اسرائیل یک میلیارد و دویست هزار دلار از پول ایران را بالا کشید

 
مجله مراحم؛ دادگاهی در سوئیس، فرجام‌خواهی شرکت نفتی ترانس آسیاتیک (ان آی اِس) اسرائیل علیه شرکت ملی نفت ایران را رد و این شرکت را به پرداخت یک میلیارد و دویست میلیون دلار بدهی مربوط به دوران شاه (معدوم) به تهران محکوم کرد.
 
در این گزارش آمده است: این پرونده دادگاهی، جدیدترین دور از جدال حقوقی میان ایران و اسرائیل در ۳۷ سال بر سر انتقال نفت و شراکت در بازاریابی محسوب می شود که تهران و تل‌آویو قبل از انقلاب اسلامی سال ۱۹۷۹ ایجاد کرده بودند.
 
اسرائیل در واکنش به این حکم اعلام کرد این بدهی را به ایرانی ها پرداخت نخواهد کرد. وزارت امور دارایی اسرائیل در بیانیه‌ای اعلام کرد: «ما بدون اشاره به موضوع موجود، خاطرنشان می‌کنیم که بر اساس قانون تجارت با دشمن، انتقال پول به دشمن از جمله شرکت ملی نفت ایران ممنوع است.»
 
حکم پرداخت این غرامت در پی جدال قانونی دیرینه میان ایران و اسرائیل بر سر درآمدهای ناشی از احداث خط لوله مشترک نفتی صادر شد که تاریخ آن به قبل از انقلاب اسلامی باز می گردد. 
 
این سرمایه‌گذاری مشترک میان ایران و اسرائیل، که دوران شاه (معدوم) ایران در سال هزار و نهصد و شصت و هشت آغاز شد، در واقع طرحی برای فروش نفت ایران به اروپا از طریق اسرائیل بود. این نفت از ایران به الیات و سپس از طریق خط لوله ترانس اسرائیل -که به تازگی احداث شده بود- به بندر اشکلون در ساحل مدیترانه منتقل می شد.
 
پس از انقلاب اسلامی ایران، و پس از آن که ایران از یک هم پیمان به دشمن اسرائیل تبدیل و دارایی های ایران مصادره شد، اسرائیل این خط لوله مشترک را ملی اعلام کرد.
 
ایران سه دادخواهی را در دادگاه‌های بین المللی در سوئیس و فرانسه مطرح کرد تا بتواند سهم خود را از درآمدهای ناشی از تداوم فعالیت های این خط لوله -که میلیاردها دلار تخمین زده می شود- و همچنین دارایی های ایران که ملی شده بودند، دریافت کند.
 
ادعای اولیه مرتبط با سهم ایران در شرکت خط لوله الیات -اشکلون می شود و همچنین دو بندر نفتی و تأسیسات ذخیره سازی و همچنین ناوگان تانکرها می شود که اسرائیل آنها را مصادره کرد.
 
مسائل مرتبط با این سرمایه گذاری در اسرائیل به موضوعی سری تبدیل شده و هرگونه اطلاعاتی درباره این خط لوله یا مسائل مالی آن در معرض سانسور قرار گرفته است.✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان:

۷ دیدگاه

 1. تل اویو و حیفا را با خاک یکسان می کنیم….ایت الله خامنه ای
  ی صهیونیست نباید رو کره زمین نفس بکشه….فتنه در هرکجای جهان زیر سر این حرامزاده هاست….

  • آها شما که اینقدر از اسراییلیا متنفری اگه نتانیاهو رسما بیاد از یه جریان تو ایران حمایت کنه و بگه به اونا رای بدین همین حرفی که درباره اسراییلیا زدی درباره اون جریانم میزنی دیگه نه ؟!

  • درست صحبت کن بابا

   • میبینم به یکی از توله سگ های ایرانی دست آموز اسراییل بهش بر خورده .

    خوب واسه اینکه یکم با روح و روانت بازی کنم کارشناسای نظامی میگن اگه ایران قصد کنه با اسراییل جنگ کنه در هر دقیقه میتونه بیشتر از ۸۰ تا موشگ به سمت اسراییل بفرسته اون سپر دفاعی هم که اینقدر نازشو میکشن حداکثر ۳۰ تا ۴۰ تا رو میتونه منهدم کنه که این در هر دقیقه بالای ۴۰ تا موشک میتونه به تلاویو و حیفا اصابت کنه که اگه یکی از موشک های به پایگاه های هسته ای شون بخوره دیگه لازم نیست ایران بمبی بفرسته.

  • از زمانیکه این دولت بی تدب یر سر کار اومده همه کشورها دارن ایران رو تحقیر و اموال ایران رو غارت میکنند. آقای روحانی این بود عزتی که میخاستی برا ایران و ایرانی بیاری(شادی) (شادی) (شادی)

 2. اسرائیل غلط کرد با اربابش (تماشا) (تماشا) (تماشا) (تماشا) (تماشا)

 3. اسراییل هیچ گ و ه ی نمیتونه بخوره بابا به خدا ایران اراده کنه ظرف ۲ ساعت اسراییل رو با خاک یکسان میکنه محوش میکنه از کره زمین . سگ نگهبان . فرمانده سپاه تو مراسم تششیع شهید گفت ما از خود اسراییل ۳ تا از شهر های بزرگ تل اویو حیفا اورشلیم رو تو ۸ دقیقه نابود میکنیم .این یعنی غرور ملی این یعنی غیرت ایرانی

پاسخ دهید

لطفا نام شهر خود را ذکر کنید مثال (علی از تهران)