پیام حک شده در شن های مریخ به زبان مورس + عکس

 
 
 
مریخ منحصر بفردترین پیام کشف شده روی مریخ! +عکس

 
 

ناسا مجموعه ای عجیب و تیره رنگ از تپه ها و برجستگی ها روی مریخ شده است که به شکلی عجیب به نقطه ها و خط تیره های زبان مورس شباهت دارد.براساس گزارش دیسکاوری، این اولین باری نیست که محققان چنین نقوش و الگوهایی را روی شن های مریخی کشف کرده اند،

اما به لطف ساختار جغرافیایی منحصربه فرد این تپه ها، این منطقه مملو از تپه های شنی که در جنوب قطب شمال مریخ واقع شده، الگوهای مورس مانند خود را واضح تر نشان می دهد و دانشمندان این امکان را دارند تا پیام حک شده روی آن را ترجمه کنند.

واضح است که این پیام ها به صورت طبیعی روی تپه ها حک شده اند، درست مانند آنچه روی تپه های شنی زمینی رخ می دهند، این نقاط و خطوط روی تپه ها به واسطه وزش باد و جهت باد ایجاد می شوند.

ناسا در اطلاعیه خبری خود توضیح داده است آنچه این الگوهای مورس مانند را روی این تپه ایجاد کرده است ،کمبود شن در این منطقه است از این رو شن زیادی برای جا به جا شدن به دست باد در این منطقه وجود ندارد.

خط تیره های بلند توسط بادهای دو جهته ایجاد شده اند، یعنی بادهایی که در زاویه ای مناسب نسبت به تپه در وزشند. در طول زمان بادهایی که از جهت مخالف می وزند، مواد را به شکل خطوطی طولانی و تیره درمی آورند.

 

 

نقطه های تیره رنگ مریخی کمی مرموزتر از خطوط هستند. زمین شناسان معتقدند این نقاط زمانی ایجاد می شوند که پدیده ای فرایند شکل گیری تپه های شنی خطی را مختل می سازد، اما ناسا هنوز به درستی هویت این پدیده مختل کننده را درک نکرده است و از این رو هنوز چنین تصاویری از مریخ به ثبت می رساند.

این تصاویر توسط دوربین HiRISE متصل به مدارگر اکتشافی مریخ به ثبت رسیده است، کاوشگری که طی دهه گذشته در مدار مریخ در چرخش بوده است.

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان:


کانال پزشکی دکتر سلام

کانال حرف حساب

۲ دیدگاه

  1. حتما ی ایرانی رفته پیج مریخی ها کامنت گذاشته
    0    0
⭕️دیدگاه حاوی توهین به کاربران تایید نمیشود
⭕️اگر دیدگاهی توهین آمیز به کاربر یا مسئولین کشورمان اشتباهاً تایید شده در همان صفحه اعلام کنید تا حذف شود. تشکر.

پاسخ دهید

لطفا نام شهر خود را ذکر کنید مثال: علی از تهران

(گل) 
(شکلک) 
(بی تقصیر) 
(ماااچ) 
(دلشکسته) 
(تعجیب) 
(عصبانی) 
(پز) 
(گریه) 
(خنده) 
(مارو گرفتی؟) 
(خنده زیاد) 
(عینک) 
(بغض) 
(هیس) 
(قهر) 
(خمیازه) 
(تمایل) 
(چونه خاروندن) 
(تشویق) 
(شاکی بودن) 
(آه) 
(زبون) 
(کلاه) 
(بای بای) 
(دراز شدن دماغ) 
(مو کندن) 
(نگاه) 
(سوال) 
(سوت) 
(دلخور) 
(غمگین) 
(چشمک) 
(خجالتی) 
(تماشا) 
(مسخره) 
(عشق) 
(شادی) 
(لایک) 
(ضایع شدن)