نامه یک دانش‌آموز ۱۶ساله به ظریف و پاسخ ظریف

 نامه یک دانش‌آموز ۱۶ساله به ظریف و پاسخ ظریف

نامه مبینا برهانی به ظریف
نامه مبینا برهانی به ظریف

 

نامه مبینا برهانی، یک دانش‌آموز ۱۶ ساله به ظریف و پاسخ ظریف

مبینا برهانی، یک دانش‌آموز ۱۶ ساله که ظاهرا در سال سوم متوسطه در رشته علوم انسانی تحصیل می‌کند، نامه‌ای خطاب به وزیر امورخارجه نوشته که محمدجواد ظریف هم پاسخ او را داده است؛

متن این نامه‌نگاری‌ها که به طور اختصاصی در اختیار خبرآنلاین قرار گرفته، به شرح زیر است:

وزیر محترم امور خارجه

جناب آقای دکتر ظریف

با سلام و احترام

اینجانب، دانش آموزی شانزده ساله هستم که در سال سوم دبیرستان و رشته ی علوم انسانی مشغول به تحصیل هستم. از بین رشته های دانشگاهی، حقوق را انتخاب کرده بودم اما چند وقت است که به این نتیجه رسیده ام که امروز با وکالت نمی توان گذران زندگی کرد. چرا که وکلا بسیارند و پرونده ها در دستان اشخاص دیگریست.

متاسفانه امروز وضع طوری شده که اگر بهترین رشته هم بخوانی، تا وقتی شخصی سفارشت را نکند باید در خانه به تماشای برنامه‌های نه چندان جالب صدا و سیما بنشینی. اگر میخواستم به دنبال علاقه ی شخصی ام بروم قطعا علوم سیاسی را انتخاب می‌کردم اما هر روز افسوس می‌خورم که نمی توانم به رشته ای که واقعا به آن عشق می ورزم برسم.

البته قبول شدن در این رشته بسیار آسان است. برعکس کشور های پیشرفته که رتبه های برتر را برای این رشته انتخاب می کنند.زیرا در کشور هایی که به انسان بها می دهند ،به علوم انسانی هم بها می دهند.آیا کشور ما هم اینگونه است؟اگر علوم سیاسی بخوانم ، نهایت موفقیتم این است که مثلا استاد دانشگاه بشوم.آن هم در صورتی که شخصی بعنوان پارتی وجود داشته باشد که ندارد.و چه قدر افسوس میخورم که علاقه ام را باید قربانی کنم.

امروز تصمیم گرفتم برای آقای روحانی نامه بنویسم اما بعد به این نتیجه رسیدم که این نامه خوانده نمی شوند.

آقای ظریف؛ من در خانواده ای زندگی کرده ام که همیشه طرفدار اعتدال و اصلاحات بوده است. بنابراین با این دولت هیچ مشکلی ندارم. فقط میخواستم شما به آقای روحانی بگویید که کشور به کجا رسیده است که فقط چند رشته ی محدود بازار کار دارند. خواهش می‌کنم این موضوع را با ایشان مطرح کنید.همچنین برایم ارزشمند است اگر نظر شما را هم بدانم. آقای ظریف، من با یک دانش آموز غربی چه فرقی دارم؟

با احترام

پاسخ وزیر امور خارجه

سلام دوست عزیز

بسیار خوشحالم که جوان شانزده ساله ای در کشور ما این قدر زیبا می نویسد و خوب استدلال می کند.

حتما شما وکیل خوبی خواهید شد.

امید جدی دارم که تا چند سال دیگر که شما پروانه وکالت تان را با رتبه بسیار خوب می گیرید شرایط کشور به شکلی خواهد بود که حتما کار مناسب و مفیدی خواهید داشت.

شما به دلیل استعداد بسیار خوبتان، از یک دانش آموز غربی هیچ کم ندارید و انشاءالله فرصت های خوبی در آینده خواهید داشت. خوباوری مهمترین عامل موفقیت است.

نگرانی عمده رییس محترم جمهور اشتغال و فرصت برابر برای جوان هاست. لذا مطمئن باشید که ایشان مانند شما نگرانند.

شاد و سربلند باشید.
✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان:

۳۸ دیدگاه

 1. خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ

  فردا هم بچه های پیش دبستانی نامه میدن به جواد
  اونم میگه شما هیچ فرقی ندارید با بچه های پیش دبستانی غرب
  درسته فرقی نداریم
  فرق ما مسئولین اجرایی کشورامونه (خنده زیاد)

  • اگه روش مشد میگفت صب کن برجام داره اجرا میشه اجرا که شد مشکل تو هم حل میشه !

   • اگر احمدی نژاد هم بود میگفت من پرونده ات را در آوردم از آموزش و پرورش تو نمره انضباطت سالدوم راهنمایی۱۸ بوده چون دیر رفتی مدرسه حالا بگم کجا بودی؟بگم؟بگم؟بگم؟بگم؟

   • واسه احمقی مثل تو دلم میسوزه از این دولت حمایت میکنی.
    کاش لااقل از یه اصلاحات دیگه که در جهت پیشرفت کشور قدم برداشته حمایت میکردی نه دولتی که تو تیمش یه اقتصاد دان وجود نداره.

   • توهین شنیدن ما اصلاحاتی ها از شما احمدی نژادی ها عادی شده چون فرق بین گوه و گوشت کوبیده را نمیفهمید
    اون احمدی نژاد اقتصاد دان داشت که اقتصاد مملکت را اونجوری کرد
    کنترل تورم و رشد اقتصادی۵%که هم بانک مرکزی هم مراجع بین المللی برای ایران الان اعلام کردند کار اقتصاد دانان کابینه دولت روحانی نیست حتماََ توطئه ی جدید غربی هاست

   • همین الان یه توهینی به من کردی وقته توبت شماست توهین نیست ولی وقت نوبت من میرسه میشه توهین ؟!

    کنترل تورم ؟ خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ

    واسه همینه میگم احمقی . آخه اگه احمق نبودی میفهمیدی بی سابقه ترین رکود بعد از انقلاب تو دولت روحانی بوده و هست و وقتی تو جامعه ای رکود باشه کنترل تورم توش بی معنی هست چیزی که تو نمیفهمی .!

    واسه این میگم احمقی و نفهم چون طبق آمار همون بانک مرکزی رشد اقتصادی محمود ۶.۴ درصد بود . خوب حالا چی شد اقتصاد دان ؟! حالا خفه میشی ؟ اسن یه نظر برو به عنوان اقتصاد دان تو تیم روحانی مارو از این مضع در بیار ها ؟! چطوره ؟!

   • ببین آقای ملا نصرالدین ما دچار تورم خالی یا رکود به تنهایی نیستیم ما دچار رکود تورمی یعنی رکود حاصل از تورم هستیم میفهمی یانه؟رکود خالی یعنی وقتی تولید از تقاضا بیشتر باشه و تورم خالی یعنی وقتی تقاضا از تولید بیشتر باشه اما رکود تورمی یعنی وقتی تقاضا وجود دارد حتی خیلی بیشتر از تولید که موجب تورم که افزایش قیمت هست میشود و این افزایش قیمت موجب کم شدن توان خرید افراد جامعه میشود پس عدم خرید کالا بر اثر تورم برای تولید کنندگان و جامعه رکود به امغان می آورد که درمان چنین درد اقتصادی کنترل تورم هست که به این وسیله دوباره توان خرید به افراد جامعه باز گردد و اینگونه با خرید افراد رکود هم درمان گردد،حالا خفه شو دیگه (گل)
    در ضمن این رکود تورمی را در مناظرات سال۸۸که تو بچه بودی محسن رضایی و دیگر نامزدها به احمدی نژاد تذکر دادند ولی محمود خان شوخی گرفت حالا روحانی که سر کار اومد داره با کنترل تورم و دیگر راهکار ها درد رکود تورمی اقتصاد ایران را درمان میکند
    کم دیگه نظریه ی اقتصادی بده تن آدام اسمیت را داری توی گور میلرزونی

   • واوووووووووووووووووووووووووووو. الان اقتصاد دان شاپور اعظم یه تعریف جدیدی تو علم اقتصاد کرد !!!!!!!!!!!!

    رکود یعنی اینکه تقاضا از تولید پیشی بگیره !!!!!!!!!!!!!!!

    یعنی از حرف ها بود ها . ببین گلم یه زحمت به خودت بده و برو تو گوگل سرچ کن رکود بعد ویکی پدیا رو باز کن این تعریفو واسه رکود میبینی : دوره‌ای که کاهش معنی دار در چهار عامل تولید، درآمد، اشتغال و تجارت ایجاد شود.

    خوب حالا این چرت پرت تورو کی گفته ؟!

    همونطور که گفتم الان بی سابقه ترین رکود حاکم بر کشوره و تو رکود اقتصادی کنترل تورم یه حرف خنده داره میفهمی ؟! اگه عقل داشتی میفهمدی و سره این باهام بحث نمیکردی. این لرسو یه بار سره همین موضوع باهام بحث کرد اما حرف منو میفهمید اون مثل تو احمق نمیومد از رکود تورمی حرف بزنه چون میدونست حرف بی معنیه اون میگفت تقصیره محموده که این حماقت تورو میرسونه.
    در ضمن با خودت گفتی ۴ تا کلمه قلمبه سلمبه بگم موضوعو رو جمعش کنم ؟! رکود تورمی !!

   • خوب حالا نظر چنتا اقتصاددانو واسط میزارم ببینم اینارو چه میکنی !
    قاسم نیکجو کارشناس برجسته مسائل اقتصادی در مورد عملکرد اقتصادی دولت گفت: سیاست اقتصادی یک کانون انعطاف پذیر در حال تغییر است. نمره بنده به اقتصاد سال ۹۳ و ۹۴ نمره قابلی قبولی نیست که شاید در حد ۹ باشد.

    قاسم نیکجو ادامه داد: نمره قبولی به عملکرد دولت اقای روحانی نمی دهم وقتی نرخ تورم ۱۴ درصد باشد و نرخ سود بانکی ۲۲ درصد باشد یک تناقض بزرگ روی می دهد. دولت نرخ تورم را به بهای افزایش شدید رکود و نرخ بیکاری کاهش داد که به نظر بنده کار مناسبی نبود.

   • موسی الرضا ثروتی کارشناس مسائل اقتصادی و نماینده مجلس نیز درباره عملکرد دولت گفت: افزایش بیکاری، عدم توسعه در اشتغال، اجرای نامناسب یارانه، توزیع نامناسب سبد کالا ، عدم اجرای ماده ۸۴ برنامه پنجم توسعه و مسائلی از این دست باعث می شود نمره بنده به عملکرد اقتصادی دولت ۱۲ باشد.

    عملکرد مثبت اقتصادی دولت فقط کاهش نرخ تورم و ثبات بازار بعد از انتخابات بود و در موارد دیگر عملکرد مناسبی از خود نشان نداد.

   • رزاقی کارشناس برجسته مسائل اقتصادی کشور هم با اشاره به عملکرد نامناسب اقتصادی دولت گفت: دولت در ۲ سال اخیر بیشتر بر واردات و سرمایه گذاری خصوصی تکیه کرده و ایمانی به تولید داخلی ندارد. زمانی می توان به عملکرد اقتصادی دولت نمره قبولی داد که به سمت استقلال اقتصادی برود اما در این دو سال به وضوح مشاهده می شود که دولت از استقلال اقتصادی دور می شود و بیشتر به واردات تکیه می کند. بر اساس این عملکرد نمره بنده به دولت در بخش اقتصاد ۵ می باشد.

   • آقای دکتر ابوالفضل خوب چشمت را باز کن و کامنت من را بخون کور که نیستی من کجای کامنتم گفتم رکود یعنی وقتی تقاضا بیشتر از تولید هست چرا زر زیادی میزنی۲-مَنگل رکود اقتصادی را من که تعریف نکردم داشتم علت اولیه ایجاد رکود را ذکر میکردم که توی بی سواد وقتی چشمات تا به تا میبینه برعکس فهمیدی۳-اون کارشناس هایی که تو اومدی نظراتشون را گذاشتی من که مدرک تحصیلیم توی این زمینه هست نمیشناسمشون معلوم نیست کی هستند
    آقای محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام که دکترای اقتصاد دارد و طراح اقتصاد مقاومتی هم هستند و برنامه های بالا دستی اقتصادی کشور در دبیرخانه مجمع تشخیص توسط ایشان طراحی میگردد ببین چی گفته،مهندس خوش چهره چی گفته
    اون کارشناسه که تو گفتی ۲۲درصد سود بانکی و تورم۱۴درصدی داره زر میزنه اگر اینطوری نباشه تورم خار مملکت را میگاید دقیقاََ این حرف احمدی نژادی هست یک رومنطق منسوخ هست

   • میخواهی بفهمی که من وقتی رکود را میگم تو باید به خودت بخندی ببین این را همون بند اولش بسته:
    http://www.yjc.ir/fa/news/5544765/%D8%B1%DA%A9%D9%88%D8%AF-%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF%DB%8C-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA
    اگر میخواهی وقتی بزرگ شدی مثل احمدی نژاد نشی این را هم در باره رکود تورمی بخون
    http://donya-e-eqtesad.com/news/550257/

   • اولا از ادبییاتت خیلی خوشم اومد. زیاد زر میزنی خار مملکت رو می … و … / اینا نشون میدن چقدر با فرهنگی. اگه همین کلماتو من کیگفم مجله رو پر میکردن که های چقدر بی ادبه !
    دوما من کور نیستم عزیزم تو آدم مغلطه گری هستی.
    میگی من رکود رو تعریف نکردم خیله خوب پس این چیه ؟
    رکود خالی یعنی وقتی تولید از تقاضا بیشتر باشه و تورم خالی یعنی وقتی تقاضا از تولید بیشتر باشه

    عمه من گفته رکود یعنی وقتی تولید از تقاضا بیشتر باشه ؟!

    دوما ۴ روز فکر کردی تا گند هاتو اینطوری بپوشونی ؟! بگی تو کوری ؟ خخخ

    مورد بعد گفتی من این اقتصاد دان ها رو نمیشناسم چون رشتم همینه من در جواب تو میگم خاک بر سرت دوست عزیز که من که رشتم مهندسی هست اینارو میشناسم و تو نمیشناسی . احتمالا یکی از همین دانشجوهای دانشکاه آزاد غیر اسلامی هستی. اگه احمق نبودی میفهمیدی این اقتصاد دان هایی که گفتم ۲ تا شون نماینده مجلس هستند.حالا تو اگه نماینده مجلس رو نمیشناسی به درک. تازه کارشناس های زیادی بودند من گفتم اینایی رو نام ببرم که سرشناس ترند ولی نگو ب دیوار بحث کردن سودش بیشتره.
    داداش یه نصحیت میکنم تا گند بیشتر نزدی خفه خون بگیر چون من از بحث کردن با امثال تو خسته نمیشم. همین لرسو رو هم همیطنوری جوابشو میدادم میگفت تو نفهمی !

   • ولی من نمیگم که تو نفهمی بلکه در قبال فهمیدن مقاومت میکنی
    تو رکود تورمی را که من گفتم نوشتی و جلوش علامت تعجب گذاشتی(رکود تورمی!!!)نمیفهمی چنین چیزی هست بعد میگی لرسو بهت گفته نفهم اقتصاد دان سیاست زده ای که تو مریدش هستی که در حرف زدنشون رعایت اخلاق علمی را نمیکنند و هر دری وری را بابت منافع حزبی خودشون و تخریب حزب سیاسی مقابل میگه را بهش اینقدر نناز چون تاریخ انقضا دارند حتی اگر نماینده مجلس باشه
    من از محسن رضایی گفتم که یک مهره کاملاََ بی طرف هست تازه تمایلاتی هم برعلیه اصلاحات داره نه مثل تو که از مجسمه ابوالهول خودتون میگید که۴روز دیگر هیچ کس نمیشناسدش
    تو اونقدر که فکر میکنی نمیفهمی و البته اونقدر هم که فکر میکنی انصاف توی کلامت نیست چون سرمشقت را یکسری آدم نفهم و بی انصاف برات مینویسند

 2. فقط گریم گرفت….

 3. خوبه دیگه باز نزدیک انتخابات شد و…..
  کاشکی یکم فقط یکم وجدانن داشته باشن این مسئولین.

 4. بهناز.آبادان

  دهه شصتیا که سوختن..انشاالله واسه دهه های بعد فرجی بشه..

 5. امید جدی دارم که تا چند سال دیگر شرایط کشور به شکلی خواهد بود که حتما کار مناسب و مفیدی خواهید داشت.
  خداییش این حرفش لااااایک داشت…
  دورد بر ظریف
  وطنم پاره تنم
  ایران ایران ایران
  هالالای لالای

  عه راسی ببخشید فقط یه چیزی ؛ ایشون عنوان نکردن دقیقا تا چندسال دیگه عایا؟؟؟؟؟؟

 6. از این وعده وعیدا زیاد دادن .اینم یه جوری خواسته طرفو بپیچونه .

 7. این تازه خوبه دربارهی پارتی هیچی نگفت معلوم نیست خودش به کسی وصله یا واقعااومده سرکار و به فکر ما مردمه

  • برو سابقه کاری ظریف را در بیار ببین پارتی بوده و از استانداری و شهرداری رییس جمهور شده یا از اول نخبه بوده

   • خوب تو که رفتی و سابفه اونو در آوردی بیا و در اختیار ما قرار بده در غیر این صورت (هیس) . بیکار نیستیم بریم به آدمی مثل این وقت خودمونو هدر بدیم
    در عوض سابقه این ظریف میگه وقتی کشورش جنگ شده فورا واسه جهاد علمی به نیویورک شتافته !!!

   • شما که مثل گنده تون احمدی نژاد دوست دارید پرونده در آوردن را
    همون موقع که رزمنده های ما داشتند توی جبهه های حق علیه باطل مردانه و با اقتدا به حضرت سید الشهدا میجنگیدند محمد جواد ظریف هم نماینده ایران در سازمان ملل بود و در عرصه دیپلماسی با ایادی شیطان جهاد میکرد
    اما ابوالفضل تو که فهمت به این چیز ها نمیرسه

   • آره بهت حق میدم. منم اگه جا تو بودم واسه دفاع از همچین آدمی با یه همچین حرف هایی خودمو قانع میکردم.

    اما نمیدونم چرا شهید چمران که دکترای فیزیک پلاسما داشت درس رو ول کرد و واسه دفاع از ناموسش اومد ایران !!!!!!! میبینی شاپور این چیزی که تو نمیفهمی.

   • تو که میفهمی بگو ببینم دکترای فیزیک با علوم سیاسی یکی هست؟
    طرف با دکترای فیزیک میبایست بره نماینده ایران تو سازمان ملل بشه؟دکتر چمران قبل از جنگ ایران و عراق در لبنان کلی سابقه جهاد و جنگ داشته و متخصص جنگ های نامنظم بوده در راستای تخصصش اومده در جبهه های ایران شده فرمانده جنگ های نامنظم نمایندگی ایران در سازمان ملل در اون سالهای جنگ را هم بالا خره یکی میباست انجام بده حالا گناه کرده مگه ما که داعش نبودیم که کار به هیچی نداشته باشیم و فقط جنگیم اصلاََ امام خمینی اون سالها عقلش نمیرسیده و عقل تو میرسیده
    این نفهمیدن تو دلیلش اینه که فکر میکنی زیاد میفهمی

   • خوب باشه زیاد دور بر ندار. یه حرف منو جواب بده من دیگه به تو چیزی نمیگم. تو گفتی ظریف واسه جهاد علمی رفته آمریکا و واسه اینکه مملکت بلاخره تحصیل کرده میخواد و از این چرت و پرت ها.
    خوب حالا سوال من اینه که جنگ سال ۱۳۵۹ شروع شد . یک سال قبلش یعنی ۱۳۵۸ ظریف دکترای علوم سیاسی خودشو از دانشگاه دنور گرفته بود یعنی کلا فارغ التحصیل شده بود.چرا دقیقا یک سال قبل از جنگ با همسرش به قصد اقامت رفت آمریکا ؟!

    تو داری میگی واسه جهاد علمی بوده دیگه نه ؟! خوب اون زمان درسش تموم شده بوده چرا واسه اقامت رفته اونجا اونم یک سال قبل جنگ ؟!

    فهمیدی واسه چی میگم احمقی ؟ چون اگه نفهم نبودی از کسی که می خواستی واسش لاپوشونی کنی حداقل یکم اطلاعات جمع میکردی چون اگه همون اول اطلاعات رو داشتی میفهمیدی باید خفه شی چون این شرو ورا واسه یکی کثل خودت خوبه.دوست دارم ببینم چی جواب میدی .منتظرم

   • ابوالفضل خر هستی یا خودت را به خری میزنی من کی و کجا گفتم که ظریف واسه جهاد علمی رفته آمریکا دارم میگم در نمایندگی ایران توی سازمان ملل که مقرش در نیویورک آمریکا هست بوده،میفهمی که نمایندگی یا سرکنسولگری ایران یعنی چی؟
    http://hamshahrionline.ir/details/227151

   • حالا دیگه ابوالفضل خفه شو از ظریف آدم حساب تر برای این پست وزارت امور خارجه کسی توی ایران نیست تو هم نشین فک اضافه بزن

   • بحث من و تو این بود چرا شهید چمران واسه جنگ بر میگره ایران ظریف میره آمریکا . این تویی که خودت رو زدی به خریت چون کار امثال تو همینه .

   • بحث ما چیز دیگری بود که تو شهید چمران را آوردی وسط
    ظریف آمریکا بوده و در ادامه کارش آمریکا مونده و کارش هم شخصی نبوده مامور جمهوری اسلامی بوده چون تخصصش اون بوده ولی چمران تخصصش جنگ نامنظم بوده که محل اجرایی تخصص چمران در جبهه ها بوده ولی ظریف در مقر سازمان ملل اما تو چون انصاف نداری میگی ظریف کار بدی کرده اگر پست های ظریف در آمریکا واسه مثلاََ یک اصول گرا بود الان سند افتخارتون بود ولی حالا هی حرف مفت میزنید
    میخواستی همه ایرانی ها اون سالها میومدند ایران و میرفتند تو جبهه و کسی اصلاََ کاری به مجامع بین المللی نداشت مثل الان داعش میجنگیدیدم

 8. شاهپور حالا کی از احمدی نژاد حرف زد
  نگران هم نباش اون نمیاد تو انتخابات

  • خودش که مهم نیست اما مهره ای که اون ازش در انتخابات حمایت میکنه و تفکر اون را داره مضر است هر چند مردم در ۲انتخابات اخیر نشون دادند اندیشه احمدی نژاد دیگه رای نمیاره

  • مگه نمی دونی ؟ به اینا گفتن تا از گند روحانی و ظریف حرفی زده شد بگید تقصیره محموده !!!

   • محمود خودش هم میگفت تقصیر۳دولت قبل از من هست
    واقعیت برای ابوالفضل تلخ هست محمود این کاره نبود و نیست و نخواهد شد

 9. بزک نمیر بهار میاد ؛با حلوا حلوا گفتن دهان شیرین نمیشه و خلاصه به قول گفتنی خوب دست بسرش کرده

 10. سرباز جنگ جهانی2

  حرفی چرت نزینید ظریف خاطرخواهاش زیادن به کوری چشمای اونای که منفی دادن (بای بای)

پاسخ دهید

لطفا نام شهر خود را ذکر کنید مثال (علی از تهران)