احمد متوسلیان زنده است! +عکس جدید

مجله مراحم – خبرگزاری ایرنا: چهاردهم تیر ماه ۱۳۶۱ خودرو سیاسی سفارت جمهوری اسلامی ایران که در حمایت پلیس دیپلماتیک لبنان از شهر بندری طرابلس به بیــروت باز می گشت، برخلاف قوانین بین المللی و مصونیت دیپـلمات ها در منطقه ‘برباره’ توسط مزدوران مسلح تحت امر رژیم صهیونیستی موسوم به ‘نیروهای لبنانی’ متوقف شد و سه دیپــلمات ایرانی و خبرنگار همراه آنها ربوده شدند.

از آن زمان تاکنون از سرنوشت ‘سید محسن موسوی’ (کاردار)، ‘احمد متوسلـــیان'(وابسته نظامی)’، تقــی رستـــگار مقــدم’ (کارمند) و ‘کاظم اخوان'(خبرنگار و عکاس ایرنا) خبری در دست نیست.

۳۰ سال از ماجرای ربودن چهار دیپلمات ایرانی که توسط عناصر حزب نیروهای لبنانی دستگیر شده اند می گذرد، ولی این مساله هنوز یکی از مبهم ترین رخدادهای جنگ داخلی لبنان به شمار می رود.

احمد متوسلیان زنده است! +عکس جدید

اما روز سه شنبه دریچه جدیدی در این خصوص باز شد و سایت خبری ‘جریان آزاد ملی’ لبنان طی گفت وگویی به نقل از ‘عیسی ایوبی’ استاد دانشگاه و روزنامه نگار اردنی، مطالبی را نقل کرد که تا حدودی زوایایی از این حادثه را آشکار می کند.

ایوبی در آن زمان خبرنگار روزنامه ‘الرای’ اردن بوده و در سال ۱۹۸۳ یعنی تقریبا یک سال پس از ربوده شدن دیپلمات های ایران به لبنان سفر کرد تا مصاحبه ای را با ‘امین جمیل’ رییس جمهوری وقت این کشور انجام دهد.

خودرو حامل ایوبی که در حال سفر به بیروت بود، توسط افراد ناشناس (که بعدا مشخص شد، عناصر حزب نیروهای لبنانی هستند) متوقف شده و وی به مقر اصلی این حزب در منطقه ‘کرنتینا’ بیروت منتقل شد.

ربایندگان ایوبی را به سلول هایی در زیر زمین منتقل کردند؛ در آنجا صدای شکنجه شدن بسیاری از افراد به گوش می رسید.

این روزنامه نگار اردنی توسط ‘آنتوان زهرا’ از مسوولان فعلی این حزب شکنجه و بازجویی شده و پس از یک ماه با یک قایق به مرکزی اسراییلی (که در آن زمان جنوب لبنان را تحت اشغال داشته) منتقل شد. صهیونیست ها تحقیقاتی از او انجام داده و می خواستند بدانند که آیا با مقاومت ارتباطی دارد یا خیر.

پس از چند روز، فالانژها به سلول وی آمدند تا تحقیقاتی را انجام دهند اما در آن وقت وضعیت جسمانی ایوبی بسیار بد بود، به شکلی که نمی توانست به روی پای خود بایستد؛ بنابراین آنها ناچار شدند که بوسیله یک جیپ او را به یک بیمارستان ببرند که در بدو ورود به این بیمارستان هوشیاری نداشته و نفهمیده که اطرافش چه خبر است.

پس از اینکه این روزنامه نگار اردنی هوشیار شده، مشاهده کرده که چهار تن در یک اتاق همراه او هستند که نمی توانند به خوبی عربی صحبت کنند و یکی از آنها به هیچ وجه قادر به حرف زدن به زبان عربی نبوده است.

این روزنامه نگار اردنی کم کم متوجه می شود که این چهار نفر دیپلمات های ربوده شده ایرانی هستند. به گفته وی، دلیل اصلی بهبودی جسمی او رسیدگی بسیار خوب و خوش رفتاری این افراد بوده است.

ایوبی تقریبا چهار روز با این افراد هم اتاق بوده تا اینکه گروهی از حزب نیروهای لبنانی، چشم بسته همگی آنها را به نزدیکی دریا هدایت کردند؛ این منطقه در فاصله کمتر از ده دقیقه از کرنتینا واقع بوده است.

به روایت ایوبی، سپس این افراد شروع به تیراندازی کردند اما نوبت که به او می رسد، ایوبی را به داخل جیپ هدایت کرده و طوری وانمود می کنند که سایرین را کشته اما از کشتن وی صرف نظر می کنند؛ زمانی که او در جیپ بوده، همچنان صدای تیر به گوش می رسیده است.

ایوبی در پایان گفته که سپس مرا به بازداشتگاه منتقل کردند و پس از این حادثه دیگر به هیچ وجه شکنجه نشدم.

این گزارش این گونه از زبان روزنامه نگار اردنی به پایان می رسد که این امکان وجود دارد که دیپلمات های ایرانی هنوز زنده باشند، چرا که چشمان او بسته بوده است اما چیزی که نمی توان در آن تشکیک کرد؛ این است که وی چند روزی را با آنها در یکی از بازداشتگاه های حزب نیروهای لبنانی در کرنتینا گذرانده است و همچنان باید گفت که در این خصوص فرضیه های مختلفی وجود داشته اما به هر حال تئوری به شهادت رساندن این افراد لحظاتی پس از دستگیری منتفی است.

 

اگر حاج احمد زنده باشد، ۳۴ سال پس از آخرین تصاویری که از او دیده‌ایم، چه شکلی خواهد بود؟ حسن روح‌الامین به تازگی طرحی از حاج احمد متوسلیان کشیده که اگر او زنده باشد، در این ۳۴ سال پیر شده است.

عکس جدید احمد متوسلیان

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان:


کانال پزشکی دکتر سلام

کانال حرف حساب

یک دیدگاه

  1. خدا کنه احمد متوسلیان زنده باشه و به سلامت به ایران برگرده !

    خدا میدونه چه تهمت هایی به این دلاور ایرانی زدن ! اگه به ایران برگرده قطعا یکی مثل حاج قاسم سلیمانی میشه
    0    0
⭕️دیدگاه حاوی توهین به کاربران تایید نمیشود
⭕️اگر دیدگاهی توهین آمیز به کاربر یا مسئولین کشورمان اشتباهاً تایید شده در همان صفحه اعلام کنید تا حذف شود. تشکر.

پاسخ دهید

لطفا نام شهر خود را ذکر کنید مثال: علی از تهران

(گل) 
(شکلک) 
(بی تقصیر) 
(ماااچ) 
(دلشکسته) 
(تعجیب) 
(عصبانی) 
(پز) 
(گریه) 
(خنده) 
(مارو گرفتی؟) 
(خنده زیاد) 
(عینک) 
(بغض) 
(هیس) 
(قهر) 
(خمیازه) 
(تمایل) 
(چونه خاروندن) 
(تشویق) 
(شاکی بودن) 
(آه) 
(زبون) 
(کلاه) 
(بای بای) 
(دراز شدن دماغ) 
(مو کندن) 
(نگاه) 
(سوال) 
(سوت) 
(دلخور) 
(غمگین) 
(چشمک) 
(خجالتی) 
(تماشا) 
(مسخره) 
(عشق) 
(شادی) 
(لایک) 
(ضایع شدن)