آقای احمدی نژا شما پول‌های خاوری را پس بگیر ، آمریکا پیش‌کش

تحلیل نامه احمدی نژاد به اوباما,اخبار احمدی نژاد,نقد احمدی نژاد

مجله مراحم: احمدی‎نژاد تا کنون دو بار به روسای جمهوری آمریکا نامه نوشته است. هرچند برخی معتقدند وی سه بار برای روسای جمهوری آمریکا نامه نوشته است که یک بار آن نیز مربوط به تبریک انتخاب اوباما می شده و محتوای آن منتشر نگردیده است.

 مرتبه نخست در دورانی که خود رئیس دولت ایران بود نامه ۱۷ صفحه‌ای به جرج بوش نوشت و حالا نامه دوم را در دورانی که دیگر هیچ سمتی در قوه مجریه کشور ندارد برای بارک اوباما نوشته است. به بیانی دیگر امروز احمدی نژاد در شرایطی که هیچ مسئولیتی در قوه مجریه و امور دیپلماتیک و خارجه ایران ندارد دومین نامه را خطاب به رئیس جمهور آمریکا باراک ابوما می‌نویسد تا این بار برای یک رئیس جمهور آمریکا با پایگاه حزبی دمکرات نامه نوشته باشد و  در نهایت برای روسای جمهور از هر دو حزب ایالات متحده هم نامه نوشته باشد.

نامه اخیر احمدی‌نژاد از بحث‌های پیشین انتزاعی فاصله گرفته است و به دنبال مسائلی رفته است که مردم بهتر می‌توانند آنها را درک کنند. این بار احمدی نژاد از پول حرف می‌زند و مدعی است می‌خواهد مطالبات مالی و پولی ایرانیان را از آمریکا بازپس گیرد.

همچنان جنجال آفرین
احمدی‌نژاد اولین جنجال خود را بلافاصله پس از انتشار نامه در فضای رسانه‌ای کشور کلید زد. وی در بخشی از نامه‌اش آورده بود: «در ۱۸ تیرماه ۱۳۹۳ هجری شمسی ( نهم ژوئیه ۲۰۱۴)، دادگاهی در آمریکا به بهانه های واهی و بدون ارائه هیچ سند معتبری حکم به تصرف حدود دو میلیارد دلار از ثروت ملت مظلوم ایران را به ناحق و با زورگویی آشکار صادر کرد و در اول اردیبهشت سال ۱۳۹۵ (۲۰ آوریل ۲۰۱۶) نظام قضایی آمریکا آن حکم را تایید و اموال را مصادره نمود که این امر با اعتراضات گسترده و عمومی ملت ایران مواجه شد.» و این یعنی بلوکه شدن اموال ایران در دوران حسن روحانی رخ داده است.

 این ادعا با واکنش هواداران دولت امید روبرو شد و سایت‌های نزدیک به دولت نوشتند: «حکم اصلی توقیف دو میلیارد دلار از اموال ایران در سال ۲۰۰۸ میلادی صادر شده و دو حکم مورد اشاره محمود احمدی‌نژاد در نامه فوق مربوط به تقاضای تجدیدنظر توسط دولت یازدهم در آن حکم اولیه است» با روشن شدن این حقیقت مشخص می‌شود ماجرای بلوکه شدن اموال ایران که امروز احمدی نژاد در نامه خود از آن سخن می‌گوید موضوعی است که مربوط به دوران ریاست جمهوری وی بوده است.

سرنوشت احتمالی نامه
به نظر نمی‌رسد اوباما محلی برای دریافت نامه‌های مردمی در نظر گرفته باشد. احمدی نژاد امروز سمت حقوقی ندارد و این نامه را نیز با امضا «خادم ملت » به پایان رسانده است و به نظر نمی‌رسد به طور رسمی در دستگاه ریاست جمهوری آمریکا مورد توجه قرار بگیرد. برخلاف آمریکا عاقبت نامه در ایران شکل دیگری خواهد داشت و از وی تصویر مدافع منافع و سرمایه‌های ملی خواهد ساخت. تصویری که در بدو امر هواداران وی نیز تلاش زیادی برای اشاعه آن داشته‌اند.

گویا برای وی این نامه نیز مصرف انتخاباتی خواهد داشت. احمدی نژاد این مسئله را مسلم پنداشته است که برگ برنده روحانی در برابر عملکرد او و هوادارانش امور خارجه و برجام خواهد بود. به همین دلیل می‌خواهد نشان دهد این دولت نتوانسته است پول مردم را پس گیرد. وی دور از فضاهای پیچیده و غیرقابل فهم مسائل بین الملل تلاش کرده تا مسائل سیاست خارجه را برای مردم عادی قابل فهم کند و اینگونه جلوه دهد که سیاست خارجی حسن روحانی، پول شما را نگرفته است.

او قبل‌ترها هم همین کار را کرده بود و پای پول را در سخنرانی‌های تبلیغاتی خود وسط کشیده بود و توانسته بود نظر اقشار مختلفی را به خود جلب کند گویا این بار هم قصد دارد پای پول را به سیاست خارجه روحانی بکشاند.

بایکوت نامه احمدی نژاد در رسانه‌ها
با انتشار نامه، انتظار همراهی رسانه‌های اصولگرا می‌رفت. اما هیچ یک از آنها حتی مبادرت به بازنشر نامه نکرد چه برسد به تحلیل و بررسی دقیق آن. گویی آنها می‌خواهند به احمدی نژاد نشان دهند که باید خواسته‌های آنها را نیز مورد توجه قرار دهد. این در حالیست که در نامه‌های پشیین این رسانه‌ها به دنبال آن بودند که این اقدام تابو شکنانه وی را موجه جلوه دهند و آن را اقدامی مفید برای آینده دیپلماسی و سیاسی کشور نشان دهند.

مردم از پول‌های بلوکه شدن توسط یاران وی می‌پرسند!
با انتشار این نامه و مطالبه اموال بلوکه شده از سوی احمدی نژاد، مردم از سرنوشت پول‌های از کشور خارج شده توسط نزدیکان به دولت احمدی نژاد سوال می‌پرسند. پول‌هایی که برای بازگرداندن آن قوه قضائیه ناچار به مزایده ۱۰۵۴۳ میلیاردی شده است. اموالی که توسط خاوری از کشور خارج شده هم هنوز به کشور بازگردانده نشده است.
✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان:

۶ دیدگاه

 1. شمعم گريست زار به بالين كه ..من نيز چون تو همدم سوز نهانيم

  پول نفت رو تا خرخره خوردی و به مردم ایران تو هر ماه چندرغاز عایدی به نام یارانه تصویب کردی
  که بعدا با تورم ۲۰۰درصد ..چند برابر اون چندرغاز رو هم از جیبشون کشیدی بیرون
  و اخرش این مردم نازنین رو گدای اون چندرغاز کردی

  توهم و حقارت از سر و روش میباره ..برداشته به اوباما نامه نوشته

  • فعلا که ذخایر نظام بیت المال رو دارن خالی میکنن تازه در سال ۹۴. ۷۷ درصد منابع مردم بدبخت توی بانک ها خرج خود آقایون برای وام شده!بگو چرا بانک ها نمیتونن معوقات رو پس بگیرن

  • اگه احمدی یارانه رو زیاد کنه من اولین نفر بهش رای میدم حداقل یه پولی از این دولت دریافت میکنم تواین دولت الان چیزی تو جیبمون نرفته تازه میخوان قطعشم کنن به خدا همسایمون با پول یارانه زندگی میکنه همه بچه هاشم بیکارن

 2. حمید از تگزاس...

  این داش محمود انصافا تو خراب کاری خیلی خبرس…تو دوره های قبل این نا امنی تو مرزامون نصف بود…ولی ایشون روی کار اومدن مرزامون شدن کشتارگاه…بالا غیرتا داش محمود حرف نزنی نمیگیم لالی بخداااا…

 3. بابایکی نیس اینو جمع کنه!؟
  ممه هاتو لولو ببره این پولارم ک خودت رفتی دادی دست اونا

 4. هههههه احمدی نژاد… ایران رو تغییر نام دادکرد ویران…حالاباز میخواد بیاد اینبار بیاد جنگ جهانی سوم درپیش خواهدبود….کاش مردم هم این درک روداشتن ک احمد نژادهاااتواین ملتن زیادن…

پاسخ دهید

لطفا نام شهر خود را ذکر کنید مثال (علی از تهران)