۱۳ معماری های شگفت انگیز در جهان +عکس

 
مجله مراحم: در گوشه و کنار دنیا شما با طراحی های معمارانه ای روبه رو می شوید که هر کدام دارای ویژگی هایی از فضا و منطقه ای که در آن قرار گرفته اند، دوره و زمانی که در آن ساخته شده اند، و حتی سلایق و ایده های سازنده آن هستند.
 
یکی از مهم ترین جلوه های تنوع و گوناگونی در بین انسان ها و مکان ها در طراحی های بناها و شهرها نهفته است. در گوشه و کنار دنیا شما با طراحی های معمارانه ای روبه رو می شوید که هر کدام دارای ویژگی هایی از فضا و منطقه ای که در آن قرار گرفته اند، دوره و زمانی که در آن ساخته شده اند، و حتی سلایق و ایده های سازنده آن هستند. سازه ها و ساختمان ها چیزی بیش از آجر و آهن هستند، آن ها پنجره ای رو به حیاتی دیگر هستند.
۱ – سانتورینی، یونان

,[categoriy]

 

سانتورینی (Santorini) جزیره ای است در قسمت جنوبی دریای اژه که ۲۰۰ کیلومتر با سرزمین اصلی کشور یونان فاصله دارد. سانتورینی بزرگ ترین جزیره از مجمع الجزایری است که آن هم سانتورینی نام دارد. خانه هایی با حجم های مکعب گونه و به رنگ سفید و مناظر فوق العاده دیدنی، مجموعه ای در حاشیه دریا خلق کرده که افقی رویایی رو به آب های آزاد دارد.


۲ – خانه پیانو، چین
 

,[categoriy]
 

خانه پیانو (Piano House) که از ترکیبی از یک پیانو و ویولون تشکیل شده در سال ۲۰۰۷ ساخته شد. قسمت شفاف این سازه، یعنی ویولون، پله برقی ها و راه پله ها را در خود جای داده و از این طریق می توان به قسمت اصلی این سازه، یعنی پیانو، رسید. این بنا دارای طراحی داخلی و خارجی بسیار منحصربه فردی است و به همین دلیل سالانه گردشگران زیادی برای دیدن از آن به چین سفر می کنند. مردم محلی به این بنا نام «عاشقانه ترین ساختمان چین» را داده اند.


 
۳- وات رونگ خون، تایلند
 
 

,[categoriy]

وات رونگ خون (Wat Rong Khun)، که بسیاری از خارجی ها آن را به نام معبد سفید می شناسند، یک سازه مدرن و عجیب است که به سبک معابد بودایی ساخته شده است. این معبد که متعلق به چالرمچای کوسیت پیپات است در منطقه چیانگ رای کشور تایلند واقع شده است. چالرمچای که خود این سازه را طراحی کرده و ساخته، آن را به عنوان محلی برای نمایش آثار هنری در سال ۱۹۹۷ افتتاح کرد. معبد سفید در تمام طول سال باز و برای بازدید ازآن کاملا رایگان است.

 

۴ – معبد لوتوس، هند
 

,[categoriy]

معبد لوتوس (Lotus Temple) یا معبد نیلوفر آبی در شهر دهلی نو واقع شده و در سال ۱۹۸۶ ساخته شده است. این معبد دارای معماری فوق العاده زیبایی است. طبق گزارش ها سالانه چهار میلیون نفر از این بنا دیدن می کنند. این ساختمان که منعکس کننده برخی از عناصر ایمان است، بسیاری از جوایز بین المللی و محلی را برای معماری باشکوه خود به دست آورده است. این ساختمان شامل ۲۷ گلبرگ است که از بتن سفید ساخته شده و با سنگ مرمر سفید پوشیده شده و طراحی آن مانند گل سفید نیمه باز نیلوفر آبی است.
به گزارش آکاایران هر یک از ۹ طرف ساختمان سه گلبرگ دارد و ۹ در بزرگ که به تالار مرکزی که ظرفیت ۱۳۰۰ نفر را دارد باز می شود و ظرفیت کلی این معبد ۲۵۰۰ نفر است. بلندی ساختمان حدود ۴۰ متر (۳۴ متر و ۲۷ سانتی متر) است و ۹ استخر معبد را به گونه ای احاطه کرده که مانند برگ سبز گل «نیلوفر آبی» در آب است. بیشترین جنبه ارزیابی این بنا ادغام تاریخچه هند و مهندسی و معماری مدرن است.


 
 
 
۵ – تاج محل، هند
 

,[categoriy]

تاج محل از پرآوازه ترین بناهای جهان و آرامگاه زیبا و باشکوهی است که در نزدیکی شهر آگره و در ۲۰۰ کیلومتری جنوب دهلی نو پایتخت هند واقع شده است و طراحی داخلی  یکی از عجایب هفتگانه جدید دنیا به شمار می رود. همان طور که مشخص است، نام این بنا، ایرانی است. این ساختمان بر پایه مخلوطی از معماری ایرانی، هندی و اسلامی بنا شده است. آغاز ساخت تاج محل سال ۱۶۳۲م (۱۰۴۲ ش) بوده و در سال ۱۶۴۷م (۱۰۵۷ ش) تکمیل شده است.
بنای تاج محل در ساعات مختلف روز رنگ های متفاوتی به خود می گیرد به طوری که در هنگام صبح به رنگ صورتی، در عصر به رنگ سفید شیری، و در شب وقتی نور ماه روی آن می افتد به رنگ طلایی است. گفته می شود استفاده از چنین ایده ای در این بنا نشان دهنده ذات تغییرپذیر انسان است که این مسئله در اخلاق و رفتار همسر شاه جهان کاملا نمود داشته است.


 
 
۶ – مسجد نصیرالملک، ایران
 

,[categoriy]

مسجد نصیرالملک یکی از مساجد قدیمی شیراز است که به سبب رنگ صورتی به کار رفته در آن به مسجد صورتی هم معروف است. این مسجد در محله گود عربان و در جنوب خیابان لطفعلی خان زند شیراز واقع شده و از نظر رنگ، طرح و نقش در ایران بی نظیر است. این مسجد به دستور میرزا حسن علی، ملقب به نصیرالملک در دوره قاجار ساخته شده و ساخت آن حدود ۱۲ سال از سال ۱۲۹۳ تا ۱۳۰۵ خورشیدی طول کشیده است.
ساخت این مسجد حاصل نبوغ دو ذهن خلاق و بی نظیر استاد محمدحسن معمار و استاد محمدرضا کاشی پز شیرازی است. مسجد نصیرالملک از نظر کاشیکاری و مقرنس کاری از زیباترین مساجد ایران است. این مسجد دارای صحن وسیعی است که در سمت شمال آن قرار دارد. در ورودی دارای طاق نمایی بزرگ است که سقف آن با کاشی های رنگارنگ مزین شده است. مسجد دارای دو شبستان شرقی و غربی است. شبستان غربی که پوشش آجری دارد و بیشتر روی آن کار شده و زیباتر است. طاق این شبستان روی ستون ها سنگی و با طرح مارپیچ روی آن در دو ردیف شش‏تایی و به تعداد ۱۲ عدد به نیت ۱۲ امام قرار گرفته است.


 
 
۷ – کلیسای ساگرادا فامیلیا، اسپانیا
 

,[categoriy]

ساگرادا فامیلیا (Sagrada Familia: واژه لاتین به معنی خانواده مقدس) کلیسایی در شهر بارسلون است که علاوه بر مکان مذهبی بودن، از جاذبه های گردشگری این شهر محسوب می شود. این کلیسای کاتولیک از سال ۱۸۸۲ میلادی در حال ساخت بوده و پیش بینی می شود که تا سال ۲۰۲۶ ساخت آن تمام نخواهد شد. این کلیسا را آنتونیو گائودی (۱۸۲۸-۱۹۲۶) معمار مشهور اسپانیایی طراحی کرد که ۱۵ سال آخر عمرش را صرف تکمیل این کلیسا کرد. با این که ساخت این بنا هنوز به اتمام نرسیده، اما سازمان یونسکو آن را به عنوان میراث جهانی ثبت کرده است.


 
 
۸ – ماچو پیچو، پرو
 

,[categoriy]

ماچو پیچو (Machu Picchu) به معنی قله قدیمی، یک محوطه باستانی به جا مانده از آثار دوره اینکاها است که در ارتفاع ۲۴۳۰ متری از سطح دریا در دامنه کوه در بالای دره اوروباما در کشور پرو و در ۷۰ کیلومتری شمال کوسکو قرار گرفته است. اغلب اوقات از آن به عنوان «شهر گمشده اینکاها» یاد می شود. ماچو پیچو احتمالا شناخته شده ترین نماد امپراتوری اینکاها است. این شهر در حدود سال ۱۴۵۰ میلادی ساخته شده و صدها سال پیش در زمان فتح اینکاها توسط اسپانیایی ها متروک شده است.
ماچو پیچو برای قرن ها فراموش شده بود و به جز عده ای از مردم محلی کسی از آن نامی به خاطر نداشته است. این اثر در سال ۱۹۱۱ میلادی توسط هیرام بینگهام، تاریخ شناس آمریکایی به جهانیان معرفی شد. پس از آن، ماچو پیچو به یکی از مناطق جذب توریست تبدیل شد و در سال ۱۹۸۱ میلادی در فهرست آثار کشور پرو و در سال ۱۹۸۳ میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. این اثر هم اکنون به عنوان یکی از عجایب هفتگانه جدید شناخته می شود. ماچو پیچو با دیوارهای سنگی جلا داده شده مطابق با اصول معماری کلاسیک اینکاها ساخته شده است. اولین بنای این مجموعه این تی هوآتانا به معنی معبد خورشید است که دکوراسیون داخلی آن با ۳ پنجره تزیین شده است و باستان شناسان آن را منطقه مقدس می نامند.


 
۹ – ساختمان پارلمان، مجارستان
 

,[categoriy]

ساختمان پارلمان (Parliament Building) یکی از زیباترین ساختمان های مجارستان و اروپاست و در سال های ۱۸۸۵ تا ۱۹۰۲ بعنوان پارلمان مجارستان مورد استفاده بوده است و اکنون یکی از میراث های فرهنگی و باستانی جهان محسوب می شود. این بنا با الهام از ساختمان پارلمان انگلستان ساخته شده است و رونمای گنبدی شکل و مناره های تاجی شکل اطراف ساختمان و نورپردازی حیرت آور این ساختمان در شب و انعکاس تصویر آن در رود دانوب صحنه ای رویایی را برای شما مصور خواهد کرد و که هرگز از مخیلات شما محو نخواهد شد.
این ساختمان در کنار رودخانه دانوب و در حاشیه خیابان کوشوت لایوش و به طول ۲۵۰ در کناره رود گسترده شده است و محوطه پشتی این ساختمان فضاهایی سبز زیبا و دلپذیر را مهیا کرده است که در طول اعصار و دوران همواره پذیرای جهانگردانی از سراسر جهان بوده است. در شب های تابستان دولت مجارستان معمولا محوطه پشتی پارلمان برای کنسرت های روباز خیابانی آماده می کند که نواهای شنیدنی کنسرت جمعی نوازندگان مطرح کشور شور و شوق روح را به پرواز در آورده و صوت دلنشین اپرا خوان ها فضای دلپذیری را برای شما به یادگار خواهد گذاشت.همچنین دکوراسیون داخلی این بنا نیز بسیارباشکوه است و چشم هر بیننده ای را به خود جذب می کند.


 
 
۱۰ – قصر ایده آل فردیناند چوال، فرانسه
 

,[categoriy]

ساخت قصر ایده آل فردیناند چوال (Ferdinand Cheval”s Ideal Palace) در آوریل سال ۱۸۷۹ توسط مامور پست فرانسوی، فردیناند چوال آغاز شد. او در طراحی این بنا از شکل عجیب یک سنگ الهام گرفته بود. این قصر نمونه ای از هنر بی تکلف (naïve art) و ترکیبی از سبک های مختلف است. ‎فردیناند چوال، پستچی فرانسوی، بدون گذراندن هیچ آموزش معماری و هنری رسمی، ۳۳ ‎سال از ‏عمر خود را صرف چسباندن این سنگ های عجیب که در مسیر کارش برای رساندن نامه ها جمع آوری می کرد و نیز خلق ‏این ساختمان فوق العاده کرد. ‎
ساخت این کاخ در ۱۸۷۹ آغاز شد و در ۱۹۱۲ به پایان رسید. او هر روز در این مدت، مسیر ‏پست ۱۸ مایلی خود را با یک چرخ دستی ساده برای جمع آوری سنگریزه های عجیب و غریب می پیمود. این کاخ در ‏شهر‎ هوتریس ‎در جنوب شرقی فرانسه واقع شده و معمولا در تمام طول سال برای بازدیدکنندگان باز است و گاهی ‏در آن کنسرت ها و نمایشگاه های فوق العاده خاص برگزار می شود.


 
۱۱ – کپتال گیت، امارات متحده عربی
 

,[categoriy]

کپیتال گیت (Capital Gate: دروازه پایتخت) واقع در شهر ابوظبی امارات متحده عربی آسمانخراشی ۱۶۰ متری با ۳۵ طبقه است که شهرتش نه به خاطر ارتفاع بلکه به خاطر انحنای ۱۸ درجه آن به سمت غرب است که زیبایی صد چندان به این شاهکار سازه ای داده است. این ساختمان با داشتن ۱۲۵۰۰ پنل شیشه ای آبی رنگ ، نمایی زیبا و انحنادار دارد. این برج در مرکز نمایشگاه شهر ابوظبی بنا شده است. مارتین دوفرین طراح این برج است.
این برج با تکنولوژی مدرن و منطبق با اقلیم منطقه ساخته شده  و مواد و مصالح اصلی به کار رفته در این سازه، فولاد ضدزنگ، بتن و شیشه است. برای مقاوت در برابر زلزله، هسته مرکزی ساختمان را دقیقا در جهت مخالف خمیدگی آن، و مستقیم به سمت بالا طراحی کرده اند. همچنین برای اینکه این ساختمان در برابر نیروی جاذبه و وزش باد تاب بیاورد، فونداسیونی ۳۰ متری برای آن در نظر گرفته شده است.


 
۱۲ – معبد پارامبانان، اندونزی
 

,[categoriy]

معبد پارامبانان (Prambanan Temple) بزرگ ترین معبد هندوهاست که در جاوای مرکزی در اندونزی قرار دارد. این معبد در قرن دهم میلادی ساخته و به شیوا خدای تولید مثل هندوها تقدیم شد. این معبد از ۸ زیارتگاه اصلی و ۲۵۰ زیارتگاه کوچک تر تشکیل شده است. تقریبا تمام دیوارهای معبد با حجاری داستان ویشنو ماجراهای هانومان پادشاه میمون وحماسه رامایانا و دیگر افسانه ها پوشانده شده است. هم چنین این معبد در میراث جهانی سازمان یونسکو به ثبت رسیده است.


۱۳ – بیمارستان مغز و اعصاب لاس وگاس

 کلینیک لو روو کلولند ,  معماری بی‌ نظیر مرکز مغز و اعصاب لاس‌ وگاس ,  کلینیک لو روو کلولند شهر لاس وگاس آمریکا

 

 

کلینیک لو روو کلولند شهر لاس وگاس آمریکا نمونه ای بارز از معماری پست مدرن در جهان است. کلینیک لو روو کلولند، مرکز درمان و تحقیق بیماری‌های حاد عصبی است که توسط فرانک اُگری طراحی و در لاس‌وگاس ساخته شده است. نمای فولادی و منحصر به فرد ساختمان، آن را از سایر نما‌ها متمایز می‌کند. این کلینیک چهار طبقه دارای دفاتر مختلف پزشکی، اتاق انتظار و فضای تحقیقاتی است.

 

معماری بی‌ نظیر مرکز مغز و اعصاب لاس‌ وگاس

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان:

پاسخ دهید

لطفا نام شهر خود را ذکر کنید مثال (علی از تهران)