مرموزترین روستایی که در ایران وجود دارد

 

 

روستای ایستا واقع در شهرستان طالقان شاید مرموزترین روستای ایران باشد، روستایی در خاك البرز كه مردمانش در زمان توقف كرده اند.

سكوت حكمفرماست و كسی كاری به كار كسی ندارد. در كوچه ها اثری از رد پای تكه آهنهایی كه در شهر “خودرو” نامیده می شود نیست. مردمانی كه چون تابلو نقاشی زندگی و آداب و رسوم گذشته را در عصر ارتباطات یدك می كشند.

نه تنها شبها پای تلویزیون نمی نشینند كه به شب نشینی هم اعتقادی ندارند. عروسی و عزا ندارند و مراسمی چون جشن تولد، سالگرد ازدواج و… برای آنان معنا و مفهومی ندارد.

مهمان نواز هستند به شرطی كه احدی از زنان قصد ورود به روستای آنان را نداشته باشد. همانطور كه تا كنون كسی از دنیای بیرون زنان آنان را ندیده است. متمول هستند و از طریق فروش زمینهای پدریشان در تبریز روزگار می گذرانند.

شناسنامه ندارند و جزو آمار جمعیت ایران به حساب نمی آیند. هیچگونه خدمات دولتی را دریافت نمی كنند.

جایی كه هرگونه امكانات دنیای جدید را نمی پذیرند

اینجا ایستا است؛ مرموزترین روستای ایران! جایی كه هیچگونه امكانات دنیای جدید را نمی پذیرند و بدون آب لوله كشی، گاز، برق، درمانگاه، ماشین آلات، وسایل ارتباطی و … زندگی می كنند.

گروهی از پیروان میرزا صادق مجتهد تبریزی، فقیه مشهور دوره مشروطه كه با الهام از آرای تجددستیز او چنین زندگی را در زمانه تسلط مدرنیته سامان داده‌اند.

میرزا صادق مجتهد تبریزی از فقهایی بود كه در هر دو حیطه نظر و عمل، بسیار بر طرد مطلق اندیشه تجدد و دستاور‌هایش تاكید می‌كرد و تا پایان عمر بر عدم جواز استفاده از ابزار تكنولوژیك و امور جدید و مدرن فتوا می‌داد.

اهالی روستای ایستا واقع در شرق طالقان اوقات شرعی نماز را با شاخصه‌های خود استخراج كرده و آغاز و پایان ماه مبارك رمضان را نیز با رویت خویش تعیین می‌كنند، به رویای صادقانه معتقدند، آنان به شدت منتظر ظهور امام مهدی ‌(عج) هستند.

فرزندان آن بعد از رسیدن به سن تكلیف مختارند كه با آنان زندگی كنند یا به شهر تبریز بازگردند، هیچگونه فعالیت‌ سیاسی و اجتماعی نداشته و باورهای خود را تبلیغ نمی‌كنند.

اهالی روستای ایستا شناسنامه ندارند

اهالی روستای ایستا شناسنامه ندارند و از امكانات رفاهی جدید مانند آب لوله كشی، گاز، برق، تلفن، رادیو و تلویزیون و… استفاده نمی‌كنند.

كودكان آن روستا به سبك سنتی و مكتب خانه‌ای با فراگیری دروسی همانند واجبات و محرمات فقهی، خوشنویسی و اصول عقاید سواددار می‌شوند.

ساعت مچی و دیواری در محل زندگی “اهل توقف” وجود ندارد و سیمان و آهن در معماری خانه‌های آنان به كار نرفته است. آنان به نحو اسرارآمیزی از مردم فاصله می‌گیرند و كمتر كسی را به خانه خود راه می‌دهند.

از هر نوع مظاهر مدرنیته و تكنولوژی دوری می‌كنند و با این عزلت گزینی و انتخاب زندگی رهبانی، هاله‌ای از شایعات و سخنان عجیب را در اطراف خود پراكنده‌اند.

اهالی بومی طالقان كه به درستی نمی‌دانند اینان از كجا آمده‌اند و چه مرام و مسلكی دارند، گاه آنان را اسماعیلی مذهب و زمانی دراویش ترك دنیا گفته قلمداد می‌كنند كه در انتظار ظهور امام مهدی (آخرین پیشوای شیعیان) هستند.

 

 

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: http://morahem.com/majale/?p=154696

8 دیدگاه

 1. اینان جن زده میباشند و جنیان در میان آنها هستند

 2. رضا ازتهران

  (چونه خاروندن)

 3. لرسو-دهه 60

  خدا ان شاءالله شفاشون بده….

 4. کارادایی

  خیلی ببخشدا اما باید اعتراف کنم حالم بهم خورد ازشون. (مو کندن) احمقای اسکل (پز)

 5. اینان اگر میدانستند در یک دهه اخیر تا چه اندازه در این مملکت دزدی شده قطع به یقین سینه را چاک میدادند (بی تقصیر) (بی تقصیر) (بی تقصیر) اینم اضافه کنید بی زحمت …..مولا علی فرمودند :فرزندان زمان خود باشید .اینان مقصرند برای نسل های اینده از تبار خود ….

 6. میگن یکی از علائم ظهور مردانی از طالقان میان که یاران حضرت هستن یا یه موضوع نزدیک به این

  نکنه این افراد باشن (چونه خاروندن) (چونه خاروندن) (چونه خاروندن)

  خب اینجور ادما همیشه صاف و ساده ن و چون قاطی پلیدیای این روزگار نشدن و پاک موندن

  و نوشته منتظران حضرت مهدی عج هستن به امید ظهور هر چه زودتر مولا (عشق) (عشق) (عشق)

  • لرسو-دهه 60

   مومن واقعی کسی هستش که بین مردم باشه و وسایل گناه فراهم باشه وسمتش نره….اینا از دنیا عقب هستن…امام زمان هم بیاد نمیفهمن اومده یا نه (ضایع شدن)
   ارتباط با سایر مکان ها برقرار بکنن….برن مردم رو ببینن….شاید مسلمانی در گوشه ای از دنیا نیاز به کمک داره…اینا از کجا متوجه میشن کمک کنن….تو تبریز و بم زلزله اومد وتو خیلی از استان ها سیل ….اینا به داد کدوم میتونن برسن….
   کارشون بیشتر شبیه رهبانیته….تا اون چیزی که اسلام گفته….

   (گل) پيامبر اسلام (صلوات بفرست)مي فرمايند: “هرکس بشنود صداي مسلماني را که فرياد مي کند: مسلمانان به فريادم برسيد و او کمک نکند, ديگر مسلمان نيست.” (گل)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.