یک کودک قربانی نیش عقرب و کمبود امکانات بیمارستانی در بوشهر شد

مجله مراحم؛ خانواده رویا از پزشکان به دلیل تزریق دیرهنگام پادتن شکایت کردند.دختر سه ساله قربانی نبود پادتن نیش عقرب شد. رویا کوچولو پس از انتقال به سه مرکز درمانی در بوشهر جان خود را از دست داد.

عصر یکم شهریور امسال زنی هراسان دختر سه‌ساله‌اش به نام رویا را که براثر نیش‌زدگی عقرب بدحال شده بود، به درمانگاه شهر تنگه ارم از توابع دشتستان منتقل کرد. پزشک درمانگاه اقدامات اولیه را انجام داد اما با توجه به وخامت حال این کودک، او به درمانگاه دالکی و سپس بیمارستان شهید گنجی دشتستان منتقل شد اما تلاش پزشکان برای نجات جان او موثر واقع نشد و جان باخت.

مرگ رویا کوچولو بر اثر نیش عقرب, مرگ کودک بر اثر نیش عقرب, قربانی نیش عقرب در بوشهر, مرگ به علت نیش عقرب

بعد از مرگ رویا کوچولو، خانواده‌اش از پزشکان به خاطر این که پادتن زهر را با تاخیر تزریق کرده بودند، شکایت کرده و خواستار رسیدگی به شکایت خود شدند.

یکی از اقوام کودک فوت شده به جام‌جم گفت: رویا روز حادثه با مادرش سمت خانه‌شان در تنگه ارم بازمی‌گشتند که دچار عقرب‌زدگی شد. او را به درمانگاه شهر بردند که پزشک معالج درمانگاه به او آمپول ضد حساسیت و سرم تزریق کرد.

وی افزود: بعد از آن او را به بیمارستانی در دشتستان منتقل کردند اما در میانه راه، دستگاه اکسیژن مناسب و کمربند اطفال داخل آمبولانس به رویا بسته نشد و دخترک دو بار از روی برانکارد افتاد و مشکل تنفسی آزارش می‌داد. مسافت انتقال او تا بیمارستان زیاد بود و دستگاه شوک برای اختلالات تنفسی او وجود نداشت. حتی به ما گفتند او مرگ مغزی شده است. گفتیم اگر اعضای بدنش قابل اهداست، آن را اهدا کنیم که ساعاتی بعد گفتند اعضای بدنش قابل پیوند نیست و او فوت کرده است. از مسئولان خاطی شکایت داریم چون اگر پادتن به او در همان لحظه‌های اول تزریق می‌شد، او زنده می‌ماند.

دکتر عبدالرحیم دادجو، رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان بوشهر در این باره به جام‌جم گفت: ساعت ۱۸ و ۲۰ دقیقه روز اول شهریور امسال مادر این کودک، او را که بدحال بود به درمانگاه شهر تنگه ارم منتقل کرد و حتی گفته بود دخترش از دو ساعت پیش دچار بی‌قراری شده و نمی‌داند علت بیماری‌اش چیست. پزشک معالج اقدامات درمانی اولیه را انجام داد و با مشاهده تورم روی یکی از دستان کودک، احتمال نیش عقرب‌زدگی را مطرح کرد.

وی افزود: اقدام پزشکی ادامه پیدا می‌کند و از آنجا برای ادامه درمان به بیمارستان شهید گنجی دشتستان منتقل می‌شود. اما در میانه راه با توجه به بدحال شدن کودک، او برای مدت کوتاهی به درمانگاه دالکی و از آنجا به بیمارستان شهید گنجی دشتستان انتقال می‌یابد که با توجه به تلاش پزشکان فوت می‌کند.

دادجو تصریح کرد: هنوز علت اصلی مرگ این کودک مشخص نیست و جسد او به پزشکی قانونی منتقل شده تا کارشناسان پزشکی قانونی علت مرگ او را اعلام کنند. با توجه به شکایت خانواده دختر فوت شده، رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر دستور تحقیقات در این زمینه را صادر کرده که اگر مشخص شود قصوری در اقدامات درمانی صورت گرفته، با مقصران حادثه برخوردخواهد شد .

وی گفت: با توجه به احتمال عقرب‌زدگی در شهرهای جنوبی از جمله بوشهر و شهرهای اطراف آن، ما پیش‌بینی‌های لازم را برای تامین پادتن انجام داده‌ایم و بیمارستان‌هایمان مجهز به پادتن بوده و حتی در برخی درمانگاه‌هایمان نیز پادتن برای درمان بیماران وجود دارد.

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان:


کانال پزشکی دکتر سلام

کانال حرف حساب

یک دیدگاه

  1. مهرداد از کرمان

    (دلشکسته) خدا همه رو از اجل معلق حفظ کنه حالم گرفته شد تو روحت مراحم
    0    0
⭕️دیدگاه حاوی توهین به کاربران تایید نمیشود
⭕️اگر دیدگاهی توهین آمیز به کاربر یا مسئولین کشورمان اشتباهاً تایید شده در همان صفحه اعلام کنید تا حذف شود. تشکر.

پاسخ دهید

لطفا نام شهر خود را ذکر کنید مثال: علی از تهران

(گل) 
(شکلک) 
(بی تقصیر) 
(ماااچ) 
(دلشکسته) 
(تعجیب) 
(عصبانی) 
(پز) 
(گریه) 
(خنده) 
(مارو گرفتی؟) 
(خنده زیاد) 
(عینک) 
(بغض) 
(هیس) 
(قهر) 
(خمیازه) 
(تمایل) 
(چونه خاروندن) 
(تشویق) 
(شاکی بودن) 
(آه) 
(زبون) 
(کلاه) 
(بای بای) 
(دراز شدن دماغ) 
(مو کندن) 
(نگاه) 
(سوال) 
(سوت) 
(دلخور) 
(غمگین) 
(چشمک) 
(خجالتی) 
(تماشا) 
(مسخره) 
(عشق) 
(شادی) 
(لایک) 
(ضایع شدن)