چرا جوانان از ازدواج فرار میکنند؟

http://morahem.com/majale/wp-content/uploads/2016/09/دختر-و-پسر-فحشا-ازدواج-سفید.jpg

 

نم نمک شوخی‌های خانوادگی درباره عروس و داماد کردن پسران و دختران از جمع‌های خانوادگی رخت بسته است و خانواده‌ها به طور جدی درباره ازدواج فرزندان و نوه‌هایشان حرف نمی‌زنند. شاید از پدر بزرگ و مادر بزرگ تا نوه‌ها همه خود به سختی‌های ورود به زندگی زناشویی اگاه هستند و می‌دانند اگر باب آن چه شوخی و چه جدی باز شود، آنها در برابر استدلال‌های نسل جدید حرفی برای گفتن نخواهند داشت.

مجله مراحم؛ فرید براتی، روان‌شناس و مدرس دانشگاه می‌گوید: «باید تغییراتی را که در دیدگاه جامعه، جوانان، خواسته‌ها، انتظارات و اهداف و نگرش‌های آنها به وجود آمده است را در نظر بگیریم». نکته‌ای که با ظهور پدیده همبوده‌گی و وحشت از ورود به زندگی مشترک بیشتر رخ نمایی می‌کند. موضوعاتی که مسئله این گزارش هستند.

دکتر براتی معتقد است:« تغییر نگرش جوانان نسبت به مقوله ازدواج دلایل مختلفی دارد.  در این باره علاوه بر علل روان‌شناسی می‌توان از مسائل سیاسی و اجتماعی و اقتصادی نیز سخن گفت.» وی در همین رابطه افزود: «بمباران تبلیغاتی درباره ازدواج ممکن است جوانان را در موضع عکس العملی قرار دهد».

مردان و زنان در جستجوی شغل
حال پسری بعد از دو سال فاصله از دوران تحصیلی خود، دوران سربازی خودش را هم سپری کرده‌است و می‌خواهد کاری برای خود دست و پا کند یا در جایی استخدام شود. وی تازه اول راه است باید در وضعیت بد اشتغال بگردد و کاری برای خود پیدا کند. بدون تردید با نرخ بیکاری ۱۱ درصد (طبق آمار سال ۱۳۹۴) آنها شانس زیادی برای بدست آوردن شغل ندارند. از سویی دیگر سن آنها به دلیل دوران تحصیلات و سربازی افزایش پیدا کرده و فرصت‌های پیش رویشان سال به سال کمتر می‌شود.

وحشت از طلاق چگونه جوانان را نگران کرده است؟!
شواهد نشان می‌دهد جوانان از شکست در زندگی زناشویی خود نگران و مضطرب هستند. این روزها از هر گوشه و کناری خبر از جدایی و شکست یک زندگی زناشویی به گوش می‌خورد. زندگی‌هایی که برخی از آنها در همان ماه‌های اول به جدایی منتهی می‌شود. آمارها نیز این حقیقت را نشان می‌دهد. در سال گذشته بیش از ۲۱هزار ۴۵۰ ازدواج در همان سال اول به طلاق ختم شده است و ۱۸ هزار و ۴۸۰ وصلت نیز در سال دوم زندگی به جدایی ختم شده است.

همه گیر شدن وحشت شکست در زندگی به حدی زیاد شد که مسئولین تصمیم گرفتند دیگر آمار طلاق را علنی نکنند. تصمیمی که تنها پاک کردن صورت مسئله بود ولی علت آن درخورد توجه است. علت چیزی جز وحشت جوانان از طلاق نیست. البته نگرانی آنها نیز بی دلیل نیست چرا که به گواه آمارهای مرکز ثبت احوال کشور در سال ۱۳۹۳ ازهر ۴.۴ ازدواج ثبت شده در کشور یکی به جدایی منجر شده است.

نگرانی جوانان از شکست در زندگی مشترک به حدی افزایش یافته است که آنها به طور کلی قید ازدواج را زده‌اند یا نسبت به ورود به آن مردد هستند. برخی نیز سبک‌های جدید زندگی را انتخاب کرده‌اند. سبکی رسانه‌ها به آن ازدواج سفید می‌گویند.

فرید براتی، دکترای روان شناسی در همین باره می‌گوید: «وحشت از طلاق به این دلیل است که افراد گمان می‌کنند همدیگر را نمی‌شناسند و حتی آنها این عقیده را دارند که از شناخت یکدیگر ناتوان هستند». این استاد دانشگاه از بین رفتن سرمایه اجتماعی و کاهش اعتماد عمومی را عاملی بر وضعیت فوق دانست و افزود: «افراد اعتمادشان نسبت به دیگران کاهش یافته است این وضعیت خودش را حتی در همسرگزینی هم نشان می‌دهد. البته این بی‌اعتمادی در یک شراکت و چک‌های بی‌محل نیز قابل مشاهده است».

وی سپس به نقش مراکز مشاوره در توانمند سازی افراد در مقوله شناخت یکدیگر و ارتباطات اجتماعی اشاره کرد و یادآور شد نقش این مراکز در سیاست‌های ابلاغی رهبری نیز ذکر شده است. فرید براتی در ادامه یادآور شد فوبیای طلاق دلایل پایه‌ای تری هم باید داشته باشد که یکی از مهمرین انها مسئولیت گریزی است.

مسئولیت ناپذیر بودن نسل جدید
 دختر و پسری که این روزها وارد زندگی می‌شوند باید با سبک زندگی دوران مجردی خود خداحافظی کنند و اصول اخلاقی را بیشتر در نظر بگیرند. به بیانی دیگر آنها باید رفتارهای متعهدانه را در زندگی روزمره خود به کار ببندند.

آمارها نشان می‌دهند فقط در سال ۹۴ بوده است که مردان بین ۳۰-۳۴ ساله و زنانه ۲۵-۲۹ ساله  از ادامه زندگی متاهلانه شان بریده‌اند و کار به جدایی کشیده است و در سال‌های قبل از آن همواره مردان ۲۵تا۲۹ سال و زنان ۲۰-۲۴ سال کاسه صبرشان لبریز شده و کارشان به دادگاه کشیده شده است.

چنانچه این آمارها را با بازه سنی ثبت ازدواج مقایسه کنیم می بینیم که زوج‌های جوان کمتر از ۵ سال توانسته‌اند مسئولیت یک زندگی را تحمل کنند و سختی‌های زندگی مشترک را بپذیرند.

فرید براتی معقتد است برای حرکت به سمت زندگی مسئولانه افراد باید از دوران بچگی آموزش ببیند . وی معتقد است بچه‌ها علاوه بر آموزش باید به الگوهای نقشی نگاه نکنند. این استاد دانشگاه در همین باره گفت: «الگوهای نقشی امروز جامعه ما، خود مسئولانه رفتار نمی‌کنند و مسئولیت پذیر نیستند. به همین دلایل هست که جوان مسئولیت‌پذیری را آموزش نمی‌بیند».

 
 
http://morahem.com/majale/wp-content/uploads/2016/09/0.885318001314785921_taknaz_ir.jpg

جوانان ایران خودشیفته شده‌اند
دکتر فرید براتی ابتلاء خودشیفتگی در بین جوانان ایرانی را زیاد می‌داند. وی معتقد است: «رگه‌هایی از خودشیفتگی در جامعه و افراد آن دیده می‌شود؛ جامعه خودشیفته شکننده است». وی در همین رابطه افزود:«فرد خودشیفته شخصیتی غیرقابل پیش‌بینی و مسئولیت ناپذیر دارد و اینکه چرا نسل فعلی خودشیفته است؟! می‌تواند ناشی از تغییراتی باشد که در جامعه در حال رخ دادن است.».

وی درباره ویژگی‌های افراد خود شیفته می‌گوید:«آدم خودشیفته پاسخگویی ندارد و تا زمانی که از وی تعریف شود و به نیازهایش پاسخ داده شود، شما را همراهی خواهد کرد، در غیر اینصورت به شما پشت خواهد کرد».

زندگی‌هایی به سبک همبودگی (cohabitation)
همبودگی، هنوز برای خیلی از مردم عادی ناشناخته است اما زنگ خطر برای مسئولین و متولیان امور فرهنگی به صدا درآمده است. نوعی زندگی که در آن دختر و پسری در زیر یک سقف زندگی می‌کنند اما این تعهد و وابستگی خود را در جایی ثبت و ضبط نمی‌کنند. تنها وعده‌ای میان خودشان و طرف مقابلشان خواهد بود.

فرید براتی می‌گوید:«در این سبک افراد مسئولیتی به همدیگر ندارند؛ هرچند ممکن است متعهد باشند » وی سپس به تاریخچه این سبک زندگی اشاره کرد و گفت: «این پدیده برای اولین بار در نروژ رخ داد؛ آن هم در طبقه کارگر به دلیل مسائل اقتصادی پیش‌رویشان. آنها تصمیم گرفتند هرکدام هزینه‌های اقتصادی خودشان را بدهند ولی با همدیگر زندگی کنند. این تجربه سپس در سوئد نیز تکرار شد و در آن علاوه بر کارگران، دانشجویان نیز به این سبک گرایش پیدا کردند.»

وی معتقد است تجربه این پدیده تنها به دلایل اقتصادی نیست بلکه می‌تواند ناشی از عکس العمل جوانان به تبلیغات رسمی نسبت به اشاعه سبک خاصی از زندگی و زناشویی باشد. سبکی که تکثر درونی جامعه را نادیده می‌گیرد و فقط یک شکل از زندگی را به رسمیت می‌شناسد. براتی در همین باره افزود:«مسئله واکنش‌های عکس العملی در برابر تبلیغات ایدئولوژیک تنها به سبک‌های زندگی محدود نمی‌شود برخی از جوانان حتی پس از ازدواج نیز نسبت به پیام‌های ایدئولوژیک واکنش نشان می‌دهند این مسئله را حتی می‌توانیم در الگوهای فرزندآوری زوج‌ها نیز ببینیم.»

دکتر براتی، روان شناس و استاد دانشگاه در پایان گفت:«نسل فعلی عملگرا شده است. او تصور می‌کند نسل قبل، آرمان‌گرا بوده و به آرمان‌هایش نرسیده است. اما این نسل لذت ‌گرایی و عمل‌گرایی را انتخاب کرده است به همین دلیل ممکن است به دنبال مسائلی باشند که خیلی سختی و مسئولیت برایشان به همراه نیاورد.».

‌به زودی مسئولین هم از انکار رشد آن در کشور خسته خواهند شد. ازدواجی که ناشی از مجموعه‌ای از مشکلات مانند بی‌تعهدی نسل جدید و وحشت از طلاق و نظایر آن است. خبرنگار خبرآنلاین در گفتگوی با یکی از دختران و پسرانی که ازدواج سفید را تجربه کرده‌اند از این افراد نقل قول می‌کند که:«همین آمار طلاق را نگاه کنید که روز به روز بیشتر می‌شود. ما نمی‌خواهیم یکی از اینها باشیم». وحشتی طلاقی که نشان می‌دهد، این ماجرا دامن همه را گرفته است.
✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان:

۲۰ دیدگاه

 1. نوید از زیر سقف خدا

  جمع کنید بابا این خبر رو …چقدر حرف تکراری باید بشنویم.؟تا وقتی سرمایه های این مملکت صرف بلندپروازی منطقه ای میشه تا وقتی سرمایه دزدیده میشه و برخوردی با دزدا صورت نمیگیره وقتی با دنیا درمیوفتی ،اقتصادت میخوابه شغلی نخواهد بود و دیگه میلی به ازدواج برای جوونا باقی نمیمونه….این نسل یه روز کار اصلی رو میکنه…

  • خب معلومه چرا داره
   مشکل اقتصادی و بیکاری و مسکن
   داشتن دوس دخترررر که بر طرف میکنه نیازهای اولیه رو

   • برادر من…دختری که باهاش دوست بشی وبعدا ولش کنی ….بالاخره زن یه پسری میشه …. یعنی خیانت به اون پسر…..
    مشکلات اقتصادی و هرچیزی دیگه دلیل نمیشه بری خیانت به همنوع وهم جنس خودت کنی….

    • منم چنین چیزی تائید نمی کنم دادا
     ولی چه کنم اکثرایت همین شده فدات شم

    • یک ضرب المثلی هست میگه با دوست دختر خود ازدواج کنید وگرنه با دوست دختر دیگران ازدواج میکنید
     این ضرب المثل داره وفا داری را نشر میده حالا یا زود ازدواج میکنید یا دیر
     اما دوستان اشتباه از مردم هست که ۱-به محمود رای دادند و اون شد رییس جمهور که اینطوری بشاشه تو زندگی جوون ها و مملکت و۲-نصف مردم هنوز آگاه نیستند و میخواهند دوباره به این محمود و یا شخصی با سیاست او مثا سعید جلیلی رای بدهند

 2. ما که یوز ایرانی نیستیم که آخرین گونه نسل خودمون باشیم ! قطعا کیس واسه ازدواج داریم
  بی مسولیتی هم ناشی از ترس شکست در زندگی هست. اگه من امنیت شغلی داشته باشیم و مسکن داشته باشم، خر نیستم که مسولیت یک اتفاق شیرین رو قبول نکنم. بی مسولیتی واسه تا ۲۵/۶ ساله.
  دلیل اصلی یک چیزه : پول نداریم. پول

 3. شما با چه مجوزی عکس دیگران رو اینجوری منتشر میکنید؟

 4. دوستان اینها بهانه است پول ندارم دزدی میشه خونه ندارم و ازین حرفا بهانه های همیشگی برای توجیه کردن خودمون
  خدا جندین بار در قران و احادیث کفته که هزینه ازدواج را خودمن ضمانت می کنه
  اما ماها به ضمانت خدا اعتماد نداریم اما اگه پدر و مادر بگن ما حمایتت میکنیم با سر میریم
  یکم توکلمونو ببریم بالاتر (شادی)

 5. مقصر همه هستن…..
  حکومت:بیکاری-بی پولی-عدم توان مالی برای خرید مسکن و…
  جوانان:عدم پذیرش مسئولیت وفرار از زندگی که مطمئنا پرمشکلات….
  خانواده ها:سخت گیری در خرید طلا وعروسی ودخالت بیجا وتوقع زیادی و….

  • میدونی داداش مشکلات جوانان و خانواده ها هم که حل بشه مشکل ناشی از دولت اگر حل نشه فایده ای نداره ولی اگر مشکل از طرف دولت حل بشه اون ۲مشکل هم حل نشه باز میشه کاری کرد که اون ۲مشکل به چشم نیاد
   به نظرم بحران شخصیت و تعریف خانواده ها از شخصیت مهم ترین هست میبینی ۱ جوان مجرد در جمعی هست و شخصی میگه فلانی دخترش را شوهر داده ماشاالله چه دوماد خوبی گیرش اومده کارخونه فلان داره و کلی تعریف میکه از اون دوماده که ۴روزه شاید که اومده تو فامیل اونها و فقط از وضع اقتصادیش خبر دارند که خوبه و از بقیه موارد هیچی نمیدونند اما ازش تعریف میکنند که پسر پیغمبره

   • حالا اون پسر مجرده که بیکار هست یا کارش مسخره بازیه با درآمد کم ببینید که چقدر سرخورده میشه و اصلاََ به روی خودش نمیاره خوب معلومه که این پسره سراغ ازدواج نمیره تا وقتی که مثل اون داماده پولدار نشه همین حرف ساده دور همی اینجوری یک نفر را از ازدواج منصرف میکنه تازه شاید همون پسره میخواسته دختر همون شخص راوی را بگیره و خود اون شخص راوی هم راضی هست دخترش را به اون بده ولی همین حرف مفت باعث میشه اصلاََ چنین خواستگاری رخ نده و سن ازدواج بالا بره (گل) به نظر من حرف مفت بیشترین سهم را در نابودی یک ملت داره

 6. اصلا مسئله ی پیچیده ای نیست. پسری که تازه درسش تموم شده میره دنبال کار هرجا که میره سابقه کار میخوان و خدا عالمه که چطور ممکنه کسی که تازه فارغ التحصیل شده سابقه کار داشته باشه.نداشتن کار مساوی با عدم توانایی برای تشکیل خانواده وبماند که دخترام حوصله سختی کشیدن ندارنو از طرف مقابل حداقلش یه زندگی متوسط رو انتظار دارن.

  • آخه آجی خیلی ها میتونند همون زندی متوسط را داشته باشند ولی۱-تعریف افراد از زندگی متوسط متفاوت هست۲-مثل مثالی که توی کامنت قبلیم گفتم با حرف مفت زدن در جمع های خانوادگی و دوستانه و….باعث میشه جوانان خودشون را دست کم بگیرند

   • خب منظورم اینه که دختر تا وقتی خونه ی پدرو مادرش زندگی میکنه احساس کمبود نمیکنه حتی اگه خانواده مشکل مالی داشته باشه او حس نمیکنه چون پدرومادر از خواسته های خودشون میزنن تا خواسته های اونو رفع کنن بعدش ما نمیتونیم از دختری که اینجوری زندگی کرده یه دفعه ای بخوایم یه موجود بساز باربیاریم البته یه دلیل دیگه هم وجود داره دخترا ی مجرد دور و اطرافم که الان شاغلن و خودشون کاملا مستقلن ودرامد دارن اصلا حاضر به ازدواج نیستن میگن مگه اقا بالا سر میخوایم حالا کی بیاد اینارو راضی کنه ؟ بهترین پسرا با بهترین شرایط رفتن خواستگاریشون قبول نکردن. با مورد دومی که گفتین موافقم

    • خوب دیگه اشتباه بعضی از دختر خانوم ها همین هست که فکر میکنند شوهر آقا بالاسر هست یا فقط خرجی بده هست یا از این مضامین بد هست ولی نه شوهر برای یک دختر پناهی در مشکلات و مسائل روز مره هست شوهر و کلاََ همسر یک مکمل برای انسان است در جهت درک هتر دنیا،همسر یک آرامش در دل طوفان هست اما نباید کاری کنیم که خود همسر مشکل و نا آرامی و…بشود و این دست خود آدم هست با انتخاب خوب موقع ازدواج اون خانوم هایی که شما فرمودید اصلاََ ازدواج را رد کردند با جواب های ردی که دادند و وقتی که نسبت به ازدواج هوشیار بشوند شاید دیگه این موقعیت ها را نداشته باشند،من طرفدار ازدواج با انتخاب درست و به موقع هستم تا اینجوری هم بنیان خانواده ها محکم تر بشود و هم نسلی با اصالت و سالم داشته باشیم فرزند آوری در سن بالا چندین عارضه هم برای والدین و هم خود فرزند داره که نسل را ضعیف و بنیان خانواده را سست میکنه

    • بله قشنگ ترین توضیح رو در مورد ازدواج دادین ولی آیا در واقعیت همین طوره ؟من که هرچی مرد دیدم کارش امرونهیه از مردبودن بعضیا فقط همینو بلدن .الان وضعیت تو جامعه ی ما طوری شده که یه عده ازین ور بوم افتادن یه عده از اون ور میبینی دختر ایی که توسن ازدواجن ازدواج نمیکنن بعد دخترای سیزده چهارده ساله رو شوهر میدن به نظرم جفتش یه معضل بزرگه. بعدشم اینجا دختری که بخواد درس بخونه خودبه خود فرصت ازدواج رو از دست میده همشم حرفه که بعداز ازدواج میشه درس خوند سی ساله پسر بهش دختر بیست ساله میدن اما دختر سی ساله چقدر شانس ازدواج داره ؟ نتیجه میگیریم خونه بابا بهتره .

 7. با سلام
  جوانی که تا ۳۰ سالگی سرش به کار خودش بوده و تمام مدارج علمی رو گرفته، میخواد از این ۲۴ سوال عمری واسه تحصیلش استفاده کنه یه شغلی مناسب با زحمتش پیدا کنه، یهوویی عزیزان مسئول که بیشترشون با مدارک تحصیلی پایین بهش برمیگردن میگن چقدر توقعت بالاست برو خوداشتغالی کن کارگری کن، بعد هزار توجیح جور وا جور واسش میآرن آیا فکر میکنید این جوون حالی واسه زندگی خودش باقی میمونه که بره یکی دیگرو هم بیآره سربار خودش، عزیزان به اصطلاح مشتاق خدمت اگر بار خدمتتاشان را از گردن مرم وردارن و به جوونها هم اجازه استفاده از فرصتهای شغلی رو بدن کدوم جوونی هس نخواد ازدواج کنه و خودش رو از آلوده شدن به گناه دور نگه نداره

  • بله حرف شما خیلی درسته اما یک مشکل دیگه هم هست و اینکه جوانان پسر باید کنار درسشون از ۱۷ یا ۱۸سالگی یک شاگردی یا کاری را شروع کنند که اگر بعد تحصیلات بیکار موندند برند و لااقل موقتاََ همون شغل را دست بگیرند اما متاسفانه اکثراََ فکرش را نمیکردند که مملکت اینجوری بشه و با مدرک های عالی بیکار بمونند

 8. مکیه از کرمان

  اقا شاهپور بازم احمدی نژاد عده ای از مردم رو خونه دار کرد.چهارسال اول که خیلی کارا کردهمین انرژی هسته ای ودر اخر این قدرملت ایران رو خار نکرد که اخر هم هیچ.اگر چه تحریم بودو هست باتحریم به این چه هستیم رسیدیم من از این لحاظ که اقتصاد کشورمون مشکل داره موافقم ولی کمک نکردن به منطقه نه چون که وظیفه یک مسلمان دفاع از حق مظلوم هست ودر اخر این دوستی دختر و پسریک نا هنجاری است اگه بعضی دخترا عفت وحیاوصبر و بعضی پسرها غیرت وتلاش وکوشش داشتندازدواجی درست صورت میگرفت البته بازندگی ساده وسالم

پاسخ دهید

لطفا نام شهر خود را ذکر کنید مثال (علی از تهران)