اقدام غیر انسانی بیمارستان نمازی شیراز علیه دختر افغانی

لطیفه دختر افغانی,مرگ دختر بچه افغانی برای پیوند کلیه,پیوند کلیه دختر افغانی در بیمارستان نمازی شیراز,بیمارستان نمازی شیراز و دختر بچه افغانی

 

مجله مراحم; «لطیفه» دختر افغان که از دو هفته پیش به دلیل مشکل کبدی در بیمارستان نمازی شیراز بستری بوده و به پیوند کبد نیاز داشت، مورد عمل قرار نگرفت و در نهایت جان سپرد.

پدر لطیفه به باشگاه خبرنگاران گفته است که تقریبا دو هفته است دخترش در بیمارستان نمازی شیراز بستری بوده تا امروز شاهد مرگ دختر ۱۲ ساله‌اش شده است. «دخترم با پای خودش وارد بیمارستان شد و این در حالی است که اکنون حتی جنازه بی جانش را هم تحویلم نمی‌دهند و می‌گویند باید ۱۷ میلیون تومان به حساب بیمارستان واریز کنید تا جسد دخترت را تحویل دهیم». به گفته ی پدر لطیفه، مسوولان بیمارستان غیر مجاز بودن این خانواده، عدم تمکن مالی و نبود تخت خالی برای عمل را مانع عمل این دختر ۱۲ساله عنوان کرده اند.

لطیفه دختر افغانی,مرگ دختر بچه افغانی برای پیوند کبد,پیوند کبد دختر افغانی در بیمارستان نمازی شیراز,بیمارستان نمازی شیراز و دختر بچه افغانی

 

 

شهر شاعر شعر «بنی آدم»!

«بنی آدم»، یکی از تاثیرگذارترین اشعار «سعدی»، شاعر و نویسنده ی بزرگ قرن هفتم هجری قمری است:

بنی آدم اعضای یک پیکرند / که در آفرینش ز یک گوهرند
چو عضوی به درد آورد روزگار / دگر عضوها را نماند قرار …

گزارش یک افغان ساعاتی پیش از فوت لطیفه

محمدباقر غلامپور، دانشجوی افغانستانی مقیم ایران، ساعاتی پیش از فوت لطیفه در گزارشی با تیتر «لطیفه زیر دستگاه است، کاری کنید تا دیر نشده» در بخش افغانستان خبرگزاری فارس نوشته بود:

«لطیفه» دیگر زیر دستگاه است کاری کنید تا دیر نشده» این سخن پدر دختر ۱۲ ساله افغانستانی است که می‌گوید دچار بیماری کبد است و نیاز به پیوند دارد.

پدر لطیفه می‌گوید باید از کبد خودم پیوند بزنند. اما مسئولان بیمارستان جواب سر بالا می‌دهند و می‌گویند تو افغانستانی بی‌مدرک هستی و ما کاری نمی‌توانیم انجام دهیم.

می‌گویند قانون دست ما را بسته و تازه اگر کار قانون را حل کنی، آیا آنقدر پول داری تا دخترت را درمان کنیم؟ از کارش می پرسم پاسخ می‌دهد کارگر است و روزی ۳۰ هزار تومان درآمد دارد.

پدر اشک می‌ریزد و سرگردان در خیابان‌های شیراز پرسه می‌زند. دوباره سوال می‌کنم بقیه خانواده‌ات کجا هستند؟ می‌گوید فرزندان دیگرم دزفول منزل همسایه ایرانیم هستند.

خدا خیرش دهد از کودکانم نگهداری می‌کند. پدر لطیفه از راه پیچیده‌ای می‌گوید که طی کرده است؛ از دزفول به تهران آمده و دوباره بازگشته و دخترش را به شیراز منتقل کرده شاید در بیمارستان نمازی بتوانند کاری کنند. اما متاسفانه از بد روزگار بی‌مدرک و مهاجر است و کسی را جز خدا ندارد.

لطیفه رحمانی کوچک با کمک دستگاه زنده مانده است. شاید هنوز نمی‌داند چرا عمل نمی‌شود، شاید درک موضوع مهاجرت برایش کمی مشکل است.

پیش خود می‌گوید من که با دختران همسایه بازی می‌کنم تازه خانم ایرانی همسایمان هر روز به من درس می‌دهد؛ پیش خود زمزمه می‌کند که حتماً هنوز وسایل عمل آماده نشده است.حتماً دوباره خوب می‌شوم و دوباره می‌توانم بازی کنم.

قانون می‌گوید که عمل پیوند برای اتباع غیر مجاز ممنوع است و فرقی نمی‌کند که این تبعه دختر کوچکی باشد که تازه فهمیده می‌تواند مانند بقیه کودکان به مدرسه برود.

شاید با خودش فکر می‌کرده اگر ثبت نام کند چه لباسی بپوشد، چگونه کتاب‌های درسی خود را فراهم کند. اما حالا با مرگ دست و پنجه نرم می‌کند، آری مرگ به همین راحتی دختری دوازده ساله با همه امیدهای و آرزوهای کودکانه تا چند روز دیگر زیر خاک می‌برد.

برای اینکه قانون می‌گوید اگر فرد غیر مجاز باشد، عمل پیوند صورت نخواهد گرفت.

ماجرای عجیبی است از یک طرف همسایه ایرانی «لطیفه رحمانی» افغانستانی از دزفول می‌آید شیراز تا سری به لطیفه بزند و اگر بتواند کمکی کند.

هر چند خانواده آقای رحمانی در حال حاضر در منزل همین همسایه ایرانی هستند. همسایه‌ای که نه تنها خودش درگیر ماجرا است به علاوه آن از سایر وابستگان خود خود کمک می‌گیرد که شاید بتواند چاره‌ای پیدا کند.

به بیمارستان سر زده از وی می‌پرسم چرا لطیفه را عمل نمی‌کنند. در جواب می‌گوید به ۳ دلیل اول اینکه افغانستانی هستند و مدرک ندارند دوم اینکه پولش را ندارند و سوم بیمارستان می‌گوید تخت کافی هم نداریم.

به وی می گویم نظرت درباره این حرف‌ها چه است؟ می‌گوید نمی‌دانم فقط کاری کنید تا دیر نشده دختر مظلوم زیر دستگاه است.

طرف دیگر بیمارستان نمازی می‌گوید عمل نمی‌کنیم چون خلاف قانون است. در ضمن پولش را ندارید. پارادوکس عجیبی است.

وزیر محترم بهداشت،ریاست محترم مرکز پیوند اعضا،ریاست محترم بیمارستان نمازی شیراز احتراماً صدای لطیفه دوازده ساله را بشنوید؛ تا کار از کار نگذشته دستوری دهید تا از کبد پدرش عمل پیوند صورت گیرد.

می‌دانیم شما عزیزان قانونمدار هستید ولی فراتر از هر قانونی اخلاق‌مداری مطرح است.

شما به این مسئله ایمان دارید. زندگی این کودک را قانون می‌گیرد اما کمی اخلاق می‌تواند وی را نجات دهد. لذا مسئولان محترم رافت اسلامی بخرج داده و دستور لازم را جهت عمل این کودک را فراهم کنند. نجات جان یک انسان مساوی نجات همه انسان‌ها است.

جمهوری اسلامی ایران سال‌ها میزبان مهاجران قانونی و غیرقانونی افغانستانی بوده است. افغانستانی‌ها در این مدت حسن نیت خود را نسبت به ملت ایران همواره ثابت کرده‌اند.

ملت بزرگ ایران نیز همیشه نسبت به کشور همسایه و مردم افغانستان لطف داشته‌اند. روابط ۲ ملت که اشتراکات زیادی داشته‌اند مثال زدنی است. نگذارید با یک قانون خشک و بی روح زندگی کودک مهاجر گرفته شود.

این اجازه را ندهید آنان که چشم دیدن روابط ۲ ملت را ندارند خوشحال شوند. قطعاً مسئولان محترم وزارت بهداشت در این راستا گام برمی‌دارند.ما هم منتظریم تا گشایشی در این ماجرای تلخ صورت گیرد.
✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان:

۳۵ دیدگاه

 1. انسانم آرزوست . . .

  حالا این اگر یه بچه فرانسوی بود همین امشب مقابل ۵ تا سفارت براش شمع روشن میکردن و بیانیه صادر میکردن !

  اما چون شد دختر یه افغانی که از سر ناچاری پناه آورده به ایران باید اینجوری باهاش رفتار بشه ؛

  خداوند از روی رحمت بی کرانش روح این دختر معصوم رو قرین شادی ابدی بکنه و به والدینش صبر عنایت کنه (گل)

 2. ای وای بر ما که انسانیت رو با دیوارکشی ها محدود کرده ایم… چه بلایی بر سر انسانیت ما ایرانیها آمده؟ زمانی نوع دوستی ما زبان زد بود… چه برای انسانها و چه برای سایر موجودات… ولی حالا همه چیز برعکس شده…. من از طرف خودم واقعا از این اتفاق وحشتناک متاثرم و برای خانواده این نوگل شکفته از خدای یگانه ام صبر و آرامش طلب میکنم و برای مسئولین این اتفاق انسانیت و معرفت و امیدوارم که این آخرین باشد و این قوانین بی مورد دست و پا گیر برای همه انسانها در هر جای دنیا که هستند چه قانونی و چه غیر قانونی از بین بروند و مهربانی و همدلی جای آنها را بگیرد. واقعا از دیدن این خبر قلبم به درد آمد …. (مو کندن) (مو کندن) (مو کندن) (مو کندن)

 3. سرباز شیعه ای رادیدم درحال آب دادن به اسیر داعشی ٬ همان کس که حرمله به او اموخت که کودکان شیرخواره را سر بِبُرد. . . سوال کردچگونه است که هنوز به من حس ترحم داری!؟!. . . گفت: سرورم حسین به من اموخت همه را سیراب کنم حتی حیوانی مثل تو را… (تشویق) (گل) آری دوستان من ازپایان دنیا نمی ترسم! ازاین میترسم که دنیا بدون هیچ تغییری ادامه یابد!……… صحبت از پژمردن یک برگ نیست*وای٬ جنگل رابیابان میکنند*دست خون آلودرا٬ درپیش چشم خلق پنهان میکنند*هیچ حیوانی به حیوانی نمیدارد روا*انچه این نامردمان باجان انسان میکنند (دلشکسته)

 4. ندا از تبریز

  حالا از این اقدام و قوانین دست و پاگیر و مرگ دخترک بی گناه هم که بگذریم باید پرسید افغانی ها کجا حسن نیتی به ما ثابت کرده اند؟
  آمار جرایم ارتکابی افغان های مجاز و غیر مجاز در ایران چیزی بیش از فاجعه است.

  • نداخانم چه ربطی به این طفل معصوم داشت….این طفل معصوم نه گناهکار بود …نه قاتل نه مجرم….بیمار بود…بیماری بدترین چیزیه که انسان باهاش روبروست چون موقع درد به هر ذلتی تن میده دردش بیفته….

   • ندا از تبریز

    البته گفتم گذشته از ماجرای این دختر بی گناه
    من به جمله ای که گفته افغانی ها حسن نیت خود را ثابت کرده اند انتقاد داشتم

  • فقط یک لحظه نه بیشتر , خودت رو بذار جای مادر اون دختر بعد ببینم به همین سادگی میتونی بگی حالا از

   مرگ اون دخترک که بگذریم ؟!!!

   و بیخود بزرگنمایی نکن و از امار فاجعه بار حرف نزن جایی که صحبت از مرگ یه فرشته معصوم و بی گناه

   هست توی یه کشور غریب ؛ هموطن های خودمون هم توی ایران و توی کشورهای دیگه کم جرم و جنایت

   نمیکنن اما این نمیتونه باعث بشه ما به مرگ بچه های معصوم این مرز و بوم راضی باشیم و راحت ازش بگذریم :

   بچه ها فرشته ان , پاک و بی گناه , ایرانی و افغانی ام نداره

   انسانم آرزوست . . .

   • ندا از تبریز

    بزرگنمایی نیست دوست عزیز
    من به اقتضای شغلم به آمار نسبتا دقیقی از جرایم ارتکابی دسترسی دارم و هرگز به خودم اجازه نمی دهم در مواردی که مطلع نیستم ورود پیدا کنم

    پیشتر هم گفتم انتقاد من به یک جمله از این متن بود مبنی بر اثبات حسن نیت افغان ها نه اینکه مرگ دخترکی معصوم را بی اهمیت و عادی جلوه دهم
    پرونده ی ستایش هنوز پیش چشمان من باز است و از مشاوران حقوقی آن هستم چطور می توانم از مرگ لطیفه جانب داری کنم

 5. ایزدی -شهرستان خرامه

  منم واقعا ناراحت شدم کاش عکسش ندیده بودم.خدابیامرز نمازی که این بیمارستان اهدا کرد تنش تو کور لرزید بااین عمل زشت.لعنت بهتون که همه چیزتون شده پول پول پول.اگه دختر سوریه ای یا فلسطینی یا برادران عراقی بود هم عملش نمیکردید (که همین ها هم باید رسیدگی بشن)بخدااین کار کمتر از جنایت و آدم کشی نیست و باید محاکمه بشن.

 6. خیلی ناراحت نشوید ۵ سال قبل هم مادر من تو همین بیمارستان نمازی شیراز پیوند کلیه کرد و از خواهرم گرفت. ۲۱ روز بعد حال مادرم بد شد بردیمش پیش همین آقای دکتری که اسمش نمیارم حاضر نشد مادر من ببینه باور کنید با لگد میخواهد ما پرت کنه بیرون برای ساعت ۷ شب به ما وقت داد تو مطبش مادر من ۶ عصر از دنیا رفت

 7. در کشوهای خارجکی مثل اس… ، آمریکا،انگلیس، فرانسه و … اگر یه بیمار بیهویت رو ببرین بیمارستان اول درمان میکنن بعد پیگیر هویتش میشن.

  • ندا از تبریز

   شما اون جا زندگی کردین؟ من هفت سال امریکا بودم تو ایالتی که من بودم همه ی مهاجران باید کارت هویتی که دولت امریکا براشون صادر کرده رو همه جا همراهشون داشته باشن اصلا نباید بدون اون از خونه خارج شن چون هر لحظه ممکنه پلیس ایالتی ازشون بخواد و اگه نداشته باشن تا ۳ بار تعهد می گیرن و بار سوم از ایالت اخراج می کنن
   بعد شما میاین میگین بدون هویت درمان می کنن؟ واقعا خنده داره

   • امریکا اوشاقیای سن؟؟؟
    امریکا مثل بلوریه که از داخلش بیرون معلوم نیست واز خارجش خیلی زیباست…

   • ۱- شما مثل اقوام مسئولین صحبت میکنید. میرن دنیا رو میگردن بعد میان میگن آمریکا اروپا بده. (خمیازه)
    ۲- من در مورد رفتار کشورهای کافر با مهاجرین حرفی نزدم. گفتم در دولتهای کافر حتی اگر یه فردی مهاجر غیر قانونی باشه و به بیمارستان مراجعه کنه، اول درمان میشه و بعد به مسئله مهاجرتشون رسیدگی میکنن و بهبودی در صورت لزوم از کشور اخراج میشن.

    • ندا از تبریز

     شما هم استاد تفسیر به رای هستین
     من هرگز نگفتم امریکا بده هیچ عقل سلیمی این رو نمیگه من فقط قانون حاکم در ایالتی که زندگی می کردم و مشاهدات خودم رو گفتم بحث کافر و مسلمون هم اصلا نیست

 8. گفتند عینک سیاهت را بردار …
  دنیا پر از زیباییست !!!
  عینکم را برداشتم …
  وحشت کردم از هیاهوی رنگها
  آدمها هزار رنگ می شوند …
  عینکم را بدهید
  می خواهم به دنیای یک رنگم پناه ببرم …!!
  واقعااا انسانیت زودمرده کاش درکمون اندازه ی بچه بود………

 9. خاک تو سر قانون گذاری که چنین قانونی رو مطرح و اونایی که تصویب کردن شمایی که برای امام حسین گریه میکنید سر و صورتتون رو کبود میکنید به همون امام حسین این کارا رو حتی کافرا هم نمیکنن چه برسه به یه ایرانی شیعه فقط میتونم بگم خجالت بکشید ندا خانوم کاش بچه خواهر یا برادر یا خواهر برادرتم اینطور میشد اونوقت ببینیم بازم از حسن نیست دم میزنی؟!!!!!

 10. ایزدی*شهرستان خرامه-شیراز.استان فارس

  علی اکبر امام حسین و علی اصغر امام حسین حضرت رقیه دو طفلان مسلم بی نهایت عزیز و گرانبها هستند.اما حرف من اینه این عزیزان هزار و خورده ای سال پیش به شهادت رسیدن و ما هنوز داریم برای اینها طفلان بی گناه اشک میریزیم و گریه میونیم.آهای دکتر و پرستاری که ایام سوگواری این عزیزان به حساب خودتون گریه میکنید و لباس عزا میپوشید و به سر و صورت خودتون میزنید باطفل زمانه خودتون چه کار کردید؟برید بمیرید که هم ریاکارید هم روی قاتلان اون شهیدان رو سفید کردید.راه رو اشتباه رفتید بیچاره ها.امیدوارم که درقیامت جواب دل این کودک بی گناه و پدر و مادرش رو نتونید بدید و روتون سیاه باشه

 11. یعنی واقعااااااااااااااا اینقدر سخته بخواین یه بار دقیق نظر ندا از تبریز رو بخونید؟؟؟ (خنده) (خنده) (خنده) (خنده) بعد میاین جو گیر میشین از رو احساس نظر میدین؟؟؟ اون بنده خدا همون اول این کار غیر انسانی بیمارستان رو تحریم کرد. خدا لعنتشون کنه اون دختر بچه چه گناهی داره اخه مایی که اینقدر دم از خدا و پیغمبر و اسلام میزنیم این کارو کافر هم انجام نمیده . تا اینجا رو همه قبول داریم یه جا داخل خبر گفته شد ( ۶ خط مانده به اخر ) افغانستانی‌ها در این مدت حسن نیت خود را نسبت به ملت ایران همواره ثابت کرده‌اند. هم ندا خانوم هم من هم خیلی ها میگیم چه ربطی داره؟؟ کی ثابت کردن؟؟ اگه ثابت کردن پس این همه جرم و جنایت و تجاوز افغان ها چیه؟؟؟ این همه از جنایت های افغان تو جاده امام زاده داوود و کن و سولوقون این همه تو ورامین و پاکدشت نشنیدین؟؟فقط تو همین تهران نصف جرم و جنایت واسه همین افغان هاست دیگه شهر های دیگه رو نمیدونم

 12. تو دنیایی که لیبرالیسم حاکم باشه پول میشه مبنا (قهر)

 13. عجب صبری خدا دارد (غمگین)

 14. بعداز مرگ این دختر اون دکترا و مقصرای این فاجعه خداییش میتونن راحت بخوابن یا با قسم بقراط وجدانشونم خوابوندن
  یا به بچه های خودشون نگاه میکنن یاد این دختر میفتن ؟؟
  یه درصد فکر میکنن این اتفاق از چشم خدا دور نمیمونه و یه جایی خدا تقاصشو بدجور ازشون میگیره
  تقاصی که خدا بگیره هزار برابره
  واقعا واسه مرگ انسانیت باید بشر امروز همیشه مشکی بپوشه
  شمر و یزید و حرمله ها هنوز هستن
  فقط زمان و مکان عوض شده (آه) (آه)

 15. همه دولتی ها که دارن میگن ما لیبرالیسمیم
  کجاس ضد لیبرالیسمی
  من که ندیدم
  به جز اندکی

 16. (دلشکسته) (غمگین)

 17. راستش من هم دوازده سالمه درسته که ای دختر یک افغانیست اما

  الان اگر من بودم سریع عمل میشدم چون پدرم قانون مدار و مادرم

  قاضی یکی از داد گستری های معتبر همان اهواز است آنها حتی از

  اعضای پدرم هم پیوند نمیدادند و برایم گیر می آوردند آخر این

  نوجوان چه گناهی کرده پدرم میگوید بیشتر قانون مدارها افغانی اند

  خدایا خودت یاری رسانی کن من از این مطلب کلی اشک ریختمT_T

پاسخ دهید

لطفا نام شهر خود را ذکر کنید مثال (علی از تهران)