مجوز نشریه یالثارات به علت توهین به هنرمندان باطل شد

نشریه یالثارات توقیف شد, یالثارات توبیخ شد, نشریه یالثارات لغو مجوز شد

 

سی‌امین نشست خبری حسین نوش‌آبادی سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و صفی پور مدیرعامل بنیاد رودکی در سال همایش های برج آزادی برگزار شد.

نوش آبادی در این نشست خبری، درباره اهانت نشریه «یالثارات» نسبت به برخی هنرمندان و موضع ارشاد اظهار داشت: نشریه مذکور چندین بار به دلیل رعایت نکردن اخلاق رسانه ای توقیف شده بود و با وساطت دوباره راه‌اندازی شد. اما این بار به بهانه تحلیل یک رویداد سینمایی و نوع پوشش هنرمندان به ساحت هنر اهانت کرده بود. در حال حاضر نشریه یالثارات لغو مجوز شده و پرنده آن به دادگاه ارجاع داده شده است تا در مورد این موضوع تصمیم بگیرد. توهین به ساحت هنر و هنرمندان پذیرفتی نیست. این حرکت ضد اخلاقی، ضد فرهنگی و ضد رسانه ای است.

وی تاکید کرد: برای ما تفاوتی ندارد آن نشریه موافق با چه گروه و جناحی است. هیأت نظارت بر مطبوعات نهاد حکومتی و فرا قوه‌ای است و تصمیماتی که می گیرد، تصمیمات نمایندگان تمام قوا است.

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در خصوص سوال یک خبرنگار مبنی بر استاندارد شدن سالن‌های نمایشی و محتوای برخی نمایشنامه‌ها گفت: سال گذشته از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سال تئاتر نامیده شد و به دنبال آن تعدادی از سالن‌ها تجهیز شدند اما همچنان سالن‌‌ها کافی نیست و به عنوان مادر هنرهای نمایشی هنوز خلأ وجود دارد. در خصوص نمایشنامه‌ها نیز ما در مقابل مراکز و حوزه های مربوطه نظارت و توجه خود را داریم. کمتر اتفاق افتاده که رویدادهای خارج از عرف در سالن‌های نمایشی بیفتد اما به محض دریافت گزارش مبنی بر تخلف و نامتعارف بودن نمایشنامه با ولنگاری فرهنگی مقابله می کنیم ولی این انصاف نیست بگوییم همه نمایش ها از اخلاق به دور است. این کار توهین به ساحت فرهنگ است.

وی در خصوص شورای پروانه نمایش گفت: ارشاد دخالتی در تصمیمات شورای صنفی سینمایی و نمایشی نمی کند؛ تنها در صورت لزوم به آنها یاری می‌رساند. وزارت ارشاد سعی می‌کند از دخالت سایر نهادها جلوگیری کند. نمی توان تمام منافذ را بست، اما اعضای شورای صنفی خودشان آزادی تصمیم گیری دارند تا از دخالت‌ها جلوگیری کم شود.

نوش آبادی درخصوص روشن شدن تکلیف خانه همسر رضا پهلوی عنوان کرد: تشخیص، نظارت، حفظ و مرمت آثار و ابنیه تاریخی و فرهنگی بر عهده سازمان میراث فرهنگی است.

وی در خصوص ممیزی کتاب گفت: از ابتدای دولت یازدهم این موضوع مطرح شد که می توان ممیزی کتاب را بر عهده ناشران گذاشت یا خیر. ناشران خوشبختانه یا متاسفانه قبول نکردند این اتفاق بیفتد. چون نمی خواستند با ممیزی پس از چاپ مواجه شوند. ما می خواهیم ناشران دولتی را تشویق کنیم که ممیزی کتاب ها را بر عهده بگیرند. اگر قرار باشد ناشران دولتی ممیزی را به عهده بگیرند، باید هیأت علمی انتخاب و برای تایید به ارشاد معرفی کنند.

نوش آبادی با نام بردن از میدان آزادی به عنوان محل دیدار مردم و رهبر کبیر انقلاب پس از پیروزی انقلاب اسلامی اظهار داشت: برج آزادی یادمان کشور و نماد جمهوری اسلامی است. ۵۰ سال از تاسیس آن می گذرد و بسیاری از مردم دنیا، ایران را با برج آزادی می شناسند که تلفیقی از سنت و مدرنیته است. طرح این برج در سال ۴۵ بین هنرمندان و  طراحان به مسابقه گذاشته شد.  در پی آن طراح ۲۴ ساله ای به نام حسین امانت که دانش آموخته دانشکده هنرهای زیبا بوده، برنده می شود.

وی افزود: ساخت این برج در سال ۴۸ آغاز شد و در ۲۴ دی ماه ۱۳۵۰ به بهره برداری رسید. این برج قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، برج شهیاد نام داشت که به آزادی تغییر عنوان داد. ضمن اینکه منشور حقوق بشر اولین بار در این برج پرده‌برداری شد.

نوش آبادی با اشاره به طراحی های خاص این برج و رعایت اصول مهندسی گفت: متاسفانه حریم این برج حفظ نشده است.

سخنگوی وزارت ارشاد در خصوص مراسم تشییع و خاکسپاری اصغر بیچاره در سکوت خبری گفت‌: این درخواست خانواده ایشان بوده است که مراسم در سکوت و بدون حضور رسانه‌ها برگزار شود.

وی در خصوص تکلیف فیلم «ارادتمند نازنین، بهاره، تینا» گفت: بالاترین مقام پاسخگو در هرحوزه وزیر است البته وظایف شورای صنفی به قوت خودش باقی است. در خصوص فیلم ۵۰ کیلو شخص وزیر از اکران جلوگیری کرد. من در خصوص اظهار نظر شخصی حجت الله ایوبی درباره «ارادتمند …» نمی‌توانم نظری بدهم. در این خصوص باید از ایشان بپرسید.

نوش آبادی در خصوص برگزاری کنسرت‌های موسیقی گفت: برگزاری کلیه مراسم های فرهنگی هنری بدون همکاری نیروی انتظامی ممکن نیست. برخی خواستند این تقسیم وظایف را تقابل وزارت ارشاد و نیروی انتظامی قرار دهند که موفق نشدند. چون در آیین نامه دولت همه چیز مشخص شده است. قانون اساسی می گوید دولت می تواند آیین نامه بنویسد، تصویب و ابلاغ کند و پس از تصویب یک نسخه آن را برای ریاست مجلس ارسال کند. در صورت وجود اشکال ریاست مجلس شخصا باید با ریاست دولت مکاتبه کند و انطباق داشتن یا نداشتن آیین نامه با قانون اساسی مقایسه شود.
✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان:

۶ دیدگاه

 1. کاش همچین سرعت عملی واسه بر خورد با مبلغان بی حیایی و بی عفتی عمومی اون هم با برچسب هنرمندی توی

  یه جشن عمومی اعمال میشد !!! کاش وقتی غفوریانی که عرضه ی مدیریت پوشش همسر خودشو توی یه محفل

  عمومی نداره به پوشش محجبه ها توهین کرد کسی باهاش برخورد میکرد !!!

  فاتحه سینمایی رو باید خوند که هنرمندنماهای بی حیاش جرات اعاده حیثیت هم داشته باشن !!!

  یه زمانی بی حیایی و بی عفتی ننگ بود الان ظاهرا بین بازیگرا افتخارم شده توش با هم رقابتم دارن ؛ واسه دفاع از

  بی غیرتی هم بیانه ام صادر میکنن در حد دبیر کل سازمان ملل !!!

  گل و بلبل که میگن دقیقا همینه . . .

 2. تیتر یالثارات بسیار بد بود و باید محکوم بشه. ولی پوشش یه عده معلوم الحال در سطح جامعه نیز بسیار زننده است.بعضی ها میگن آقا بجای گیر دادن به سر و وضع مردم برید جلوی اختلاس ها رو بگیرید.این هم درسته و هم غلطه.
  فساد فساده.چه فساد اخلاقی باشه چه فساد مالی و …….
  به افتخار همه مردهای باغیرت و زنان پاکدامن کشورم (تشویق) (تشویق) (تشویق) (تشویق) (تشویق)

 3. فدای سرشون…باز دمشون گرم که غیرت و جرات این کار رو داشتن و آمادگی پذیرش هر نوع برخورد غیرمعقول هم داشتن مرد میخواد تا حرف راست زده بشه بیغیرتی بیداد میکنه….اجرتون با امام زمان …خوب جلو این افسار گریخته ها در اومدین (تشویق)

 4. در ضمن مجوزشون هم باطل بشه فدای اون رگ غیرتشون.بروبچ یاالثارات برید با یه مجوز دیگه به کارتون ادامه بدین…توهین کجا بودش؟؟؟!!والا حرف حق گفتین دستتون درد نکنه

 5. از قبل توقیف بوده بار اولش نبوده

  تو این زمونه هر کس کارشو درست انجام بده پوست موز میندازن زیر پاش

  الان با این کارشون بی حجابی و مدهای افتضاح رو تایید کردن

  دیگه نمیشه جمعشون کنی و بهشون اعتراض کنی
  با این کارشون مهر تایید زدن به تیپ جلف گروه به اصطلاح بازیگر

  واقعا جای تاسف داره (قهر) (قهر) (قهر)

  اما من میگم درود به شرف و غیرت یالثارات که حرفشو زد (تشویق) (تشویق) (تشویق) (تشویق)
  هر چند فقط اون یک کلمه کارشونو خراب کرد

 6. سلام
  خداوکیلی انقلابمون اسلامی مونده هنوز .یه مجله یه سری عکس که خود این به اصطلاح هنرمندها با غرور و افتخار تمام منتشر کردند و نمونه کامل بی حیایی و گسترش فساد بوده رو گرفته و گفته این عمل با توجه به احادیث معتبر پیامبر و ائمه مساوی با دیوث بودنه.بعد به اصطلاح وزارت فرهنگ اسلامی به جای اینکه با هنرمندها به خاطر این سر و وضع برخورد کنه اومده نشریه رو که حدیث رو منتشر کرده رو بسته.با این کارشون الان دقیقا معنای فرهنگ اسلامی رو متوجه میشیم .واقعا جای تاسف داره سازمانی که وظیفش بسط فرهنگ اسلامی تو جامعه است تو کشور شیعی چنین بلایی داره به سر اسلام میاره

پاسخ دهید

لطفا نام شهر خود را ذکر کنید مثال (علی از تهران)