عکس: تیپ عجیب مرد میانسال در اندیمشک!

  تیپ عجیب مرد میانسال در فست فود!!

 

 تیپ جالب آقا در فست فود,تیپ عجیب,تیپ جالب,تیپ لری

 

 
✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان:

۱۸ دیدگاه

 1. یااااااااااااااااااااااااااااااا خدا ملت روانی شدن رفت پی کارش (خنده) (خنده) (خنده) (خنده) (خنده) (خنده) (خنده)

  • این لباس محلی هستش برای پوشش مردم قدیم…واین کار اونجا عادی هستش….پوشیدن لباس های غربی که شرت مارکدار و تمام دم دستاهشون معلومه عجیبه….پوشیدن مانتوهایی که نافشون معلومه وساپورت عجیبه….نه این لباس سنتی(البته تنگش کرده شلوار را)
   اون گل های روش در روسری مخصوص لرستان گلونی استفاده میشه….

 2. اینکه عجیب نیست… لباس سنتی ایل بزرگ قشقایی هستش….

  یاشاسین قشقایی…

  • اولا لباس هایی که تن قشقایی هاست اصالت اون پوشش برای لرهاست ….برای لرستان جنوبی که تا بوشهر و ممسنی وشیراز هستش….چرا؟؟؟چون بین تمام طوایف ترک….فقط قشقایی ها با همشون فرق داره….چون سمته مناطق لرنشین بودند پوششون تغییر کرده ومثل لرها شده….نه اینکه لرهایی که هزاران ساله ساکن اونجا هستن پوششون تغییر کرده باشه…
   دوما اندیمشک شهری هستش که لر خرم ابادی و لربختیاری ساکن هستش….وقشقایی نداره….سریع با مداد قرمز اونجا را رنگ نکنید بنویسید فارس شونیست از شما اونجا را گرفته….چون اندیمشک چندهزار ساله متعلق به ایرانیان باستان(لرها)می باشد….از شهر های عیلام قدیم هستش….
   کلاهش هم اون کلاه قشقایی هانیست….
   ایل بزرگ بهمئی هم اینجور لباس میپوشه و۱۰۰درصد لر هستند….
   هرچیزی را به خودتون نچسبونید….

   • کلاه گرد قشقایی ها چگونهکلاه “دو گوشی “شد؟

    عکس هایی از یکصد سال پیش مردم قشقایی باقی مانده نشان می دهد که کلاهایی بدون لبه با اندازه هایی مختلف ،استفاده میکردند. این کلاه قبلا کلاه ساده ای بود و آن گوش های بغل کلاه نبود.کلاه گرد قشقایی که لبه ای نداشته به دستور ایلخانی بزرگ سردار اجنبی ستیز مرحوم اسماعیل خان قشقایی (صولت الدوله قشقایی) لبه دار شد درست همانند تاج شاهانی او قصدو هدفش از این کار این بود که در جاهای مختلفی هم بیان کرده اند”این کلاه بدین شکل در میآید تا بدانید که هر قشقایی برای خود شاهی است درمراسم های مهم جشن های عروسی کنسرت های بزرگ این کلاه را برای زیبای می پوشند به حدی رسیده که برخی از لر زبانان نیز از این کلاه استفاده می کنند

    • مروزه از هرکسی بپرسید که جرایان کلاه قشقایی چیست می گوید کلاهی است که برای استفاده ی فصول مختلف می باشد مثلا در تابستان گوش آن را به پایین خم می کنیم در زمستان فلان است و . . . کلاه قشقایی نه برای زیبایی درست شده نه برای محافظت از انسان در برابر تابش آفتاب ،

    • در زمان رژیم پهلوی محمد رضا پهلوی به همراه گروهی به یکی از باغات تهران که قشقایی ها در آنجا ساکن بوده اند می روند تا از “هماتاج بی بی” دختر ناصر خان قشقایی برای محمد رضا خواستگاری کنند که از طرف قشقایی ها جواب رد می شنوند ، محمد رضا در جواب به جواب رد ، به قشقایی ها می گوید ” من هم اکنون پادشاه ایران هستم بعد شما به پادشاه دختر نمی دهید ؟ ” خدیجه بییی به آنان می گوید ” اگر بنا به پادشاهی است تو جدت یک قاطر چی بیشتر نبود ، منم که جد اندر جد به پادشاهی بر می گردم” باز محمد رضا می گوید فعلا که پادشاه کسی است که تاج برسرش دارد ” و خدیجه بییی در جواب می گوید “اگر پادشاهی به تاج است من هم دستور می دهم این تاج را تمام قشقایی ها بر سرشان بگذارند آن وقت تمام قشقایی ها برای خود شاه هستند کلاه دو گوشی از جنس کرک بز بوده و حدود ۵۰سال ، درمیان مردم ایل قشقایی رایج شده است

    • لرسو میدونستی دست نخورده ترین آداب و رسوم ترکهای غربی(ترکیه ای..آذری و قشقایی) در ایل قشقایی یافت میشود؟؟؟

     الان هرجا بری بگی کلاه دو گوش مال کجاس میگه قشقایی… بین خود لرهای استان فارس و کهگیلوله و بویر احمد نان نازکی که عشایر میپزند به نان ترکی معروفه.

     کلاه لری بدون لبه هست اما کلاه قشقایی دولبه که دوگوش نامیده میشه داره.

     لباس لری تیره یا راه راه سیاه و سفیده اما لباس قشقایی رنگی هست وگاهی اوقات شنل داره.

     لباس زنانه لری معمولا تیره اما لباس قشقایی با طرح متفاوت و رنگهای روشنه

     دراینکه قشقایی ها و لرها برخی اشتراکات فرهنگی دارن شکی نیست.بعضی از فارس زبانان استان فارس هم به دلیل همنشینی با قشقایی ها کلاه دوگوش میذارن.اما ازشون بپرسی میگن این کلاه قشقاییه نمیگن کلاه فارسیه.درضمن کلاه لری معولا تیره هست و کلاه قشقایی خاکستری یا سفیده.

    • لباس زنان قشقایی بسیار شبیه به لباس عشایر آذربایجان مانند این شاهسون هست.

     لوح های تاریخی نشان از آن داره که ترکهای غرب دریای خزر که به ترکهای غربی معروفن و شامل ( ترکیه ای ها…آذری ها و قشقایی ها)میشوند باز ماندگان حکومت سومریان هستند که قلمرو حکومتشان از بین النهرین(عراق امروزی) تا ترکیه امروزی بوده.از ده هزار سال پیش آثاری دال بر ساکن بودن اقوام ترک زبان در فلات ایران وجود داره.درحالیکه قدمت سکونت آریایی ها به ۴هزار و پانصد سال پیش برمیگرده.

    • اصلا علاقه ای برای بحث کردن درباره تفاوتهای نژادی و قومی و زبانی ندارم چون سیاست انقلاب اسلامی مبتنی بر وحدته.

    • مگه لرها عزاردار هستن لباس تیره بپوشن؟؟؟؟
     اتفاقا لباس های رنگارنگ وشاد میپوشن….
     شما در مورد اریایی…کوروش پرستان…پانترک…پان عرب و…رائفی پور را گوش کن….جالبه حرفاش….فقط کلیپ سیاسیش را نبین….
     ایرانی ها با زبان پهلوی فارسی باستان از ده هزار سال پیش تو ایران ساکن بودند….اریایی و تاریخ۴۵۰۰ساله ساختگیه….منطقه اصلی ترک ها هم نواحی نزدیک مغولستان تا شمال ترکمنستان بوده…تا جیحون هم اقوام ایرانی ها ساکن بودن….سومری ها هم برای ۶هزار سال پیش بودن و ترک نیستن….
     شما تحت تاثیر شدید پانترک هایی..

    • چرا الکی میگی….رو نگاره های تخت جمشید همین کلاه ایل های مختلف لر و کرد هست…برای ۲۵۰۰سال پیش…..حرف از ۱۰۰سال پیش میزنی؟؟؟؟

 3. به نظر من که خیلی ام قشنگه اتفاقا ؛
  اینهمه ملت لباس بی هویت و نامتعارف زننده ی غیر ایرانی میپوشن بعد یه نفر که لباسی که رگه اصالت توش هست میپوشه براشون عجیبه !

  • اگه از من بود شلوار کردی را میکردم شلوار رسمی ایران…جمع وجور و گشاد و جادار ومطمئن…
   شلوار کردی…انتخابی مطمئن….

 4. دلواپس…اولا ترک کجایی؟؟؟
  نه تنها در شهرستان ممسنی بلکه ایل بویراحمد، شهرستان گچساران، دهدشت و شهر های لر زبان همین لباس رو میپوشند. اگر به لباس محلی زنان لر خرم آباد و بختیاری دقت کنید. و اونها رو از نظر مدل پیراهن و مدل دامن با پوشاک زنان لر های جنوب غربی (ممسنی، بویراحمد، کهگیلویه ، باشت و باوی) میبینید اندک تفاوتی با هم دارند. و خیلی بهم شبیه هستند و طبیعیه چون این اقوام همگی لر زبان و دارای میراث فرهنگی مشترک هستند.

 5. ین شباهت بین هیچ کدام از لباس دیگر اقوام با لباس قوم لر دیده نمیشه. چطور قومی که از نژاد مغول بوده و مهاجر هستند. و از زمان قاجار به استان فارس کوچانده شده و از نواده های چنگیز خان و تیمور لنگ هستند با وجود فقط چند صد سال اسکان در ایران ، دارای شباهتی این چنینی با قومی اصیل و ایرانی با قدمتی چند هزار ساله میباشند !!!!؟؟؟ فکر نمیکنید این اقوام قشقایی بودند که از قوم لر تاثیر پذیرفتند. حتی قوم قشقایی دارای رقص محلی و چوب بازی شبیه بختیاریها است !!!! نکنه قشقایی ها بر روی لر های بختیاری و لرستانی هم تاثیر گذار بوده اند.

 6. چه جالب! شما که تاریخ دان هستید. چرا تاریخ لباس های اقوام ترک و رقص این اقوام رو مطالعه نمیکنید. از ترکهای مغول، ازبک، قرقیز، قزاق، ترکمن، آذری و ترک های ترکیه. فقط ترک های قشقایی که از نظر لباس و رقص با این گروهها تفاوت اساسی داره. شاید قاجار این قوم رو کوچانده تا بر روی اقوام لر تاثیر گذار باشن معمولا اقوام مهاجر از اقوام ساکن تاثیر میپذیرن. براتون جالب نیس چرا مثلا ترکهای قشقایی چوب بازی و دستمال بازی دارند و لرها هم اینگونه هستند چرا ترکهای ترکمن و آذری رقصی تقریبا شبیه هم دارند و قشقاییها مانند لرها میرقصند. چقدر با پسر عمو هاشون متفاوتند

 7. عارضم به خدمتتون لباس قوم قشقایی نمیدونم قبل از تاثیر چی بوده . ولی این قوم خوشبختانه توانسته زبانش رو حفظ کنه. گرچه بسیاری از کلمات فارسی وارد زبان این قوم شده. ولی با این وجود زبان ترکی قشقایی بدون آموزش قبلی برای یک فارسی زبان قابل درک نخواهد بود. ولی از نظر لباس و نوع رقص از فرهنگی متفاوت تاثیر پذیرفته.
  اصالت ترک فقط در ترکمن….واقعا اصیل هستن….به ایرانی بودنشون افتخار میکنن….نه خیانتی با اینکه مذهبشون هم با ما فرق داره…..اصالت دارن واصالت را حفظ کردن برای همین قابل احترام هستن وتا حالا ندیدم با کسی بحث قومیتی بکنن…

پاسخ دهید

لطفا نام شهر خود را ذکر کنید مثال (علی از تهران)