پارس الکتریک هم ورشکست شد

 

پارس‌الکتریک هم تعطیل شد

 

 فساد گسترده و بی‌تدبیری در این مجموعه منجر به وقوع تخلفات فراوان توسط مدیران این مجموعه شده تا آنجا که بنا به گزارش بازرسان بورس پلمب کارخانه زیرمجموعه به‌دلیل قاچاق کالا و محکومیت شرکت و نیز سوءاستفاده دیگر زیرمجموعه‌های شستا از املاک و دارایی‌های بسیار با ارزش شرکت بدون اعمال روال قانونی و تضییع حقوق سهامداران خرد از آن جمله است.

پارس‌الکتریک هم تعطیل شدبه گزارش مشرق، در بهار تبلیغات ریاست‌جمهوری یازدهم، حسن روحانی، کاندیدای ریاست‌جمهوری به مردم قول داد به وضع اشتغال و صنعت سامان دهد و بگذارد هم چرخ صنعت بچرخد و هم سانتریفیوژ. او از اینکه این‌ همه برای کارگران چینی اشتغالزایی شده گله کرد و قول داد برای کارگران ایرانی شغل و کار فراهم کند و به این بیکاری افسارگسیخته، لجام بزند.

اما اکنون که ۳ سال از آن حرف‌ها می‌گذرد نه‌تنها صنعت و اشتغال سر و سامان پیدا نکرده‌اند بلکه کارخانجات قدیمی با برندهای جاافتاده یکی‌یکی تعطیل و کارگرانش بیکار می‌شوند. 

شهریور سال گذشته نیز «وطن امروز» در گزارشی به وضع نابسامان کارخانه پارس‌الکتریک پرداخت و از تعطیلی و بیکار شدن کارگران باقیمانده آن خبر داد. 

برخی سهامداران شرکت پارس‌الکتریک نیز در نامه‌ای به حسن روحانی، رئیس‌جمهوری نوشتند این شرکت که در تولید صنایع صوتی و تصویری فعالیت می‌کرده، حاصل کار مدیریت ضعیف آن، ۱۳ سال زیان عملیاتی مستمر داده است به‌طوری‌که از سال ۱۳۹۰ تاکنون به بهانه عدم توجیه اقتصادی در صنعت صوتی تصویری همه فعالیت‌های عملیاتی خود را متوقف کرده و ۳ هزار کارگر آن شرکت اخراج شده‌اند و اکنون فقط ۳۰  نفر به‌عنوان مدیریت و نگهبانی حقوق می‌گیرند. 

گفتنی است مدیریت و مالکیت این مجموعه در اختیار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و بزرگ‌ترین نهاد سرمایه‌گذاری کشور- شستا – است که خود مسؤول و الگوی ایجاد اشتغال و بهره‌وری در کشور هستند. 

اینان در ادامه آورده‌اند که پارس‌الکتریک دارایی‌های هنگفتی همچون بیش از ۳۲ هکتار زمین در محدوده شهر تهران، بیش از ۵۰ هکتار زمین در مرند، ۲ هکتار زمین در تاکستان، املاک صنعتی در قزوین، املاک صنعتی در سیرجان و املاک صنعتی در دماوند داشته و مالک ۵ کارخانه صوتی تصویری تهران، لوازم خانگی قزوین، تولید لوله «GRP» مرند، قطعات الکترونیک سیرجان و کارتن البرز است که دارای ارزشی بیش از ۲۰۰۰ میلیارد تومان است اما با شگفتی شاهدیم از سال ۸۳ تاکنون به مدت ۱۳ سال هیچ سود عملیاتی به سهامداران خود پرداخت نکرده است. 

فساد گسترده و بی‌تدبیری در این مجموعه منجر به وقوع تخلفات فراوان توسط مدیران این مجموعه شده تا آنجا که بنا به گزارش بازرسان بورس پلمب کارخانه زیرمجموعه به‌دلیل قاچاق کالا و محکومیت شرکت و نیز سوءاستفاده دیگر زیرمجموعه‌های شستا از املاک و دارایی‌های بسیار با ارزش شرکت بدون اعمال روال قانونی و تضییع حقوق سهامداران خرد  از آن جمله است. 

همچنین بنا به گزارش بازرسان،به‌رغم کاهش نیروی کار به ۵۰ نفر و توقف فعالیت شرکت، شاهد افزایش هزینه‌های شرکت در قالب افزایش نامعقول و خارج از ضوابط و مقررات، حقوق، مزایا و حق‌المشاوره‌های گزاف خارج از عرف دنیای تجارت هستیم. 

البته در ۳ سال گذشته مکاتبات بسیار زیادی با مدیران کارخانه، شستا، وزارت کار(مالک کارخانه) و حراست‌های مربوط انجام شده که هیچ پاسخ و نتیجه‌ای در بر نداشته است. 

متاسفانه مدیران منتخب وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پارس‌الکتریک مغایر فرمایشات رهبری با بی‌توجهی و اهمال و عدم بهره‌وری از سرمایه ضعیف‌ترین قشر مردم، باعث هدررفت دارایی و سرمایه کشور و موجب تضییع حقوق سهامداران و کارگران شده‌اند.

منبع: مشرق

 
✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان:

۳ دیدگاه

 1. در مرداد سال ۵۸ قانونی که به بند (پ) معروف هست با فشار احزاب کمونیست تصویب شد.براساس آن اموال ۵۱ شرکت بزرگ خصوصی که در اونها حدود سیصد هزار نفر شاغل بودن با دستور مهدی بازرگان مصادره شد. در کشورهای کمونیست شرکت یا کارخونه خصوصی وجود نداره و همه متعلق به دولت هست و احزاب کمونیست میخواستن ایران رو کمونیستی کنن. سایر احزاب از جمله اسلامگراها فرصت رو برای به دست آوردن پول بزرگ مناسب دیدن این طرح حمایت کردن. بزرگترین و معروفترین شرکتها ایرانخودرو و سایپا، کفش ملی بلا و وین، ارج، آزمایش ،پارس الکتریک، پارک ارم، فروشگاهای زنجیرهآی کوروش، انتشارات امیرکبیر بودن. همه این شرکتها یا ورشکسته شدن یا دیگه جایی تو بازار ندارن. فعال ترین اینها ایرانخودرو و سایپا هست که به خودرو بی کیفیت با قیمت بسیار بالا معروفن.
  نکته جالب اینکه بعضی از صاحبان سابق این شرکتها هنوز هم موفق هستن. مثل موسس ایران خودرو که در از خوشنامترین نمایندگان فروش شرکت بنز در آمریکا و انگلستان هست و به عنوان کار آفرین برتر از ملکه انگلستان لقب “سر” دریافت کرده.
  صاحب نمایندگی انحصاری کترپیلار (بزرگترین تولید کننده لودر و ماشینهای راهسازی در جهان) در ایران که در همون دوران قبل از انقلاب از تاجران آینده دار ایران به شمار میرفت الان نماینده فروش کترپیلار در تمام اروپا هست.
  مهمترین صدمه ای که مصادره این شرکتها به ایران زد و هنوز اثرات آن باقیست عدم اعتماد سرمایه گذاران خارجی برای حضور در ایران هست که از ترس مصادره اموال، با وجود تلاشهای دولت هنوز به بازار ایران نگاهی پر از شک دارند.

 2. مراحم برای چی خبر دروغ نشر میکنی….
  مدیرعامل پارس الکتریک با تکذیب تعطیلی این شرکت، گفت: مشکلاتی همچون پلمپ کارخانه سیرجان و پرونده کارخانه کرج در کمیسیون ماده ۱۰۰، مربوط به سال ۱۳۸۷ و زمان مدیریت های مختلف دولت گذشته است؛ در دو سال اخیر این موانع برطرف شده و پارس الکتریک در حال احیاست.
  منبع:اقتصاد انلاین

  امروز در ادامه سریال جریان سازی و سیاه نمایی علیه دولت، برخی سایت ها با انتشار خبری، مدعی تعطیلی کارخانه پارس الکتریک شدند. موضوعی که مدیران این شرکت آن را رد و از احیای دوباره این مجموعه، با اقدامات انجام شده در این دولت خبر دادند.

پاسخ دهید

لطفا نام شهر خود را ذکر کنید مثال (علی از تهران)