درگیری بین جامعه هنری با پزشکی همچنان ادامه دارد

نزدیک به ۲ ماه از درگذشت کیارستمی می‌گذرد و پرونده بررسی علت مرگ وی در حال رسیدگی است.

ادامه حواشی درگذشت کیارستمی؛

مجله مراحم: سه شنبه ۲۲ تیر ماه بود که مراسم یادبود عباس کیارستمی در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد.

اما حاشیه‌های برگزاری این مراسم با توهین های داریوش مهرجویی به جامعه پزشکان کشور آغاز شد و همچنان ادامه دارد. دعوایی که برخی آن را نشات گرفته از تقابل جایگاه اجتماعی هنرمندان و پزشکان می‌دانند و معتقدند که هنرمندان مرگ کیارستمی را تنها بهانه‌ای برای تخریب پایگاه مردمی پزشکان قرار دادند و از این فرصت برای تسویه حساب‌های کهنه استفاده کردند.

حواشی درگذشت کیارستمی

توهین مهرجویی به پزشکان

داریوش مهرجویی با عتاب و خطاب دادن جامعه پزشکی، آنها را مورد توهین‌ها و تهدید قرار داد. صحبت‌های که شاید با توجیه و پوشش اندوه درگذشت یک دوست قدیمی و همکار از زبان هنرمندان مطرح شد، اما باعث کدورت خاطر بسیار از دلسوزان نظام سلامت کشور شد.

البته ماجرا به همین جا ختم نشد و با موضوع اظهارات تند حامد بهداد ادامه پیدا کرد، بهداد در نامه‌ای خطاب به پزشکان نوشت: اینکه شما ما را دشمن خود فرض کرده‌اید، ناشى از  نگاهى پر از ترس و تبعیض است و اینکه آن را سازمان یافته خوانده‌اید، احساس خطرى است که قدرت‌طلبى و اقتدارگرایى، در  پشتِ نقابِ هر پزشک می‌کند. و همه این تلقى از سرِ بى‌رحمى و عافیت‌طلبى و خودپسندى است و همه سراسر قصور. اینکه اسرار پزشکى را در اختیار خانواده کیارستمى یا هر دیگر خانواده قرار نمی‌د‌هید و یا اینکه مهرجویى را در حدّى نمی‌دانید که چه و چه… از نگاهِ خودپسندانه و طبقاتى شماست.

 امضا برای محاکمه مهرجویی/ بهداد همچنان آتش بیار معرکه!

حامد بهداد و تلاش برای تخریب چهره پزشکان

همچنی بهداد با برپایی تجمعی در مقابل بیمارستان جم سعی در ادامه دار کردن این ماجرا داشت و البته به همین هم اکتفا نکرد و با اظهار نظر های پی در پی آتش این اختلاف را همچنان روشن نگه داشت. در آخرین اقدام نیز در روز پزشک با وارونه قرار دادن عکس بوعلی سینا در صفحه مجازی اش روند تحقیر و توهین را ادامه داد.

موج سواری بهداد در جریان کیارستمی

البته محمدی متخصص دندان پزشکی معتقد است که حامد بهداد به دلیل مشکلات شخصی آتش بیار این معرکه شده است و وی اصلا دغدغه جامعه هنری و فوت کیارستمی را ندارد و این حرکات وی را نوعی موج‌سواری می‌داند.

البته این اقدامات با واکنش‌هایی از سوی جامعه پزشکی کشور همراه بود. از پروفسور رادیولوژی که سعی در آرام کردن اوضاع داشت و جامعه هنری را به حفظ آرامش و تجدید نظر در اظهارات عجولانه‌شان دعوت کرد تا پزشک ارتوپد بیمارستان جم که با در دست گرفتن پلاکاردهایی، مهرجویی را با القاب تعجب برانگیزی خطاب کرد.

درخواست پزشکان برای برخورد قضایی

حال در آخرین واکنش جامعه پزشکی اقدام به برپایی کمپینی برای مقابله با اینگونه رفتار‌های کرده است. پزشکان با جمع‌آوری امضا و نوشتن نامه‌ای به علیرضا زالی رئیس سازمان نظام پزشکی خواستار پیگیری و برخورد قضایی با داریوش مهرجویی شده‌اند. البته در این نامه آورده‌اند که اگر برخورد مناسبی صورت نگیرد، پزشکان به صورت انفرادی از وی شکایت خواهند کرد.

متن نامه پزشکان که بر روی سایت پزشکان برای جمع‌آوری امضای الکترونیکی قرار داده شده است به این شرح است:

بسمه‌تعالی

ریاست محترم سازمان نظام پزشکی

جناب آقای دکتر زالی

 سلام علیکم

اینجانبان جمعی از پزشکان و دندانپزشکان ایران عزیز اسلامی، از جنابعالی تقاضا داریم به عنوان متولی سازمانی که نماینده جامعه فرهیخته پزشکی است؛ علاوه بر فعال نمودن واحد حقوقی سازمان نظام پزشکی جهت برخورد اصولی و هدفمند با کلیه توهین کنندگان حقیقی، حقوقی و رسانه‌های مجازی و غیر مجازی؛ در خصوص اظهارات جناب آقای داریوش مهرجویی در مراسم ختم مرحوم عباس کیارستمی خطاب به جامعه پزشکی؛ به جرم توهین، تشویش اذهان عمومی، افترا و نشر اکاذیب؛ اقدام قضایی مناسب را در دستور کار قرار دهید. جامعه پزشکی کشور به رغم هجمه‌های انبوه عرصه‌های رسانه ای؛ ضمن درک تأثرات عمومی ناشی از، از دست دادن کارگردان فقید و به احترام آن مرحوم و برای جلوگیری از اخلال در امر کارشناسی پرونده ایشان و دادن فرصتی مناسب به جناب مهرجویی جهت عذرخواهی از جامعه خدوم پزشکی پس از فروکش نمودن تألمات روحی احتمالی آن واقعه؛ تاکنون سکوت اختیار نموده بود؛ منتها رسیدگی به عناوین مجرمانه در سیستم عادل قضایی جمهوری اسلامی ایران که همگان را در برابر قانون یکسان محسوب می‌شمارد، به یک هنرمند هرچند باتجربه و مشهور این اجازه را نمیدهد که به بهانه درگذشت عزیزی دیگر به جامعه پزشکی کشور با چنان الفاظی تند و بی سابقه حمله نماید. لذا کمترین انتظار جامعه پزشکی از جنابعالی آن است؛ همان گونه که سازمان نظام پزشکی به صورتی ویژه و سریع روند رسیدگی کارشناسی به پرونده مرحوم کیارستمی را آغاز نموده است؛ برای اقدام قضایی مناسب و عادلانه نسبت به اظهارات هتاکانه و به دور از اخلاق جناب داریوش مهرجویی، اقدامی عاجل و درخور را آغاز نماید؛ تا با رسیدگی عادلانه سیستم مترقی قضایی جمهوری اسلامی ایران با ایشان، من بعد بهانه هایی چون داغدار بودن که صد البته قابل درک است دستاویزی جهت احدی برای افترا، نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی بر علیه خدمت گزاران زحمتکش نظام سلامت نشود، که خدشه دار شدن اعتماد میان بیمار و پزشک، آسیب‌های غیر قابل انکاری را متوجه نظام سلامت و هم میهنان عزیزمان خواهد نمود. بدیهی است در صورت عدم اقدامی مناسب در این خصوص توسط تنها نهاد صنفی جامعه پزشکی؛ این حق جهت یکایک امضاء کنندگان این نامه بعنوان یک شهروند محفوظ خواهد بود، تا در نزدیک‌ترین دادسرای محل اقامت خویش حضور بهم رسانده تا با طرح شکایت نسبت به جناب مهرجویی از حیثیت حرفه ای و حقوق حقه و قانونی خود دفاع نمایند.

با تشکر و سپاس فراوان گروهی از پزشکان و دندانپزشکان ایران اسلامی
 

 امضا برای محاکمه مهرجویی/ بهداد همچنان آتش بیار معرکه!

و در آخر

حال باید دید آتشی که با پا درمیانی بسیاری از پیشکسوتان هنری کشور و بزرگان این عرصه و همچنین درخواست های مکرر بزرگان علم پزشکی برای حفظ آرامش و دوری از تشنج، حل نشده است با شکایت و برخورد قضایی فرو کش خواهد کرد یا خیر.

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان:


کانال پزشکی دکتر سلام

کانال حرف حساب

یک دیدگاه

 1. واقعا جامعه پزشکی کشور به خاطر عملکرد فاجعه بار خودش قبل از موضوع مرحوم کیارستمی و الان جایگاه

  خوبی داره نزد مردم ؟!!!!!!

  اینها همونهایی نیستن که در دوران دانشجویی با لبخند ملیح با اجساد سلفی میگیرن و بعد از دانشجویی هم فکر پر

  کردن جیب خودشونن فقط ؟

  جامعه پزشکانی که گرفتن زیرمیزی و بها ندادن به مریض رو حق خودش میدونه به بهانه پایین بودن دستمزد !!!

  اگر اینجا چین بود خیلی از این جامعه به ظاهر محترم تا الان اعدام شده بودن به تقاص آدمهایی که روزانه میمیرن به

  خاطر تعلل و کم سوادی پزشکان امروز . . .
  0  0
⭕️دیدگاه حاوی توهین به کاربران تایید نمیشود
⭕️اگر دیدگاهی توهین آمیز به کاربر یا مسئولین کشورمان اشتباهاً تایید شده در همان صفحه اعلام کنید تا حذف شود. تشکر.

پاسخ دهید

لطفا نام شهر خود را ذکر کنید مثال: علی از تهران

(گل) 
(شکلک) 
(بی تقصیر) 
(ماااچ) 
(دلشکسته) 
(تعجیب) 
(عصبانی) 
(پز) 
(گریه) 
(خنده) 
(مارو گرفتی؟) 
(خنده زیاد) 
(عینک) 
(بغض) 
(هیس) 
(قهر) 
(خمیازه) 
(تمایل) 
(چونه خاروندن) 
(تشویق) 
(شاکی بودن) 
(آه) 
(زبون) 
(کلاه) 
(بای بای) 
(دراز شدن دماغ) 
(مو کندن) 
(نگاه) 
(سوال) 
(سوت) 
(دلخور) 
(غمگین) 
(چشمک) 
(خجالتی) 
(تماشا) 
(مسخره) 
(عشق) 
(شادی) 
(لایک) 
(ضایع شدن)