بانک ها به پول اموات هم رحم نمیکنند

بانک ها به پول اموات هم رحم نمیکنند

 

بانک‌ها سپرده مشتریانی که فوت کرده باشند را تا زمان انحصار وراثت مسدود میکنند و هیچ سودی هم به آن تعلق نمی‌گیرد!

 

 در حقیقت بانک‌ها با این کار ضمن اینکه رسالت قانونی خود را برای صیانت از اموال مشتری متوفی تا تعیین تکلیف دادگاه انجام می‌دهند، سود بی‌دردسر و بی‌زحمتی هم برای خودشان دست‌وپا کرده‌اند که ظاهرا هیچ معارض و منتقدی هم ندارد.

وکالت عام بانک‌ها از مشتریان
 

 
قراردادهای بانک‌ها با مشتریان آن‌قدر بند و تبصره دارد که اغلب افراد حوصله یا مجال خواندن آن ‌را ندارند درحالی‌که در قالب همین بند و تبصره‌ها، مشتریان اجازه‌های گوناگونی به بانک‌ می‌دهند و دستشان را برای اقداماتی در شرایط خاص باز می‌گذارند. تغییر نوع حساب بانکی افراد هم باید با پرکردن فرم‌های مخصوص و امضاشدن آنها توسط صاحب حساب انجام شود؛ ازاین‌رو بانک نمی‌تواند اقدامی برای مسدودکردن حساب یا تغییر نوع آن انجام ‌دهد اما بانک پس از تأیید فوت مشتری می‌تواند موجودی حساب او را به سرفصل بستانکاران موقت منتقل کند تا وضعیت وراث مشخص شود. در فرم‌هایی که هنگام افتتاح حساب بانکی توسط مشتریان تکمیل می‌شود، بانک از سوی فرد وکالت عام پیدا می‌کند تا در چنین شرایطی از سوی مشتری تصمیم بگیرد و بر همین اساس و طبق مقررات جاری نظام بانکداری، سپرده به سرفصل جداگانه‌ای منتقل می‌شود.در این فرایند بانک‌ها با اموال اموات کاسبی می‌کنند.
 
 
 
 
مجوز بانک مرکزی نیاز است
 

 
نظام بانکداری مقررات متعددی دارد و آیین‌نامه‌های زیادی نیز در مباحث مختلف از سوی بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار به بانک‌ها ابلاغ می‌شود. گرچه بانک‌ها به‌دفعات نشان داده‌اند که راه دورزدن هر قانون و آیین‌نامه‌ای را به‌خوبی پیدا می‌کنند تا نتیجه همه امور را به آنچه خود می‌خواهند تغییر دهند اما بخشی از سوءاستفاده بانک‌ها نیز به دلیل ناآگاهی مشتریان اتفاق می‌افتد.
 

 
  بهانه بانک‌هایی که حساب فرد متوفی را به سرفصل بستانکاران منتقل می‌کنند، این است که تا پیش از مشخص‌شدن حکم دادگاه درباره ورثه، دست کسی به آن حساب نرسد اما برای اینکه به آن سود نپردازند، باید دلیل داشته باشند و کارشان با مجوز بانک مرکزی باشد. با وجود این، ممکن است یک بانک برای اینکه سود نپردازد، حساب مشتریان متوفی را بدون هیچ مجوزی به سرفصل بستانکاران ببرد و این کار هم با ناآگاهی مشتریان یا پیگیری‌نکردن آنها، مشکلی برای بانک ایجاد نمی‌کند اما ورثه می‌توانند، شاکی شوند و سود سپرده را از بانک مطالبه کنند.✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان:

۷ دیدگاه

 1. واقعا به حال این مردم ایران باید زار زار گریه کرد

 2. ضرب المثل مرده خوری که میزنن به اینا میگنا.

  مرده خورا (شاکی بودن)

 3. بانک داری اسلامی!؟

 4. زهرا نویسنده

  کارشونون درست نیست (شاکی بودن) (شاکی بودن)
  یعنی الان بانک ها خیلی چیزا رو رعایت نمیکنن
  فقط براشون موجودی و سپرده های کلان مد نظره همین
  بانکی که با سود انچنانی وام میده به نظرتون اسلامی تلقی میشه (چونه خاروندن) (چونه خاروندن)
  حرامه (لایک) (لایک)

 5. یک بحث اقتصادی است که میگن:

  بیچاره به کشوری که دولتش کاسب باشد ….
  ———————————-
  خیلی از فسادهای اقتصادی کشور از بانک هاست

 6. خدا لعنتشون کنه

پاسخ دهید

لطفا نام شهر خود را ذکر کنید مثال (علی از تهران)