مرموزترین روستایی که در ایران وجود دارد

 

 

روستای ایستا واقع در شهرستان طالقان شاید مرموزترین روستای ایران باشد، روستایی در خاک البرز که مردمانش در زمان توقف کرده اند.

سکوت حکمفرماست و کسی کاری به کار کسی ندارد. در کوچه ها اثری از رد پای تکه آهنهایی که در شهر “خودرو” نامیده می شود نیست. مردمانی که چون تابلو نقاشی زندگی و آداب و رسوم گذشته را در عصر ارتباطات یدک می کشند.

نه تنها شبها پای تلویزیون نمی نشینند که به شب نشینی هم اعتقادی ندارند. عروسی و عزا ندارند و مراسمی چون جشن تولد، سالگرد ازدواج و… برای آنان معنا و مفهومی ندارد.

مهمان نواز هستند به شرطی که احدی از زنان قصد ورود به روستای آنان را نداشته باشد. همانطور که تا کنون کسی از دنیای بیرون زنان آنان را ندیده است. متمول هستند و از طریق فروش زمینهای پدریشان در تبریز روزگار می گذرانند.

شناسنامه ندارند و جزو آمار جمعیت ایران به حساب نمی آیند. هیچگونه خدمات دولتی را دریافت نمی کنند.

جایی که هرگونه امکانات دنیای جدید را نمی پذیرند

اینجا ایستا است؛ مرموزترین روستای ایران! جایی که هیچگونه امکانات دنیای جدید را نمی پذیرند و بدون آب لوله کشی، گاز، برق، درمانگاه، ماشین آلات، وسایل ارتباطی و … زندگی می کنند.

گروهی از پیروان میرزا صادق مجتهد تبریزی، فقیه مشهور دوره مشروطه که با الهام از آرای تجددستیز او چنین زندگی را در زمانه تسلط مدرنیته سامان داده‌اند.

میرزا صادق مجتهد تبریزی از فقهایی بود که در هر دو حیطه نظر و عمل، بسیار بر طرد مطلق اندیشه تجدد و دستاور‌هایش تاکید می‌کرد و تا پایان عمر بر عدم جواز استفاده از ابزار تکنولوژیک و امور جدید و مدرن فتوا می‌داد.

اهالی روستای ایستا واقع در شرق طالقان اوقات شرعی نماز را با شاخصه‌های خود استخراج کرده و آغاز و پایان ماه مبارک رمضان را نیز با رویت خویش تعیین می‌کنند، به رویای صادقانه معتقدند، آنان به شدت منتظر ظهور امام مهدی ‌(عج) هستند.

فرزندان آن بعد از رسیدن به سن تکلیف مختارند که با آنان زندگی کنند یا به شهر تبریز بازگردند، هیچگونه فعالیت‌ سیاسی و اجتماعی نداشته و باورهای خود را تبلیغ نمی‌کنند.

اهالی روستای ایستا شناسنامه ندارند

اهالی روستای ایستا شناسنامه ندارند و از امکانات رفاهی جدید مانند آب لوله کشی، گاز، برق، تلفن، رادیو و تلویزیون و… استفاده نمی‌کنند.

کودکان آن روستا به سبک سنتی و مکتب خانه‌ای با فراگیری دروسی همانند واجبات و محرمات فقهی، خوشنویسی و اصول عقاید سواددار می‌شوند.

ساعت مچی و دیواری در محل زندگی “اهل توقف” وجود ندارد و سیمان و آهن در معماری خانه‌های آنان به کار نرفته است. آنان به نحو اسرارآمیزی از مردم فاصله می‌گیرند و کمتر کسی را به خانه خود راه می‌دهند.

از هر نوع مظاهر مدرنیته و تکنولوژی دوری می‌کنند و با این عزلت گزینی و انتخاب زندگی رهبانی، هاله‌ای از شایعات و سخنان عجیب را در اطراف خود پراکنده‌اند.

اهالی بومی طالقان که به درستی نمی‌دانند اینان از کجا آمده‌اند و چه مرام و مسلکی دارند، گاه آنان را اسماعیلی مذهب و زمانی دراویش ترک دنیا گفته قلمداد می‌کنند که در انتظار ظهور امام مهدی (آخرین پیشوای شیعیان) هستند.

 

 
✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان:

۸ دیدگاه

 1. اینان جن زده میباشند و جنیان در میان آنها هستند

 2. رضا ازتهران

  (چونه خاروندن)

 3. خدا ان شاءالله شفاشون بده….

 4. خیلی ببخشدا اما باید اعتراف کنم حالم بهم خورد ازشون. (مو کندن) احمقای اسکل (پز)

 5. اینان اگر میدانستند در یک دهه اخیر تا چه اندازه در این مملکت دزدی شده قطع به یقین سینه را چاک میدادند (بی تقصیر) (بی تقصیر) (بی تقصیر) اینم اضافه کنید بی زحمت …..مولا علی فرمودند :فرزندان زمان خود باشید .اینان مقصرند برای نسل های اینده از تبار خود ….

 6. میگن یکی از علائم ظهور مردانی از طالقان میان که یاران حضرت هستن یا یه موضوع نزدیک به این

  نکنه این افراد باشن (چونه خاروندن) (چونه خاروندن) (چونه خاروندن)

  خب اینجور ادما همیشه صاف و ساده ن و چون قاطی پلیدیای این روزگار نشدن و پاک موندن

  و نوشته منتظران حضرت مهدی عج هستن به امید ظهور هر چه زودتر مولا (عشق) (عشق) (عشق)

  • مومن واقعی کسی هستش که بین مردم باشه و وسایل گناه فراهم باشه وسمتش نره….اینا از دنیا عقب هستن…امام زمان هم بیاد نمیفهمن اومده یا نه (ضایع شدن)
   ارتباط با سایر مکان ها برقرار بکنن….برن مردم رو ببینن….شاید مسلمانی در گوشه ای از دنیا نیاز به کمک داره…اینا از کجا متوجه میشن کمک کنن….تو تبریز و بم زلزله اومد وتو خیلی از استان ها سیل ….اینا به داد کدوم میتونن برسن….
   کارشون بیشتر شبیه رهبانیته….تا اون چیزی که اسلام گفته….

   (گل) پیامبر اسلام (صلوات بفرست)می فرمایند: “هرکس بشنود صدای مسلمانی را که فریاد می کند: مسلمانان به فریادم برسید و او کمک نکند, دیگر مسلمان نیست.” (گل)

پاسخ دهید

لطفا نام شهر خود را ذکر کنید مثال (علی از تهران)