ایجاد مراکز بهداشتی برای زنان فاحشه تهران

معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از افزایش دو برابری انتقال جنسی ایدز خبر داد و گفت: حدود یک دهه پیش ۱۵ درصد موارد انتقال ایدز از طریق جنسی بود و اکنون به ۳۰ درصد افزایش یافته است.
 
به گزارش ایرنا، علی اکبر سیاری روز چهارشنبه در نشست خبری معاون سازمان بهداشت جهانی با خبرنگاران در پاسخ به پرسشی درباره وضعیت بیماری ایدز گفت: الگوی انتقال جنسی ایدز رو به افزایش است و کنترل آن نیازمند اطلاع رسانی شفاف به مردم است.
 
وی اضافه کرد: موج اول انتقال بیماری ایدز از طریق سرنگ مشترک بین معتادان تزریقی بود که با توزیع سرنگ رایگان و متادون بین معتادان و در زندان ها کنترل شد که دستاورد بزرگی است.
 
سیاری گفت: مشکل جدی فعلی انتقال ویروس ایدز از طریق تماس جنسی است که میزان انتقال ایدز از این طریق در یک دهه گذشته دو برابر شده و از ۱۵ درصد به ۳۰ درصد رسیده است البته این مساله مختص ایران نیست و در تمام دنیا وجود دارد.
 
سیاری ادامه داد: علت ناموفق بودن در کنترل انتقال جنسی ایدز این است که نمی توانیم همه مسائل را عریان و شفاف به مردم بگوییم مثلا در مورد کاندوم نمی توانیم راحت صحبت کنیم. کنترل ایدز سه کلمه دارد اول خویشتنداری، دوم تشکیل خانواده و اگر تشکیل خانواده نشد باید وسایل پیشگیری را در اختیار مردم قرار دهیم.
 
معاون بهداشتی وزیر بهداشت همچنین از ارائه خدمات کاهش آسیب به زنان روسپی خبر داد و گفت: مراکز جدیدی در کنار مراکز شبکه بهداشتی برای معاینه زنان روسپی ایجاد شده است که این افراد را از نظر بیماری های قابل انتقال از طریق تماس جنسی مانند هپاتیت، ایدز و سایر بیماری های مقاربتی محافظت می کند.

 

زنان فاحشه تهران,زنان خراب تهران
 
وی گفت: در این مراکز پس از معاینه به زنان روسپی آموزش های لازم برای پیشگیری از بیماری های مقاربتی به این افراد داده می شود و وسایل پیشگیری را به صورت رایگان در اختیار آنان قرار می دهیم.
 
سیاری همچنین از ارائه خدمات بهداشتی به کارتن خواب ها خبر داد و گفت: در مراکز DIC خدمات مختلفی به کارتن خواب ها ارائه می شود و هر جا که این افراد را پیدا کنیم خدمات مختلفی مانند یک صبحانه مفصل و دوش گرفتن به این افراد داده می شود و اگر نیاز داشته باشند سرنگ، دارو و در برخی جاها متادون برای تغییر اعتیاد تزریقی به مصرف خوراکی به این افراد داده می شود.
 
سیاری گفت: خاطرم هست که در سال ۷۸ از زندان های کرمانشاه در زمان وزارت دکتر فرهادی بازدید داشتیم در آن زمان امکان توزیع سرنگ بین زندانیان وجود نداشت و مشاهده کردیم که زندانیان نوک خودکار را تیز می کردند و از آن برای تزریق استفاده می کردند این مساله را به قوه قضاییه منتقل کردیم و از آن پس قبول کردند که سرنگ رایگان و متادون بین زندانیان توزیع شود.
 
معاون وزیر بهداشت اضافه کرد: اگر نمی توانیم اعتیاد را از بین ببریم باید حداقل آن را تخفیف دهیم و مثلا تلاش کنیم اعتیاد تزریقی به خوراکی تبدیل شود تا خطر انتقال ایدز و بیماری های مقاربتی را نداشته باشیم.
 
وی گفت: در جمهوری اسلامی ایران تجربه موفقی در کنترل ایدز در زندان ها داشتیم و با ایجاد کلینیک های مثلثی هم اکنون پنج هزار پزشک عمومی خدمات درمان اعتیاد از جمله متادون تراپی را ارائه می دهند.
 
سیاری همچنین گفت: اولین مورد ایدز در ایران یک دختر خردسال بود که در سال ۶۵ به علت استفاده از فاکتور ۸ به این بیماری مبتلا شده بود. 

 

منبع: عصر ایران و تابناک
✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان:

۱۱ دیدگاه

 1. به سلامتی هر چی روسپیه… که اگه پول داشت یه زندگی راحت می داشت

  • هه خوبه داریم به جایی میرسیم که به روسپی گری به چشم یه شغل نگاه میکنیم:/ واقعاً ک

  • هرکس پول نداره از این به بعد با توجه به فرمایش گوهرباره شما میره روسپی گری
   سلامتی بعضی از ذهنایه …

  • اگر غیرت داشت روسپی نمیشد…خیلی ها تو زندگی هاشون مشکلات داشتن….ولی پاک موندن….
   همسایمون ی دختر بود پدرش معتاد ومادرش هم….(نقطه چین)…بعدش طلاق گرفت…ولی الان دختره ۳۰سالشه ومعلم اموزش وپرورش…..ننش که رفت و باباش هم سنگکوب کرد مرد…باداداشش چسبیده به زندگی….

   • لرسو جان تو با شاهپور فرق داری… تمام تفکراتت شبیه منه بجز جناح بندی سیاسیت که متاسفانه از روی غفلت طرفدار اون جناحی…. با این نظرت کاملا موافقم…

 2. امیرآرمان(rabito3239@) از مشهد

  ” وسایل پیشگیری را به صورت رایگان در اختیار آنان قرار می دهیم. ” خب شما که وسایل پیشگیری رو که میدین مکان هم بدید که دیگه راحت کاسبیشون رو بکنن…مث سریال game of throns (چونه خاروندن) (چونه خاروندن)

  • بجای هزینه های الکی…وسایل ازدواج جوانان…مشکلات بیکاری را رفع کنید….مطمئن باشید امارش خیلی میاد پایین….
   در ضمن اینا کارشون رو بلد هستن….اگر امثال اینا روسپی باشند وجوانان معتاد….اونا هم پول نفتو….

 3. ناصر از قدیم

  افسوس به حال و روز مردمان این سرزمین، جوانان بیکار، زندانی، گرفتار فقر و اعتیاد، زنان هم اینگونه… کجاست سرزمین پهناور کورش کبیر….

پاسخ دهید

لطفا نام شهر خود را ذکر کنید مثال (علی از تهران)