سرخط خبرها

احمدی نژاد مگر هنوز طرفدار دارد؟

هفته نامه تماشاگران امروز – احسان نادرپور: آیا مردم به همین زودی وعده های محقق نشده، فساد اطرافیان، تورم افسارگسیخته و روابط تیره با جهان در دوره احمدی نژاد را فراموش کرده اند؟

هنوز هم مردم دور ماشینش جمع می شوند. آنها هنوز هم به او نامه می دهند. در بعضی روستاها که می روی هنوز می گویند او تنها رییس جمهوری بود که ما از نزدیک توانستیم ببینیمش. هنوز هم عده ای هستند که می گویند باز او یک یارانه ای به ما داد، این روحانی که فقط می گوید از یارانه انصراف بدهید! هر چند آنها هنوز هم یارانه می گیرند. آنها هنوز هم با رانت نهادهای موازی دولت در فلان دانشگاه استاد می شوند، در فلان اداره رییس می شوند و در فلان شرکت مشغول به کار. آنها هنوز هم از بانک های حکومتی به راحتی وام می گیرند. آنها هنوز هم با وجود به زندان رفتن معاونانش و ماجرای اختلاس ها معتقدند او رییس پاک دست ترین دولت تاریخ جمهوری اسلامی است. آنها هنوز هم احمدی نژادی هستند.

چرا هنوز بعضی ها دوستش دارند؟

تقریبا اکثر اصولگرایان با تجربه تلخی که در انتخابات 92 داشته اند به این نتیجه رسیده اند که بدون معرفی یک کاندیدای واحد حداکثری نمی توانند به پیروزی برسند. آنها با نامزدهای رنگارنگ شان در انتخابات ریاست جمهوری گذشته شکست سنگینی از تنها نماینده جریان اصلاح طلب و اعتدالگرا متحمل شدند.

اما سوال اینجاست که در شرایط کنونی و درگیری هایی که گوشه کوچکی از آن را در مناظره های انتخاباتی دیدیم، جریان اصولگرا توانایی انتخاب یک کاندیدای واحد را دارد؟ و اساسا اگر به این اجماع برسند آیا شخصیتی وجود دارد که بدنه اصولگرایی، او را به عنوان رییس جمهور بپذیرد و همزمان رأی مردمی هم در سبدش داشته باشد؟

این سوالات و ده ها سوال دیگر را کنار هم که بگذاریم، تنها به یک نام می رسیم؛ آن هم محمود احمدی نژاد است. او تنها اصولگرایی است که می شود ادعا کرد هنوز در میان مردمی که جناحی رأی نمی دهند، دارای سبد رأی است. احمدی نژاد تنها کسی است که می تواند رقیب جدی حسن روحانی باشد و او را به یک رییس جمهور تک دوره ای تبدیل کند ولی احمدی نژاد دارای چه خصوصیاتی است که توانسته او را به یک مهره محبوب برای عده قابل توجهی از مردم تبدیل کند.

آقای حرف!

سال 84 وقتی محمود احمدی نژاد سوگند ریاست جمهوری را ادا کرد به او متذکر شدند که باید زیر آن را امضا کند و احمدی نژاد در جواب گفت: «امضایش سخت است!» همین یکی از نشانه های این است که اصلی ترین نقطه قوت احمدی نژاد همان جایی است که به نوعی نقطه ضعف او هم محسوب می شود. از همان اولین روزهای 84 که پدیده احمدی نژاد برای ایران رونمایی شد، کلام او مورد توجه قرار گرفت و همه فهمیدند که با فردی سخنور طرف هستند.

سبک صحبت کردن احمدی نژاد مورد اقبال بخش قابل توجهی از طبقه فرودست جامعه قرار می گیرد اما از آنجایی که او نمی تواند کوتاه، مختصر و بدون حاشیه صحبت کند، همیشه این سخنرانی ها حواشی منفی هم به همراه دارد. البته احمدی نژاد استاد راست و ریس کردن حواشی منفی است و برای این کار واژه ای مناسب تر از «ماستمالی کردن» پیدا نمی شود. خیلی راحت با استفادهاز دو حربه سکوت و تکذیب، حرف ها و قول و قرارهای گذشته اش را انکار می کند.

برای به یاد آوردن این داستان ها فقط شما را یاد کلیدواژه های هاله نور، پول نفت سر سفره، مشکل جوانان ما و چند تار مو می اندازم. او اکثر مواقعی که پشت تریبون می رود به عواقب حرف هایش فکر نمی کند و گاهی حرف هایی می زند، تیکه هایی می اندازد و از کلماتی استفاده می کند که مورد استقبال برخی از عوام قرار می گیرد.

http://www.parsine.com/files/fa/news/1388/3/13/11278_277.jpg

قیصر 96

زمانی در این مملکت دو فیلم گل کرد. یکی فیلم گاو مهرجویی بود که روشنفکران ایران، آن را در تاریخ بی نظیر می دانند و دیگری فیلم قیصر کیمیایی بود که عامه مردم با آن ارتباط برقرار کردند و تبدیل شد به سینمای گیشه آن زمان. آن روزها مردم دو دسته بودند. یا گاو را دوست داشتند، یا قیصر را. محمود احمدی نژاد را می توان یک قیصری دانست. همین قیصری بودن او دلیل دیگری بر محبوبیتش است. جایی که می گوید کابینه من خط قرمز من است و تا آخر پای آدم هایش می ایستد.

اگر یک نفر که باب میلش نیست در جایگاهی قرار بگیرد که او دوست ندارد حتی حاضر است به خاطرش 11 روز قهر کند و سر کار نرود. او هوای همه افرادی را که از استانداری اردبیل تا شهرداری تهران همراهش بودند داشت و در دولتش از آنها استفاده کرد. او برای رفقایش، رفاقت را تمام می کرد و مردم چنین فردی را دوست خواهند داشت.

تعریف از خود نباشه…

محمود احمدی نژاد همیشه سعی می کند به صورت صفر و صدی حرف بزند. اگر بخواهد از مسئله ای دفاع کند جوری این کار را انجام می دهد که گویی هیچ راهی غیر از راه حل او پیش روی کشور نیست و اگر بخواهد چیزی را نفی کند جوری این کار را انجام می دهد که انگار رفتن به آن سمت جز تباهی چیزی عایدمان نمی کند.

کسی که از موضوع اصلی حرف های او بی خبر باشد با شنیدن صحبت های احمدی نژاد حق را به او می دهد. احمدی نژاد در رابطه با خودش و اطرافیانش هم همینطور است. بارها پیش آمده که از خودش تعریف کرده است و دیگران را تحقیر.

بزغاله خطاب کردن مخالفان یکی از این موارد است. برای یادآوری نمونه هایی از خودشیفتگی او را در زیر می خوانید:

«مگر احمدی نژاد هم مریض می شود؟»

«بالاخره اگر ما بگیم نخبگان، احمدی نژاد هم یکی از نخبگان به حساب می یاد. من دانشگاهی هستم دیگه. ریاضیات هم خوندم. بالاخره مهندسی خوندم. می فهمیدم چی کار می کنم…»

http://cdn.tabnak.ir/files/fa/news/1388/3/16/31022_128.jpg

مردم آخرش میگن همه سر و ته یه کرباسن؟

حامیان او در شبکه های مجازی خبر از آمدنش می دهند و اطرافیانش هم نه تایید می کنند و نه تکذیب. به سراغ یکی از فعالان مجازی حامی احمدی نژاد رفتم. فردی که در گروه های زیادی به تبلیغ تفکر احمدی نژاد می پردازد و گروهی هم برای خودش و عقایدش راه اندازی کرده است. سید رضا مروج که در گروه های اصلاح طلب هم به سود جریان مورد علاقه خودش تبلیغ و بحث می کند، در رابطه با جنس حامیان احمدی نژاد می گوید: «حامیان او دو دسته اند، یک دسته طرفدار روحانیت سنتی که انتخاب پایانی آنان برای مقابله با دولت فعلی است؛ اما دسته دوم حامیان احمدی نژاد، به نظر من حامیان عقیدتی سیاسی سید محمد خاتمی هستند که اگر مناقشات 88 و مشکلات با هاشمی نبود، او را به حامیان سنتی مثلا علامه مصباح ترجیح می دادند یعنی افکار آنها بسیار به هم نزدیک است.

 

دختر طرفدار احمدی نژاد

حامیان مصباح طرفدار احمدی نزاد شدند چون مصباحیون برای مقابله با ولنگاری های فرهنگی دولت اصلاحات به حزب اللهی بودن احمدی نزاد امیدوار بودند. به نظر من طرفداران او اصلا رابطه خوبی با مفهوم دین مورد اعتقاد مصباحیون ندارند.»

او در رابطه با اینکه با وجود پرونده های مالی و اختلاس ها چگونه مردم باز هم به سمت احمدی نژاد می روند، می گوید: «همانطور که فضای بسته دولت سازندگی منتج به دوم خرداد شد، فضای فرهنگی مورد انتقاد شدید دوره اصلاحات هم منتج به ظهور پدیده ای به نام احمدی نژاد شد. یعنی محبوبیت های ابتدایی اشخاص در ایران بیشتر به دلیل تنفر از دیگران است تا دوست داشتن خودشان. ادامه محبوبیت احمدی نژاد هم بیشتر به دلیل عدم موفقیت دولت روحانی در اجرای تعهدات خود است. در مورد اختلاس ها هم مردم نهایتا می گویند همه سروته یک کرباسند (به خصوص پس از ماجراهای فیش های حقوقی). بنابراین زیاد تاثیر جدی نمی گذارد.»

اما اگر احمدی نزاد برگردد چه تغییری ایجاد می شود که به قول او خوشایند حزب اللهی ها خواهد بود؟ سید رضا در این باره می گوید: «اگر احمدی نژاد الان بود شاید بچه حزب اللهی ها دق مرگ می شدند! و قطعا برجام این گونه رقم نمی خورد. احمدی نژاد به دلیل باز بودن دستش – به فرض مجوز گرفتن برای مذاکره در مورد هسته ای – قطعا حواشی بیشتری – چه مثبت، چه منفی – در مورد برجام احتمالی شکل می گرفت و اگر بیاید برگ برنده اش مناظره است.

مردم عاشق یکی به دو کردن مسئولان نظام هستند و احمدی نژاد استاد بی چون و چرای این کار است. هر چند روحانی به مراتب پخته تر از میرحسین است اما حریف احمدی نژاد نمی شود. احمدی نژاد می تواند روحانی را شکست دهد یعنی مولفه های پیروزی – هر چند خفیف – را دارد.»

لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: http://morahem.com/majale/?p=160138

راستی! اپلیکیشن مجله مراحم را روی تلفن همراه خود نصب کنید و مطالب سایت را سریع تر دریافت کنید (اینجا را کلیک کنید)

29 دیدگاه

 1. نترس
  مردمي
  با عرضه
  البطه ضعف هم داشت و بزرگترينش چسبيدن به مشااااايي بود
  مثل بعضي ها ترسو نيست
  اول انقلاب در نرفته بره خارج دررررس بخونه
  از دماق فيل نيافتاده كه دور خبرنگار ها حسار بكشه
  با ماشين از داخل كارخانه بازديد نميكنه
  با كارهاش باعث نمي شه ئكه كشور هاي جقله شاخ بشن واسمون
  وعده درررووووغه صد روزه نميده (تمایل) (تمایل)

   • این آقاهه فکر کرده که محمود با این نمایش هاش میتونه واسش مملکت مدینه فاضله را بسازه محمود خان آره نمایش هاش قشنگ بود نمادین کاری هایی که میکرد خوب بود ولی اصل وظیفه ی رییس جمهوریش که اخذ سیاست های اجرایی مناسب در هر وزارت خونه ای بود را درست انجام نداد انگیزه محمود رییس جمهور خوب بودن نبود بلکه کل کل با آمریکا و اسراییل و هاشمی و خاتمی به هر قیمتی بود و لجبازی آخرش باخت هست آن هم بازی باخت باخت یعنی2سر باخت

   • دقیقا و کااااااااااااااااااااملا موافقم (لایک) (لایک) (لایک) (لایک) (لایک) (لایک)

   • (شکلک) خیلی لذت داره وقتی حرف آدم را یکی مثل شما اینقدر کامل میفهمه و قبول داره (تماشا) (گل)

  • آفرین گل گفتی

  • عزيز 4سال پيش ميخواستم خونه بخرم شب خوابدم صب پا شدم ديدم *4 شد از تاريخ خلق پول تا حالا تو كشور ما همچين چيزي كسي نديده نه سياسي هستم نه خوشم مياد از سياست ولي تو بگو چه توجيهي داري واسه اين همه تعريفت پرايد20 ميليوني!!!!!؟؟؟؟؟ خونه متري4 ميليون تو جنوب شهر!!!!!؟؟؟؟؟؟ قبض گاز دوره اي 80تا100 هزارتومن!!!!؟؟؟؟؟؟ ارزش پول 1/3 شده !!!؟؟؟؟ تورم بالاي100 درصد!!!؟؟؟؟ معاون رئيس جمهور …… اختلاس هاي نفتي؟؟؟!!!!! پول هاي بلوكه شده؟؟؟؟!!!!! زنجاني ها!!!!؟؟؟؟/ مصوبات تعيين حقوق انچناني!!!! كارخانه هاي ورشكسته؟؟؟!!!! پدراي شرمنده يه لقمه نون واسه زن و بچه!!!؟؟؟؟؟ ركود از فضا اومده ؟ تضاد طبقاتي چي؟ دلمونو به چي خوش كنيم؟ سيب زميني زياد دوست داري؟ يا سهام توهمي عدالت؟ هاله نور؟ بشين فكر كن

   • لرسو-دهه 60

    خدا بیامرزه اون ابا واجدادتو….حوصله نداشتم جواب بدم…زحمتشو کشیدی…دمت گرم….
    من نمیگم روحانی عالیه….ومیخوام مغازه بزنم از رکودی ک بوجود اومده میترسم کله پا بشم…ولی سگ امثال روحانی شرف داره به اون محمودخان مغول…..
    حداقل ساعت به ساعت قیمت تغییر نمیکنه….
    ولی خدا همشونو نابود کنه که ملت رو بدبخت کردن….همشون مقصرن….

   • والا به خدا من سال91 که اون تورم عظیم شکل گرفت4میلیون پول داشتم رفتم پراید بخرم کارکرده پیش خودم گفتم برم امداد جاده ای(بنده امدادگر داوطلبانه هلال احمر هستم)سر شیفت2روز بعد که اومدم بخرم آقا چشمت روز بد نبینه رفتم بعد بچه ها گفتند نمیتونند بیاند و به من گفتند جای ماهم وایسا 2 روز و خلاصه یهو ما10 روز وسط بیابون توی پایگاه امداد جاده ای بودم وقتی اومدم تو شهر برم پرایدم را بخرم گفتند همون4میلیونیه را 8میلیون میدیم خونم خواب رفت از این جهش تورمی (عینک) یعنی اگر من پرایده را خریده بودم الکی در عرض10روز 2برابر کاسب بودم بدون هیچ کاری
    این عدم ثبات یعنی مملکت بی در و پیکر

   • لرسو-دهه 60

    همینجوری پولدارها پولدارتر شدن…با استفاده از اقتصاد بی ثبات
    که محمودلعنت الله علیه بوجود اورد….

  • احمدی نژاد بیاد…. فرداش ایران جنگ میشه و تجزیه ایران وحمله ناتو به ایران و روسیه

   • روحانی۲

    لطفن یه کوچولو تویه گوگل بزنین احمدی نژاد یا سانتریفیوژ…تا ببینین آمریکا و ناتو ، زمینه و افکار عمومیه دنیا ومقدمه ی حمله به ایران رو چجوری آماده کرده… (مو کندن)

  • البته! حصار! همه طرفداراش خوندن و نوشتنشون در همین حده؟!!!

 2. احمدی نژاد مرد شماره یک ایران همه اقتصاد دانان میگویند تورم بهتر از رکود است روحانی جامعه رو به گند کشید. اگه احمدی نژاد بیاد فاتحه روحانی خونده است.

  • لرسو-دهه 60

   تورم کنترل شده…نه تورم تخیلی وتخماتیکی محمودخان مغول…که مردم عادی رافقیرترو پولدارها را پولدارتر کرد….

   • ابوالفضل

    میشه واسم تورک تخماتیکی رو توضیح بدی یکم ؟ جناب اقتصاد دان ؟! خخخخخخخخخ

    یعنی از هر شر و وری استفاده میکنن تا چهره محمود رو خراب کنن. پس بزار یه چیزی رو بگم

    محمود در کنترل تورم طبق آمار بانک مرکزی و مرکز آمار ایران رتبه دوم رو داشت .!!!

    راستی لرسو فهمیدی رکود چی هست یا دوباره واست توضیح بدم ؟!

 3. بدترين حالت ركود تورمي هست
  كه ما الان توش داريم شنا ميكنيم
  دعا كنيد فقط تا غرق نشيم (گریه) (گریه) (گریه)

 4. خدايا اين كشور را از شر دروغ و خشكسالي و احمدي نژاد نجات بده

 5. بله بازار ارومه چون فعاليتي نيست توش
  اون سيلي خوروند به ملت اما اين سم ميخورونه
  چشامونو باز كنيم ميفهميم
  بين بد و بدتر بايدبد رو انتخواب كرد

 6. اگه بعد از دوهزار سال دیگه بیام مجله مراحم بازم میبینم در مورد احمدی نژاد مطلب داره (تشویق)

  • اوووووووووووووووف تا 2000 سال دیگه نفتتم استخراج کردن گلم.

   • ازکجا معلوم که نفت بشه شاید بالا قبرش(بعد هزار سال)درخت سیب یا موز بکارند و درخته از بدنش تغذیه کنه و میوه بدهد و یک مردی از اون میوه بخوره و میوه اسپرم بشه و اسپرم هم در لقاح حضور داشته باشه و یک نوزادی از اون اسپرم به دنیا بیاد و باقی ماجرا (عینک)
    (خنده زیاد)

   • بی ادب نشو شاپی (قهر)

   • نمیدونستم کامنتم بی ادبانه هست (بی تقصیر) خوب واقعیت داره دروغ که نمیگم (نگاه) ولش کن باشه نمیگم تا خاطر حضرت اشرف آزرده نگردد (خنده) (شکلک) (نگاه) (کلاه) (گل) (تماشا) (خنده زیاد)

   • بله من خاطرم خیلی عزیزه و نباید آزرده شه (کلاه)

   • بله تاج همایونی اولیا حضرت را دارم رویت میکنم

   • این عینکم تازه خریدم (پز) خمیر دندون جدیدم خریدم خیلی ازش راضیم از وقتی که خریدمش دیگه اینجوری نمیخندم (مسخره) خیلی راحت و از ته دل میخندم اینجوری(ضایع شدن)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

(گل) 
(شکلک) 
(بی تقصیر) 
(ماااچ) 
(دلشکسته) 
(تعجیب) 
(عصبانی) 
(پز) 
(گریه) 
(خنده) 
(مارو گرفتی؟) 
(خنده زیاد) 
(عینک) 
(بغض) 
(هیس) 
(قهر) 
(خمیازه) 
(تمایل) 
(چونه خاروندن) 
(تشویق) 
(شاکی بودن) 
(آه) 
(زبون) 
(کلاه) 
(بای بای) 
(دراز شدن دماغ) 
(مو کندن) 
(نگاه) 
(سوال) 
(سوت) 
(دلخور) 
(غمگین) 
(چشمک) 
(خجالتی) 
(تماشا) 
(مسخره) 
(عشق) 
(شادی) 
(لایک) 
(ضایع شدن)