مرگ ۴۰۲۰ ایرانی بر اثر خودکشی در سال گذشته

 

۴۰۲۰ خودکشی در ایران!

به گزارش خبرگزاری ایلنا: رئیس اورژانس اجتماعی کشور با اشاره به اینکه براساس آمار سازمان بهداشت جهانی تعداد خودکشی‌ منجر به مرگ در ایران در سال‌ ۹۴، ۴۰۲۰ مورد بوده است، گفت: سنین ۱۵ تا ۲۵ سال بیشترین آمار خودکشی منجر به فوت را در کشور به خود اختصاص داده‌اند.

 

http://morahem.com/majale/wp-content/uploads/2016/08/5020306_821.jpg

مجله مراحم؛ حسین اسدبیگی در گفت‌وگو با ایلنا درباره گزارش سازمان بهداشت جهانی در خصوص خودکشی با بیان اینکه براساس این گزارش رتبه ایران در زمینه خودکشی ۱۰۸ است، گفت: بر اساس این گزارش تعداد خودکشی‌های منجر به مرگ در ایران طی سال‌های ۹۲ و ۹۳، ۴ هزار و ۶۹ نفر و در سال‌ ۹۴، ۴ هزار و ۲۰ بوده است.

وی ادامه داد: در سال ۲۰۱۲، نسبت خودکشی منجر به فوت در مردان ۷ به ۱۰۰ هزار نفر بوده که در مجموع ۲ هزار و ۷۰۰ مرد خودکشی منجر به مرگ داشته‌اند که این میزان در میان زنان ۳.۶ به ۱۰۰ هزار نفر یعنی هزار و ۳۶۹ نفر بوده است.

اسدبیگی با اشاره به رتبه ۳۹ آمریکا در خصوص خودکشی منجر به مرگ اظهار کرد: در سال ۲۰۱۲ در آمریکا ۴۳ هزار نفر دست به خودکشی زده‌اند. همچنین در کشور هند نیز با جمعیت بیش از ۱ میلیارد نفر ۲۵۸ هزار نفر طی سال ۲۰۱۲ خودکشی کرده‌اند که براساس گزارشWHO این کشور حائز رتبه ۱۰ خودکشی در جهان بوده است.

۷ میلیارد خودکشی در جهان!

رئیس اورژانس اجتماعی کشور با بیان اینکه میانگین خودکشی در جهان با جمعیت بیش از ۷ میلیارد نفر ۱۴ به ۱۰۰هزار نفر بوده است، عنوان کرد: کشورهای کره جنوبی، گویانا، لیتوانی، سریلانکا، سوری نامی، مجارستان، قزاقستان، ژاپن، بیلاروسی و هند به ترتیب رتبه‌ها اول تا دهم خودکشی منجر به مرگ را در سال ۲۰۱۲ به خود اختصاص داده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: در این گزارش کشورهای حاشیه خلیج فارس کمترین میزان خودکشی را به خود اختصاص داده‌اند که علت این موضوع اعلام آمار غیردقیق و کم از طرف این کشورها بوده است. همچنین چین تنها کشوری است که نرخ خودکشی زنان در آن بیش از مردان بوده است.

کدام استان ها بیشترین خودکشی را داشته اند؟

این روانشناس با تاکید بر اینکه استان‌های غربی کشور شامل ایلام، کرمانشاه، لرستان و همدان به نسبت جمعیت خود بیشترین آمار خودکشی منجر به فوت را داشته‌اند، تصریح کرد: متاسفانه اخیرا به دلیل عدم نظارت بر توزیع قرص برنج طی سال گذشته موارد زیادی به این دلیل خودکشی و فوت کرده‌اند که لازم است؛ فروش آن توسط عطاری‌ها کنترل شود.

http://morahem.com/majale/wp-content/uploads/2015/10/08629382228079965850.jpg

اسدبیگی با اشاره به مرگ ۵۰۰ نفر در استان‌های گیلان، مازندران و تهران به دلیل استفاده از قرص برنج عنوان کرد: حلق‌آویز کردن و مسمومیت ناشی از سموم و داروها نیز بعد از قرص برنج بیشترین علت مرگ‌های ناشی از خودکشی بوده‌اند، این در حالی است که اقدام به خودکشی با استفاده از داروهای خواب‌آور و ضد اضطراب کمتر به مرگ فرد می‌انجامد.

رئیس اورژانس اجتماعی کشور با بیان اینکه در ایران سنین ۱۵ تا ۲۵ سال بیشترین آمار خودکشی منجر به فوت را داشته و این موضوع در میان افراد بالای ۵۰ سال بسیار کم است، بیان کرد: در کشورهای آمریکایی و اروپایی سالمندان بیش از جوانان دست به خودکشی می‌زنند.

وی ناامیدی را یکی از مهم‌ترین دلایل خودکشی جوانان خواند و گفت: معمولا سالمندان سختی‌های زندگی را از سرگذرانده و مقاوم‌تر شده‌اند، اما نوجوانان و جوانان به دلیل نیاموختن مهارت‌های مختلف زندگی و تکانشی بودن رفتارهایشان و همچنین به دلیل تاب‌آوری کمتر و دلایل مختلف روانشناختی، اجتماعی و اقتصادی بیشتر دست به خودکشی می زنند که این موضوع نیاز به پژوهش علمی بیشتری دارد.

 

http://morahem.com/majale/wp-content/uploads/2016/09/54dcf707d0cac_l_54dcf7072c85e_642ae503ad4bb4a1b9aa881a0eeaa7ce2100011-360p.jpg

اسدبیگی بیان کرد: اورژانس اجتماعی کشور در ۱۹۰ شهرستان به تمامی افرادی که قصد خودکشی داشته‌اند و به خانواده‌های داغدیده افرادی که در اثر خودکشی جان خود را از دست داده‌اند، کمک‌های رایگان ارائه کرده و خدمات روانشناختی اجتماعی خود را نیز  از طریق خط ۱۲۳ و خودروهای خدمات سیار و مراکز مداخله در بحران ارائه می‌کند.

وی افزود: همکاران ما در اورژانس اجتماعی همچنین توانسته‌اند با مصاحبه و مذاکره، افرادی را که تهدید به خودکشی کرده‌اند از این کار منصرف کرده و همچنین در مواردی این افراد را در بیمارستان بستری کرده‌اند.
✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان:

۲۹ دیدگاه

 1. مکیه از کرمان

  چه فایده نه دنیا روداشتند ونه اخرت. (گریه) (گریه) (گریه) هر دو رو فنا کردند

  • چرا شهرهای کرد ولر نشین با وجود منابع نفتی وگازی وابی و سرزمین اباد بیشترین امار خودکشی را دارند؟؟؟
   چون بیکاری بیشتر در این مناطق هستش…..اونم از بی عرضکی حکومته

   • تو محلات یکی رفته بود از بالای یک ساختمون بلند حدود۲سال پیش خودش را بدازه پایین پلیس و اورژانس و مردم و…اومدند بعد یارو را پشیمونش کردند و خودکشی انجم نداد
    بعداََ فهمیدند دهن سرویس سر شرط بندی میخواسته چند تا از رفیق هاش را سر کار بگذاره که شوخی شوخی کل ملت را سرکار گذاشته بود خیلی خنده دار بود پلیس گرفت بردش اون احمق هم میخندید (خنده زیاد)

  • دنیا رو نداشتن حتما انگیزه ای واسه داشتنش نداشتن !
   آخرت رو نه من میدونم نه شما فقط خدا میدونه ؛ امیدوارم اون دنیاشون بهتر از این دنیاشون باشه (گل)

   • نیکان یعنی واقعا نمیدونی خودکشی گناه کبیرست و بخشش نداره وغیر ممکنه بهتر باشه بلکه بدتره چون گناهی که علت اصلیش نا امیدی از خداست که بزرگترین گناهه و کسی که واقعا به خدا و معاد اعتقاد داشته باشه اینکارو عمرا بکنه اینم خودش یه گناه بزرگه دیگه واز اون گذشته گناهیه اگه منجر به مرگ بشه دیگه فرصت توبه نداره پس از خودت حرف در نیار الان با دلسوزی بیجات داری خودکشی عادی نشون میده انگیزه نداشتن چیه خدا انگیزه رو داده همینکه هرکس تو راه راست انسانیت قدم بزاره تا مرگش برسه

   • البته یه نکته رو بگم اگه اختیاری نداشته باشن یعنی دیوونه باشن براشون گناه حساب نمیشن چون خدا تعیین وتکلیفو بخاطر شرایطش از دیوونه برداشته

   • سرکار خانم مینا !

    هیچوقت ننشین جای خدا و بهشت و جهنم واسه مردم مشخص کن ! تمام بدبختی این مردم این روزا از همین تفکر بلند میشه؛ اصلا قصد موشکافی نظراتو ندارم چون برام اهمیتی نداره و در جایگاه نظر شخصی خودت کاملا محترمه .

    سعی هم بکن بدون ادبیات پرخاشگرانه با ادبیات محترمانه تری نظر شخصی کسی رو که از قضا خطاب به شما هم نبوده نقد کنی !!

    ممنون

   • من جای خدا ننشستم شماهم نشین چون تصمیم بهشت وجهنم مردم وخودم با خداست ولی من بنا به نظر دین خدا و حرفای رسولان وامامانش مشخص کردم ببخشید دیگه نظر دین و پیامبر و امام باشما مخالفه شما یعنی حرف خدا وپیامبر براتون اهمیت نداره چون خدا گفته خودتونو نکشید تمام بدبختی مردم از این تفکر بلند میشه خیلی حرف خنده داری میزنی اتفاقا تمام بدبختیها از جدی نگرفتن وعمل نکردن همین تفکرات که از جمله باهاش مخالفی من خودم مسلما ومتاسفانه تا حالا نتونستم به طور کامل عمل کنم ولی هیچوقت مخالفت نمیکنم تازه شما دیگه خیلی تیتیش مامانی هستی چون نه پرخاشگرایانه بود نه نامحترمانه شما پرخاشگرایانشو ندیده بعد حطاب به من نبوده ولی موضوع شخصی زندگیه شماهم نبوده یه موضوع کلی بود البته شما اشتباه نگفتیا ولی یجوری دلسوزی بود دلسوزی نباید باعث در نظر نگرفتن گناه بزرگ خودکشی بشه بذار چندنفر عبرت بگیرن وقوی باشن (گل)

 2. نوجوانان و جوانان به دلیل نیاموختن مهارت‌های مختلف زندگی و تکانشی بودن رفتارهایشان و همچنین به دلیل تاب‌آوری کمتر و دلایل مختلف روانشناختی، اجتماعی و اقتصادی بیشتر دست به خودکشی می زنند

  چرا اینا واسهه هیشکی مهم نیست تو جامعه ؟!!!!

  اینایی که دارن خودکشی میکنن انسان هستن بیشترشونم بچه هایی که اول مسیر زندگی هستن ,

  با اینهمه درد چرا به فرموده حضرت امیر (ع) مرد مسلمان از غصه نمی میره

  حتی ککشم نمیگزه ؟!!! مسلمون نداریم یا مرد نداریم تو جامعه ؟!!!!!!!

 3. هر کی عرضه نداره زندگی کنه پس بهتره بمیره
  منم بیکار شدم اما الان کاردارم ماهی ۷۰۰ هزار تومن ینی خودمو دار بزنم لرسو
  زیاد هم کرد و لر نکن خوب نیست

  • وقتی جکومت ما انقدر ابله که نفت از خوزستان میگیره وپالایشگاه در جای دیگه میزنه ….انقدر ابله هست که شهرهای اباد لر وکرد نشین را خراب میکنه….در بهبهان خوزستان در منطقه بید بلند….بجای کار گر واستخدام مردم لر از جاهای دیگر ایران نیرو میگیره…وضعیت میشه همین
   قدیم هرجا اب بود ابادانی بود…الان بر عکس شده…

  • چرا قبل انقلاب همه برای کار میرفتن خوزستان وبعد انقلاب برای کار از خوزستان باید برن شهر های دیگه؟؟؟؟
   بی عرضه حکومته که توان مدیریت نداره….
   خیلی ها از خوزستان برای کار سمته قم وتهران وکرج و…رفتن ….اینجور ادم ها بی عرضه هستن….نه عزیز من کار نبود اومدن راه دور برای کار….
   اینا عرضه دارن شهرهای اباد را اباد کنن….رفسنجان بیابان بخاطر حضور ی گردن کلفت تو مملکت شده بهشت…لرستان وخوزستان وایلام و کرمانشاه وگهگلویه وشهرکرد که اباد بودن دارن میشن بیابان….

 4. تنهاترین فرد روی زمین

  سلام . همه علامه دهر شدید و از گناه و عقاب خودکشی حرف میزنید اما یکی نیست به شما بگه چرا نمی پرسید چی به روز اوم آدمی اومده که حتی از بقول شما خداهم ناامید شده . در عدل و محبیت خدا شکی نیست و لی انسان تا یه حدی تحمل داره و بلاخره این تحمل توی یه روزی و یه جوری میشکنه و اونوقته که خودتون رو تنهای تنها توی ای جهنم شهر به اسم دنیا می بینید . خدا روح همه درگذشتگان دلخسته و نا امید رو رو تحت هر عنوان قرین رحمت خودش کنه و به حرمت شکستگی دلاشون اونها رو ببخشه آمین .

  • هر سختی که باشه دلیل خوبی بر خودکشی نیست جز دیوونه بودن که اختیاری نداره وکاراش دست خودش نیست اون توجیهی نداره پس خدا پیامبران واولیاشو واسه دکور نذاشته وجالبه این بزرگان از همه بیشتر سختی ومصیبت داشتن دلیل خودکشی وناامیدیشون درک نادرست از زندگی که و توقعات نابجا وبیشترش بخاطر اشتباهات خودشونو ویادیگرانه سعی کنیم اشتباهات بزرگ و حداقل هیچ جوره توجیه نکنیم که عادی بشن بخشش باخداست ولی بعید به نظر میرسه چون به قدرت ورحمت خدا وحتی به وجودش شک کردن ویا منکر شدن

  • اگر می خواهی من را قضاوت کنی ، با کفش هایم راه برو
   درد هایم را بکش،
   روزها و سال هایم را بگذران
   آن گاه مرا قضاوت کن

   • اقا نظرت چیه یزید هم قضاوت نکنیم ما که با کفشاش راه نرفتیم (مسخره) اتفاقا کردار اشتباهو باید فضاوت کرد اینو یادت باشه درضمن من وقتی راجب چیزی حرف میزنم یعنی اگه اوضاع بدتر از همه ایناهم باشه هم اونکارو نمیکردم بعدشم علت بیشتر خودکشی ها انقدر مسخرس که حد نداره مثلا طرف دوست پسرش جوابشو نمیده تصمیم به خودکشی میگیره دیدم که میگماااااا

 5. من نظرم اینه با کسی که متکبرانه از توهین و افترا به اموات هم نمیگذره بحث نکنم (گل)

  • توهین و افترا به اموات وای خیلی باحالی چه توهین وافترایی به اموات خودکشی کننده که انگار فک وفامیلتند کردم یه نمونشو بگو اینکه بگم عاقل نیستن و خودکشی گناهه نه تنها توهین وافترا نیست بلکه خیلی درست و حقیقته هرچیزی گفتم درست بوده از نظر عقل ودین شما از حد خارج شدی احساسات همه جا خوب نیست بعضی جاها بی مورده چون مانع دیدن حقیقت ودلسوزی بیجا میشه البته بهشت وجهنمشون وبخشش ومجازاتشون با خداست ولی دلیل نمیشه ادم کارهای بدو نگه بعد تو بحث کم اوردی هم الکی نگو توهین و افترا بی منطق حرف نزن اینکه شما به نظرت خودکشی گناه نیست و اونایی که بخاطر ضعف وبی دینی و مشکلات که خیلی هاشون چرت وپرت هستن نمونش مثالی که زدم که دوست خودم بوده عاقلند از نظر من اینجور نیست به هرحال خدا همه ی اموات وبیامرزه راستی محرم نزدیکه میخوای بحاطر شادی دل شما بگیم به یزید و شمر وعمر سعد وحرمله وسپاه یزید چیزی نگن خدایی نکرده یوقت توهین و افترا به اموات نباشه (نگاه)

 6. خوب من فکرمیکنم لازمه یه چیزهایی رو برات روشن کنم؛ بذار بهت بگم من بنده کدوم خدا مسلمون کدوم پیامبر و شیعه کدوم امام و منتظر کی ام !
  من بنده ی اون خدایی هستم که اول هر سوره اش بین اینهمه صفات قهریه مقرر کرده گفته بشه ( به نام خداوند بخشنده ی مهربان ) !
  همون خدایی که روی پرده خونه اش نوشته بندگان من رو بشارت دهید که من امرزنده ی مهربانم همون خدایی که حق الناس رو مقدم کرده به حق الله !
  من مسلمونم به دین اون پیامبری که بهش میگن پیامبر رحمت که توی فتح مکه بزرگترین دشمنش گفت محمد (ص) از قلبها وارد میشه نه از درها !
  من شیعه اون امامی ام که با خوانواده اش سه شبانه روز روزه گرفتن و افطارشون خیرات کردن و نگفتن طرف از بی عرضه گی گشنه مونده به من چه بره کار کنه !
  من عزادار اون حسینی ام که توی گودال قتلگاه اشک میریخت شمر ملعون بهش گفت چیه ترسیدی فرمود نه به حال تو گریه میکنم که داری چی سر خودت میاری تا وقت داری برگرد !
  من منتظر اون امام زمانی ام که شب روز گریه میکنه به حال شیعیان گناهکارش !
  اسلام من اون دینی هست که به من اجازه نمیده انسانهای خطا کار رو که توی خطاشون هزار عامل اجتماعی و فقر فرهنگی و اقتصادی دخیل بوده با شقی ترین اعراب که خون بهترین بندگان خدا رو ریختن مقایسه کنم!!! خدای من دین من مذهب من پیامبر و ائمه ی سراسر مهربونی ان و با اسلام داعشی خیلی فرق داره !!!
  و فارغ از بحث اعتقادات منطق من میگه وقتی توی جامعه به بیماری داره با سرعت گسترش پیدا میکنه عوض سرزنش قربانیان بیماری برم عامل اون رو پیدا کنم از بین ببرم تا ادمای بیشتری رو قربانی نکرده !
  وافعا بعید میدونم هیچ ادم مذهبی یا منطقی با این توضیحات هنوزم منو مخالف احکام خدا و احساساتی مطلق بدونه !!!!

  • بله میدونم تک تک حرفاتو قبول دارم مخصوصا تا به حال شیعیان گناهکارش اصلا راه نداره باهاش مخالفت کنم ولی اون شقی ترین اعرابم که خطاشون قابل قیاس با هیچ خطایی نیست ولی اونا هم هزار عامل اجتماعی وفقر فرهنگی واقتصادی داشتن نمونش همشون با وعده ی پولو وحکومت اومدن به جنگ امام حسین اینا بیشترش توجیه وعذر بدتر ازگناست در کل این وعده ی خداست اونایی که ظلم وستم وگناه بزرگی با اراده واختیار خودشون مرتکب میشن وتوبه نمیکنن وراه امرزشوتقریبا برای خودشون میبندن جایگاهشون تاحدود زیادی مشخصه مگر این با بخشش خدا مواجه بشن اصلا خدا همه رو ببخشه ما که بخیل نیستیم به صدقه وسری همه منم ببخشه ولی قران راجب جهنم هم حرف زده شما که قصد نداری بگی تمام ایه های مربوط به جهنم دور ریخته بشه واینا غلطه امیدوارم که نباشه بله خدا ودین و پیامبر وامامان مهربونی ورحمتشون خیلی زیادتره که ما بخوایم راجبش حرف بزنیم ولی از اونجایی که اومدیم تو دنیا با عمل وکردار خودمون راهو انتخاب کنیم و پاداش و عقابمون هم به کارامون داده میشه واز اونطرف مجازاتهایی که خداوند وبرگزیدگانش به ما گفتن همه از روی حق وعدالته ولی این اسلام داعشی که هیچ جوره نبایدبا اسلام واقعی مقایسه بشه (شاکی بودن) اما کارای داعش بیشترش ظلم وستم وتجاوزه اصلا یا غیرممکنه یا خیلی خیلی بعیده حق وعدالت ودرستی از این گروه تکفیری و ظالم وباطل دید بله منم با اینکه وقتی مشکلی چیزی هست همه دست هم بدن عامل وبه قول شما پیدا کنیم که جلوگیری بشه موافقم ولی سرزنش با بد دونستن یه کار یا یه رفتار فرق میکنه پس اینجوری ما نباید هیچ کاری رو بد بدونیم که یوقت سرزنش نشه نه اینا باهم مرزی دارن تازه عاملاشم تا حدودی مشخصه مشکلات اجتماعی واقتصادی وضعف در ایمان ودین صبور نبودن نا امیدی ویا به دلیل یه سری اشتباهاتی که انجام دادن یا از یه طرف بدی دیدن و…هستش که لازمه مردم ودولت همه از دم مشکلات اجتماعی و اقتصادی رو رفع کنن البته یه سری چیزا خود افراد باید روش تمرین کنن وکسب کنن مثلا صبور بودن نمیشه بری به دکتر بگی اقای دکتر یه امپول بزن صبور شم نه اینطوریاهم نیست الان شما هم به حکم عقل ومذهب ومنطق هم نباید بامن مخالف باشی (گل)

پاسخ دهید

لطفا نام شهر خود را ذکر کنید مثال (علی از تهران)