فرماندار ورامین : من شیشلیک خورم با نان و پنیر نمیتوانم کار کنم

 

فرماندار ورامین از ماشین خوب سوار شدن ترسی ندارد. جناب مدیر اهل شیشلیک و کباب است و شفاف هم می‌گوید: «با نان و پنیر نمی‌توانم کار کنم.» به قول هادی عامل: «خسته نباشی دلاور، خدا قوت پهلوان!»

 «اهل شیشلیک و کباب هستم و شفاف هم می‌گویم با نان و پنیر نمی‌توانم کار کنم.» اینها را محمدرضا یوسفی در مراسم معارفه‌اش گفته. فرماندار جدید ورامین که تا قبل از این ریاست انتخابات استان تهران را به عهده داشته. او گفته «از ماشین خوب سوار شدن هم ترسی ندارم.» او شجاعتِ «ماشین ِ خوب سوار شدنش» را به رخ مردم ورامین کشیده.

مردمی که پیشه بیشترشان کشاورزی است و دامپروری. آنها برای درآوردن لقمه نانی رنج می‌کشند و عرق می‌ریزند تا فرماندار خوش غذایشان شیشلیک و کباب نوش جان کند.

حالا ولی مضحکه آقای مدیر به سوژه طنز شبکه‌های اجتماعی بدل شده. خوراکی آماده برای طنازی و شوخی‌های خلاقانه که مردم سر دست گرفته‌اند و با آن کمدی‌های کلامی ناب می‌سازند.

«بابا رجب ۲۹ سال با نِی غذا خورد. شیشلیک از گلویش پایین نمی‌رفت.» این یکی از توئیت‌های تلخی است که دست به دست توی شبکه‌های اجتماعی چرخید و دیده شد. مقایسه‌ای که به زندگی سخت شهید جانباز «رجب محمدزاده» اشاره دارد.

مردی که به خاطر جراحات جنگ ۲۹ سال نتوانست حتی یک لقمه غذا در دهان بگذارد. مردی که با او مثل جذامی‌ها برخورد می‌کردند. چه خوب که عمو رجب رفت و این روزهای بد را ندید و مدیرانی را که با نان و پنیر نمی‌توانند کار کنند و این را طلبکارانه جار هم می‌زنند. رفت و ندید که چطور در این روزگار وارونه فرمانداران و فرمانروایان شجاعی پیدا شده‌اند که «از ماشین خوب سوار شدن» ترسی ندارد. یکی نوشته بود: «به نظرم حکم فرماندار ورامین رو اشتباه زدن ایشون باید فرماندار شاندیز می‌شد!»

«شیشلیک خوردی؟» این پیامکی بود که خیلی‌ها به «۵۰۰۰۲۰۳۶»، شماره پیامک فرمانداری ورامین فرستادند.

این یکی دیگر از پیام‌های ارسالی است: «سلام. خواستم بپرسم ناهار امروز آقای فرماندار چی بوده؟ شیلیک خوردن؟ نوش جان!» یعضی‌ها هم با گرفتن عکس از کباب شیلیک آن را با احترام به آقای فرماندار تقدیم کردند! طنزنویسی هم در کانال تلگرامش نوشت: «در کتب طب سنتی، باب زایمان آمده است: اگر می‌خواهید فرزندتان مدیر موفق و کاری‌ای باشد در ماه ششم ناهار شیشلیک و در ماه هفتم کوبیده بزنید در غیر این صورت عواقب نان و پنیر گریبان شما را می‌گیرد!»

می‌گویند مردمی که زیاد می‌خندند لزوماً انسان‌های شادتری نیستند. اصلا کمدی و طنز از دل بی‌تعادلی و بی‌نظمی بیرون می‌آید. پس هرجا شوخی و خنده بیشتر دیده می‌شود درد و رنج هم فراوان است. چاپلین می‌گفت: «۴۰ سال انسان‌ها را خنداندم درحالیکه از درون می‌گریستم.» طنز در ذات خود نوعی فرافکنی گریه هم هست. یک‌جور تلخند. غمی که با نقاب خنده بیرون ریخته می‌شود. می‌گویند وقتی کمدی به کمال می‌رسد تراژدی خلق می‌شود.

اینکه مردم به شیشلیک و کباب خوردن آقای مدیر می‌خندند به خاطر سرخوشی و بی‌تفاوتی نیست. بیشتر به خاطر پنهان کردن بغض‌های توی گلو است. غم‌های باد کرده در دل. برای فراموشی است. فراموشی هدیه خوب خدا است برای تحمل رنج‌ و اندوه دنیا. ما می‌خندیم تا فراموش کنیم فرماندار ورامین از ماشین خوب سوار شدن ترسی ندارد. تا فراموش کنیم جناب مدیر اهل شیشلیک و کباب است و شفاف هم می‌گوید با نان و پنیر نمی‌توانم کار کنم

منبع: دانشجو
✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان:

۹ دیدگاه

 1. وای به روزی که مسئولین بی حیا بشن و از گفتن هیچ چیزی خجالت نکشن حتی توی یه منطقه محرومی مث ورامین . . .

  • بلاخره یه فرقی بین رئیس وکارگر باید باشه دیگه کسی که ماهی ده تومن در امد داره نباید بایه کارگر ساختمونی مقایسه ش کرد
   البته اگه دزدی و اختلاس نکنه نوش جونش هرچی که میخواد بخوره حتی کباب بره

  • نیکان جون یه سی چهل سالی عقبیا. الان دارن تو روز روشن اختلاس میکنن و خدا رو شکر خجالت هم نمیکشن.

 2. امام خمینی گفت بدترین فاجعه برای یک جامعه آن است که مسئولین و سردم داران آن از قشر مرففففح باشند
  امام علی نان گندم نخورد چون میگفت من حاکم و مسئول هستم و غذای من باید مطابق با غذای فقیر ترین افراد باشد
  البطه باید بگم از ماست که بر ماست

  • یعنی به نظرت الان رئیس جمهور و غیره نون وپنیر بخورن
   یا شمایی که ماهی ده تومن درامد داری با منی که ماهی یه تومن درامد دارم خورد و خوراک و پوشاک و ماشینم یکی باید باشه
   بلاخره یه فرقی بین رئیس وکارگر هست

 3. داستان اینجوری نیست که شما میگید:

  ایشون در جلسه معارفه اینجوری میگه: تا به حال در عمرم سه جلسه بیشتر برگزار نکرده ام ، در همین استانداری هم وقتی می دیدم جلسه ای به درد نمی خورد می گفتم پرتغال هایتان را بخورید و بروید که در این جا چاوشی معاون استاندار به شوخی میگه ظاهرا از جلسه بعد دیگر قحطی است که در مقابل این شوخی ، ایشون هم به شوخی میگه اتفاقا من اهل شیشلیک هستم ، اهل پنیر و این چیزها نیستم خوب می خورم تا بتونم جان بگیرم و کار کنم.

  متن و حاشیه های این مراسم آن قدر پررنگ بود که کسی به این شوخی توجهی نداشته باشد ولی پس از گذشت یک ماه این شوخی به دستاویزی برای حمله مخالفان دولت از طریق وب سایت ها و رسانه های خارج از شهرستان به فرماندار جدید تبدیل شد و بسیاری از کانالهای تلگرامی و برخی از سایت های محلی کلید واژه شیشلیک را دستاویزی برای هجمه به دولت قرار دادند.

  • خب داره که میخوره
   همه دلشون میخواد خوب بخورن خوب بگردن ماشین خوب سوار شن
   الان این اقا پنیر رو نمپسنده پنیر کیلویی ۲۵تومنه هرکسی نمیتونه پنیر خوب بخوره
   چه برسه به شیشلبک و گوشت
   با حلوا حلوا دهن شیرین نمیشه باید بخوری تا شیرینی رو حس کنی (شاکی بودن) (شاکی بودن)

 4. اینا دیگه میخشونو محکم کوفتن خدا هم زورشون نمیکنه

 5. منم شیشلیک دوست دارم مخصوصن شیشلیک شاندیز(تمایل) حاجی فرماندار رابطه ات با کوفته چطوره؟ … ببخشید ولی از گلوت پایین نره ملت همون نون پنیر گیرشون نمیاد بخورن شما شیشلیک میخوای …. عدالت نیست مثلن حکومت اسلامیه خدا شماهارو نبخشه به اسم اسلام و خدا هر کاری دلتون میخواد میکنین.

پاسخ دهید

لطفا نام شهر خود را ذکر کنید مثال (علی از تهران)