به مناسبت یکسالگی برجام ، موگرینی بیانه صادر کرد

 

 
 
 
 
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بار دیگر برجام را «توافق تاریخی» خواند و بیانیه‌ای به مناسبت یک سالگی توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ منتشر کرد.
 

بیست و سوم تیرماه سال ۱۳۹۴ طرف‌های حاضر در مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ پس از چند روز فشرده گفتگوها، بر سر جمعبندی برجام به توافق رسیدند و پس از چندی روز اجرای برجام هم آغاز شد.

حالا امروز پنجشنبه مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که یکی از اعضای ارشد مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ بوده، بیانیه‌ای به این مناسبت منتشر کرده است.

در بیانیه فدریکا موگرینی آمده است: «یک سال قبل و پس از به نتیجه رسیدن توافق تاریخی درباره برنامه هسته‌ای ایران در وین، اتحایده اروپا خرسند است که اعلام کند برجام در حال اجرا شدن است. این موضوع نشان می‌دهد که با داشتن اراده سیاسی، پشتکار و دیپلماسی چندجانبه گرایانه، می‌توان به راه‌حل‌های قابل کار برای سختترین مشکلات رسید».

موگرینی ادامه داد: «اتحادیه اروپا همچنان فعالانه از اجرای موثر و کامل برجام در طول مدت توافق و همچنین قطعنامه شماره ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل حمایت می‌کند. اتحادیه اروپا و کشورهیا عضو آن بر لزوم تعهد کامل ایران به همه تعهدات برجامی خود و ادامه همکاری کامل و زمان مند با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکید می‌کنند. آنها همچنین از ایران می‌خواهند تا از اقداماتی که مطابق با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای تمنیت نیست، اجتناب کند».

مقام ارشد اتحادیه اروپا همچنین تصریح کرد: «رعایت تعهدات از سوی همه طرف‌ها، شرط ضروری برای اعتمادسازی دوباره و حرکت مداوم و تدریجی در مسیر بهبود روابط بین اتحادیه اروپا، کشورهای عضوش و ایران است».

موگرینی تاکید کرده که تعهدات برجامی اتحادیه اروپا در قبال برداشتن تحریم‌های مرتبط به هسته‌ای ایران انجام شده است.

او همچنین اعلام کرد: «به نفع اتحادیه اروپا است که برداشتن تحریم‌های اقتصادی و مالی مرتبط به هسته‌ای، سبب تحقق منافع و مزایایی برای مردم ایران شود».

در ادامه بیانیه آمده است: «اتحایده اروپا این موضوع را به رسمیت می‌شناسد که شفافیت در قبال برداشته شدن تحریم‌ها، موضوعی مهم برای اجازه دادن به تعامل مجدد کامل بانک‌ها و شرکت‌های اروپایی در ایران است. بر این اساس، اتحادیه اروپا یک دستورالعمل راهنمایی گسترده‌ای درباره گستره تحریم‌های رفع شده و تحریم‌هایی که باقی است، ارائه کرده است».

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا افزود: « اتحادیه اروپا متعهد به تداوم تعامل فعالانه با بخش خصوصی و تشویق همه طرف‌های برجام به ادامه تلاش‌ها در این حوزه است.  ایران برای آنکه کاملا از مزایای برداشته شدن تحریم‌ها سود ببرد، مهم است که بر موانع مرتبط با سیاست اقتصادی و مالی خود، محیط کسب و کار و حاکمیت قانون غلبه کند. اتحادیه اروپا و کشورهای عضوش آماده همکاری با ایران در این زمینه‌ها و ارائه کمک فنی از جمله در قبال رعایت معیارهای گروه ویژه اقدام مالی(نهاد بین‌المللی مبارزه با پولشویی) است».

در بخش دیگری از این بیانیه نسبتا مفصل از استراتژی «تعامل تدریجی» اتحادیه اروپا با ایران سخن گفته و تاکید شده که گستره این استراتژی جامع و مبتنی بر همکاری است و در آن اعتماد متقابل وجود دارد و وقتی اختلافاتی ایجاد می‌شود این استراتژی از اهمیت برخوردار و در عمل سازنده است».

موگرینی در پایان تصریح کرد: «برجام به نفع کل منطقه و فرصتی برای توسعه همکاری منطقه‌ای است و این فرصت باید توسط همه طرف‌ها غنیمت شمرده شود. اتحادیه اروپا از همه طرف‌ها می‌خواهد در جهت یک محیط منطقه‌ای مبتنی بر همکاری و کمک کردن برای کاهش تنش‌ها کار کنند». 

 ✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان:

۱۳ دیدگاه

 1. فقط جای سواله توی این یکسال چه گلی به سر ملت زدن ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  • چقدر دلم واسه اون شیرین عقل هایی که ریختن تو خیابونا و رقصیدن میسوزه تفلکیا فکر کردن ظریف رفته شاخ فیلو شکسته

   مردک فاتحه انرژی هسته ای رو خوند
   بعد چنتا مذدور امثال لرسو و شاپور میان ازش حمایت میکنن

   البته منم جا شما بودم همین کارو میکردم آخه کی دوست داره با دولتی که به اطرافیانش بالا ۵۰ میلیون حقوق میده خداحافظی کنه وتمام تلاششو میکنه از کاسبان تحریم حنایت کنه.

   • واقعا باید فاتحه این مملکت رو خوند که امثال تو که یه عمر با کاه و یونجه سر کار داشتی باید بیای نظر بدی . درود به شرفت ظریف که باعث شدی نون اون مزدور هایی که سود و کاسبیشون تو تحریم بود اجر شه .امثال شریعتمداری . ببین به کجا رسیده که منفور جامعه میاد مسخره میکنه و به ظریف میگه مردک . ای خداااااا شکرت میدونم خودت هم الان داری میخندی (خنده) (خنده) (خنده)

    • کامنتتو نگا نکردم ولی مثل همیسه یه مشت فوش و دروغه

     ولی تو هم چنان بسوز که باطل نابود شدنیه.

     سال ۹۶ همه چی معلوم میشه

   • قشنگ….عاقل…عقل کل….بگو تاب داری یاجزوه که بهت ایمان بیاوریم….کاسه لیس م.الف
    اولا طفلکیا…نه تفلکیا…
    دوما مزدور درسته نه مذدور…
    سوما چنتا نه…چندتا…
    چهارما حمایت درسته نه حنایت….
    درضمن کاسبان تحریم کسانی هستند که جنس بنجل چینی را ده برابر قیمت بهمون فروختن….
    کسانی بودند که از ۸۰۰هزارمیلیارد پول نفت استفاده کامل را بردند و به جای نفت…لوله نفت را به مردم دادند…
    و….
    موشک اسرائیل زن در دیماه نتیجه اش میشه همین….تهدید علنی یک کشوری که فقط ما وافغانستان به رسمیت نمیشناسیم.

   • آقا شما حالت خوبه؟؟؟ واقعا احساس میکنم یه مشکل خاص روانی داری.امیدوارم هرچه سریع تر شفا بگیری. (شکلک) (شکلک)

 2. ناصر از قدیم

  مهدی اون شهید آوینی فامیلتون بود؟؟ (چونه خاروندن)

 3. ناصر از قدیم

  خداییش سوال کردن کجاش منفی داشت؟ (تعجیب) (تعجیب) (تعجیب)

 4. مهرداد از کرمان

  بی تو هرگز ظریف ( موگرینی)

پاسخ دهید

لطفا نام شهر خود را ذکر کنید مثال (علی از تهران)