بیوگرافی “کاساندان” همسر کوروش کبیر +عکس

 

نام همسر کوروش کبیر, کورش کبیر و همسرش

کَساندان همسر کوروش بزرگ، از تبار هخامنشی بود

 

کاساندان

نام کامل:  ملکه کاساندان هخامنشی

لقب(ها):  شاهدخت کاساندان

محل مرگ:  پاسارگاد زندان سلیمان

کاخ:  پارسه

پدر : فراسپه

فرزندان:  کمبوجیه

بردیا

آتوسا

آرتیستون

رکسانا

 

مجله مراحم؛ بانو کاساندان دختر فرناسپه از شاهدختان خاندان هخامنشی بود. وی از اصالت ایرانی برخوردار بود. او همسر و همراه و همفکر همیشگی بزرگ مردی به نام کوروش بود.

کوروش بزرگ در طول زندگی خود فقط یک زن اختیار کرد و او کاساندان نام داشت. کاساندان قبل از کورش درگذشت و بعد از او کورش در اندوهی فراوان ماند و برای همیشه و به احترام همسرش تنهایی را برگزید.

 

کاساندان، کاسادان یا کَساندان همسر کوروش بزرگ، از تبار هخامنشی بود. کاساندان ملکه ۲۸ کشور آسیائی بوده و همواره در کنار همسرش کوروش بزرگ پادشاهی می‌کرده و قدرت‌مندترین زن دربار هخامنشیان به شمار می‌آمده است. با این حال به نظر می‌رسد با توجه به نظام مردسالاری در ایران باستان او به عنوان یک زن درباری حق دخالت در امور سیاسی را نداشته است. او خواهر اوتاناس و دختر فرناسپ هخامنشی بود. حاصل ازدواج او و کوروش ۵ فرزند بود؛ کمبوجیه، بردیا، آتوسا،آرتیستون و دختری که نامش ذکر نشده‌است. به گفته داندامایف، دختر سومی احتمالاً رکسانا بود.

 

همسر کوروش کبیر, عکسهای همسر کوروش کبیر

عکس کورش کبیر و همسرش کاساندان

 

بانو کاساندان دختر فرناسپه از شاهدختان خاندان هخامنشی بود.

وی از اصالت ایرانی برخوردار بود. او همسر و همراه و همفکر همیشگی بزرگ مردی به نام کوروش بود. کوروش بزرگ در طول زندگی خود فقط یک زن اختیار کرد و او کاساندان نام داشت. کاساندان قبل از کورش درگذشت و بعد از او کورش در اندوهی فراوان ماند و برای همیشه و به احترام همسرش تنهایی را برگزید.

 

پسر بزرگ کاساندان و کورش، کمبوجیه دوم، جهانگشایی کرد و مصر را به امپراتوری هخامنشیان افزود. بردیا نیز مدتی کوتاه بر تاج تخت نشست. اما آتوسا را بی‌شک باید با دیدی دگر نگریست. چرا که دختر کورش بودن چنان «جایگاه ویژه ای» به او بخشید که داریوش بزرگ او را به همسری خویش برگزید. و فرهیختگی و درایت آتوسا در تمام طول تاریخ زبانزد شد.

 

بی شک کاساندان مادری بزرگ بود که چنین فرزندان بزرگی پرورش داد که هر یک نامی نیک در تاریخ دارند. وی همچنین همسری نمونه بود چرا که در همه مراحل سخت دوشادوش کوروش کبیر حضور داشت و همراه همیشگی او بود.

 

کوروش کاساندان را بسیار دوست میداشت.هنگام مرگ کاساندان در بابل ۶ روز عزای عمومی اعلام شد. مقبره کاساندان در پاسارگاد ، در کنار آرامگاه کوروش بزرگ می‌باشد. پس از کورش کبیر او نخستین شخصیت قدرتمند کشور بزرگ ایران بود. کاساندان ملکه ۲۸ کشور آسیائی بود که کورش بزرگ بر آنها پادشاهی می کرده است.
✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان:

۹ دیدگاه

 1. درود بر بانوی بزگ ایرانی (گل) (گل) (گل) (گل)

  • دروددددد
   بر ایرانی و ایرانی
   درود بر کوروش کبیر و همسرش
   درود بر کسی که از اول زندگی تا اخرش با یه زن بود بر خلاف بزرگان اعراب
   دروووود بر تموم ایرانی های وطن پرست

   • اولا خیلی اطمینان نداشته باش چون صد درصد نیست بعدشم منظورت از بزرگان اعراب کیه پیامبر وامامان هستند که بزرگان بشریند نه فقط عرب دوما دلایل خاص خودشو داشت دلایل منطقی وعاقلانه سوما زن داشتن یا چندتا داشتن یا نداشتن کسی به ماوتو مربوط نیست که بخواد به ناحق دستمایه ی توهین قرار بگیره مگر اینکه مثلا بابات باشه اون اره بتو ربط داره بقیه نه چون در کل حریم شخصیه

  • درود بر ابجی گلم هایدی عزیزززز
   کم پیدایی ابجی خانم؟چه خبر؟
   زندگی به کامه ایشاا,,,؟
   درس و مشق چه خبر؟

 2. مهرداد از کرمان

  جالب بود

 3. من یه کتاب در مورد این موضوع خوندم البته کتاب در این مورد زیاده اما این یکی مختص اینه
  وااااااقعا وقتی میخونی فقط تاسف میخوری چی بودی و چی شدی
  از یه طرف احساس غرور میکنی از یه طرف دیگه اشکت درمیاد که انسانیت و اخلاقیات چند فروخته شده که این همه ادما عوضی شدن

 4. مینا خانم عزیز وقتی می گن یه نفر الگوی ماست پس زندگیش به ما ربط داره بعدش شما با مطالعه قران متوجه می شید که یک مرد حق زن رو داره پس میشه گفت نظر eblis و هایدی درست و منطقی شمام ادمی نیستس که با منطق صحبت کنی نمونشم دیدیم من متاسفم نمی تونم این حقو بهت بدم که بانوی پاک اریایی توهین کنی

 5. حق ۴ زن رو داره نوشته نشد

 6. آیلار ( آتوسا )

  کاش ازبچه هاش هم عکس می زاشتین (چونه خاروندن) (چونه خاروندن) (چونه خاروندن) (چونه خاروندن) (چونه خاروندن) (چونه خاروندن) (چونه خاروندن) (چونه خاروندن) (چونه خاروندن) (چونه خاروندن) (چونه خاروندن) به هر حال خوب بود (گل) (شکلک) (شکلک) (شکلک) (گل) دست بزنید براش (تشویق) (تشویق) (تشویق) (تشویق) (تشویق) (تشویق) (تشویق) (تشویق) (تشویق) (تشویق) (تشویق)

پاسخ دهید

لطفا نام شهر خود را ذکر کنید مثال (علی از تهران)