کشف جاده سنگ فرش شده متعلق به دوره اشکانیان در کرمان +تصاویر

مجله مراحم; وجود صدها کاروانسرا در استان کرمان نشان می‌دهد که در طول تاریخ این استان یکی از مسیرهای اصلی حمل‌ونقل کالا در ایران‌زمین محسوب می‌شده است، طی سال‌های اخیر ماجراجوها و راه گشایان کویر در سفرهایشان به کویر لوت بارها آثاری از راه‌ها، چاه‌ها و بناهایی در قلب کویر بی‌آب‌وعلف لوت کشف کردند که نشان می‌داد این بیابان نیز جزو مهم‌ترین راه‌های انشعابی از جاده ابریشم بوده است.

آنچه بر اساس کتب تاریخی مسجل است اینکه جاده موسوم به ادویه از استان کرمان می‌گذشته است و تجار هندی از این مسیر، ادویه و به خصوص فلفل را به کشورهای غرب هندوستان منتقل می کردند، این جاده پس از کرمان به سمت یزد، اصفهان و فارس منشعب می‌شده و در واقع هند و پاکستان و چابهار را به سمت مرکز ایران و درنهایت کشورهای اروپایی طی می‌کرده است.

 

 جاده ادویه,عکس جاده ادویه,تاریخچه جاده ادویه,پیشینه جاده ادویه,جاده فهرج,عکس جاده فهرج,تصویر جاده فهرج,جاده سنگ فرش شده دوره اشکانیان,جاده سنگ فرش شده در کویر کرمان

اما آنچه طی روزهای اخیر در شهرستان فهرج روی داد یکی از شگفت‌آورترین داشته‌هایی محسوب می شود که در خصوص جاده ادویه کشف‌شده است.

آنچه محققان تا به امروز از این جاده می‌دانستند مسیر جاده‌ای است که در حواشی آن کاروانسراها و بناهای متعددی احداث‌شده است که به‌صورت زنجیره‌ای در استان‌های شرقی به سمت مرکز کشور ادامه یافته‌اندآنچه محققان تا به امروز از این جاده می‌دانستند مسیر جاده‌ای است که در حواشی آن کاروانسراها و بناهای متعددی احداث‌شده است که به‌صورت زنجیره‌ای در استان‌های شرقی به سمت مرکز کشور ادامه یافته‌اند.

هرچند طوفان شن همین دو هفته قبل موجب شد برای ساعت‌های جاده اصلی کرمان به سمت زاهدان بسته شود اما پس از فروکش کردن همین طوفان مردم محلی در اطراف بنای تاریخی موسوم به میل نادری که یکی از دیگر بناهای شگفت‌آور کویر است بقایای جاده‌ای سنگ فرش شده را مشاهده کردند که سر از خاک برآورده است.

جاده‌ای که محققان در بررسی‌های اولیه پس برده‌اند که بقایای جاده ادویه است که در زمان پهلوی سنگ‌فرش شده است و حالا بخش‌های وسیعی از این جاده در دست بررسی قرارگرفته است.

نکته قابل توجه اینکه میل نادری نیز با ۹۰۰ سال قدمت به عنوان فانوسی بزرگ در قلب کویر بوده است که با سیستمی مانند فانوس دریایی راه را در طوفانهای شن برای کاروانها نمایان می کرده است.

فرماندار فهرج در این خصوص به خبرنگار مهر می‌گوید: دلیل اصلی پیدا شدن بخش‌هایی از این جاده وزش باد شدید در منطقه و عقب راندن هزاران تن شنی بوده است که بر روی این جاده تلنبار شده بود.

 

http://toluonline.ir/wp-content/uploads/%D8%AC%D8%A7%D8%AF%D9%87%D8%B3%D9%86%DA%AF-%D9%81%D8%B1%D8%B47.jpg 

 

قدمت جاده به دوران اشکانیان باز می گردد

غلامرضا خالقی نسب گفت: عرض این جاده چهارتا پنج‌متر و طول آن تا جایی که در بررسی اولیه دیده می‌شود ۱۰ کیلومتر است که درنهایت به میل نادری ختم می‌شود.

وی ادامه داد: هم‌اکنون کاوش‌ها بر روی این جاده آغازشده است و طبق نظر کارشناسان به‌احتمال‌زیاد این جاده از زمان اشکانیان راه اصلی عبور و مرور کاروان‌ها بوده است و در طول زمان به دلایلی بخش‌هایی از آن سنگ‌فرش شده است.

وی به قدمت بنای میل نادری اشاره کرد و افزود: این بنا با ۹۰۰ سال قدمت، برجی بسیار بزرگ بوده است که مانند فانوس راه را به کاروان‌های گم‌شده در کویر نشان می‌داده است و هم‌اکنون در دست بازسازی است.

 

جاده ادویه,عکس جاده ادویه,تاریخچه جاده ادویه,پیشینه جاده ادویه,جاده فهرج,عکس جاده فهرج,تصویر جاده فهرج,جاده سنگ فرش شده دوره اشکانیان,جاده سنگ فرش شده در کویر کرمان

 

جاده ادویه انشعابی از جاده ابریشم است

حمید روحی، معاون میراث فرهنگی کرمان در گفتگو با مهر در خصوص کشفیات صورت گرفته در منطقه گفت: جاده ادویه یکی از انشعابات اصلی جاده ابریشم است که از مرزهای شرقی به سمت کرمان و استانهای مرکزی امتداد داشته است.

وی افزود: چندی قبل پس از اتمام وزش باد بقایای این جاده دیده شده است که هنوز به صورت فنی و دقیق نمی‌توان ابعاد و مسیر جاده را مشخص کرد چون بخشهای زیادی از آن زیر شن است اما عرض جاده بین چهار تا پنج متر است و در خصوص شناسایی و جمع آوری اطلاعات در دست بررسی و مطالعات اولیه در حال انجام است.

چندی قبل پس از اتمام وزش باد بقایایی این جاده دیده شده است که هنوز به صورت فنی و دقیق نمی‌توان ابعاد و مسیر جاده را مشخص کرد چون بخشهای زیادی از آن زیر شن است اما عرض جاده بین چهار تا پنج متر استروحی گفت: نام این جاده قبلاً در کتاب‌ها آورده شده بود که به آن جاده شاهی هم گفته می‌شود که در ایران چابهار در سیستان بلوچستان را به بم در کرمان و سایر استان‌های کشور متصل می‌کرده است.

وی ادامه داد: جاده در این بخش سنگ‌فرش شده است و سنگ‌های به‌صورت خشک بر روی جاده کوبیده شده‌اند و از این جاده به‌عنوان یکی از زیرشاخه‌های اصلی جاده ابریشم یاد می‌شود که باید به‌صورت دقیق موردمطالعه قرار گیرد.

روحی ادامه داد: بسیاری از راه‌های استان کرمان مانند جاده کرمان به یزد، کرمان به راور و کرمان به سیرجان بر روی جاده‌های قدیمی احداث‌شده‌اند و هم‌اکنون هم در مجاورت جاده‌های فعلی شاهد وجود بناهای قدیمی ازجمله آب‌انبارها، کاروانسراها و بناهای و قلعه‌های متعدد هستیم و به همین دلیل هم طرحی در راستای شناسایی و مطالعه و ثبت ملی این جاده‌ها در دست اقدام داریم.

 

http://www.irinn.ir/sitefiles/13940827/%D8%A7%D8%AC%D8%AA%D9%85%D8%A7%D8%B9%DB%8C/%D9%81%D9%87%D8%B1%D8%AC%20%D8%B1%DB%8C%DA%AF%D8%A7%D9%86.jpg

 

وی جاده کشف شده را دارای اهمیت بسیار بالا در این طرح دانست و افزود: درواقع این جاده از کهن‌ترین راه‌های کشف‌شده در استان کرمان است که باید مطالعه بیشتری روی آن انجام شود.

وی مجاورت این جاده با میل نادری را دارای اهمیت دانست و افزود: میل نادری بنایی بسیار مرتفع و شاخص در استان کرمان است که در حقیقت نقش راهنما در کویر را بر عهده داشته است و مجاورت جاده ادویه در کنار این بنا نشان می‌دهد عناصر مختلف ساخته‌شده در کویر نقش زنجیره‌ای برای حمل‌ونقل به‌خصوص از مرزهای شرقی به سمت غرب داشته‌اند.

 

کویر داشته های طبیعی و تاریخی بسیار در خود پنهان کرده است

با توجه به ثبت جهانی کویر و داشته‌های آن در یونسکو که حدود ۱۵ روز قبل انجام شد محمد جهانشاهی، مسئول پایگاه ثبت جهانی کویر لوت نیز در گفتگو با مهر اظهار داشت: باید به این نکته اشاره‌کنیم که جاده کشف‌شده جزئی از جاده ابریشم نیست و اما در کتاب‌های تاریخی به جاده‌ای اشاره‌شده است که تاجران هندی درگذشته برای انتقال ادویه به کشورهای دیگر از آن استفاده می‌کردند و طبق نوشته‌هایی که در دست داریم این جاده از بخش‌های گسترده‌ای از استان کرمان می‌گذشته است و تاجران هندی از آن استفاده می‌کردند و از آن می توان به عنوان یکی از انشعابات جاده ابریشم نام برد.

وی افزود: در ابتدا باید طرح‌های مطالعاتی جاده را انجام دهیم و درنهایت به سمت ثبت ملی پیش برویم و این بنا حتی قابلیت ثبت جهانی نیز دارد هرچند که می‌توان این جاده را هم برای پیوست به پرونده جهانی کویر لوت نیز پیشنهاد دهیم.

مسئول پایگاه ثبت جهانی کویر لوت ادامه داد: در کنار این جاده کاروانسراها و میل نادری هم وجود دارد که کاربردهایی چون اسکان و امنیت و راهنمایی را برای کاروان‌ها داشته‌اند و این مجموعه با کشف این جاده کهن کامل می‌شود.

استان کرمان یکی از کهن‌ترین استان‌های کشور محسوب می‌شود که باوجود کاوش‌ها و کشفیات متعددی که در استان کرمان انجام‌شده است اما همچنان گنج‌های سربه‌مهر فراوانی در استان وجود دارد که به مرور زمان چهره خود را نمایان می‌کنند و توجه و مطالعه بر روی این داشته‌های تاریخی از اهمیت بالایی برخوردار است.

بااین‌وجود متأسفانه بسیاری از کشفیات و محوطه‌های تاریخی که در استان وجود دارد بعد از مطالعات اولیه به حال خود رها می‌شوند که با توجه به اهمیتی که جاده و ارتباطات در تاریخ داشته است امیدواریم مبحث مطالعه بر روی این جاده ادویه با جدیدت انجام شود.

 

جاده ادویه,عکس جاده ادویه,تاریخچه جاده ادویه,پیشینه جاده ادویه,جاده فهرج,عکس جاده فهرج,تصویر جاده فهرج,جاده سنگ فرش شده دوره اشکانیان,جاده سنگ فرش شده در کویر کرمان
✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان:

۶۱ دیدگاه

 1. شاهرخ خان از ابادان

  به خدا اگه این جاده توی یه کشور عربی بود اونقد تبلیغات میکردن و توریست جمع میکردن که میشد بزرگترین منبع درامدشون

 2. سعید کیانی / شهر ری

  ایران سرای من …. (تشویق) (تشویق) (تشویق) (تشویق) (تشویق) (تشویق) (تشویق) (تشویق) (تشویق) (تشویق) (تشویق) (تشویق) (تشویق) (تشویق) (تشویق)

 3. همین سنگ ها رو چند وقت دیگه میدزدن میبرن تو موزه ها اروپا

 4. سمانه از کرمان

  عشق است کرمووووووووووووووووووووووووووووووووووون خودمووووووووووووووووووووووووون (شادی) (شادی) (شادی) (شادی) (شادی) (شادی) (شادی) (شادی)

 5. از دیار کریمان

  لااااااااااااااایک داره کرمان،تمدن ایران

  • مهرداد از کرمان

   (لایک)

   • به خدا ما این هست تمدنمون اونوقت اروپا تمدنش جنگیدن برده هاشون با پلنگ هست اونها وحشی هستند و ما اجتماعی پس ببالیم به ایران زمین (لایک)

    • مهرداد از کرمان

     درود بز تو شاهپور خان (گل)

    • و درود بر تو ای مهرداد جان (گل) (شکلک)
     دفعه بعد بنویس ((بر تو)) نه که بنویسی ((بز تو)) (خنده) (چشمک) (شکلک) (گل)

    • مهرداد از کرمان

     (خنده زیاد) (خنده زیاد) عجب سوتی دادم خدایی ببخش داداش ببخش (گل) (تماشا) درود بر تو .درود بر تو ……….اینم جریمم دلت خنک شد (ضایع شدن) (خنده زیاد)

    • شما درود خالی را که نوشتی دل ما خنک بود خنک تر هم شد داداش چرا جریمه میکنی خودت را ما قبولت داریم (شکلک) (خنده) (گل)

    • مهرداد از کرمان

     ما خاک راهتیم جون طلب کن شاپور (گل)

    • شما تاج سر ما هستی خدا جونت را سالم نگه داره دادش (گل)

 6. کروکی دقیق بدید بریم سد سازی

 7. مهرداد سردار…سحرخانم …پرچمتون که بالا بود…بالاتر رفت….

  • مهرداد از کرمان

   فدات سالار مراحم ،به قول جناب خان جان تو شرمنده نکن ،پرچم ایران بالایه همیشه ،اینجا رو ندیدم ولی در اسرع وقت میرم برا دیدن خداییش دیدن داره جایی که ارابه های هخامنشی از روی اون رد شدن اطلاع رسانی نیست که سالار جان ،اینم باز معرفت مراحم نفله

   • سردار…پرچمتون بالا بود….پرچم ایران را کشیدید بالا…همه به قدمت کرمان پی بردن…قدیم برای خودش کشوری بود…
    متاسفانه درست میگی اطلاع رسانی نیست…در منطقه لیکک استان کوهگلویه…جایی به نام تنگه سولک…برای ۵۰۰۰سال پیش….سنگفرش و دروازه شهرش معلومه…ولی شده محل یادگاری و…مسئولین دیدن چیزی را میشه بکنن ببرن…بهش میرسن…نشه بکنن بی خیال ولش میکنن…

    • مهرداد از کرمان

     واقعا ببینن میشه ببری براش دزد گیر میذارن ببینن نه بابا بردنی نیست میسپارنش به کرام الکاتبین (خنده زیاد) گل گفتی سالار از این زاویه نگاه نکرده بودم

 8. بابا چرا شلوغش کردین زنجان مام سلطانیه داره تازه خیلی اثار باستانی دیگه م داره (تماشا) (تماشا) (تماشا) (تماشا) (تماشا)

  در ضمن هزارتا از این اثار باستانی هم که تو این مملکت پیدا بشه دوسوته نابوده بازم اون زیر امن تر و سالم تر میموند

  فردا یه ریلی یا جاده ای یا دکلی یا پلی همونجا میسازن (تماشا) (تماشا) (تماشا)

  فردا به سرنوشت دیگر اثار باستانی خواهد پیوست عزیزان من (تماشا) (تماشا) (تماشا)

  • مهرداد از کرمان

   جان خودم اصلا معلوم نمیشه داری حسودی میکنی (خنده زیاد) بیا نصفش برا شهر شما یک قطار بیار بارگیری کن (ضایع شدن) همه ایران سرای من است

   • حسودی چیه اقا مهرداد (خنده) (خنده) (خنده)

    ما خودمون یه عالمه از اینا داریم (ضایع شدن) (ضایع شدن) (ضایع شدن) (کلاه) (کلاه) (کلاه)

    شما خوب نگه دارین تا خراب نشه (خنده) (خنده) (خنده) (خنده) (خنده)

    • طرف ما هم خیلی آثار باستانی هست یکیش را میگم،اطراف شهرما یک روستایی هست به نام آتشکوه که در این روستا آتشکده ای از زرتشتیان زمان ساسانیان به جا مونده که برای زرتشتیان خیلی هم مقدس هست و روز خاصی در سال میاند اونجا و مراسمی را برگزار میکنند حالا ببینیش گریه ات میگیره که اثر باستانی به این قدمت و تقدس برای زرتشتیان به چه روزی افتاده و خیلی داغون و زیر آفتاب و باران و برف و باد و…داره از بین میره توضیح نمیدم ببینید خودتون
     http://www.dana.ir/News/254336.html

    • (قهر) (بی تقصیر) (بی تقصیر) (قهر) (قهر) (قهر)

     در اینده همین جاده م به این روز میفته

    • فکر کنم تخت جمشید را اگر اسکند میزد همه اش را نابود میکرد کمتر دلمون میسوخت تا این که خودمون نابود میکنیم آثار باستانی مون را

    • واقعا همینطوره (لایک) (لایک) (لایک) (لایک)

     اینجا کسی قدر اثار باستانی و تاریخی رو نمیدونه
     جای تاسف داره (قهر) (قهر) (قهر)

    • مگه توی فیلم شب های برره ندیدی چال اسکندرون را دزد برده بود (خنده زیاد)

    • مهرداد از کرمان

     فکر کنم این جاده هم از آن شما بوده باد آورده اینور (خنده زیاد) فقط تاریخ انقضا روش نزدین اون بقیه رو یک تاریخ بزنین ملت علاف نشن تو رو خدا

    • نخیر مهرداد خان واسه خودتون (کلاه) (کلاه) (کلاه)

     چرخش براتون بچرخه (ضایع شدن) (ضایع شدن) (ضایع شدن)
     ما همون اثار باستانی خودمون رو حفظ کنیم تا باد نبره و سر از موزه اروپاییا در نیاره خیلی هنر کردیم (چشمک) (چشمک) (چشمک)

    • مهرداد از کرمان

     بلاخره اگه نیاز کردین رو دربایستی رو بذار کنار ما خیلی لوطی هستیم (ضایع شدن)

    • نه جا نداریم مرسی از مرامتون (شکلک) (شکلک)

     حالا شاید یه وقتی روزی روزگاری گذرمون افتاد به کرمان از اونجا رد بشم (ضایع شدن) (ضایع شدن) (ضایع شدن) (ضایع شدن)

    • مهرداد از کرمان

     اومدی با من و سحر هماهنگ کن دستتو بگیریم وسط آثار باستانی ما گم نشی (گل)

 9. خب چه کنم الان من؟؟ حالا واسه اینکه ناراحت نشین یه حرکت میزنم براتون اونم فقط واسه اینکه خاطرتون عزیزه برام وگرنه فردا یه طوفان دیگه بیاد شنها روشو میگیرن میره تا کشف بعدی:

  http://fashionday.ir/wp-content/uploads/fashionday.ir-wallpaper-dance-4.jpg

  • مهرداد از کرمان

   چه حرکتی هلیکوپتری زده طرف (ضایع شدن) روحم شاد شد (گل)

   • مهرداد از کرمان

    سحر جان مواظب باش به آثار باستانی آسیب نزنی من تحمل کروکی و حبس و ندارم (ضایع شدن)

    • مهرداد بگو مواظب باشه به خودش آسیب نزنه تا خودت را خیلی نگران نشون بدی (نگاه)

    • مهرداد از کرمان

     تو بگو داداش ما که از بس گفتیم زبونمون مو دراورد جای بادمجونایی که کاشته هنوز درست نشده (بی تقصیر)

    • نه دستم بشکنه اگه تورو بزنم تو قضیه ات با بقیه فرق میکنه تو منه قلبی (تماشا)

    • مهرداد از کرمان

     تو شیرین من هستی (ماااچ)

    • قربونه شیرین زبونیات بره آبجی تو هم تاجه سرمی (ماااچ)

    • مهرداد از کرمان

     (گل) (ماااچ)

    • نه حواسم هست توام بیا یه حرکت بزن بیا وسط (شادی) اوا خاکه عالم مهرداد اومدم روش وایستم حرکت بزنم کلن سنگ فرشه پودر شد چه کنم؟؟ (غمگین)

    • مهرداد از کرمان

     تو که به ما میدون نمیدی تازه اگه بیام با این حرکتی که رفتی سطح توقعاتشون رفته بالا ما هم میریم وسط سوتی میدیم ما رو بیخیال شو جون آبجی (تماشا) نگران نباش فدای سرت بودراشو جمع میکنیم دوباره با آب قاطی میکنیم میزنیم تو قالب میذاریم سر جاش آشنا قالب زن دارم (خنده زیاد) اگرم نشد میگم z-t برامون بفرسته (ضایع شدن)

    • بیا خودم هواتو دارم بیا دستتو بده من (شادی) خوب پس دست بجنبون تا کسی نرسیده فرار کنیم

    • (خنده زیاد) (خنده زیاد) (خنده زیاد) (خنده زیاد) (خنده زیاد)
     چشم اقا مهرداد چون خیلی بامرام و لوطی هستی یه دونه سفارشی میفرستم (مسخره) (مسخره) (مسخره) (مسخره)

    • زهرا خانوم شما جمعه کجا هستی؟تهران هستی؟

    • مهرداد از کرمان

     بریم وسط خدایا به امید تو (شادی) وای چه فازی میده آبجی (گل) یا خدا سحر آژیر ماشین میراث دستتو بده بزنیم به چاک تا مجسممونو اینجا نزدن (تعجیب)

    • آره بیا وسط داداشی اسفند و اسفند دونه اسفند سی و سه دونه بترکه چشم حسودو بیگونه اگه جاییشو اشتباه گفتم بر من ببخش….. آره آبجی دورت بگرده ماشالا چه قشنگم حرکت میزنی یه چندتا وان یکاد بخونم چشت نکنن…مهرداااااااد من میترسم اگه اشرار باشن چیییی مطمئنی میراثه؟داداشی دستمو ول نکنی خودت فرار کنی حالا کجا بریم اینجا همش بیابونه من میدونم ما میمیریم (گریه)

    • مهرداد از کرمان

     ان یکاد و آیه الکرسی رو همش بخون برام ، (تماشا) من تو رو بزارم برم (تعجیب) اشرار باشن میشه دست به سرشون کرد ولی این میراثیایه گشنه رو نه بیا عزیزم شناختمش (دوست محمد) خان یاغیه تامینیه آشناست الان میگم خودش بره بالا هایلوکس خودم و خودت میشنیم جلو دستی برات بکشم رو این شن ها سر دوستمحمدخان گیج بره بیاره بالا بعد از این جازای بیابون بگیریم جلو بینیشو گوشاشم بکشیم تا حالش بیا سر جاش اون وقت مدیونمون میشه (شادی) (گل)

    • باشه چشم همش میخونم برات….آخ آخ بریم من شدیدن پایه ام بشرطی که بدی منم چندتا دستی بکشم باشه (شکلک) (ماااچ) مهرداد این دوست محمد نمیخواد بیاد بگو بمونه یه جوج خوشمزه بزنه برامون برگشتیم گشنه نمونیم چون من گشنه ام بشه سریع میزنه به اعصابم.

    • مهرداد از کرمان

     ای به چشم ماه بانو (شکلک) هوی دوستمحمد خان یک کبکی .هوبره ای پیدا کن بذار رو آتیش برای ماه بانو وای به حالت اگه از دستپختت چندشش بشه اون سبیلاتو با فندک آتیش میزنم (پز) بریم ماه بانو همه چی ردیفه (عشق) اینم سوئیچ بشین پشت رول ببینم چکار ه ای (تماشا) یا علی یکم یواشتر گیربوکس آوردی وسط آسفالت هنوز به شنی نرسیده (تعجیب)

    • بیا خودت بشین اصن یا بزار من رانندگیمو بکنم نهایتش میمیریم اونم دوتایی با هم فکرشو کن چقد رمانتیک اصن بزار بزنم تو این کوهه بمیریم (تماشا) (عشق)

    • به به چه کامنتایی (عشق) (عشق) (عشق)
     من دوسه روزه این ور رد نشدم
     ببین چه کردن سحر جون و اقامهرداد (ضایع شدن) (ضایع شدن) (ضایع شدن) (ضایع شدن)
     خوش باشین عزیزای دلبندم (شادی) (شادی) (شادی) (شادی) (شادی) (ماااچ) (ماااچ) (ماااچ)

    • ببخشید اقا شاپور اینورا نیومدم الان کامنت رو دیدم
     جمعه ها معمولا یا خونه یا مهمونی یا مهمون داریم
     که خدا رو شکر این اخری بیشتر رواج داره تو خونه ما (مسخره) (مسخره) (مسخره) (مسخره) (مسخره)

     چطور مگه (چونه خاروندن) (چونه خاروندن)

    • مهرداد از کرمان

     کاش اول جوج رو میزدیم آخه گشنگی زده به اعصابت عزیزم (ضایع شدن) ولی هر چی تو بخواهی مرگ یک بار شیونم یک بار لااقل یک وصیت نامه بنویسیم بذارنمون یک جا من تنهایی اون پایین نمیدونم چکار کنم ( خیلی هندی شد) دستتم بذار تو دستم نگن شاید با هم اختلاف داشتن خوردن توی کوه (عشق) (ماااچ) ولی نه خدا نکنه تو اتفاقی برات بیفته دوست دارم بشم پیشمرگت لااقل یکی بیا سری بزنه بهم اونم با گلاب و گل (دلشکسته)

    • مهرداد از کرمان

     ممنون z-t این روحمه داره برات کامنت سپاسگذاری میزاره باز هم از لطفت ممنون مواظب سحر جان باش (دلشکسته)

    • مهرداااااااااااااااااااااد نگو این حرفا رو (گریه) خدا نکنه داداشی ایشالا ۱۲۰ ساله شی یه بار دیگه از این حرفا بزنی باهات قهر میکنم من شما رو دوست میدارم اگه زبونم لال خدایی نکرده اتفاقی برات بیوفته به یه هفته نکشیده منم میام پیشت (عشق) (ماااچ)

    • مهرداد از کرمان

     تو هم همیشه شاد و شنگول باشی آبجی عزیز و نازنینم (گل) (گل) (ماااچ) بریم تا الناز نیومده (ضایع شدن)

    • پسره لوس این حرفا چیه (عصبانی) (عصبانی)
     زود بگو خدا نکنه

     حرفای خوب و انرژی مثبت بزن
     واسه چی اشک سحر رو درمیاری
     میبینی که حساسه
     (عصبانی) (عصبانی)
     دیگه نشنوم (عصبانی) (عصبانی)

    • بزن بریم با سرعت برق و باد بزن بریم از اینجا الان الی میاد یقه هر دوتامونو میگیره یه دل سیر میزنتمون بای گلی (گل)

پاسخ دهید

لطفا نام شهر خود را ذکر کنید مثال (علی از تهران)