند و انسان را به یاد اقدامات کلیسای کاتولیک در قرون وسطی می‌اندازد که منجر به گریز مردم اروپا از دین شد.

برای حضرت عالی آرزوی توفیق الهی بیشتر دارم.

با تقدیم احترام

علی مطهری»
✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان:

۱۶ دیدگاه

 1. خدایااااا چرا آخه همه چی رو به دین ربط میدن!!!!!! (مو کندن)

 2. اقای یزدی هیچ بایدی وجود نداره از خودت نظر نده (مو کندن)

 3. زنده باد یادگار مطهری عزیز (گل) (گل) (گل) (گل) (گل) (گل) (گل) (گل) (گل) (عشق) (عشق) (عشق) (عشق) (عشق) (عشق)

 4. همینه که حدیث داریم وقتی امام زمان (عج) ظهور کنند مسلمونها فکر میکنن ایشون دین جدیدی اوردن !!!

  اسلام به ذات خود ندارد عیبی , هر عیب که هست از مسلمانی ماست . . .

 5. اخوندمغزفسیل شده

 6. در صحبتهای آقای مطهری آمده است که بجز فلان و فلان روز حتی مراسم ازدواج برگزار کنند. خوب برادر بزرگ شب تاسوعا جزا فلان روز ها نیست.اصلا مشکل در برگزاری مسابقه نیست . باشه حتی روز عاشورامسابقه برگزار بشود ولی صوت و دست و پای کوبی نباشه و اصلا تماشگری رو نیازند این دیگه نه ایران رو جریمه میکنند نه زیان براش است نه دین گریزی است…چرا هروقت و در هرچیز دین به میان میاد همه طرف مقابل را یگیرید…..من برای شما متعجبم که از خانواده روحانی هستید.شما نون این خانواده رو خوردید و بعد اینجور میگید.
  مردم آنقدر شعور دارند که بگویند بخاطر حضرت ابوالفضل و امام حسین نیایید ورزشگاه اونها هم نمیان..
  اگر ایران زورش و قدرتش بخاطر تماشاگرانشه که بهتر است نرن جام جهانی که چهارتا ایرانی تشویقشونمیکنه
  والسلام

 7. توی ایران فقط بلدن یا کنسرت ها رو لغو کن یا طرح مبارزه با بدحجابی اعمال کنن یا لغو فوتبال و از این قبیل… بخاطر این مسائل اکثر علما نظر میدن… در حالی که قیمت مواد غذایی هر هفته سربه فلک میکشه.. اصلا صداشون در نمیاد.

 8. بهناز.آبادان

  یکی بهشون بگه برید اصل کار رو درست کنید.چرا مردم رو دین گریز میکنید??????

 9. مهرداد از کرمان

  باید اون روز برو بچ تیم ملی عباس گونه با این کره ایها بجنگن فکر کنن اینا همون یزیدیایه ۱۴۰۰ سال پیشن امونشون ندن اونوقت نتیجه دیدن داره به مولا

 10. مجبورم دوباره شعر حافظ بنویسم:
  واعظان کین جلوه بر محراب و منبر میکنند
  چون به خلوت میروند آن کار دیگر میکنند
  پرسشی دارم ز دانشمند مجلس باز پرس
  توبه فرمایان چرا خود توبه کمتر میکنند
  گوییا باور نمیدارند روز داوری
  کین همه دلق و دقل در کار داور میکنند

پاسخ دهید

لطفا نام شهر خود را ذکر کنید مثال (علی از تهران)