شبکه العربی: اروپا از روسیه میترسد و عربها از ایران

مجله مراحم: به گزارش شبکه تلویزیونی العربیه، جدیدترین آمارها نشان می دهد فروش تسلیحات در جهان به رقم بی سابقه شصت و پنج میلیارد دلار در سال گذشته افزایش یافت. حدود یک سوم تسلیحات فروخته شده در جهان در سال گذشته به کشورهای عربی در منطقه غرب آسیا صادر شده است. 
 
بر این اساس العربیه گزارش داد: پررونق ترین تجارت در جهان امروز تجارت تسلیحات و تجهیزات نظامی است. در سال ۲۰۱۵ حجم فروش تسلیحات در جهان با شش میلیارد دلار افزایش از شصت و پنج میلیارد دلار فراتر رفت. 
 
   
نگرانی دولت های عربی 
 
یک تحلیلگر نظامی بنیاد مطالعات راهبردی لندن مدعی شد: دو عامل امنیتی در افزایش صادرات سلاح به کشورهای عربی نقش دارد. مسئله اول مربوط به تهدید داعش و مسئله دوم هم رقابت راهبردی در منطقه با قدرت برتر ایران و قدرت روز افزون این کشور است. 
 
در ادامه این گزارش آمده است: خریدهای تسلیحاتی کشورهای عربی در سال گذشته به بیش از بیست و یک میلیارد دلار رسید که نشانه تشدید درگیریهای مسلحانه در منطقه است. اسامی اعضای شورای همکاری، عراق و الجزایر در بین فهرست ده مشتری بزرگ سلاح در جهان دیده می شود. 
 
واشینگتن بزرگترین صادرکننده سلاح
 
آمریکا با صادرات حدود بیست و سه میلیارد دلار تسلیحات در سال گذشته، بزرگترین صادرکننده تسلیحات در جهان است. آمریکا سی و پنج درصد از کل فروش تسلیحات در جهان را به خود اختصاص می دهد. پس از آمریکا روسیه با فروش حدود هفت و نیم میلیارد دلار و آلمان با فروش بیش از چهار و نیم میلیارد دلار سلاح در رتبه های بعدی هستند. آمارها همچنین حاکی از افزایش خریدهای تسلیحاتی در اروپا به ویژه در بخش های شرقی این قاره به علت تنش ها در برابر روسیه است. 
 
این گزارش مدعی است از زمان تسلط روسیه بر شبه جزیره کریمه، شاهد افزایش تهدیدات روسیه در دو سال گذشته ضد کشورهای عضو ناتو بوده ایم. در اجلاس سران ناتو توافق شد اعضای این سازمان دو درصد از تولید ناخالص داخلی خود را به بودجه دفاعی اختصاص دهند. بسیاری از این کشورها به این میزان پایبند بودند.✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان:

۲ دیدگاه

  1. (خنده) (خنده) (خنده) (خنده)

    من با اعرابی مثل یمن و مصر و عراق و الجزایر و …کاری ندارم چون واقعا مردمشون جنگجوهستن.تازه کشورهایی مثل عراق و یمن اکثرا شیعه هستن و اتفاقا عاشق ایران و انقلاب هستن و خودشونو جزئی ازایران میدونن.وخطری محسوب نمیشن. ولی کشورهای حاشیه خلیج فارس باما مشکل دارن اما ایناهم مرد جنگ نیستن که.الان بیشتر خلبانان جنگنده های سعودی که یمن رو میزنن اسرائیلی و امریکایی هستن.اینا صدبرابر ماهم تسلیحات بخرن کافیه یه گردان بسیجی با کمترین تسلیحات بفرستی برا نابودکردن اینابسه.اینا فقط باخریدن سلاح جیب آمریکا و اروپارو پر میکنن.وگرنه عرضه ندارن استفاده کنن.

    • حرفت تقریبا درسته رئیس…ولی یه مثل قدیمی هس ک نباید فراموشش کرد..میگه((از بی خردیست دشمن را دست کم گرفتن))…

پاسخ دهید

لطفا نام شهر خود را ذکر کنید مثال (علی از تهران)