چرا دختران دوره قاجار چاق بودند؟

علت علاقه شاه قاجار به زنان چاق چه بود؟!

غبغب یکی از مهم ترین زینت های زن به شمار می رفته است و باز نقل می کنند انیس الدوله (که زیباترین زن عهد قاجار با معیار آن زمان به شمار می رفته) دارای غبغبی بسیار بزرگ و به اصطلاح هفت طبقه بوده است.  

 چرا دختران دوره قاجار چاق بودند؟

ایرانیان در دوران قاجار ملاک زیبایی زن را به جای صورت، به چاقی اومی دانستند و همواره زنان فربه، از محبوبیت بیشتری در دربار شاهان قاجار برخوردار بودند. کارلا سرنا، نویسنده و روزنامه نگار فرانسوی پس از دیدار با انیس الدوله در سال ۱۲۹۴ هجری قمری، در خاطرات خود درباره وی می نویسد:بسیار چاق و درشت اندام است و غذای زیادی می خورد… حتی به من خورده می گیرد و لاغر و خشکیده‌ام… می گوید مردان ایرانی زنان چاق را دوست دارند و هر چه زنی فربه تر باشد نزد شوهرش عزیز تر و مقرب تر است…
 

دختر قاجار,دختران عصر قاجار

 
همچنین نقل کرده اند که روزی یکی از اشراف زادگان اروپائی در این باب از ناصرالدین شاه سوال می کند و جویای علت می شود که چرا زنان چاق در دید او زیباترند و شاه قاجار در پاسخ می گوید:شما به هنگام مراجعه به قصابی گوشت می ستانید یا استخوان!؟
 

http://morahem.com/majale/wp-content/uploads/2015/04/42032_657.jpg

در میان همین زنان چاق، علاوه بر شکم بزرگ، داشتن غبغب یکی از مهم ترین زینت های زن به شمار می رفته است و باز نقل می کنند انیس الدوله (که زیباترین زن عهد قاجار با معیار آن زمان به شمار می رفته) دارای غبغبی بسیار بزرگ و به اصطلاح هفت طبقه بوده است.

 ✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان:

۳ دیدگاه

 1. مهرداد از کرمان

  اینهو این عقب افتاده های ذهنی میمونن (خنده زیاد) ای توی روحتون قجرا با این سلیقتون جالب اینجا که حرمسرا هم داشتن

 2. سمانه از مشهد

  عکساشون منو کشته مردین واسه خودشون (خنده)

 3. زیبایی یه چیز نسبیه
  معیار زیبایی در ان دوران چاق بودن بود
  الان هم باربی بودنه ینی استخوان

پاسخ دهید

لطفا نام شهر خود را ذکر کنید مثال (علی از تهران)