ورشکستگی کارخانه ارج! قدیمی ترین کارخانه ایران

http://media.farsnews.com/media/Uploaded/Files/Images/1395/03/22/13950322144449929_PhotoL.jpg
 
 
تمام خطوط تولیدی کارخانه ارج که قدمتی بیش از ۸۰ سال دارد هم اکنون به طور کامل متوقف شده و در سالهایی که بیش از دوهزار نیروی کار در آن فعال بودند به کمتر از صد نفر رسیده است…
 
دنبال تشدید مشکلات تولید در اولین کارخانه تولید لوزام خانگی کشور، ارج رسماً از هفته گذشته تعطیل و ماشین آلات کهنه این کارخانه هم به فروش گذاشته شد تا پایان عمر برند ۸۰ ساله ایرانی اینگونه رقم بخورد.

اولین کارخانه تولید لوزام خانگی کشور که نامی آشنا برای تمام مردم ما دارد و کمتر شخصی با تولیدات آن بیگانه است به دلیل تشدید مشکلات تولید رسماً از هفته گذشته تعطیل شد.

البته این کارخانه در طول سال‌های اخیر با بروز مشکلات مالی و حضور برندهای مختلف خارجی سهم قابل توجهی از بازار را در اختیار نداشت وبا توجه به ماشین آلات کهنه دیگر قادر به تولید محصولات متنوع لوزام خانگی نبود.

 
 
http://media.farsnews.com/media/Uploaded/Files/Images/1395/03/22/13950322132050464_PhotoL.jpg
 

کارخانه ارج در سال ۱۳۱۶ در یک کارگاه کوچک واقع در خیابان سی متری تهران به اتفاق ۸ کارگر ساده فعالیت خود را آغاز کرد. در سال ۱۳۴۸ با کارگاه­های متعدد و ماشین‌های جدید در زمینی واقع در جاده مخصوص کرج با همراهی مهندسین و کارگران مبتکر و ماهر با تکنیک­های مدرن روز فعالیت خود را ادامه داد.

این کارخانه از اول فروردین ماه ۱۳۵۲ به صورت شرکت سهامی عام درآمد و قسمتی از سهام آن در مرحله اول به کارکنان و سپس به مردم ارائه شد.در سال ۱۳۵۷ با ملی شدن کارخانجات، عمده سهام آن به صنایع ملی ایران واگذار گردید که تا سال ۱۳۷۴ تحت پوشش این سازمان بود و پس از آن در همین سال، بخشی از سهام سازمان صنایع ملی به کارکنان ارج و مردم و عمده سهام آن به بانک ملی ایران واگذار گردید.

به روز نشدن ماشین آلات و انتصاب مدیران دولتی در این کارخانه باعث شد تا نتواند از پتانسیل خود برای تولید محصولات روز استفاده کند به نحوی که در چند سال اخیر تصمیم به فروش این کارخانه گرفته شود. حتی در یک سال گذشته بخشی از این کارخانه در اختیار ایران خودرو قرار گرفت تا به عنوان پارکینگ خودرو از آن استفاده کند.

تشدید مشکلات برای این واحد تولیدی به حدی شده که مدیران هفته گذشته تصمیم به تعطیلی رسمی آن گرفته و ماشین آلات کهنه آن را برای فروش گذاشته اند، این در حالی است که کارخانه ارج در مقطعی به عنوان سوپر مارکت لوازم خانگی ضمن برند سازی انواع لوازم خانگی را تولید می کرد.

 
http://media.farsnews.com/media/Uploaded/Files/Images/1395/03/22/1395032213205271_PhotoL.jpg
 
http://media.farsnews.com/media/Uploaded/Files/Images/1395/03/22/13950322132032664_PhotoL.jpghttp://media.farsnews.com/media/Uploaded/Files/Images/1395/03/22/13950322132033444_PhotoL.jpghttp://media.farsnews.com/media/Uploaded/Files/Images/1395/03/22/13950322132037921_PhotoL.jpghttp://media.farsnews.com/media/Uploaded/Files/Images/1395/03/22/13950322132035784_PhotoL.jpghttp://media.farsnews.com/media/Uploaded/Files/Images/1395/03/22/13950322132037204_PhotoL.jpghttp://media.farsnews.com/media/Uploaded/Files/Images/1395/03/22/13950322132047719_PhotoL.jpghttp://media.farsnews.com/media/Uploaded/Files/Images/1395/03/22/1395032213205271_PhotoL.jpg
 
 ✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان:

۲۲ دیدگاه

 1. عه گفتن که تعطیلی کارخونه ارج شایعه س که
  اگه باشه که دیگه واقعا باید تحسین کرد وضع تولید داخلی رو (عصبانی)
  واقعا اقایون خسته نباشن
  فشار نیاد بهشون با این همه کار
  از بس تولیدات کره ای ریخته تو بازار

 2. از برکات برجام است .. .

  • اقا خواهشا چرت وپرت بلغور نکنید واز سادگی یک مشت عوام سو استفاده نکنید….
   تعطیلی کارخانه ارج تکذیب شد
   مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی در گفت وگوی اختصاصی با ایرنا ضمن تکذیب تعطیلی کارخانه ارج، انتشار گسترده این خبر کذب را فضاسازی رسانه ای علیه دولت دانست و گفت: هفت شرکت داخلی و خارجی متقاضی خرید این کارخانه هستند که بعد از بررسی نهایی، واگذاری انجام می شود.
   (منبع:عصر ایران)
   درود بر روحانی
   درود بر خاتمی
   درود بر اصلاح طلبان

 3. جناب مسیب این دولت پاکدست دزد محمودخان مغول سعی در فضاسازی علیه دولت روحانی که با بدترین مشکلات داره ایرانو اداره میکنه داره….لطفا شما یا خبر را نشر نکنید یا خبر را کامل نشر بدهید….
  این همه کارخانه زمان محمودخان مغول تعطیل شد ….این مسئولین کدوم گوری بودن صداشون در نمیومد …حالا برای یک دروغ این همه علیه دولت روحانی خبر پراکنی میکنن….
  فقط هم سایت های وابسته به اصولگراها داره برجام وارج را ربط به هم میده….
  درود بر روحانی….درود بر خاتمی…..درود بر اصلاح طلبان

  • دقیقا درست میگید
   برای مثال کارخانه قند و شکر تعطیل شد و علت تعطیلی اش هم به گفته رئیس جمهور اون موقع گران بودن شکر داخلی نسبت به شکر چینی بوده است.
   آیا تبعات این کار وابسته شدن به کشور های دیگر نیست آن هم زمانی که بهترین ها رو داریم.
   این یه نمونه از تعطیلی های کارخانه در زمان احمدی نژاد.

   • شکر زاقارت برزیلی را وارد کردن…با گندم مصنوعیه چینی ها….برنج پلاستیکی هندی….

    • گفت شکر آرژانتینی لب مرز بخریم ارزون تر از تولید داخل هست بعد گفتند محمود مغول چرا از ما گرون میشه گفت کارخونه های قند و شکر ما قدیمی هست هزینه بر هستند و بهای تمام شده را بالا میبرند خلاصه نوسازی نکرد اون کارخونه هارا و تعطیلشون کرد در تبع این اقدام هوشیارانه کلی کشاورز چغندر قند کار بیکار شدند و دوبار محمود مغول تدبیر به خرج داد و به چغندر قند کاران گفت خوب برید سیب زمینی بکارید من خودم تضمینی ازتون میخرم خلاصه کلی سیب زمینی اضافه اومد و ایشون مفتی اون سال دادند به مردم با کلی هزینه برای دولت اینجوری شد که دولت نهم(۸۴تا۸۸) به دولت سیب زمینی معروف شد

  • والا همچین میگن که از افتخارات دولت روحانی و اثرات برجام هست ک انگار اون ۸سال تو ایران زندگی نمیکردن (قهر)

   • دوست از عزیز مانا شما هنوز نفهمیدی سره قراداد برجمان چای (ترکیبی از برجام و ترکمنچای ) چه کلاه گشادی سره ایرانیا رفت بدبخت حق خودتو با حمایت از این فرد داری ضاییع میکنی !

    • اقای مثلا محترم،اولا بهتره شما اول برید ادبیاتتونو درست کنید بعد نظر بدید ،مگه توهینی بهتون شد ک با الفاظ”بدبخت”،”نفهمیدی” و لحن زنندتون جواب میدید که قطعا شایسته ی شخصیت خودتونه .. بدبخت کسی هست که سعی داره عقاید بقیه رو به تمسخر بگیره و با توهین به دیگران سعی کنه نظرشو به بقیه تحمیل کنه..ضمنا به جای حمله به اینو اون اول برید درست نظرو بخونید بعد حرف بزنید ،من از کسی حمایت نکردم، حرفم اینه نباید چشارو رو حقیقت بست ،انچه عیان است چه حاجت به بیان است..

    • این اصول گراها همه شون از اون احمدی نژاد که اسوه شون هست تا همین کوچولوهاشون ادب و اخلاق تبلیغات سیاسی و انتخابات را ندارند سال۸۸ میرحسین موسوی خطاب به احمدی نژاد در پاسخ به همین چاله میدونی حرف زدنش فرمودند:
     (گل) ادب مرد به زدولت اوست (گل)
     از اون موقع به بعد این جمله را از هرجا که تونستند حذف کردند (مسخره) (شکلک) (گل)

   • امید از شمال

    ما زندگی میکردیم .ظاهرا شما جای دیگه زندگی میکردین. ما دیدیم که چه کارخونه ها و کارگاهها یی ک ایجاد شد و چقدر اشتغال ایجاد شد.میشه بگید روحانی چیکار کرد. میتونین حتی بشمرین ک جن نفر تو این ۳ سال بیکار شدن. برید تو خیابونها رو ببینیند ک چن نفر دارن دست فروشی میکنن

 4. یخچال جهیزیه مامانم مارکش ارج هستش مال سال ۱۳۶۳!!! (شادی)
  هنوز تو انباری داریمش از دل نمیشه بندازیم دور.ولی خداییش سالم سالمه (خنده) (خنده) (خنده)

 5. /***/

  مجله مراحم: بحث های مربوط به احمدی نژاد و خاتمی تایید نمیشود

 6. همونطور که سزای گرون فروش نخریدنه، سزای آشغال تولید کن هم نخریدنه،ارج قدیما خوب بود،انقد در راستای بقیه تولید کننده ها داخلی کیفیت رو کاهش داد که دیگه، کسی زیر بارش نمیره،پارس الکتریک هم همینطوروهمه تولید کننده ها،اگه کیفیت درست نکنن به همین سرنوشت دچار میشن،حالا رییس جمهور احمدی نژاد باشه یا روحانی،یا هر کسی دیگه

پاسخ دهید

لطفا نام شهر خود را ذکر کنید مثال (علی از تهران)