آیا در بهشت برای زنان هم حوری وجود دارد؟

حوری, حوری برای زنان

حوری برای زنان در بهشت

آیا در بهشت برای زنان هم حوری وجود دارد؟

 
سوال

در بهشت به مردان وعده حوریه داده شده، در این میان تکلیف خانم ها چیست؟

پاسخ

این که پاداش زنان مومن در بهشت چیست؟ در منابع کلامی و روایی چنین آمده که در روز قیامت، اگر شوهر زن مؤمنه، اهل بهشت بود همو را به اختیار خود می­پذیرد و اگر از اهل جهنم بود مردی را از میان مردان بهشتی برمی‏گزیند. شاید بتوان گفت علت این که زنان بهشتی، چه از جنس حوران بهشتی و چه آنان که وارد بهشت شده­اند دارای یک همسر هستند، این است که چند شوهری علاوه بر ناسازگار بودن با طبیعت مرد با طبیعت زن نیز ناسازگار است. [i]

اما گروهی دیگر از مفسرین در مقابل مدعی‏اند که حورالعین می‏تواند مذکر هم باشد، بر اساس این نظر شاید علت این که اوصاف حور به کار رفته در قرآن بر مؤنث دلالت می‏کنند نه بر مذکر، به این جهت بوده است که گفتگو و محاوره در آن آیات با طائفه مردان مؤمن بوده است نه با زنان مؤمن دنیوی، لذا اسلوب محاوره اقتضا داشت که اوصاف زنان بهشتی ذکر شود.

اما باید توجه داشت با مراجعه به آیات، روایات و تفاسیر مربوطه این گونه استفاده می شود که زنان با ایمان در قیامت در کنار زنان بهشتی (حورالعین) با مردان مؤمن بهشتی قرین می‏باشند. و زنان با ایمان با همسران با ایمان خود وارد بهشت می‏شوند.

۱- « اُدْخُلُوا اَلْجَنَّهَ أَنْتُمْ وَ أَزْواجُکُمْ تُحْبَرُونَ » [ii]  (به آنها خطاب می‏شود:) «شما و همسرانتان در نهایت شادمانی وارد بهشت شوید!» و منظور از ازواج، همان زنان با ایمانی هستند که در دنیا بودند[iii]  و بودن در کنار همسران با ایمان و مهربان هم برای مردان لذت‏بخش است و هم برای زنانشان.

۲- «هُمْ وَ أَزْواجُهُمْ فِی ظِلالٍ عَلَی اَلْأَرائِکِ مُتَّکِؤُنَ » [iv]   آنها و همسرانشان در سایه‏های (قصرها و درختان بهشتی) بر تختها تکیه زده‏اند..

و آیاتی که داخل شدن همسران صالح را به بهشت وعده داده شده است. از جمله: «رَبَّنا وَ أَدْخِلْهُمْ جَنَّاتِ عَدْنٍ اَلَّتِی وَعَدْتَهُمْ وَ مَنْ صَلَحَ مِنْ آبائِهِمْ وَ أَزْواجِهِمْ وَ ذُرِّیَّاتِهِمْ إِنَّکَ أَنْتَ اَلْعَزِیزُ اَلْحَکِیمُ » [v] پروردگارا! آنها را در باغهای جاویدان بهشت که به آنها وعده فرموده‏ای وارد کن، همچنین از پدران و همسران و فرزندانشان هر کدام که صالح بودند، که تو توانا و حکیمی!..

«جَنّاتُ عَدْنٍ یَدْخُلُونَها وَ مَنْ صَلَحَ مِنْ آبائِهِمْ وَ أَزْواجِهِمْ وَ ذُرِّیّاتِهِمْ وَ الْمَلائِکَهُ یَدْخُلُونَ عَلَیْهِمْ مِنْ کُلّ‏ِ بابٍ» [vi]

(همان) باغهای جاویدان بهشتی که وارد آن می‏شوند؛ و همچنین پدران و همسران و فرزندان صالح آنها؛ و فرشتگان از هر دری بر آنان وارد می‏گردند….

از این آیات استفاده می‏شود که زنان و مردانی که در این دنیا همسر یکدیگرند هرگاه هر دو با ایمان و بهشتی باشند در آنجا به هم ملحق می‏شوند و با هم در بهترین شرایط و حالات زندگی می‏کنند.

و حتی از روایات استفاده می‏شود که مقام این زنان برتر از حوریان بهشتی است؛ به خاطر عبادات و اعمال صالحی که در این جهان انجام داده‏اند، بنابراین لذت‏های بهشت مخصوص مردان بهشتی نیست، بلکه کسی که داخل بهشت می‏شود از نعمت‏ها و زیبایی‏ها لذت خواهد برد. چنان که قرآن می‏فرماید: « یُطافُ عَلَیْهِمْ بِصِحافٍ مِنْ ذَهَبٍ وَ أَکْوابٍ وَ فیها ما تَشْتَهیهِ اْلأَنْفُسُ وَ تَلَذُّ اْلأَعْیُنُ وَ أَنْتُمْ فیها خالِدُونَ» [vii]

“(این در حالی است که) ظرفها(ی غذا) و جامهای طلائی (شراب طهور) را گرداگرد آنها می‏گردانند؛ و در آن (بهشت) آنچه دلها می‏خواهد و چشمها از آن لذت می‏برد موجود است؛ و شما همیشه در آن خواهید ماند!”

در این امر نیز بین مرد و زن بهشتی فرقی نیست هر کدام از آنها هر نوع لذتی بخواهند بر ایشان موجود است.[i]  مجموعه آثار شهید مطهری، ج ۱۹ ص ۳۱۱.

[ii]  زخرف، آیه ۷۰.

[iii]  تفسیر المیزان، ج ۱۸، ص ۱۸۲.

[iv] یس، آیه ۵۶ .

[v] مؤمن، آیه ۸ .

[vi]  رعد، آیه ۲۳ .

[vii]  زخرف، آیه ۷۱ .
✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان:

۶ دیدگاه

 1. وااااای چقد طول و تفسیر بالاخره وجود داره یا نه (ضایع شدن) (ضایع شدن) (ضایع شدن) (ضایع شدن)

  چیکاره هستیم دلخوش و امیدوار باشیم یانه (خنده) (خنده) (خنده) (خنده) (خنده)

  • همین خواستم بگم…تکلیف ما رو هم روشن کنید ببینیم اون دنیامون هم مثل این دنیا نباشه…اگر شوهر زن مؤمنه، اهل بهشت بود همو را به اختیار خود می­پذیرد و اگر از اهل جهنم بود مردی را از میان مردان بهشتی برمی‏گزیند!!!! (بی تقصیر) اونوقت چرا دقیقا به اقایون میفرماین برایتان حــــــــــــــــوریان بهـــــــــــشتی تدارک دیدیم حالا این دنیا رو یه جوری سر کنین اونور تلافی میکنیم (خنده زیاد) (خنده زیاد)

   • واین ایاتی که میگی خب بیشتر خطاب به مردا بوده واز اونطرف هم زنان در مکتب قران واسلام باید مظهر حیا وعفت باشن به این خاطر به این واضحی نگفته ولی نعمت های بی شمار الهی برای همه ی بهشتیان چه زن باشن چه مرد هست

 2. مهرداد از کرمان

  چه حوری توحوری شده بهشت حالا کی جرات داره بیا همراه من (ضایع شدن) شاهپور بیا رفاقتتو ثابت کن (سوت)

 3. من نمیدونم چرا همش دارن از اون دنیا راجبه غذا و میوه و عسل و حوری و غلمان و اینا میگن!!!!

  یعنی لذتهای این دنیا اونجا هم لذته؟؟
  پ چرا الان میگن شکم و شکم پرستی و شهوت و اینا واسه هوای نفس و هوای شیطانیه بشره؟؟
  چرا میگن اینا از نفس حیوانی آدمه و انسان فرای این لذتهاست…

  • چون میوه وغذا و حوری ایناهم جز نعمت های بهشتی هستن وبله لذتهای این دنیا هم اون دنیا به شکل خیلی گسترده تر وبهترش هست وجز نعمت هاس اولا تو همین دنیاش هم خوردن غذا ومیوه یا ازدواج جز شهوت پرستی وشکم پرستی قرار نمیگیره موقعی میشه هوای نفس ویه عمل شیطانی که از حدومرز الهی خارج بشه واینکه تو دنیا ما برای انتخاب وامتحان اومدیم وبهشت همچین چیزی نیست البته گناه هم نیست واینکه انسان ترکیبی ازنفس حیوانی و نفس روحانیه نعمت های روحانی هم زیاده واینکه از رحمت خداوند تو دنیا اگه همینطور که گفتم از حدومرزش خارج نشیم اشتباه نیست وهمینطور تو بهشت

پاسخ دهید

لطفا نام شهر خود را ذکر کنید مثال (علی از تهران)